• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026 | Mikkel Bækgaard

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026 By Mikkel Bækgaard

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning”, bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst.

Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom Gjerø onsdag aften Erhvervsuddannelsesprisen 2026.

Prisen hylder aktører, der nytænker og udvikler de erhvervsrettede og erhvervsgymnasiale uddannelser. Det har Sarah Rom Gjerø bidraget til gennem sit arbejde i skolens udviklingsprojekt Gejst, hvor hun ifølge priskomitéen har været en ”drivende kraft i udviklingen af en pædagogisk tilgang, der forbinder teori og praksis på en måde, som styrker både elevernes trivsel, faglige engagement og gennemførelse”.

”At modtage erhvervsuddannelsesprisen er en kæmpe anerkendelse af det arbejde og engagement hele teamet og jeg har lagt i Gejst. Jeg er helt utrolig stolt,” fortæller Sarah Rom Gjerø.

”Som skole er vi utrolig stolte af den her pris og rigtig glade på Sarahs vegne. Det er et kæmpe skulderklap til hende, og samtidig en anerkendelse af det store arbejde, der hver dag bliver gjort over hele skolen for at udvikle vores uddannelser i en inddragende og praksisnær håndværksretning, som skaber begejstring blandt vores elever,” tilføjer skolens direktør Søren Kristensen.

Afsæt i håndværkspædagogik og innovative værksteder

Gejst har siden 2023 fungeret som et udviklingslaboratorium for fremtidens gastronomi og værtskab og for nye, eksperimenterende og kreative læringsmiljøer. Her har skolen bl.a. etableret en langt række nye praksisnære værksteder, der spænder fra fermentering og chokolade til vild mad og dybere råvarekendskab både på land og i vand.

Arbejdet skal være med til at videreudvikle uddannelser med afsæt i håndværkspædagogik og værkstedsundervisning – et arbejde, der tidligere på året blev belønnet med et hædersdiplom fra Det Danske Gastronomiske Akademi.

”Jeg kunne hurtigt se, at der foregik noget i værkstederne, som ramte og skabte begejstring hos vores elever. Det har været mit arbejde at trække essensen af det, vi allerede gør på skolen, og det nye, der foregår i værkstederne, og samle alle delene til det, vi kalder håndværkspædagogik,” forklarer Sarah Rom Gjerø.

”Vi har kogt håndværkspædagogikken ned til nogle principper, som både danner grundlag for undervisningen i værkstederne og samtidig kan bruges af underviserne som et didaktisk værktøj i den daglige undervisning – en slags tjekliste; har jeg husket, at eleverne skal have emnet i hænderne i min kalkulationsundervisning i morgen? Eller hvordan gør jeg hygiejneundervisningen mere sanselig for eleverne? Det er den slags praksisnære tilgange, vi tror på skaber mest mulig læring for eleverne,” forklarer Sarah Rom Gjerø.

Skal være mere end ”et kirsebær på toppen”

Med prisen følger et beløb på 50.000 kr., som skal understøtte vinderens fortsatte indsats og engagement i erhvervsuddannelserne. Og Sarah Rom Gjerø glæder sig til sammen med resten af skolens medarbejdere at fortsætte sit arbejde med Gejst, der ved årsskiftet gik ind i projektets anden fase.

Det skete efter en forlængelse af partnerskabet med Tuborgfondet, der bevilger yderligere 38,2 mio. kr. til projektet i perioden 2026-2030. Her skal Gejsts arbejde med håndværkspædagogik og værkstedsbaseret læring forankres og udbredes til alle skolens uddannelser, lige som et forskningsteam vil undersøge, hvordan det potentielt kan bruges på andre skoler og dermed få værdi uden for skolens egne mure.

”Det er supervigtigt at undervisningen i værkstederne ikke kun fungerer som et ’kirsebær’ på toppen af den øvrige undervisning, men som en reel del af elevernes uddannelse bundet i kompetencemål, fag og målpinde,” siger Sarah Rom Gjerø, der foruden sit udviklingsarbejde i Gejst har flere års arbejde bag sig som kokkefaglærer på skolen.

”Min undervisningserfaring har virkelig hjulpet med at implementere tankerne bag Gejst på en måde, der både hænger sammen organisatorisk – fx gennem helt konkrete skemaskabeloner, som vi kan lægge elevernes skema efter – og i praksis fører til begejstrende, håndværkspædagogisk undervisning i værkstederne.”

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik