• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026 | Mikkel Bækgaard

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026 By Mikkel Bækgaard

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok.

Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen og peger på, at den nuværende tilrettelæggelse og udførelse indebærer risiko for, at dårlig dyrevelfærd ikke opdages og standses.

Det er en kritik, som desværre ikke er overraskende, mener Den Danske Dyrlægeforening.

I 2024 pegede Den Danske Dyrlægeforening (DDD) på, at embedsdyrlægerne i Styrelsen for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri (Fødevarestyrelsen) står i en vanskelig position. Sanktionsmulighederne er for snævre, sagsforløbene er for lange, og systemet gør det unødigt vanskeligt at reagere effektivt på overtrædelser af dyrevelfærdsreglerne.

Rigsrevisionens beretning dokumenterer ifølge DDD nu mange af de samme problemer.

Rigsrevisionen konkluderer, at Fødevarestyrelsens vejledning om kontrol og sanktionering er meget utilfredsstillende, og at styrelsen i langt de fleste tilfælde reagerer med vejledning eller indskærpelse. I perioden 2019-2024 var cirka 65 procent af Fødevarestyrelsens reaktioner på overtrædelser indskærpelser, mens kun cirka 4 procent førte til politianmeldelse.

Det viser netop det hul i sanktionsstigen, som DDD pegede på i 2024: Der mangler et proportionalt mellemtrin mellem en indskærpelse og en politianmeldelse.

Derfor fastholder DDD behovet for en administrativ bødemulighed, så kontrollen kan reagere mere effektivt, når reglerne overtrædes.

“Hvis en overtrædelse kun fører til en mild reaktion, og der bagefter ikke følges effektivt op, mister kontrollen sin præventive virkning,” siger Mette Rørbæk Gantzhorn, forperson i DDD.

God dyrevelfærd er ikke bare en tjekliste

Lovgivning og minimumskrav er vigtige byggesten, men de kan ikke stå alene. Derfor mener DDD, at kontrollen skal bygge på både klare regler og veterinærfaglige vurderinger.

“Der findes ingen tjekliste, der i sig selv kan sikre levende væsners trivsel. Den faglige vurdering er essentiel, og kontrollen skal kunne handle, når dyr mistrives. Den er en vigtig faglig styrke, der sikrer, at velfærden ikke blot bliver afkrydsede felter i et skema – for velfærd kan ikke reduceres til opfyldelse af enkeltparametre. Hvis dyr mistrives, skal kontrollen kunne handle,” siger Mette Rørbæk Gantzhorn.

Det betyder ikke, at den faglige vurdering kan stå alene. Rigsrevisionens kritik af den dialogbaserede tilgang som kilde til uensartet sanktionering er relevant, men variationen skyldes ikke alene forskelle i vurderingen af det enkelte forhold. Den afspejler en samlet vurdering, hvor flere faktorer spiller ind – herunder gentagelser, samarbejdsvilje og de konkrete handlemuligheder inden for det nuværende sanktionssystem.

“Den faglige helhedsvurdering er en styrke, fordi den gør det muligt at reagere proportionalt og målrettet. Men den kræver klare rammer og tydelige kriterier, hvis praksis skal være ensartet og gennemskuelig,” siger Mette Rørbæk Gantzhorn.

Politisk handling er nødvendig

DDD vurderer, at der er behov for en markant styrkelse af rammerne for kontrollen, hvis dyrevelfærden i griseproduktionen skal løftes i praksis. Derfor opfordrer DDD Folketinget og de ansvarlige myndigheder til at handle på to centrale områder:

Styrk sanktionsmulighederne – indfør administrative bøder, så der er et reelt mellemtrin mellem indskærpelse og politianmeldelse
Sikre konsekvent opfølgning – gentagne overtrædelser skal føre til skærpede sanktioner i praksis – og det kræver, ressourcer og frigørelse fra andre opgaver, så det reelt er muligt at gennemføre den relevante opfølgning.

Samtidig er det afgørende, at løsningerne udvikles i fællesskab.

“Dyrevelfærden forbedres ikke alene ved kontrol. Vi skal have en dialogbaseret tilgang, hvor embedsdyrlæger, praktiserende dyrlæger og besætningsejere arbejder sammen om løsninger,” siger Mette Rørbæk Gantzhorn.

DDD stiller sig derfor til rådighed for et bredt fagligt samarbejde – fx i en arbejdsgruppe eller kommission – hvor relevante aktører kan bidrage til at udvikle et mere velfungerende kontrolsystem.

“Aftalen Sammen om dyrene skal nu omsættes til konkrete redskaber – ellers risikerer vi, at problemerne fortsætter. Der er ikke brug for flere hensigter – der er brug for løsninger, der virker. Hvis dyrevelfærden skal løftes, kræver det et kontrolsystem med reel effekt. DDD er klar til at bidrage aktivt,” siger Mette Rørbæk Gantzhorn.

Skrevet i: Aktuelt, Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Miljø og sundhed, Politik og eksport, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

Fødevareproduktion11. 06. 2026

Ny medlemskategori skal give tangproducenter større adgang til DAPO og styrke organisationens repræsentation af et akvakulturerhverv i udvikling. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) udvider nu organisationens medlemsstruktur med en ny medlemskategori målrettet tangproducenter. Den nye

Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

AktueltDrikkevarer11. 06. 2026

RosenHill Spirits i Stenløse lancerer en serie rom, udviklet med afsæt i traditionel caribisk rom og modning på dansk eg. Efter mere end ti års arbejde med at undersøge, hvordan hvid rom udvikler sig ved modning på dansk eg, lancerer RosenHill Spirits nu sine første produkter. Når caribisk

Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

Emballage11. 06. 2026

Tetra Pak har reduceret sine drivhusgasudledninger på tværs af værdikæden med 34 procent siden 2019 og er dermed godt på vej mod selskabets klimamål for 2030. Det fremgår af emballage- og fødevareteknologivirksomhedens nye bæredygtighedsrapport for 2025. Ifølge rapporten har virksomheden i

Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

AktueltFoodservice11. 06. 2026

Familievirksomheden Restaurant Flammen markerer en historisk milepæl, når kædens restaurant nummer 20 i Danmark åbner den 18. juni. En rejse, der er blevet mulig takket være millioner af gæster, 1.000 medarbejdere og en stærk tro på at skabe gode gæsteoplevelser. Da familien Rosenfeldt Sunddal

Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

FoodserviceTop11. 06. 2026

Noma genåbner den 5. august, selvom planen ellers har været, at restauranten skulle bevæge sig væk fra den klassiske restaurantdrift og i højere grad fokusere på forskning, produktudvikling og internationale pop-up-projekter. Det oplyser Noma i en meddelelse onsdag. Genåbningen markerer

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik