• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026 | Mikkel Bækgaard

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026 | Mikkel Bækgaard

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener.

Teis Boderskov, Aahus Universitet, høster sukkertang i vindmølleparken Vesterhav Syd i maj 2026. Foto: Mads Hecter, Kerteminde Seafarm

Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm. Men mellem fundamenterne på de store havvindmølleparker kan der også vokse noget andet: Fødevarer.

Gennem de seneste 15 år har forskere og virksomheder udviklet metoder til at dyrke sukkertang i danske farvande. Forsøgene har vist, at tangen kan dyrkes i stor skala, at den stortrives under danske forhold, og at den samtidig optager næringsstoffer fra havet under væksten.

Nu peger forskningen på, at de store havvindmølleparker kan blive næste skridt i udviklingen.

”Vi har teknologien klar. Vi er klar til at dyrke i stor skala. Det, vi mangler nu, er medspillere, som kan aftage og anvende de produkter, vi kan producere,” siger Annette Bruhn, seniorforsker ved Institut for Ecoscience på Aarhus Universitet.

Plads til mere end energi

Danmark står midt i en historisk udbygning af havvind. Frem mod 2030 forventes havvindarealet at vokse markant, og store havområder bliver reserveret til produktion af vedvarende energi.

For forskerne giver det en oplagt mulighed for at tænke flere samfundsopgaver sammen.

I stedet for at etablere nye anlæg andre steder i havet kan man dyrke tang mellem vindmøllerne. Dermed producerer det samme havområde både energi og fødevarer.

”Vi tager ikke nye områder i brug. Vi bruger områder, som allerede er udlagt til noget andet. Samtidig kan vi dele infrastruktur, servicefartøjer og en række driftsopgaver,” siger Annette Bruhn.

Konceptet kaldes multi-use og bygger på, at flere aktiviteter deler både plads og ressourcer på havet. Ideen er ikke kun at reducere arealkonflikter, men også at mindske omkostninger og klimaaftryk ved at bruge den samme infrastruktur til flere formål.

Forskerne peger samtidig på, at forholdene ude på havet kan være bedre, end de er tæt på kysten. Her er vandudskiftningen høj, miljøforholdene mere stabile, og forsøg viser, at både udbytte og kvalitet kan være meget høj.

”Vi får høje udbytter, høj kvalitet og højere fjernelse af kvælstof, end vi havde regnet med. Nordsøen ser ud til at være ét af de mest lovende dyrkningsmiljøer, vi har arbejdet med,” siger Annette Bruhn.

En fødevare, der vokser uden landbrugsjord

Interessen for tang skyldes ikke kun, at den kan dyrkes i områder, hvor vi allerede producerer energi.

Tang kræver heller ikke landbrugsjord, kunstgødning eller kunstvanding. I stedet vokser den ved hjælp af sollys og de næringsstoffer, som allerede findes i havet.

Når tangen høstes, flyttes næringsstofferne fra havet tilbage til land, hvor biomassen kan bruges til fødevarer, ingredienser som f.eks. geleringsmidler, stabilisatorer eller antioxidanter, eller til foder eller biomaterialer, som f.eks. plast, tekstil eller isolering.

Forsøg i Danmark har dokumenteret, at dyrkning af sukkertang kan fjerne kvælstof og fosfor fra havmiljøet. Samtidig viser undersøgelser, at miljøpåvirkningen fra dyrkningen generelt er begrænset, når tangen høstes på det rigtige tidspunkt.

Tangdyrkning er ikke en løsning på problemerne med næringsstofudledninger til havet. Udledningerne skal fortsat reduceres ved kilden. Men tang kan være et supplement, som både producerer værdifulde råvarer og bidrager til at fjerne en del af de næringsstoffer, der allerede befinder sig i havmiljøet.

Markedet skal følge med

Forskerne har også undersøgt, hvad der kan ske, hvis tangdyrkning kobles sammen med den planlagte udbygning af havvind.

Beregninger viser, at selv en begrænset udnyttelse af arealerne mellem vindmøllerne kan skabe en betydelig produktion af tang og andre marine råvarer. Potentialet er stort nok til at understøtte nye værdikæder inden for både fødevarer, foder og bioraffinering.

Men produktionen alene skaber ikke et marked.

Derfor mener Annette Bruhn, at næste skridt handler om at få flere aktører med.

”Vi skal have fødevareproducenter og dagligvarebutikkerne på banen. Vi skal have måltidskassefirmaerne, kantinerne og skolekøkkenerne med. Det er dem, der er med til at forme danskernes madvaner.”

Hun sammenligner udviklingen med den forandring, der er sket omkring bælgfrugter.

”For fem-ti år siden var bælgfrugter langt mindre synlige i de fleste kantiner. I dag er de blevet en naturlig del af mange måltider. Den samme udvikling ønsker vi at se for tang.”

Fra forskningsprojekt til fødevaresystem

Tangdyrkning i havvindmølleparker er stadig et ungt område, og forskerne arbejder fortsat med at optimere dyrkningssystemer, dokumentere miljøeffekter og udvikle nye produkter.

Men hvor diskussionen tidligere handlede om, hvorvidt teknologien virkede, handler den i dag om, hvordan den skal implementeres.

Derfor ser Annette Bruhn et skifte i forskningen.

”Vi ved, at vi kan dyrke tang. Vi ved, at vi kan producere store mængder biomasse af høj kvalitet. Nu handler det om at få bygget bro mellem produktionen, fødevareindustrien og forbrugerne.”

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Frugt og grønt, Fødevareproduktion, Landbrug, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ17. 09. 2026

Bestil din Cheeseburger uden pickles eller din McFeast uden tomat, hvis du vil være sikker på, at den er frisklavet. Sådan lyder en gammel McDonald’s-myte, som stadig lever blandt danskerne. Hacket har været overflødigt i mange år, men nye tal viser, at kun 46 procent af danskerne ved, at maden

Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser17. 09. 2026

React Foods vil bruge en teknologi udviklet af forskere fra Aarhus Universitet og internationale samarbejdspartnere til at omdanne CO₂ og brint til proteinrige ingredienser fra gær ved hjælp af mikroorganismer. Det meste af det protein, vi spiser, begynder sin vej til vores tallerkener på en

Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Havbruget Musholm bliver den første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature. Sammen med BioMar omsætter virksomheden målene til konkrete indsatser for råvarer, marine levesteder og biodiversitet. Musholm tager som deltager i Science Based Targets Network (SBTN) Ocean

Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionFødevaresikkerhedMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Ny undersøgelse fra Teknologisk Institut viser, at fermenterede sidestrømme kan hæmme væksten af sporedannende bakterier i andre retter. Metoden bruger sidestrømme fra grøntsags- og svampeproduktion, der ellers går til spilde, og kan give fødevareproducenter et naturligt alternativ til kemiske

Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop17. 09. 2026

Der var både spænding og stolthed i salen, da årets Kantinepris blev overrakt på Fødevaredagen på Hindsgavl Slot. Efter en tæt konkurrence med nogle af landets stærkeste kantineteams kunne køkkenchef Lars Jensen og holdet fra Søstrene Grene, Kantinen i Taghaven, træde frem som årets

Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

Drikkevarer14. 09. 2026

En lav ydelse afslører ikke nødvendigvis, hvad en kaffeaftale reelt koster. Brancheforeningen for Kaffe og Te (BKT) opfordrer med en ny guide alle aktører i branchen til at øge gennemsigtigheden på B2B-markedet og klæde indkøbere i virksomhederne bedre på til at gennemskue leasing, koppriser,

Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Virksomheden i Spjald udvikler produkter af overskudsråvarer. Fra den 16. september kommer de i Dansk Caters sortiment, så professionelle køkkener kan købe dem gennem grossisten. Tomater, der ikke bliver solgt som friske råvarer, får nyt liv som ketchup, tomatpuré og sauce hos virksomheden

Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ14. 09. 2026

Den københavnske burgerrestaurant har kvalificeret sig til World Food Championships i Indianapolis. Stifter Peter Kolos får svenske Mattias Strömberg med på holdet. Hungry Dane skal til USA for at konkurrere i burgerkategorien ved World Food Championships, som afholdes i Indianapolis fra den 15.

Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Madleverandøren er ifølge virksomheden blandt de fem første i Danmark, der er blevet certificeret efter B Labs nye standarder. Kravene omfatter blandt andet dokumentation for arbejdet med klima, medarbejderforhold og ansvarlig ledelse. Jespers Torvekøkken har fået fornyet sin B

Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

Messer og konferencerTop14. 09. 2026

På onsdag samler Cateringmesse Øst mere end 150 udstillere i Brøndby Hallen. Convenience af høj kvalitet, danske råvarer og mere bæredygtige valg er blandt de tendenser, de besøgende kan møde. Men for arrangørerne er samtalen mellem leverandører og køkkenprofessionelle stadig messens vigtigste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

    17.09.2026

  • Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

    17.09.2026

  • Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

    17.09.2026

  • Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

    17.09.2026

  • Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

    17.09.2026

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}