• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceTopØkologi og bæredygtighed30. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Fremtiden er grøn

FoodserviceTopØkologi og bæredygtighed30. 06. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Drømmen om en restaurant med nul madspild gik i opfyldelse og med fulgte en eftertragtet grøn stjerne fra Guide Michelin. Hos Restaurant Térra er håbet, at flere vil følge deres gode eksempel i kampen for en grønnere fremtid

Af Kasper Mundt-Nielsen

I en del år var Restaurant Térra i Ryesgade på Østerbro lidt af en overset perle. Den ærbare tankegang om nul madspild, kombineret med smage skabt af lokale økologiske og biodynamiske produkter, skabte ikke de store ringe i den nærtliggende Sortedams Sø. Det var først, da udenlandske medier fik nys om, hvad de italienske partnere Valerio Serino og Lucia de Luca havde skabt af nynordisk kokkekunst – helt uden madspild – at de for alvor fik en fast plads på den danske, gastronomiske scene.

Intet skal gå til spilde

Historien starter i Italien, hvor Valerio Serino og Lucia de Luca begge er vokset op med en dyb respekt for fødevarer.

– Vores bedsteforældre har oplevet krig og det at gå sulten i seng. De har lært, at alt på råvaren skal udnyttes, så alle munde kan mættes og den lærdom sidder dybt i os, fortæller Lucia de Luca, der er medejer af Restaurant Térra. Valerio Serino er chefkok, og Lucia de Luca fortæller, at den italienske respekt for fødevarerne er afgørende for det arbejde, der sker i Valerios køkken, og det er stammen for den bæredygtige tilgang, de har til nul madspild, eller zero food waste, som er blevet deres modus operandi.

– Restaurant Térra er en bæredygtig restaurant med nul madspild. Alle madrester udnyttes eller forædles og bruges i vores køkken. Det eneste, der ikke indgår i retterne, er knogler og fibre, der i stedet omdannes til kompost, forklarer Lucia de Luca.

Forsætter efter billedet.

Bæredygtigt køkken

Valerio og Lucia startede deres madeventyr i Danmark med en streetfood-bod på Papirøen i 2014, hvor de lavede pastaretter med håndlavet frisk og økologisk pasta. Her oplevede de et stort spild blandt gæsterne, der gerne ville smage på så meget som muligt. Det stred imod den respekt for maden, som de to partnere har, hvilket i første omgang gjorde, at de skar ned for portionsstørrelserne, og da deres friske pasta og saucer sagtens kunne serveres over flere dage, var spildet i boden nu minimalt. Det samme gjorde sig ikke gældende hos de andre boder, fortæller Lucia de Luca:

– Vi oplevede, at de andre boder smed meget mad ud, når dagen var slut, da de havde svært ved at estimere deres behov for mad til de enkelte dage. Og dengang blev vi enige om, at vi skulle gøre noget for at vise branchen og fællesskabet, der er omkring mad, at madspild faktisk er et stort problem. Vi ville vise, at det rent faktisk er muligt at undgå madspild helt og holdent, og derfor åbnede vi Térra i 2017 med arbejdstitlen: cucina sostenibile, som betyder bæredygtigt køkken, fortsætter hun.

Udlandet opdagede dem først

Valerio Serino startede sin professionelle karriere som kok i Danmark, og køkkenet hos Térra har fokus på den kunstneriske minimalisme med stor smag, men da de først åbnede i 2017, var menuen mindre kompleks og med færre overraskende kombinater og vilde teksturer og i stedet lidt mere ligefrem.

– Vi startede på nul og skulle sikre os gæsternes tillid. Vi startede relativt simpelt og tilføjede løbende ting til både filosofi og retter. Gennem års arbejde perfektionerede vi vores omgang med råvarer for at arbejde os mod målet om nul madspild. Vi var nødt til at sikre os, at smagen var god og gæsterne stolede på os, før vi langsomt kunne gøre retterne mere komplekse, siger Lucia de Luca.

– Efter første lockdown i 2020 var vi i stand til at levere en menu med nul madspild og siden da er alle rester blevet brugt på den ene eller anden måde i vores retter. Det tog os tre år at nå i mål, uddyber hun, og det var da målet om nul madspild var nået, at de internationale medier pludselig fik øjnene op for Térra.

– Vi opnåede kendskab og kåringer fra den internationale presse, før den danske restaurantscene opdagede os for alvor. Det var overraskende for os, men da de internationale omtaler kom, fik de lokale pludselig en fornyet interesse for vores projekt, fortsætter hun.

Den grønne stjerne er fremtiden

I efteråret 2021 modtog Térra (for dem den ultimative hæder, der har stadfæstet restauranten på den danske, og også internationale scene) den grønne Michelin-stjerne, der er den eftertragtede guides anerkendelse af restauranternes arbejde med bæredygtighed.

– Det var en bekræftelse af, at det vi har gjort for at nå vores mål om en bæredygtig restaurant, var rigtigt. Det har skabt et behov i os for at vise, at vi kan være endnu mere ansvarlige i vores arbejde med Térra. For os er der blevet åbnet en helt ny dør. Guide Michelin har vist os, at det vi har gjort, er godt, og nu er det på tide at tage endnu et skridt og vise gæster, de lokale og pressen, hvad den dybere mening er med den grønne Michelin-stjerne, forklarer Lucia de Luca.

Forsætter efter billedet.

Der er altså ikke tid til at hvile på laurbærrene – for dem handler arbejdet i restauranten også om, at andre skal have øjnene åbne for den bæredygtige tilgang, både gæster og kollegaer i branchen. Og i det arbejde er den grønne stjerne langt vigtigere end den regulære Michelin-stjerne for de to partnere:

– Den grønne stjerne er vigtigere for os. Vi startede vores projekt med et bæredygtigt mindset og for os er bæredygtighed en livsstil, også uden for Térra. Vi tror på en bæredygtig tilgang til livet og med Térra kan vi vise, at det er muligt også at føre den livsstil videre i restaurationsbranchen. Den grønne stjerne er et bevis på, at det vi troede på og stræbte efter, er reelt og opnåeligt, siger Lucia de Luca og fortsætter:

– Vi oplever kommentarer som, at det ikke var den rigtige Michelin-stjerne, vi fik, men lad mig understrege, at den grønne er fremtiden. Vi siger ikke, at vi ikke også vil have den røde, men den grønne stjerne er fremtiden. Hvis vi skal sikre os, at vi har en fremtid og vores børn har en fremtid, skal vi handle nu. Vi har kun få år til at gøre det.

Gæsterne skal stadig høre, hvad madspild egentlig er

Med deres succes håber Valerio Serino og Lucia de Luca at kunne inspirere gæster og kollegaer til at tage en mere bæredygtig tilgang til madlavningen. Oplev madrester som en mulighed og ikke som affald, og vær kreativ med resterne. Det er okay at fejle i processen, det gjorde de også hos Térra, men det er måden at udvikle sig på, lyder budskabet fra restauranten. Der kan desuden være en lille økonomisk gevinst at hente ved at udnytte sine produkter til fulde, men i det store billede er beløbene små, for som alle andre steder i branchen går pengene primært til lønninger.

– Der er ikke store besparelser at finde ved at arbejde med zero food waste, men det er med til at give en årvågenhed og sindsro, så vi kan se os selv i spejlet om morgenen. Når man er sine overbevisninger tro, giver det en behagelig energi og det hjælper os med at yde det bedste. Jeg tror ikke på, at det gavner vores fremtid kun at arbejde med indtjeningen for øje, siger Lucia de Luca.

Forsætter efter billedet.

En procent af gæsternes regning går til Zero Foodprint Nordic, som støtter op om et regenerativt landbrug i Danmark.

Men penge betyder meget, også for gæsterne, og de har oplevet, at gæster har undret sig over, at retterne ikke er billigere, når det nu er en bæredygtig restaurant uden spild og derfor er samtalen med gæsten om, hvad bæredygtighed og zero food waste er, rigtig vigtig for restauratørerne.

– Ikke alle gæster er klar over det arbejde, der ligger bag at drive en bæredygtig restaurant, og handler ud fra fejlagtige antagelser, men når vi tager snakken i restauranten, så er der ingen, der kræver afslag i prisen, når aftenen er omme, siger Lucia de Luca og fortæller videre, at de også har været nødt til at afmontere misforståelser blandt gæster, der troede, at zero food waste betød, at de brugte madaffald.

Nu skal historien om bæredygtighed fortælles

Hele tilgangen til bæredygtighed er en del af historiefortællingen, ligesom det efterhånden i en årrække har været, når der er blevet fortalt om de lokale råvarer fra de lokale gårde, som serveres til gæsten med måske endda et anstrøg af lokale drikkevarer. Men ifølge Lucia de Luca er den historie fortalt så mange gange, og gæsterne ved godt, når de kommer ind på Térra, at de får lokale, økologiske eller biodynamiske produkter. Nu er det på tide at fortælle historien om bæredygtighed. Den historie får de serveret med en menu, der fremhæver de gode danske råvarer, der er i sæson i den givne periode. Det grønne føres frem i lyset for at vise de smukke og smagfulde grøntsager og lade dem spille hovedrollen fremfor blot at være en anretning på siden. Der er også plads til animalsk protein, som er nøje udvalgt og udskæringerne udvælges med øje for at sikre, at kampen mod madspild ikke bare flyttes fra køkkenet til slagteriet. Hos Restaurant Térra er der fuld kontrol over, hvad der kommer ind, så intet går til spilde.

Skrevet i: Foodservice, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

Kød, fisk og fjerkræ20. 08. 2026

En markant formand, virksomhedsleder og utrættelig forkæmper for hele akvakulturerhvervet er gået bort alt for tidligt. Fredag den 14. august 2026 mistede dansk Akvakultur producentorganisation Niels Ebbe Dalsgaard. Efter at være blevet ramt af en blodprop i hjernen kom han sig desværre ikke.

FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

FødevareproduktionPolitik og eksport20. 08. 2026

FødevareDanmark har solgt sit nuværende domicil i Hunderup-kvarteret i Odense M og flytter til nye og mere tidssvarende rammer i Højby i løbet af september. Brancheorganisationen FødevareDanmark forlader Hunderup-kvarteret i Odense M i løbet af september og etablerer sig i stedet på Højbyvej 50

Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

AktueltMesser og konferencer20. 08. 2026

4.-6. september vender Danmarks største madfestival tilbage til Tangkrogen i Aarhus med hundredvis af oplevelser fordelt på 10 festivalområder. Blandt årets nyheder er en scene dedikeret til økologi og festivalområdet ”Kaffebønnen”, og festivalen sætter alle dage fokus på aktuelle dagsordner som

Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

AktueltFoodservice20. 08. 2026

Tre danske kokke er blandt gæsterne, når Schleswig-Holstein Gourmet Festival fejrer 40-års jubilæum med 36 gastronomiske arrangementer over syv måneder. Festivalen samler 20 kokke fra Danmark, Tyskland og Frankrig og sætter fokus på gastronomien lige syd for den danske grænse. Når

HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

FoodserviceTop20. 08. 2026

Kunstig intelligens er på få måneder rykket markant frem på restauranternes dagsorden. Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA forventer knap syv ud af ti restauranter, at AI og teknologi til optimering af driften og menuen kommer til at fylde mere i de kommende år. AI er ikke længere blot

Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Den chilenske hestemakrel, der blandt andet findes på dåse i danske supermarkeder, har fået fornyet sin MSC-certificering. Fisken bliver i stigende grad fremhævet som et alternativ til den nordatlantiske makrel, der mistede sin certificering i 2019. Fiskeriet efter chilensk hestemakrel i det

Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Hans Erik Jørgensen der er økologisk landmand på Fyn og formand for økologisektionen i Landbrug og Fødevarer, er blevet indstillet til EU's økologipris i 2026. EU’s Økologipris tildeles hvert år en landbruger (én kvinde og én mand), der har udviklet et fremragende, nytænkende, bæredygtigt og

Ungarsk gastroexpo igen i København

AktueltMesser og konferencer18. 08. 2026

Mere end 20 ungarske producenter af blandt andet vin, chokolade, kød, fisk og specialiteter præsenterer deres produkter for den danske horeca- og fødevarebranche, når Hungarian Gastro Expo vender tilbage til København i september. Den 15. september afholder Ungarns ambassade i København for

Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

AktueltFoodserviceMesser og konferencer18. 08. 2026

21.-30. august bliver Københavns gader igen fyldt med liv og langborde, når årets Copenhagen Cooking løber af stablen. I år kan gæsterne glæde sig til 100 oplevelser i hele byen: Fra events på Festivalpladsen og Smørrebrødets Dag til langbordsmiddage fra Nørrebro til Ny Adelgade. Programmet byder

4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

Frugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop18. 08. 2026

Kun 17 procent af danskerne vurderer selv, at de lever op til Fødevarestyrelsens anbefaling om 600 gram frugt og grønt om dagen. Samtidig viser en ny forbrugeranalyse udarbejdet af Landbrug & Fødevarer, med data fra Voxmeter, et grønt paradoks: Halvdelen af danskerne vil gerne spise flere

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}