• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug21. 08. 2025 | Mikkel Bækgaard

Grisene strømmer til Danish Crown

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug21. 08. 2025 By Mikkel Bækgaard

Kombinationen af en målrettet indsats og en konkurrencedygtig afregning har nu sikret Danish Crown over én million ekstra grise det kommende år. Derfor opretter koncernen nu reelt en venteliste og lukker for nye aftaler om blandt andet væksttillæg.

Det er under et halvt år siden, at Danish Crown præsenterede fem tiltag, der skulle sikre koncernen flere grise til slagtning i regnskabsåret 2025/26. Det er lykkes, så koncernen i løbet af det kommende år forventer at komme op at slagte, hvad der på årsbasis svarer til 9,4 millioner grise. Derfor har Danish Crowns bestyrelse besluttet, at både eksisterende og nye leverandører nu skal have grønt lys fra Danish Crown Ejerservice, før de kan forvente at få slagtet ekstra grise.

“Det har været fantastisk at mærke den interesse, der har været for at medvirke til at vende udviklingen i Danish Crown. Mange landmænd var helt naturligt lidt skeptiske, men siden vi i begyndelsen af maj fik løftet vores afregningspris for landmændenes grise til et konkurrencedygtigt niveau, er der virkelig sket noget. Nu står vi i en situation, hvor vi er så tæt på fuld kapacitetsudnyttelse, at vi har brug for at styre aftaler om ekstra grise helt stramt,” siger Niels Ulrich Duedahl, der er Group CEO i Danish Crown.

Aktiverer stabilitetsmaske

Helt konkret aktiverer Danish Crown nu den såkaldte stabilitetsmaske i opadgående retning. Det betyder, at leverandørerne ikke længere kan skrue op for deres A-mængde – altså hvor mange grise de forpligter sig til at levere det kommende år – uden accept fra Danish Crowns Ejerservice.

“I vores branche arbejdes der hele tiden fokuseret på at sikre den bedst mulige udnyttelse af kapaciteten på slagterierne. Det ser vi nu ud til at kunne gøre i meget en stor del af det kommende regnskabsår, og derfor har vi bedt bestyrelsen give os de nødvendige redskaber til at styre tilgangen af ekstra grise,” forklarer Niels Ulrich Duedahl.

Én million ekstra grise

Samlet set har Danish Crowns leverandører i løbet af de sidste tre måneder givet tilsagn om levering af over én million ekstra grise i forhold til det koncernen forventede i forsommeren. De kommer både fra eksisterende og nye leverandører, og aftalerne spænder bredt. Det er lige fra en aftale om at levere nogle få tusinde ekstra grise som eksisterende leverandør, og til at træde ind som ny leverandør med et sekscifret antal grise.

“Vi har opsøgt enhver mulighed for at lave aftaler om ekstra grise, og vores konsulenter har virkelig haft travlt og taget møder på alle tider af døgnet. Jeg vil gerne indrømme, at vi i et stykke tid havde det som om, vi sad med den berømte ketchupflaske i hånden, men så fik vi de første aftaler i hus, og de sidste to måneder er det gået rigtigt stærkt,” siger Søren Tinggaard, der er direktør for Danish Crowns Ejerservice.

Ikke længere væksttillæg

De mange ekstra grise betyder, at det fra den 1. september ikke længere vil være muligt at indgå aftaler om væksttillæg og levering af tunggrise, mens mulighederne for at opnå en dækningsbidragsgaranti og tilskud til leje af stalde begrænses til nye, unge andelsejere. Omvendt er der fortsat åbent for levering af grise på kontrakt og for etableringsbonus til nystartede leverandører, men det gælder for alle aftaler, at de nu kun indgås under forudsætning af, at der er kapacitet til at tage nye eller ekstra grise ind.

“Vi har valgt at fastholde de tiltag, som kan understøtte nystartede og unge landmænd, for vi ser ind i en bølge af generationsskifter i det kommende årti. Derfor vil vi gerne bakke op om dem, der har lyst til at blive leverandør til Danish Crown. Mulighederne for at levere grise på kontrakt fastholder vi også, selv om det på den korte bane ikke er aktuelt, for det kan åbne nogle muligheder for at modtage grise fra dem, der ikke ønsker at blive andelsejer i Danish Crown,” fortæller Søren Tinggaard.

Vil arbejde tættere sammen med leverandører

Stabilitetsmasken låses i opadgående retning gældende fra kl. 09.00 i dag, og Danish Crown vil dermed have aktiveret den såkaldte stabilitetsmaske både opad og nedad. Det vil sige, at koncernens andelsejere skal varsle det 12 måneder før, hvis de ønsker at skrue op eller ned for deres årsleverance af grise.

“Det skridt, vi tager nu, ser jeg som første skridt mod en model, hvor vi arbejder meget tættere sammen med vores leverandører om at sikre en optimal udnyttelse af vores slagterier for derigennem at sikre en kontinuerlig konkurrencedygtig afregning for deres grise. Hvordan vi gør det bedst, diskuterer vi i øjeblikket, og det er fantastisk, at vi nu skal have den snak med udgangspunkt i en stor interesse for at levere til Danish Crown,” siger Niels Ulrich Duedahl.

Danish Crown har samlet set kapacitet til at slagte 9,4 millioner grise om året.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Landbrug

Seneste nyt fra redaktionen

Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

Drikkevarer30. 06. 2026

Trods endnu et år i et turbulent og konkurrencepræget kaffemarked styrker BKI foods sin position gennem voksende brands, fortsatte investeringer og den højeste omsætning i virksomhedens historie. Store udsving i råvarepriser, faldende kaffeforbrug og hård konkurrence har atter præget

M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

Foodservice30. 06. 2026

Den Horsensbaserede M+-koncern investerer nu i dansk kulturarv og hotel- og restaurationsdrift. M+-koncernen træder ind med et strategisk medejerskab på 50 pct. af Dragsholm Slot-koncernen, som udover ejerskabet og driften af Dragsholm Slot blandt andet også driver det historiske Jørgensens Hotel i

Frosne kager luner i regnskabet

AktueltBrød og kagerKonfekture30. 06. 2026

Odense Marcipan A/S – især kendt og anerkendt for marcipan gennem generationer, men også for frosne kager, marmelade og frugtfyld til kager – leverer fremgang i omsætning og resultat. Omsætningen i Odense Marcipan A/S er vokset hvert år siden 2021, og i 2025 blev væksten især drevet af et

Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

I Nordeuropa er vi glade for makrel. Så glade, at der i årevis er hevet flere makrel op af vandet, end eksperterne anbefaler. Bestanden er truet, og Dagrofa tilføjer nu et alternativ til den velkendte nordøstatlantiske makrel med en MSC-certificeret hestemakrel fra Chile i dåserne med makrel i

Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

Mange unge vil gerne købe mere økologi de kommende år, viser en ny analyse. Men hvis interessen skal blive til handling, skal det være lettere at finde økologiske varer i butikkerne, lyder det fra Landbrug & Fødevarer. Der er et stort potentiale for mere økologi blandt unge

Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

EmballageKød, fisk og fjerkræ25. 06. 2026

Tetra Pak præsenterer en ny kartonemballage til tun, der kan opbevares ved stuetemperatur. Løsningen, Tetra Recart® i miniformat på 200 ml, lanceres i Sverige i samarbejde med Axfood og bliver nu gjort tilgængelig for fødevareproducenter og brands verden over. Ifølge Tetra Pak forventes det

FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Danmark mangler fortsat et logistisk kriseberedskab til samfundets udsatte borgere. Med støtte fra den almennyttige forening Østifterne tager FødevareBanken nu ansvaret for at opbygge et nationalt logistikberedskab, der skal sikre mad og basale fornødenheder til udsatte borgere gennem sociale

Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, om ordningens og mærkets succes i Holland. Når Rasmus Prehn taler for embedsmænd fra hollandske ministerier og

Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice25. 06. 2026

Dagrofa Foodservice indgår et strategisk partnerskab med NaCl – Nordic Academy of Culinary Leisure – og bliver råvareleverandør til akademiets arrangementer. Partnerskabet skal styrke faglighed, innovation og talentudvikling i dansk gastronomi. Når nogle af landets dygtigste kokke i 2026 mødes

Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksportRåvarer og ingredienserTop25. 06. 2026

Et nyt samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge skal gøre lokale fødevaresystemer stærkere og mindre afhængige af lange, globale forsyningskæder. Projektet hedder "Korte og cirkulære værdikæder for lokal mad" og samler Madland, Göteborgs Stad, Kristiansand Kommune og den norske virksomhed

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

    30.06.2026

  • M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

    30.06.2026

  • Frosne kager luner i regnskabet

    30.06.2026

  • Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

    30.06.2026

  • Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

    30.06.2026

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}