• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMiljø og sundhedTop13. 02. 2025 | Mikkel Bækgaard

Energiindholdet i takeaway-måltider er meget højt

FoodserviceMiljø og sundhedTop13. 02. 2025 | Mikkel Bækgaard

Energiindholdet i 22 forskellige takeaway-måltider, som DTU Fødevareinstituttet har undersøgt, er meget højt. De testede måltider indeholdt op til 67 pct. af det daglige anbefalede energiindtag, og mange retter er for fede, for salte og indeholder for lidt fibre fra fuldkorn og grøntsager.

Foto: Freepik.com

DTU Fødevareinstituttet har undersøgt indholdet af næringsstoffer og energi i takeaway-måltider på det danske marked. Undersøgelsen viser bl.a., at energiindholdet i de 22 måltider ofte er meget højt.  

”Jeg kan godt blive bekymret, når jeg ser hvor meget energi, der kan være i et enkelt takeaway-måltid, og over at variationen er så stor. F.eks. når det gælder pizza. En ”Pizza med kebab” bidrager med 67 pct. af det anbefalede daglige energiindtag for voksne på ca. 10.000 kJ, mens den traditionelle ”Pizza Margherita” varierer fra 3.700 til 6.000 kilojoule, afhængigt af, hvor du køber den,” siger seniorforsker Jette Jakobsen fra DTU Fødevareinstituttet.

Top tre for energiindhold er ”Pizza med kebab, salat og dressing”, ”Butter chicken med ris” og ”Kylling i rød karry med ris”. Burgere (med ”Oksekød og ost”, med ”Oksekød”, med ”Kylling og ost”), samt ”Salat med kylling, dressing og brød”, har de laveste energiindhold på ca. 3.000 kJ.

Alle måltiderne indeholder meget energi per 100 gram, hvor retterne ”Pad Thai med rejer” og ”Kylling i rød karry med ris” ligger lavest. Alligevel ligger den samlede energi i ”Kylling i rød karry med ris” helt i i top for et enkelt måltid, da det vejer hele 850 gram. 

For meget salt og mættet fedt 

Den maksimalt anbefalede mængde salt i maden er 5,8 gram. Men de undersøgte takeaway-måltider indeholder typisk langt over det anbefalede niveau.

”Vores undersøgelse viser, at der generelt er alt for meget salt i takeaway-måltider. Måltiderne indeholder op til næsten tre gange mere end det anbefalede maksimum,” siger Jette Jakobsen.

”Kylling i rød karry med ris” havde det markant højeste indhold af salt på 15 gram, hvilket er tæt på tre gange det anbefalede maksimale daglige indtag.

Anbefalingerne for energi fra mættet fedt (som ofte er animalsk fedt) er, at det skal være mindre end 10 pct. af den samlede energi, og det lever takeaway-måltiderne langtfra altid op til.

”Halvdelen af takeaway-måltiderne lever ikke op til begrænsningen for mættet fedt, da 11-17% af energien stammer fra mættet fedt,” siger Jette Jakobsen.

Mangel på kostfibre

Også kostfiberindholdet er ret lavt, og kun en enkelt ret ligger over de anbefalede 3 gram per 1.000 kilojoule, nemlig ”Pitabrød med falafel”.

”Takeaway-måltiderne har en generel mangel på kostfibre, og hver gang et delelement ikke lever op til anbefalingerne, betyder det jo, at måltiderne ikke er så sunde, som de burde være. Med hensyn til kostfibrene handler det om, at noget mere fuldkorn og flere grove grøntsager skal i retterne,” siger Jette Jakobsen.

De undersøgte retter

Undersøgelsen giver et vigtigt indblik i, hvad vi egentlig får, når vi bestiller takeaway, og kan hjælpe forbrugerne med at træffe sundere valg. Med de store variationer i energiindholdet mellem forskellige udsalgssteder og måltidstyper, er det vigtigt at være opmærksom på, hvad man vælger, hvis man ønsker at holde styr på sit energi-indtag.

Projektet omfatter 22 takeaway-måltider fordelt på otte hovedgrupper (i rapporten er retterne yderligere opdelt i henholdsvis komplette måltider og forretter/mellemmåltider):

1. Asiatiske retter – fem retter er undersøgt: Butter chicken med ris, Forårsruller med grøntsager, Kylling i rød karry med ris, Pad Thai med rejer, Wokret med oksekød og ris.

2. Burgere – fire retter er undersøgt: Burger med kylling og ost, Burger med oksekød, Burger med oksekød og ost, Burger med oksekød, ost og bacon.

3. Dürümrulle/pitabrød – tre retter er undersøgt: Dürümrulle med kebab, Pitabrød med falafel, Pitabrød med kebab.

4. Grillretter – fire retter er undersøgt (pommes frites i to størrelser): Fransk hotdog med dressing, Kebab med pommes frites og dressing, Grillkylling med pommes frites og remoulade, Pommes frites med ketchup.

5. Pizza – fire retter er undersøgt: Pizza Margherita, Pizza med kebab, salat og dressing, Pizza med pepperoni, Pizza med skinke og ananas.

6. Salat – én ret er undersøgt: Salat med kylling, dressing og brød.

7. Sandwich – én ret er undersøgt: Sandwich med kylling, bacon og dressing.

8. Sushi – to retter er undersøgt: Sushimenu og Tangsalat.

Hvert takeaway-måltid er indsamlet fra otte forskellige udsalgssteder i de fem regioner i Danmark (Nordjylland, Midtjylland, Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden). I alt er indsamlet 184 enkeltprøver, som er analyseret for makro- og mikronæringsstoffer.

Skrevet i: Foodservice, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Restaurant Møntergade gør sit smørrebrød til firmafrokost

Foodservice24. 09. 2026

En af Københavns mest anerkendte smørrebrødsrestauranter går nu ind på frokostordningsmarkedet. I samarbejde med frokostordningsvirksomheden Madværk lancerer Restaurant Møntergade “Lunch by Møntergade”, en frokostordning, hvor virksomheder kan få restaurantens opskrifter og håndværk leveret som en

Fra kantiner til koncertoplevelser: Compass Group udvider samarbejdet med DR

Foodservice24. 09. 2026

Et samarbejde, der begyndte med måltider til DR's medarbejdere, udvides nu til også at omfatte koncertoplevelser. Med overtagelsen af køkkenet i Restaurant KLANG skal Compass Group være med til at skabe de gastronomiske rammer om nogle af landets største kulturarrangementer. Overtagelsen af

Alkoholfri Heineken nu på fad i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed24. 09. 2026

Som den første licenspartner for Heineken skal Royal Unibrew udrulle Heineken® 0.0 som fadøl. Danmark bliver dermed et af de første markeder i verden, hvor den alkoholfrie øl bliver tilgængelig som fadøl på udvalgte serveringssteder. Danskerne får nu mulighed for at bestille en frisk Heineken

Nordisk undersøgelse: Seks ud af ti unge drikker energidrikke hver uge

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed24. 09. 2026

Cirka en ud af fem unge i Norden indtager energidrikke mindst en gang om dagen, og tre ud af fem mindst en gang om ugen. Næsten halvdelen svarer, at de i hvert fald en gang imellem ikke kan komme igennem dagen uden energidrikke. Det viser en ny, nordisk rapport. I rapporten svarer 30 procent

Europas bedste økologiske landmand bor på Fyn

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed24. 09. 2026

Hans Erik Jørgensen, Økologiformand i Landbrug & Fødevarer, der sammen med sin kone Kirsten Rasmussen, driver Risbjerg Landbrug, har modtaget den europæiske økologipris Best organic farmer. I Haarby på Fyn bor Europas bedste mandlige økolog. Det mener en jury bestående af medlemmer fra

85 år med Stryhn’s: Hvad er det egentlig, danskerne elsker ved leverpostej?

Kød, fisk og fjerkræ22. 09. 2026

Den er den mest populære pålægstype på rugbrød, findes i knap 80 % af de danske hjem og er blevet en så stor en del af den danske kultur, at den kan starte regulære skænderier om topping - og så har den været forsidecover på en bestseller om at leve sit bedste liv. Der er selvfølgelig tale om

”Intermission” på Alchemist: Fem måneder om året skal bruges til kreativ fordybelse

FoodserviceForskning og uddannelse22. 09. 2026

Fra december 2026 gentænker Alchemist måden at drive restaurant på. Fem måneder om året sættes den daglige restaurantdrift på pause for at i stedet fokusere på kreativ udvikling og research. Perioden får navnet ”Intermission”, og restauranten fastholder hele teamet på over 100 medarbejdere, som

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed22. 09. 2026

Kantinen på Københavns Rådhus er blevet certificeret med Svanemærket, der er en af verdens skrappeste miljøcertificeringer. Dermed lever kantinen op til en lang række miljø- og klimakrav med fokus på bl.a. mindre madspild, mere ressourcebevidst drift og en højere andel økologisk mad og

Cateringmesse Øst samlede branchen til en dag med smag og gode snakke

AktueltMesser og konferencer22. 09. 2026

Der var masser af liv i Brøndby Hallen, da Cateringmesse Øst samlede foodservicebranchen. Dagen igennem lagde mange glade gæster vejen forbi messen for at møde leverandører, smage på produkter og hente inspiration. Cateringmesse Øst er vel overstået efter en dag, hvor Brøndby Hallen dannede

Ny landsdækkende hotel-indsats mod madspild redder overskudsmad lokalt

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed22. 09. 2026

Scandic Hotels bliver den første hotelkæde i Danmark, der etablerer en landsdækkende model for lokal donation af overskudsmad. Mad skal hjælpes videre dér, hvor den allerede befinder sig. Derfor lancerer Scandic Hotels sammen med Stop Spild Af Mad et nyt landsdækkende initiativ mod madspild, som

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Restaurant Møntergade gør sit smørrebrød til firmafrokost

    24.09.2026

  • Fra kantiner til koncertoplevelser: Compass Group udvider samarbejdet med DR

    24.09.2026

  • Alkoholfri Heineken nu på fad i Danmark

    24.09.2026

  • Nordisk undersøgelse: Seks ud af ti unge drikker energidrikke hver uge

    24.09.2026

  • Europas bedste økologiske landmand bor på Fyn

    24.09.2026

  • 85 år med Stryhn’s: Hvad er det egentlig, danskerne elsker ved leverpostej?

    22.09.2026

  • ”Intermission” på Alchemist: Fem måneder om året skal bruges til kreativ fordybelse

    22.09.2026

  • Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

    22.09.2026

  • Cateringmesse Øst samlede branchen til en dag med smag og gode snakke

    22.09.2026

  • Ny landsdækkende hotel-indsats mod madspild redder overskudsmad lokalt

    22.09.2026

  • McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

    17.09.2026

  • Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

    17.09.2026

  • Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

    17.09.2026

  • Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

    17.09.2026

  • Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

    17.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}