• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026 | Mikkel Bækgaard

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026 By Mikkel Bækgaard

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne.

Foto: Anders Find

I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende søgning til faget og en ensidig dyrkelse af stjerner og prestige.

Det vil en gruppe ildsjæle med kok og iværksætter Johannes Haandsbæk Vestergaard i spidsen gøre op med: I februar 2027 åbner en ny fri kokkeskole i Nordjylland med et erklæret mål om at ændre kursen.

Når Lønstrup Madakademi slår dørene op til et uddannelsesophold for unge, er det ikke for at uddanne flere stjernekokke – men for at genfinde respekten for madhåndværket og skabe en ny måde at arbejde i køkkenet på.

“Michelin-feberen har sat en meget snæver dagsorden for, hvad succes i kokkefaget er. Vi har brug for at udvide den fortælling – ellers mister vi både mennesker og faglighed,” fortæller manden bag projektet, Johannes Haandsbæk Vestergaard.

Et opgør med en kultur

Kokkebranchen har længe kæmpet med et arbejdsmiljø, hvor tempo, hierarkier og lange arbejdsdage får mange unge til at vælge faget fra – eller forlade det igen.

Lønstrup Madakademi er som en fri skole tænkt som et konkret alternativ.

Eleverne skal ikke indordne sig under en klassisk køkkenbrigade – men lære selv at drive restaurant, bageri og café i fællesskab og med ansvar for både hinanden og gæsterne. 

“Vi vil vise, at man godt kan skabe høj kvalitet i madlavning med respekt for lokale råvarer uden at reproducere en usund arbejdskultur. Respekt, samarbejde og faglig stolthed skal være fundamentet i uddannelsen,” siger Johannes Haandsbæk Vestergaard.

En ny vej ind i faget

Samtidig adresserer akademiet en anden udfordring: at færre unge vælger de praktiske fødevareuddannelser – på trods af en massiv interesse for mad og bæredygtighed. 

Lønstrup Madakademi er opbygget som en fri skole med et 7-måneders forløb for unge primært mellem 20 og 25 år, hvor de får en praksisnær introduktion til madhåndværk, iværksætteri og fødevaresystemer. 

Eleverne arbejder med råvarer, sæsoner og teknikker – og driver som en del af undervisningen en sommerrestaurant, et bageri og en café i den idylliske badeby Lønstrup. De skal bo, lære og arbejde på stedet, med en fast lærerstab i spidsen og med besøg fra gæstelærere, som tæller nogle af de mest anerkendte kokke og entreprenører i branchen, bl.a. kok og restauratør Erwin Lauterbach, ernæringsekspert og fhv. rektor for Hotel og Restaurantskolen Anne Birgitte Agger, kok og madskribent Eva Hurtigkarl og kok, tv-vært og restauratør Jan Friis-Mikkelsen. 

Fokus er at lære madhåndværket gennem praksis, kvalitet og mødet med rigtige gæster.

”I dag er der kun én vej ind i faget. Vi vil tilbyde en friere og mere inspirerende tilgang til arbejdet med madlavning, som kan være med til at sikre en mangfoldighed i madhåndværksuddannelsen og vise mulighederne for at arbejde med mad udenfor de større byer,” siger stifter Johannes Haandsbæk Vestergaard og tilføjer:

“Vi skal tilbage til et sted, hvor det at lave god håndlavet mad til en bred vifte af mennesker er lige så vigtigt som at imponere få.”

Jan Friis-Mikkelsen, som gennem de sidste 35 år har drevet Restaurant Tinggården og uddannet nogle af landets største kokketalenter, er en af de gæstelærere, man som elev kan møde på Lønstrup Madakademi. Han udtaler; 

” Hvis vi skal have flere unge ind i kokkefaget, bliver vi nødt til at gøre noget anderledes – også i måden, vi møder dem på. Alt for ofte bliver de presset ind i et system, hvor en forældet tilgang til læring og standardløsninger fylder mere end nysgerrighed, håndværk og lysten til at lære. Lønstrup Madakademi har både ambitionerne og et stærkt fagligt fundament. Det er den slags steder, der kan være med til at løfte håndværket og få flere til at få øjnene op for, hvor spændende og alsidigt et fag det faktisk er.”.

Hvilken fødevarebranche ønsker vi i fremtiden?

Lønstrup Madakademi vil være med til at ændre den måde, vi taler om og værdisætter mad på i Danmark, mener Johannes Haandsbæk Vestergaard, som selv har ejet og drevet restauranter både i København og Nordjylland.

“Hvis vi vil have en bæredygtig fødevarebranche – både menneskeligt, råvaremæssigt og miljømæssigt – så kræver det, at vi gentænker hele fundamentet. Det starter med uddannelse og de miljøer, vi inviterer unge ind i.”

Fakta: Lønstrup Madakademi

  • Opstart: Februar 2027 
  • 7-måneders forløb for 16 elever 
  • Fokus på madhåndværk, iværksætteri og råvarekvalitet
  • Økonomisk går opholdet i nul: Kursisterne betaler selv for den første del af forløbet med undervisning og oplæring, men modtager løn for deres arbejde i restaurant, café og bageri i anden halvdel af forløbet.
  • Læs mere på https://lonstrupmadakademi.dk/ 

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

Kød, fisk og fjerkræ20. 08. 2026

En markant formand, virksomhedsleder og utrættelig forkæmper for hele akvakulturerhvervet er gået bort alt for tidligt. Fredag den 14. august 2026 mistede dansk Akvakultur producentorganisation Niels Ebbe Dalsgaard. Efter at være blevet ramt af en blodprop i hjernen kom han sig desværre ikke.

FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

FødevareproduktionPolitik og eksport20. 08. 2026

FødevareDanmark har solgt sit nuværende domicil i Hunderup-kvarteret i Odense M og flytter til nye og mere tidssvarende rammer i Højby i løbet af september. Brancheorganisationen FødevareDanmark forlader Hunderup-kvarteret i Odense M i løbet af september og etablerer sig i stedet på Højbyvej 50

Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

AktueltMesser og konferencer20. 08. 2026

4.-6. september vender Danmarks største madfestival tilbage til Tangkrogen i Aarhus med hundredvis af oplevelser fordelt på 10 festivalområder. Blandt årets nyheder er en scene dedikeret til økologi og festivalområdet ”Kaffebønnen”, og festivalen sætter alle dage fokus på aktuelle dagsordner som

Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

AktueltFoodservice20. 08. 2026

Tre danske kokke er blandt gæsterne, når Schleswig-Holstein Gourmet Festival fejrer 40-års jubilæum med 36 gastronomiske arrangementer over syv måneder. Festivalen samler 20 kokke fra Danmark, Tyskland og Frankrig og sætter fokus på gastronomien lige syd for den danske grænse. Når

HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

FoodserviceTop20. 08. 2026

Kunstig intelligens er på få måneder rykket markant frem på restauranternes dagsorden. Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA forventer knap syv ud af ti restauranter, at AI og teknologi til optimering af driften og menuen kommer til at fylde mere i de kommende år. AI er ikke længere blot

Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Den chilenske hestemakrel, der blandt andet findes på dåse i danske supermarkeder, har fået fornyet sin MSC-certificering. Fisken bliver i stigende grad fremhævet som et alternativ til den nordatlantiske makrel, der mistede sin certificering i 2019. Fiskeriet efter chilensk hestemakrel i det

Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Hans Erik Jørgensen der er økologisk landmand på Fyn og formand for økologisektionen i Landbrug og Fødevarer, er blevet indstillet til EU's økologipris i 2026. EU’s Økologipris tildeles hvert år en landbruger (én kvinde og én mand), der har udviklet et fremragende, nytænkende, bæredygtigt og

Ungarsk gastroexpo igen i København

AktueltMesser og konferencer18. 08. 2026

Mere end 20 ungarske producenter af blandt andet vin, chokolade, kød, fisk og specialiteter præsenterer deres produkter for den danske horeca- og fødevarebranche, når Hungarian Gastro Expo vender tilbage til København i september. Den 15. september afholder Ungarns ambassade i København for

Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

AktueltFoodserviceMesser og konferencer18. 08. 2026

21.-30. august bliver Københavns gader igen fyldt med liv og langborde, når årets Copenhagen Cooking løber af stablen. I år kan gæsterne glæde sig til 100 oplevelser i hele byen: Fra events på Festivalpladsen og Smørrebrødets Dag til langbordsmiddage fra Nørrebro til Ny Adelgade. Programmet byder

4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

Frugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop18. 08. 2026

Kun 17 procent af danskerne vurderer selv, at de lever op til Fødevarestyrelsens anbefaling om 600 gram frugt og grønt om dagen. Samtidig viser en ny forbrugeranalyse udarbejdet af Landbrug & Fødevarer, med data fra Voxmeter, et grønt paradoks: Halvdelen af danskerne vil gerne spise flere

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}