• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMesser og konferencerTop14. 08. 2017 | Kasper Mundt-Nielsen

Dette skal du opleve på Copenhagen Cooking & Food Festival

FoodserviceMesser og konferencerTop14. 08. 2017 By Kasper Mundt-Nielsen

Træd ned i Cisternerne til fortryllende japansk middag og Murakami, spis dig gennem verdens bedste hotdogs, sid ned ved spisebordet hjemme hos danske topkokke eller tag naboen med til langbordsmiddag på Frederiksberg Allé. Det er bare nogle af de oplevelser, der venter, når Copenhagen Cooking & Food Festival skaber ti dages madfest den 18.-27. august.

Breaking the new. Det er temaet for årets Copenhagen Cooking & Food Festival, som finder sted den 18. – 27. august 2017. Et tema, der sikrer en festival fyldt med skæve, interessante, nytænkende og mundvandsfremkaldende gastronomievents, som over ti dage sætter nye standarder for, hvad madoplevelser kan være. Årets festivalprogram byder på et bredt spektrum af arrangementer for alle madinteresserede – hvad enten du er Michelin-nørd, fastfood-elsker, foretrækker dine egne, hjemmedyrkede grøntsager eller mest bare kommer for at blive snalret i sensommersolen. Tag for eksempel med op i tårnet ved Knippelsbro, hvor du kan nyde tapas og naturvin. Stig ned i Cisternerne under Søndermarken, der omdannes til et drømmende, japansk univers. Du kan også spise mad kreeret af kokke i særklasse på Restaurant Geranium – heriblandt en af de ganske få kvindelige kokke i verden med tre Michelin-stjerner, Anne-Sophie Pic, opleve vildgærens herlige verden med Herslev Bryghus og BØF, fortrylle smagsløgene når gastronomien møder ølvidenskab hso Carlsberg.  Eller hvad med et overdådigt kagebord i La Glace-indehaver Marianne Stagetorns kolonihave, efterfulgt af høstfest og langbordsmiddag for dig og 1400 andre på Frederiksberg Allé? Det, og meget, meget andet, kan du opleve under årets festival. Få det fulde overblik over programmet på copenhagencooking.dk.

Festivalcentrum på Israels Plads byder på 10 dages gratis madoplevelser
I år gentager arrangøren succesen fra sidste år og skaber et festivalcentrum på Israels Plads. Her kan du hver dag komme forbi og nyde danske specialoste fra Ost og Ko, drikke kølig naturvin fra Gaarden og Gaden, smage årets festivaløl fra Bryggeriet Jacobsen og meget mere. Festivalpladsen danner også ramme om en række unikke arrangementer – kom for eksempel og spis dig mæt i hottere fra hele verden til VM i hotdog, nyd økologiske lækkerier fra Änglamark til yoga og økologisk søndagsbrunch eller tag dine mest danseglade venner under armen til bobler, skaldyr og klezmerfest under de kulørte lamper i vores cirkustelt. Lørdag den 18. august markeres desuden den officielle åbning af festivalen med en stor grillfest. Fire af Danmarks bedste kokke, heriblandt Morten Falk og Henrik Jyrk, står bag gløderne og Jacobsen sørger for alle de kolde festivaløl, du kan drikke.

Festival med internationalt format
Copenhagen Cooking & Food Festival bevæger sig med årets program adskillige skridt nærmere ambitionen om at være blandt verdens bedste og mest nytænkende gastrofestivaler, siger festivaldirektør Stine Lolk:
– Vi har en klar ambition om, at festivalen skal blive et must for alle, der interesserer sig for gastronomi. Også uden for landets grænser. Derfor har vi i år offentliggjort det største internationale program i festivalens historie.
Festivalen tiltrækker ikke kun danske madører, men også folk fra resten af verden, der vil opleve, hvad dansk gastronomi anno 2017 har at byde på. I år gæster mere end 20 internationale topkokke Copenhagen Cooking & Food Festival – det største antal siden festivalens start i 2005. Mød blandt andre Anne Sophie Pic (Maison Pic) Dominique Creen (Atelier Crenn, USA), Hideaki Sato, (Ta Vie, Hong Kong) og Esben Holmboe Bang, (Maaemo, Norge).
– De mange gastronomiske verdensstjerner på festivalen understreger, at København i dag er en by med restauranter og kokke i den absolutte verdenselite. Et sted, hvor verdens topkokke kommer til for at finde ny inspiration, siger Stine Lolk.

Verdens første snapsefestival opstår i København
Kom og hærd halsen med noget af verdens bedste snaps, når det anerkendte danske destilleri Copenhagen Destilleri inviterer verdens dygtigste og mest interessante og producenter af snaps til København. Det sker under verdens første snapsefestival Spirikum, som er en del af programmet til Copenhagen Cooking 2017. Restauranterne No.2, Nabo, Folkets Madhus og Palægade sørger for skøn mad til de stærke dråber, mens Esben Bjerre, journalist og snapsefan, vil styre slagets gang som vært ved arrangementet.

Kokkelandskamp: Danmark mod Sverige
Den 21. august 2017 mødes de danske og svenske kokkelandshold for første gang nogensinde til en venskabskamp på hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers. De to landshold skal dyste i disciplinen ”Varm mad til 110 personer på tid”. Hvert hold sammensætter en 3-retters menu ud fra til de råvarer, der stilles til rådighed. Ved middagen deltager og taler H.K.H. Prins Joachim, som er protektor for Det Danske Kokkelandhold. Ideen med at afholde venskabskampe mod kokkelandshold fra vores nabolande så dagens lys sidste år, hvor Danmark for første gang tog initiativ til en venskabskamp. Den fandt sted i Tønder i april 2016, og her var Det vores tyske naboer, som danskerne var oppe imod. Kampen endte i Danmarks favør. Tanken bag en ”friendly battle” er, at den skal være med til at skærpe konkurrencegenet hos de deltagende kokke og gøre dem parate til fremtidige nationale- og internationalekonkurrencer.

Stor dansk udstilling målrettet den professionelle madscene
Den 24. og 25. august afholdes Bite Copenhagen i Forum, der er sat i søen for at give branchen et indblik i, hvor madbranchen bevæger sig hen, når der tales social ansvarlighed, bæredygtigehed, naturlige ingredienser, økologi, sundhed, innovation, teknologi, fødevaresikkerhed, kulinarisk diversitet og meget mere. Udstillingen er målrettet den professionelle madscene, men er du madkommunikatør eller gastro-entusiast er det stadig muligt at deltage, da der er sat et begrænset antal billetter til salg til de nysgerrige her.

Klik dig ind på FødevareFOKUS.dk tirsdag og torsdag de næste 14 dage for at blive opdateret på Copenhagen Cooking & Food Festival

Skrevet i: Foodservice, Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik