• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 06. 2026 | Mikkel Bækgaard

Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 06. 2026 | Mikkel Bækgaard

Den nye S-SF-M-R-regerings planer for landbrug, fødevarer og dyrevelfærd bliver mødt med vidt forskellige reaktioner fra aktørerne i fødevareklyngen. Mens dyreværnsorganisationer og økologerne taler om et historisk vendepunkt, advarer landbrugets organisationer mod tab af arbejdspladser, produktion og eksport.

Danske grise på friland. World Animal Protection Danmark forventer, at det nye ministerium for dyrevelfærd vil føre til flere grise på friland, og langt færre bag tremmer. “Vi vil holde regeringen op på deres mange løfter om bedre dyrevelfærd,” siger organisationen. Foto: Christian Andersen/World Animal Protection DK.

Regeringsgrundlaget lægger blandt andet op til et opgør med ekstrem avl af grise, udfasning af fiksering af søer, stop for rutinemæssig halekupering samt mere plads til grisene. Samtidig oprettes et nyt Ministerium for Natur og Dyrevelfærd.

Hos dyreværnsorganisationen Anima bliver udmeldingerne mødt med begejstring.

“Alt tyder på, at vi med den nye regering får de markante forbedringer af forholdene for grisene, som dyreværnsorganisationer sammen med titusindvis af borgere har kæmpet for. Det ligner grangiveligt en kæmpe sejr og et vendepunkt for dansk landbrug,” siger kampagneleder Mathias Madsen.

Også World Animal Protection ser regeringens kurs som historisk.

Organisationen fremhæver især beslutningen om at oprette et ministerium for Natur og Dyrevelfærd i stedet for det hidtidige Ministerium for Fødevarer og Landbrug.

“Det er historisk, at Danmark nu får et selvstændigt ministerium, der hedder Natur og Dyrevelfærd. Vi forventer, at det vil resultere i mærkbare positive forandringer,” siger seniorkonsulent Pernille Fraas Johnsen.

Økologerne jubler

Også Økologisk Landsforening hilser regeringsgrundlaget velkommen.

Direktør Rasmus Prehn kalder regeringens ambitioner de mest vidtgående nogensinde på økologiområdet og glæder sig især over planerne om at ændre fordelingen af EU’s landbrugsstøtte, styrke dyrevelfærden og fastholde målet om en fordobling af det økologiske areal.

“Aldrig har en regering været så ambitiøs på økologiens vegne som med dette regeringsgrundlag,” siger Rasmus Prehn.

Landbruget frygter konsekvenserne

Hos Landbrug & Fødevarer er tonen en helt anden.

Organisationens formand, Søren Søndergaard, kalder regeringsgrundlaget “svær læsning” og advarer mod, at nye krav kan få alvorlige konsekvenser for erhvervet.

“Regeringen skal virkelig holde tungen lige i munden for ikke at miste blikket for det store billede, hvor dyrevelfærd, klima, miljø, fødevarepriser, forsyningssikkerhed og arbejdspladser uløseligt hænger sammen,” siger han.

Ifølge Landbrug & Fødevarer er der en reel risiko for, at gårde og slagterier må lukke, hvis kravene bliver gennemført uden hensyn til erhvervets konkurrenceevne.

Bekymringen deles af L&F Gris.

Sektorformand H.C. Gæmelke vurderer, at regeringens kurs kan føre til mindre produktion, færre eksportindtægter og tab af arbejdspladser i både landbrug og slagterisektor.

“Den nye regerings kurs på griseområdet risikerer at koste mange arbejdspladser i både landbruget og på slagterierne og give mindre produktion og færre eksportindtægter til Danmark,” siger han.

Samtidig understreger han, at erhvervet er klar til at deltage i den varslede firepart om fremtidens griseproduktion og bidrage med erfaring og faglig viden.

Ny alliance advarer mod pres på fødevareklyngen

Kritikken kommer ikke kun fra landbruget.

Mens regeringsforhandlingerne stod på, blev Fødevarealliancen etableret af en række virksomheder og organisationer på tværs af fødevareklyngen, herunder FødevareDanmark, Danske Svineproducenter, Tican Fresh Meat og flere andre aktører.

Alliancen repræsenterer ifølge initiativtagerne mere end 5.000 virksomheder og organisationer og advarer mod, at øget politisk pres på landbruget kan få konsekvenser langt ud over bedrifterne.

“Folk skal forstå, at det her ikke kun handler om landmændene. Hvis man politisk svækker dansk landbrug, så rammer det hele værdikæden omkring erhvervet,” siger direktør i FødevareDanmark Leif Wilson Laustsen.

Fødevarealliancen efterlyser blandt andet en samlet konsekvensanalyse af landbrugspolitikken og advarer mod dansk enegang, som kan flytte produktion og arbejdspladser til udlandet.

Kampen om fremtidens landbrug

Reaktionerne viser, at den nye regering allerede har sat gang i en grundlæggende debat om fremtidens danske fødevareproduktion.

På den ene side ser dyreværnsorganisationer og økologiske aktører et historisk opgør med produktionsformer, de længe har kritiseret. På den anden side frygter landbruget og store dele af fødevareerhvervet, at ambitionerne kan koste både arbejdspladser, investeringer og produktion.

De kommende måneder vil vise, hvordan regeringen omsætter ambitionerne til konkret politik – og hvor langt den er villig til at gå i reformerne af dansk landbrug.

Skrevet i: Frugt og grønt, Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Landbrug, Miljø og sundhed, Politik og eksport, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

Foodservice10. 09. 2026

Den 11. september åbner pitakæden i Fisketorvets food hall, og primo december følger Carlsberg Byen. På få år er Banzo vokset fra fem til syv restauranter, og bag åbningerne ligger en ambition om, at et hurtigt måltid ikke behøver være et kompromis. For Banzo har ambitionen fra start været at

12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

FoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri10. 09. 2026

Restauranter fra hele landet er blandt de nominerede i konkurrencerne Årets ret med grønt, Årets ret med fisk & skaldyr, Årets ret med gris og Årets ret med ost. Vinderne findes i løbet af efteråret og kåres den 9. november. Landbrug & Fødevarer har offentliggjort de 12 restauranter,

Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

AktueltForskning og uddannelse10. 09. 2026

På Nordals Skolen blev skolemaden startskuddet til et syv uger langt undervisningsforløb om mad, råvarer og madmod. Sammen med Fru Hansens Kælder arbejdede indskolingseleverne med maden, før dagen sluttede med forældrearrangement og fællesspisning. I forrige uge var det ikke kun bøger,

Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

AktueltDetailhandel og en grosMesser og konferencer10. 09. 2026

1.800 branchefolk lagde vejen forbi TAP1 i København, da Dagrofa Foodservice onsdag afholdt Madscenen – for professionelle. Dermed satte inspirationsmessen besøgsrekord for tredje år i træk. Der var rekordstor opbakning, da Dagrofa Foodservice onsdag den 9. september samlede foodservicebranchen

Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 09. 2026

Ny landsdækkende undersøgelse fra Too Good To Go og Netto viser, at danskerne først og fremmest forbinder madspild med tabte penge, foran andre faktorer som klima, ressourcer eller at andre kunne have haft glæde af maden. Alligevel ender en gennemsnitlig dansk husstand ifølge tidligere beregninger

Nu skal tyskerne bage sønderjysk

Brød og kagerPolitik og eksport08. 09. 2026

Skærtoft Mølle vil gøre økologisk mel fra Als attraktivt for tyskerne. Men selv gode danske fødevarer risikerer at ramme ved siden af, hvis virksomhederne ikke forstår markedet syd for grænsen. Økologisk mel fra Als skal over den tyske grænse. Skærtoft Mølle ser muligheder i Europas største

Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Kogemand Nikolaj Kirk bliver nyt medlem af juryen for Årets Wiuff. Prisen uddeles igen i år til en dansk råvareproducent, som har gjort en særlig indsats for lokale råvarer og dansk gastronomi. Årets Wiuff sætter fokus på de mennesker, der dyrker, udvikler og leverer de råvarer, som Danmarks

27.000 besøgte Danmarks største madfestival

AktueltMesser og konferencer08. 09. 2026

Denne weekend blev Food Festival afholdt i Aarhus, og 27.000 gæster besøgte Tangkrogen over festivalens tre dage. I år satte festivalen rekord med 10 festivalområder og 9 scener, der blandt andet havde fokus på krisen for dansk frugt og grønt og børns maddannelse. Festivalen kårede desuden Danmarks

Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

AktueltFoodserviceMesser og konferencer08. 09. 2026

Food&Drink nr. 5 er udkommet, og denne gang er der særligt fokus på Cateringmesse Øst. I magasinet kan du møde en lang række af messens udstillere og blive klædt på til årets store branchedag i Brøndby Hallen. Det nye nummer af Food&Drink er på gaden. I denne udgave retter vi blandt andet

Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026

Salget af økologiske fødevarer er under pres, og nu går organisationer, producenter og detailhandel sammen i en landsdækkende kampagne. Især yngre forbrugere og danskere, der kun lejlighedsvis køber økologisk, skal overbevises om at lægge flere økologiske varer i kurven. Foto: Foto: Uffe

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

  • Nu skal tyskerne bage sønderjysk

    08.09.2026

  • Nikolaj Kirk træder ind i juryen for Årets Wiuff

    08.09.2026

  • 27.000 besøgte Danmarks største madfestival

    08.09.2026

  • Nyt Food&Drink er på gaden: Bliv klar til Cateringmesse Øst

    08.09.2026

  • Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

    08.09.2026

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}