Med inspiration fra udlandet eksperimenter Fødevarestyrelsen med såkaldt kædekontrol. Det betyder, at fødevarevirksomheder med mange filialer får kontrolbesøg på hovedkontoret, hvor man alligevel styrer de enkelte filialers markedsføring, egenkontrol, kvalitetssikring, kundeklager og så videre.
Hidtil har Fødevarestyrelsen i Danmark især ført decentrale kontroller i de enkelte forretninger, men hvis der indføres kædekontrol, kan både myndigheder og de enkelte afdelinger spare tid og penge. McDonald’s’ hovedkontor har deltaget i pilotprojektet og blev forleden sanktioneret med indskærpelser for de tvivlsomme påstande, der finder sted i hele landet.
Også eksempelvis Burger Kings hovedkontor har for nylig fået en løftet pegefinger for at bruge ernæringsanprisningen ‘ mindre end 10 procent fedt’ – et udsagn, der kan vildlede forbrugerne til at tro, at der er et lavt fedtindhold i madvaren.
Det skriver Metroxpress i dag.

