• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop11. 03. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Stort potentiale for at udvikle sundere fødevarer

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop11. 03. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Ny rapport fra Teknologisk Institut viser, hvad der kan gøres for, at det sunde valg bliver lettere for forbrugerne

Arbejder du som produktudvikler med udvikling af fødevarer med lavere fedt, sukker og salt uden at ville gå på kompromis med forbrugernes forventninger, så er der nu hjælp at hente. I en helt ny kortlægning fra Teknologisk Institut gøres fødevareindustrien klogere på, hvilke muligheder og ingrediensløsninger der findes. Samtidig er forbrugerne blevet spurgt om deres holdning. Rapporten er udarbejdet på vegne af Fødevarestyrelsen.

Fremstilling af fødevarer med lavere indhold af fedt, sukker og salt

Fremstilling af produkter med mindre fedt, sukker eller salt kan give en udfordring, da fedt, sukker og salt er billige og effektive ingredienser, som både giver smag og bidrager til konsistens. Derudover virker salt og sukker konserverende. Reduceres indholdet af fedt, sukker eller salt, kan det således være svært at bevare den samme smag, konsistens og holdbarhed. Forkortet holdbarhed kan udover ændret smag være en kritisk parameter. 

Kortlægningen blev præsenteret på et webinar i januar 2021. Her blev de mere end 200 deltagende fødevarevirksomheder spurgt ind til, hvilke udfordringer de så. Her var smag, holdbarhed og tekstur de klare vindere, hvis man ellers kan sige det om en udfordring. 

Sektionsleder Eva-Marie Lange fra Teknologisk Institut står bag kortlægningen og uddyber her, hvilke udfordringer fødevarevirksomheder står overfor ved udvikling af fødevarer med lavere fedt, sukker og salt:

– Fødevarer med mindre fedt, sukker og salt kan have anderledes smag og konsistens end originalen. Ingrediensløsningerne kan i mange tilfælde kompensere for dette. Men det kræver, at virksomhederne kender løsningerne og forbrugernes holdning til dem, forklarer Eva-Marie Lange.

Brugen af ingredienser kan nemlig i nogle tilfælde ske på bekostning af en negativ forbrugerholdning eller forhøjet pris på fødevaren. Ifølge de danske ingrediensvirksomheder er forbrugernes holdning den største barriere for øget brug af ingredienser til salt-, fedt- og sukkerreducerede fødevarer. Langt hovedparten af ingredienserne skal nemlig deklareres.

Som en del af kortlægningen blev forbrugerne derfor spurgt ind til deres holdning.

Forbrugerne vil have genkendelighed

Undersøgelsen fra Teknologisk Institut viser, at det for forbrugerne spiller en afgørende rolle, at deres fødevarer smager, som de plejer, og at det føles på samme måde, når det spises. En fødevare må altså helst ikke ændre sig for meget, hvis den stadig skal sælge efter en reduktion af salt, sukker eller fedt.

Artiklen forsætter under billedet

Teknologisk Institut har spurgt ind til forbrugernes holdning til især tilsætningsstoffer. Her er det generelle billede, at halvdelen af forbrugerne læser varedeklarationen og er betænkelige ved tilsætningsstoffer. De kan nemlig virke ugennemsigtige, og det giver anledning til tvivl hos forbrugerne. Over halvdelen af deltagerne i undersøgelsen er betænkelige ved, om tilsætningsstoffer er dårlige for deres helbred, og nogle mistænker endda også, at tilsætningsstoffer er med til at snyde med kvaliteten af produktet.

Dog anerkender mere end 60 procent også, at tilsætningsstoffer er med til at sikre både smag og holdbarhed. Særligt de unge var mere positivt stemt overfor tilsætningsstoffer.

– Forbrugerundersøgelsen taler sit tydelig sprog. Forbrugerne vælger den vare, som er tilsvarende til det, de kender. Samtidig er der en stor andel, som anerkender ingrediensernes rolle i det. Derfor er det vigtigt at arbejde med smag, tekstur og holdbarhed, når man udvikler produkter med lavere indhold af fedt, sukker og salt, anbefaler sektionsleder Eva-Marie Lange.

Løsninger findes i den danske ingrediensindustri – også clean label

Allerede nu findes der en lang række af løsninger til, hvordan man kan sikre, at et produkt kommer til at smage tilsvarende, selvom man reducerer i salt, sukker og fedt.

Blandt løsningsforslagene er de såkaldte hydrokolloider, emulgatorer og også proteiner, smagsstoffer, kulturer og enzymløsninger kan med fordel anvendes. Løsningerne kan for eksempel bidrage til konsistens, mundfornemmelse, smagsudvikling og bedre holdbarhed.

Flere af løsningerne kan specialtilpasses og indgå i blandinger, så de passer specifikt til de forskellige produktkategorier. Derudover er mange af de eksisterende ingrediensløsninger allerede egnet til clean label-produkter.

– For at nå i mål med et reduceret produkt skal flere ingrediensløsninger ofte kombineres for at kompensere for både den ændrede smag, konsistens og holdbarhed. Her kan blandinger være et stærkt værktøj, forklarer Eva-Marie Lange.

Der er dog stadig brug for, at der bliver innoveret på områder, hvor de eksisterende løsninger ikke er tilstrækkelige.

– Ingrediensindustrien har i kortlægningen givet udtryk for, at øget innovation skal ske på baggrund af en efterspørgsel enten fra forbrugerne eller gennem nye branchestandarder, lovgivning eller lignende, uddyber Eva-Marie Lange.

Hvor starter du, hvis du vil reducere fedt, sukker og salt?

Rapporten konkluderer således, at der er brug for mere innovation. Men hvor starter man som produktudvikler? Fødevarer er forskellige, og alle løsninger kan ikke skæres over en kam. Det giver mening at starte udviklingen af fødevarer, hvor der er mest at vinde i forhold til sundhed ved at reducere indholdet af salt, sukker og fedt.

Artiklen forsætter efter billedet

For at reducere indholdet af de tre ingredienser, kan fødevareproducenter således enten vælge en simpel reduktion eller en kompensation. Vælger man den simple reduktion fjernes en mindre mængde af de tre ingredienser, uden at det erkendes af forbrugeren, da man ikke fjerner en så stor mængde, at smagen ændres markant. Endelig kan man kompensere for en større reduktion af indholdet af salt, sukker og fedt med ovenfor nævnte ingredienser.

– Hvilken rute man vælger, vil typisk afhænge af produktkategorier, og om man allerede har arbejdet med forskellige strategier til reduktion. Måske er man kommet så langt ned, man kan med simpel reduktion og nu må ty til kompensation, forklarer Eva-Marie Lange.

Få hjælp fra Teknologisk Institut

Lige meget hvilken taktik, der vælges, er der hjælp at hente. Man kan henvende sig til de mange danske ingrediensleverandører eller få hjælp fra fødevareteamet på Teknologisk Institut.

I Instituttets FoodtureLab arbejder man dagligt med at hjælpe fødevarevirksomheder med at udvikle opskrifter på fremtidens fødevarer med fokus på smag, tekstur og den rigtige holdbarhed. Samtidigt kan man få produkterne testet i de analytiske fødevarelaboratorier og med forbrugerpanelet på Teknologisk Institut:

– Vores produktudviklere arbejder dagligt med smag, tekstur og holdbarhed. Både inden for sundere fødevarer, men også det plantebaserede område. Her har vi en unik mulighed for at sætte fokus på, at nye kategorier begynder med så lavt fedt og saltindhold som muligt, så vi ikke senere skal vænne forbrugerne til en ny smag, slutter Eva-Marie Lange.

Fakta om rapporten:

Baseret på interviews med en række danske ingrediensvirksomheder i efteråret 2020 beskriver rapporten, hvilke løsninger man kan finde hos de danske ingrediensproducenter. Derudover er 1.845 forbrugere blevet interviewet i forhold til forbrugernes holdning til tilsætningsstoffer og andre ingredienser.

Du finder hele rapporten på Teknologisk Instituts hjemmeside eller hos Fødevarestyrelsen:

http://www.bitly.com/tirapport2021.

Artiklen er bragt i LevnedsmiddelBladet nr. 2 2021

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Fødevareproduktion, Miljø og sundhed, Råvarer og ingredienser, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

Detailhandel og en grosDrikkevarer19. 03. 2026

To-go-kaffe fylder mere og mere, og i takt med at segmentet vokser, stiger også forventningerne til kvalitet. Det gælder også på tankstationerne. Når OK inden længe slår dørene op til seks nye motorvejsbutikker, får kaffe fra Lavazza en central rolle i konkurrencen om kunderne. Kaffe er ikke et

Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed19. 03. 2026

Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, Dansk Vegetarisk Forening. DTU’s store undersøgelse af danskernes kostvaner, der blev

Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

AktueltDrikkevarerEmballage19. 03. 2026

Et krav fra EU om genpåfyldelige flasker koster flere milliarder kroner at opfylde, viser beregninger fra Bryggeriforeningen og detailhandlen. Det er penge, som de danske forbrugere kommer til at betale, og ifølge en analyse fra Teknologisk Institut uden at opnå nogen som helst miljø- og

Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

AktueltFoodserviceMesser og konferencer19. 03. 2026

Når Foodexpo fra på søndag slår dørene op i Herning er Techmedia og Food&Drink på pletten. Her er vi klar både på vores stand og rundt om på messen. Med på messen har vi også det spritnye eksemplar af magasinet, som relevant nok har fokus på netop Foodexpo. I magasinet kommer vi godt omkring

Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

Messer og konferencerTop19. 03. 2026

Stærke, faglige oplevelser og unikke netværksmuligheder er i vente for de besøgende på årets udgave af Foodexpo, der samtidig byder på et nyt messekoncept. Fødevarebranchens centrale mødested samler branchen i MCH Messecenter Herning fra på søndag og frem til tirsdag i næste uge. Besøgende på

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik