• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceFrugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMarkedsføringRåvarer og ingredienserTop28. 01. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Brænder blusset under restaurationsbranchen ud?

FoodserviceFrugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMarkedsføringRåvarer og ingredienserTop28. 01. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

Det syder og bobler i den danske restaurationsbranche, som i disse år oplever en gylden tid med nærmest umættelig interesse. Alligevel stiger antallet af konkurser, og selv om omsætningen stiger, er det generelt svært for branchen at få succesen til at give overskud. Vi tager temperaturen på branchetilstanden og giver vores bud på nogle af de tendenser, vi kommer til at se mere af næste år

Blusset under restaurationsbranchen er brændende varmt, og de madinteresserede kan i disse år vælge og vrage mellem nye åbninger, koncepter og stjerner inden for faget, som bliver ved med at sole sig i opmærksomhed. Michelinstjernerne er regnet ned over landet, madprogrammerne løber uophørligt over skærmen, og kokkene er blevet vor tids nye rockstjerner.
Og vi har taget dem og branchen til os: Danskerne bruger langt flere penge på at gå ud at spise end for bare få år siden. I perioden 2014-2017 er den samlede omsætning i restaurationsbranchen vokset med betragtelige 20,5 procent. Det viser en analyse fra revisionsfirmaet Deloitte, som har analyseret regnskaberne fra 3.787 danske restaurationsvirksomheder.

Artikel forsætter under billedet
Lokale råvarer i sæson er blevet den selvfølgelige grundstamme i enhver restaurant med ambitioner. Noma gik forrest og serverede i 2018 tre overdådige, sæsonbetonede menuer. (Foto Ditte Isager)

Grund til bekymring
Alligevel er der ikke grund til at lade champagnepropperne springe. Tværtimod er der grund til bekymring. For problemet er, at branchen samlet set har svært ved at tjene penge. Konkurrencen er benhård og på trods af en øget omsætning, så kører over 40 procent af virksomhederne i Deloittes analyse med underskud.
Tallene understreger den benhårde konkurrence og viser et marked, som er mættet af mange nye aktører. Deloittes tal viser, at der i 2017 åbnede syv nye restaurationsvirksomheder om dagen (restauranter, men også alt fra pizzeriaer til isbarer), og indtjeningsvanskelighederne ser ud til at fortsætte ind i det nye år. Alene i første halvdel af 2018 gik 270 restaurationsvirksomheder konkurs. En væsentlig stigning i forhold til de 180 konkurser i samme periode året før.
Alligevel synes optimismen i branchen at være ukuelig. Lars Bjerregaard er madskribent og tidligere madanmelder for Information. Han har fulgt branchen tæt i årevis og har set på i vantro, mens den ene spændende restaurant efter den anden har åbnet dørene. Men han har også læst Deloittes analyse, og den har bekræftet hans bange anelser. Tømmermændene efter åbningsfesten kommer til at slå igennem i det kommende år.
– Jeg forudser en masse lukninger i 2019, og det kommer til at gøre ondt på branchen og os, der elsker den. Der er ingen logik i, at det kan blive ved sådan her. Den omsætningsstigning, der har været i branchen, har tiltrukket mange, og jeg tror også, at der er en romantik omkring det at åbne en restaurant, som overhovedet ikke har rod i virkeligheden. Det er ildsjælsdrevet og sindssygt hårdt arbejde, siger Lars Bjerregaard, som forudser, at de store vil blive større, mens de små vil forsøge at vokse.
– Fordi overskuddet er så småt, vil mange se sig nødsaget til at åbne flere steder, så de kan sprede indtjeningen ud. De store kæder vil konsolidere sig i højere grad. De har de økonomiske muskler til at konkurrere på prisen, så den kamp vil også blive endnu mere intens end tidligere.

Artikel forsætter under billedet
På Noma har man taget sæsonerne med helt ind i restauranten. (Foto: Ditte Isager)

Bæredygtigheden buldrer frem
Men selv om prognosen umiddelbart kan lyde dyster, og selv om der oprigtigt er grund til bekymring på branchens vegne, er der heldigvis også masser af ting at glæde sig over i året, der gik.
For én ting er, at restauranterne er udfordret på den bæredygtige økonomi. Noget andet og mere positivt er, at bæredygtighed er gået hen og blevet et permanent tema, som ikke er til at komme udenom. Aldrig før har menukortene haft så meget fokus på oprindelsen af grøntsager, fisk og især kødet – som vi næste år kommer til at se endnu mindre af.
– Bæredygtighedsdiskussionen kommer til at ændre den måde, vi spiser på. Og det er noget, som branchen i højere grad vil blive bedømt på i diverse spiseguider og anmeldelser. Det er jeg slet ikke i tvivl om, siger Lars Bjerregaard.
2019 bliver året, hvor fokus på bæredygtigheden kommer til at række langt længere ud end bare det, der er på tallerkenen, mener Lars Bjerregaard.
– Bæredygtigheden kommer også til at omfatte restauranternes praksis omkring personale og arbejdsforhold. Der har været meget snak, men det bliver alvor nu, spår madskribenten.

Artikel forsætter under billedet
Restaurant Brace giver den nordiske formel en opfrisker og fusionerer det danske og italienske køkken. (Foto: PR)

Ny nordisk inspiration på tallerkenen
At opsummere det, der foregik på tallerkenerne i 2018, er ikke nogen nem opgave. Heldigvis for det. Variationen er blevet enorm, og der er langt mellem decideret nynordiske restauranter, som tidligere vældede frem overalt. Det betyder dog ikke, at køkkenet er gået i glemmebogen. Tværtimod er grundprincipperne bag det nordiske køkken – lokale råvarer i sæson – blevet den helt selvfølgelige grundstamme i enhver restaurant med ambitioner. Det nye er til gengæld, at kokkene nu også tør fusionere den nordiske formel og friske op med smage fra fjernere himmelstrøg. Vi ser det på københavnske Brace, hvor Nicola Fanetti fusionerer nordisk og italiensk, og vi ser det på Frank, hvor Christoffer Brink serverer dansk knoldselleri og blæksprutte, men også hummerhale med karry og kokosmælk. Ja, selv Noma er begyndt at smide lidt chili i retterne.
Variationen er tiltrængt, og niveauet bliver hele tiden højere. I det hele taget mærkes højkonjunkturen på tallerkenerne, og selv på restauranter i mellemprisklassen oplever man ofte guld på retterne i form af kaviar eller trøfler.

Artikel forsætter under billedet
Den nordiske formel bliver frisket op med smage fra fjernere himmelstrøg, som her hvor Christoffer Brink fra frank serverer hummerhale med karry og kokosmælk. (Foto: PR)

Optimisme og utæmmelig kreativitet på stjernekurs
Det høje niveau betyder også, at en af de helt store begivenheder i 2019 uden tvivl bliver uddelingen af de nordiske michelinstjerner, som uddeles i Aarhus den 18. februar. Ingen kan være sikre på noget som helst, når det kommer til dækfabrikantens lille røde gastronomibibel, men lur mig, om der ikke er et par nye og lysende stjerner på den jyske stjernehimmel, når natten falder på den 18. februar.
I det hele taget fortsætter toplaget af landets restauranter deres kurs mod stjernerne, og hverken deres ukuelige stræben eller udlandets interesse for vores toprestauranter ser ud til at aftage lige foreløbig. Noma genåbnede i ren triumf med en revolutionerende inddeling af menuen i tre sæsoner – og kørte hele sommerperioden med en vegetarisk menu til 2.250 kroner. Det havde været uhørt for bare få år siden. Også længere ude ad Refshalevej er der store ting i vente. Her åbner 27-årige Rasmus Munk sin nye udgave af Alchemist i en gammel lagerbygning på Refshaleøen, hvor han på tre etager vil servere en menu på 50 retter, som med virkemidler fra kunstens og teaterets verden skal give gæsterne en nyskabende måltidsoplevelse af uset kaliber. En uhyre ambitiøs restaurant, som har været undervejs i over et år, og som har kostet en større millioninvestering fra partner og hovedinvestor, Lars Seier Christensen.

Jo, der er rigeligt at glæde sig til. Selv om mørke skyer trækker sig sammen over branchens økonomi, så skinner optimismen og den utæmmelige kreativitet og virkelyst heldigvis stadig gennem sprækkerne.

Af Lars Roest-Madsen

Skrevet i: Foodservice, Frugt og grønt, Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Markedsføring, Råvarer og ingredienser, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 21. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik