• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFødevaresikkerhedMarkedsføringMiljø og sundhedPolitik og eksportTop09. 10. 2017 | Peter Friis

Der er stramme regler for anprisninger

Detailhandel og en grosFødevaresikkerhedMarkedsføringMiljø og sundhedPolitik og eksportTop09. 10. 2017 By Peter Friis

– Nøglehullet er den eneste godkendte ernæringsanprisning, der siger noget om en fødevares samlede ernæringsmæssige status, oplyser Anne-Marie Jensen Kerstens.

Det er en balancegang at markedsføre sundhedstrends med en smag af ansvarlighed, lyder det fra købmændene.

For dagligvarehandlen gælder det om at holde tungen lige i munden i markedsføring af ernæring og sundhed på fødevareområdet. Det kan være fristende og nemt at lade sig inspirere og begejstre af sundhedsbloggere, der fremhæver superfood som svaret på et bedre helbred og en sundere hverdag.
Men som en ansvarlig købmand skal man holde tungen lige i munden. Træder man ved siden af, står Fødevarekontrollen klar med sure smileyer og bøder.
Virksomheder er omfattet af Forordningen om ernærings- og sundhedsanprisninger. Denne forordning regulerer, hvornår f.eks. en kæde i dagligvarehandlen kan fremhæve særlige gavnlige og/eller ernæringsmæssige egenskaber ved en fødevare og/eller kategori af fødevarer.
– Ernæringsanprisninger angiver, indikerer eller antyder, at en fødevare har særlige gavnlige ernæringsmæssige egenskaber på grund af indhold af energi, næringsstoffer eller andre stoffer, forklarer fødevarekonsulent Anne-Marie Jensen Kerstens, De Samvirkende Købmænd i LevnedsmiddelBladet.

Liste med anprisninger
Eksempler på ernæringsanprisninger er ”fiberrig”, ”sukkerfri” eller ”højt proteinindhold”.
Der findes en liste med de anprisninger, som kan anvendes og er godkendte i EU. Her får man også svar på, hvilke kriterier der skal være opfyldt ved fødevaren, før man kan bruge anprisningen – f.eks. for lavt fedtindhold: max. 3 gram fedt/100 gram per vare.
– Nøglehullet er i øvrigt den eneste godkendte ernæringsanprisning, der siger noget om en fødevares samlede ernæringsmæssige status, oplyser Anne-Marie Jensen Kerstens.

En sundhedsanprisning skal være specifik
Udover ernæringsanprisninger kan man også møde sundhedsanprisninger, der angiver, indikerer eller antyder, at der er sammenhæng mellem en fødevarekategori, en fødevare eller en af dens bestanddele og sundhed.
Som eksempel kan nævnes calcium, der har betydning for udvikling og vedligeholdelse af knoglerne. Eller at plantesteroler bidrager til at vedligeholde et normalt kolesterolniveau i blodet.
– Man må kun bruge godkendte sundhedsanprisninger. Dog gælder det særlige for sundhedsanprisninger, at man må bruge en ”uspecifik anprisning” – f.eks. ”godt for hjertet”, hvis der findes en godkendt anprisning, der kan relateres til den uspecifikke anprisning, forklarer Anne-Marie Jensen Kerstens.

Superfood og superkvalitet
Superfood kan opfattes som enten noget, der er super sundt eller fødevarer af en høj kvalitet. Klagecenter for Fødevare, Landbrug og Fiskeri har i en konkret sag vurderet, at når betegnelsen ”Super” anvendes, og det er tydeligt, at det blot er en overdrevet betegnelse for produkternes høje kvalitet, kan betegnelsen anvendes.
Begrebet Superfood har bredt sig blandt bloggere og særligt interesserede forbrugere, der ønsker en bedre livsstil og sundere liv gennem særlige fødevarer. Hvis man googler ”Superfood”, dukker en del artikler eller omtaler fra ”helseverdenen” op med lister over super-fødevarer, som det påstås, at man bliver super sund af at indtage.
– Mange har fået den opfattelse, at superfood er specifikke fødevarer, der indeholder ekstra stor koncentration af næringsstoffer; f.eks. vitaminer og mineraler. Når betegnelsen ”Superfood” anvendes på et produkt, reklame eller skilt for at give forbrugeren indtryk af, at noget er super sundt, vil produktet eller brandet være omfattet af anprisningsforordningens område.
– Og det betyder, at man skal kunne dokumentere de positive egenskaber, der måtte blive fremhævet, siger Anne-Marie Jensen Kerstens afslutningsvist.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Fødevaresikkerhed, Markedsføring, Miljø og sundhed, Politik og eksport, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik