• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

LandbrugMejeriPolitik og eksport08. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Klimaindsatsen er en fælles opgave

LandbrugMejeriPolitik og eksport08. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Landbrug & Fødevarer har præsenteret en klimaplan frem mod 2030. Her kommenterer formanden for Mejeriforeningen, Steen Nørgaard Madsen, blandt andet til udspillet fra Landbrug & Fødevarer, som hedder ”Dyrk mulighederne – Landbrugs- og fødevareerhvervets klimaplan frem mod 2030”.

Foto: freepik.com

-Jeg er overbevist om, vi kan nå målene, fordi vi har så mange gode indsatser, både i forskningen, på gårdene og i virksomhederne – og har en fælles vilje om at nå resultater. Klimaarbejde er ”mange bække små”, men samtidig må vi ikke miste fokus på helhederne – for netop i biologien er der brug for en helhedsbetragtning for samspillet mellem dyr og planter.
Alle bør hæfte sig ved, at det er et samlet erhverv, der står bag planen, som viser vej til de reduktioner, der er nødvendige for den grønne omstilling af landbrugs- og fødevareerhvervet. Det er en fælles opgave på tværs af brancher, og alle dele af erhvervet må gøre, hvad man kan. Vi har brug for hinanden, og vi har brug for netop at dyrke de fælles løsninger på klimaopgaven.
-Jeg er overbevist om, vi kan nå målene, fordi vi har så mange gode indsatser, både i forskningen, på gårdene og i virksomhederne, og har en fælles vilje om at nå resultater.

Helheder er en forudsætning for at lykkes
-Planen ser på hele erhvervet i sammenhæng. Netop den tilgang, mener jeg, er afgørende for, om vi lykkes med at nå vores klimamål, uden at det koster det danske samfund arbejdspladser, konkurrenceevne og eksportindtægter og sikkerhed for lokal forsyning af fødevarer og energi.
Planen anviser med ca. 30 teknologier og løsninger reduktion af udledningen af drivhusgasser på 6,7 til 9,3 mio. tons CO2e frem mod 2030 sammenlignet med niveauet i 1990. Dermed kan vi opnå det bindende reduktionsmål i landbrugsaftalen på mellem 55-65 pct.
Planen har et stærkt fagligt fundament og skaber overblik over de løsninger, der er i spil og dem, som ligger lige om hjørnet. Den anviser teknologier og udvikling, som kan bringe os frem mod de mål, landbrugserhvervet og virksomhederne har sat – og også de politiske mål.
Men det kræver de rette investeringer i teknologi, forskning og innovation og samarbejde og samtænkning – også på tværs af sektorer. For eksempel spiller landbruget en væsentlig rolle for Danmarks grønne energiforsyning.

Aftrykket
Langt den overvejende del af den danske fødevareproduktions klimaaftryk ligger i landbruget – og netop på gården hænger tingene sammen: marken, dyrene og gødningen til energiformål og til gødning.
For mejeribranchen er det kvægbruget, som producerer den rå mælk og også leverer kalvekød, oksekød, gødning til bioenergi og bidrager ved afgræsning til biodiversitet.
-Det skal vi passe på – men også udvikle. De danske mejerier har hver især klimaindsatser på mejerierne og arbejder på hver deres måde sammen med landmændene om konkrete tiltag på gårdene. Alt sammen for at fastholde den nødvendige udvikling.
Kvægbruget har et markant klimaaftryk, på grund af metan-dannelsen, når koen fordøjer. Mælkeproduktionen i Danmark er gennem årene steget markant, selvom der er væsentligt færre køer. I kombination med de mange klimaindsatser på gårdene betyder det, at klimaaftrykket pr kilo mælk i dag er lavere end for 10 år siden. Forude ligger desuden nye fodertilskud (Bovaer, tang mm), som kan reducere metanen, nye måder at håndtere gødning, dyrkningsophør på lavbundsjorde og andre tiltag, som rapporten viser kan accelerere udviklingen. Det er utroligt positivt, men det understreger også, hvor vigtigt det er at holde fast og yde hver vores.

Det danske fundament
-Vores klima og landskab er perfekt til græs og dermed til køer, sådan er det ikke nødvendigvis i lande med bjerge, meget varme, megen kulde eller tørke. I den danske undergrund har vi de primære danske råstoffer: Sten, grus, sand, ler og kalk. Men ovenover jorden – med udgangspunkt i græsset har vi et andet fantastisk råstof: Mælk.
Danske landmænd er dygtige til at producere mælk, og danske mejerier evner at forfine den rå mælk til alverdens produkter. Derfor har vi i Danmark et ansvar for at producere mælk og udvikle den måde, vi gør det på, så vi bevarer kvaliteten, men producerer med så lavt et klimaaftryk som muligt. Så kan vi dele vores viden og indsatser med resten af verden, og dermed eksportere både mejeriprodukter og metoder. Dén internationale styrkeposition må ikke smides overbord.
Mælk bidrager blandt andet med calcium, protein og vitamin-B12 og B2. Mejeriprodukter kan gøre noget for smag, konsistens og tilføre umami til maden, og derfor er mejeriprodukter en rigtig god hjælper, når vi i den vestlige verden skal spise mere grønt og flere bælgfrugter.

Skrevet i: Landbrug, Mejeri, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Selina Juul, stifter af Stop Spild af Mad

Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Selvom agurketiden så småt melder sin ankomst i de danske medier, er der intet kedeligt over danskernes appetit på at bekæmpe madspild. En ny undersøgelse foretaget af Verian for Stop Spild Af Mad viser en massiv folkelig opbakning til de skæve, ukurante og uperfekte grøntsager og frugt - mere end 3

Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

Frugt og grøntRåvarer og ingredienser09. 06. 2026

Mutti, den italienske tomatproducent, har etableret sig som det førende tomatbrand i Danmark ved at kombinere hurtige markedsandelsgevinster med tocifret vækst i omsætningen, hvilket gør Danmark til det stærkest præsterende marked globalt for virksomheden i 2025. Mutti opnåede i 2025 en

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræ09. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Dr. Gary E. Fraser har i årtier undersøgt sammenhængen mellem plantebaseret kost, sygdomsrisiko og levealder. I juni gæster han Aalborg, Aarhus, Odense, Næstved og København med foredrag om, hvad forskningen viser, samtidig med at den nye regering lægger op til at fjerne momsen på frugt og

Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed09. 06. 2026

Forskere har dokumenteret, at tang kan dyrkes effektivt i havvindmølleparker ude på havet. Teknologien er klar til opskalering. Nu handler udfordringen i højere grad om at få tangen videre fra havet og ud på danskernes tallerkener. Når vi taler om havvindmøller, handler det som regel om strøm.

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhed04. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil 2025 udkom

Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

Brød og kagerFoodserviceMiljø og sundhed04. 06. 2026

I anledning af Smørrebrødsugen som Fuldkornspartnerskabet er initiativtagere til, hyldes en af Danmarks mest elskede madtraditioner med ny viden om unges forhold til smørrebrød og en helt ny opskrift, som Umut Sakarya har udviklet. En ny forbrugerundersøgelse som Quantic og Fuldkornspartnerskabet

Paella tilberedes over åben ild i Valencia. Foto: Guillem Garay, Visit Valencia

Valencia bringer World Paella Day Cup til København

AktueltFoodservice04. 06. 2026

Den 11. juni bliver Skovshoved Havn i København samlingspunkt for paella, spansk gastronomi og valenciansk madkultur, når den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026 afholdes hos i Skovshoved havn. Kokke fra Danmark, Sverige, Finland, Estland, Letland og Litauen dyster om en

Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhed04. 06. 2026

Nulmoms på frugt og grønt og halveret moms på fødevarer bliver mødt med begejstring fra både detailhandel, måltidskassevirksomheder og grønne organisationer. De peger på billigere mad, bedre folkesundhed og stærkere konkurrenceevne. Planerne om at sænke momsen på fødevarer og helt fjerne den på

Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

Frugt og grøntFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 06. 2026

Den nye S-SF-M-R-regerings planer for landbrug, fødevarer og dyrevelfærd bliver mødt med vidt forskellige reaktioner fra aktørerne i fødevareklyngen. Mens dyreværnsorganisationer og økologerne taler om et historisk vendepunkt, advarer landbrugets organisationer mod tab af arbejdspladser, produktion

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Bred folkelig opbakning i kampen mod madspild: Danskerne elsker “grimme” grøntsager og frugt

    09.06.2026

  • Mutti stormer frem med 33 procent vækst i salget

    09.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    09.06.2026

  • Topforsker bag verdens største studier om plantebaseret kost gæster Danmark

    09.06.2026

  • Mellem havvindmøllerne vokser en ny fødevareindustri frem

    09.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    04.06.2026

  • Smørrebrød vækker blandede følelelser hos unge

    04.06.2026

  • Valencia bringer World Paella Day Cup til København

    04.06.2026

  • Fødevarebranchen jubler over lavere moms: “En sejr for forbrugerne”

    04.06.2026

  • Ny regering splitter fødevareerhvervet: Ros fra dyreværnsorganisationer – bekymring i landbruget

    04.06.2026

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

  • 800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

    02.06.2026

  • Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

    02.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik