• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMiljø og sundhedTop13. 02. 2025 | Mikkel Bækgaard

Energiindholdet i takeaway-måltider er meget højt

FoodserviceMiljø og sundhedTop13. 02. 2025 By Mikkel Bækgaard

Energiindholdet i 22 forskellige takeaway-måltider, som DTU Fødevareinstituttet har undersøgt, er meget højt. De testede måltider indeholdt op til 67 pct. af det daglige anbefalede energiindtag, og mange retter er for fede, for salte og indeholder for lidt fibre fra fuldkorn og grøntsager.

Foto: Freepik.com

DTU Fødevareinstituttet har undersøgt indholdet af næringsstoffer og energi i takeaway-måltider på det danske marked. Undersøgelsen viser bl.a., at energiindholdet i de 22 måltider ofte er meget højt.  

”Jeg kan godt blive bekymret, når jeg ser hvor meget energi, der kan være i et enkelt takeaway-måltid, og over at variationen er så stor. F.eks. når det gælder pizza. En ”Pizza med kebab” bidrager med 67 pct. af det anbefalede daglige energiindtag for voksne på ca. 10.000 kJ, mens den traditionelle ”Pizza Margherita” varierer fra 3.700 til 6.000 kilojoule, afhængigt af, hvor du køber den,” siger seniorforsker Jette Jakobsen fra DTU Fødevareinstituttet.

Top tre for energiindhold er ”Pizza med kebab, salat og dressing”, ”Butter chicken med ris” og ”Kylling i rød karry med ris”. Burgere (med ”Oksekød og ost”, med ”Oksekød”, med ”Kylling og ost”), samt ”Salat med kylling, dressing og brød”, har de laveste energiindhold på ca. 3.000 kJ.

Alle måltiderne indeholder meget energi per 100 gram, hvor retterne ”Pad Thai med rejer” og ”Kylling i rød karry med ris” ligger lavest. Alligevel ligger den samlede energi i ”Kylling i rød karry med ris” helt i i top for et enkelt måltid, da det vejer hele 850 gram. 

For meget salt og mættet fedt 

Den maksimalt anbefalede mængde salt i maden er 5,8 gram. Men de undersøgte takeaway-måltider indeholder typisk langt over det anbefalede niveau.

”Vores undersøgelse viser, at der generelt er alt for meget salt i takeaway-måltider. Måltiderne indeholder op til næsten tre gange mere end det anbefalede maksimum,” siger Jette Jakobsen.

”Kylling i rød karry med ris” havde det markant højeste indhold af salt på 15 gram, hvilket er tæt på tre gange det anbefalede maksimale daglige indtag.

Anbefalingerne for energi fra mættet fedt (som ofte er animalsk fedt) er, at det skal være mindre end 10 pct. af den samlede energi, og det lever takeaway-måltiderne langtfra altid op til.

”Halvdelen af takeaway-måltiderne lever ikke op til begrænsningen for mættet fedt, da 11-17% af energien stammer fra mættet fedt,” siger Jette Jakobsen.

Mangel på kostfibre

Også kostfiberindholdet er ret lavt, og kun en enkelt ret ligger over de anbefalede 3 gram per 1.000 kilojoule, nemlig ”Pitabrød med falafel”.

”Takeaway-måltiderne har en generel mangel på kostfibre, og hver gang et delelement ikke lever op til anbefalingerne, betyder det jo, at måltiderne ikke er så sunde, som de burde være. Med hensyn til kostfibrene handler det om, at noget mere fuldkorn og flere grove grøntsager skal i retterne,” siger Jette Jakobsen.

De undersøgte retter

Undersøgelsen giver et vigtigt indblik i, hvad vi egentlig får, når vi bestiller takeaway, og kan hjælpe forbrugerne med at træffe sundere valg. Med de store variationer i energiindholdet mellem forskellige udsalgssteder og måltidstyper, er det vigtigt at være opmærksom på, hvad man vælger, hvis man ønsker at holde styr på sit energi-indtag.

Projektet omfatter 22 takeaway-måltider fordelt på otte hovedgrupper (i rapporten er retterne yderligere opdelt i henholdsvis komplette måltider og forretter/mellemmåltider):

1. Asiatiske retter – fem retter er undersøgt: Butter chicken med ris, Forårsruller med grøntsager, Kylling i rød karry med ris, Pad Thai med rejer, Wokret med oksekød og ris.

2. Burgere – fire retter er undersøgt: Burger med kylling og ost, Burger med oksekød, Burger med oksekød og ost, Burger med oksekød, ost og bacon.

3. Dürümrulle/pitabrød – tre retter er undersøgt: Dürümrulle med kebab, Pitabrød med falafel, Pitabrød med kebab.

4. Grillretter – fire retter er undersøgt (pommes frites i to størrelser): Fransk hotdog med dressing, Kebab med pommes frites og dressing, Grillkylling med pommes frites og remoulade, Pommes frites med ketchup.

5. Pizza – fire retter er undersøgt: Pizza Margherita, Pizza med kebab, salat og dressing, Pizza med pepperoni, Pizza med skinke og ananas.

6. Salat – én ret er undersøgt: Salat med kylling, dressing og brød.

7. Sandwich – én ret er undersøgt: Sandwich med kylling, bacon og dressing.

8. Sushi – to retter er undersøgt: Sushimenu og Tangsalat.

Hvert takeaway-måltid er indsamlet fra otte forskellige udsalgssteder i de fem regioner i Danmark (Nordjylland, Midtjylland, Syddanmark, Sjælland og Hovedstaden). I alt er indsamlet 184 enkeltprøver, som er analyseret for makro- og mikronæringsstoffer.

Skrevet i: Foodservice, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

Ikke kategoriseret26. 03. 2026

Danskerne spiser i stigende grad måltider uden for hjemmet. Samtidig betyder de mange nye elbiler, at flere opholder sig længere tid på landets servicestationer, når bilen skal lades op. Den udvikling vil Circle K nu omsætte til vækst på madområdet. Med lanceringen af et helt nyt madunivers går

Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

Messer og konferencer26. 03. 2026

Både udstillere og besøgende udtrykker stor tilfredshed med Foodexpos nye messekoncept, der på den netop gennemførte udgave af messen bød på 15 tematisk gennemførte faglige zoner. Fødevarebranchens centrale mødested samlede 20.547 fagfolk i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts 2026. Med

Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

AktueltKød, fisk og fjerkræMesser og konferencer26. 03. 2026

Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet i Silkeborg vandt i weekenden det uofficielle europamesterskab i pølsemageri og satte sent søndag aften trumf på ved at vinde prisen for Danmarks bedste leverpostej. Den silkeborgensiske pølsemager Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet har skrevet sig ind

Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

AktueltMesser og konferencer26. 03. 2026

Over 1000 messegæster var forbi Food&Drinks stand og deltog i konkurrencen om præmier fra Oluf Brønnum & co A/S. Se her, hvem der vandt. Clay stentøj: Jette Rasmussen fra Horsens Riedel Karaffel: Rasmus Warming, Kolding KENWOOD Røremaskine: Chenette Thomsen, Give. Alle præmier er

Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

FoodserviceTop26. 03. 2026

Mandag 23. marts 2026 afholdte det internationale gastromedie Falstaff sin årlige prisuddeling for de nordiske lande, Falstaff Nordics Restaurant Awards 2026, i Malmö. Ved samme lejlighed lancerede Falstaff sin nye, store restaurantguide til de nordiske og baltiske lande. I prisuddelingens

Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

AktueltKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport24. 03. 2026

Efterspørgslen på stegt flæsk op til folketingsvalget i dag har været så stor, at Danish Crowns lager og produktion af brystflæsk er fuldstændig tømt. Når danskerne i dag sætter sig og følger folketingsvalgets afgørelse, bliver det mange steder med stegt flæsk og persillesovs ved

Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop24. 03. 2026

Efter en intens og spændende finaledag er vinderne af Årets Kok og Tjener 2026 fundet. Lucas Nielsen fra Restaurant Restaurant TreeTop i Vejle er Årets Kok og Oskar Mathiassen fra Restaurant Atelier 33 / Bouchon er Årets Tjener. Der var stor glæde på scenen i Messecenter Herning, da vinderne af

Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

Foodservice24. 03. 2026

Elisabeth Madsen fra Falsled Kro er blevet kåret som Rising Star of the Year ved Falstaff Nordics i Sverige. Elisabeth vinder som mest markante unge navn i nordisk gastronomi og placerer Falsled Kro centralt i en stærk periode med anerkendelser. Elisabeth Madsen, konditorchef på Falsled Kro,

Tusinder har været forbi Foodexpo

AktueltMesser og konferencer24. 03. 2026

I dag tirsdag er det sidste dag for årets Foodexpo i Herning, og der er god mulighed for at opleve messen. Men tusinder har allerede været forbi - fx oplyser Messecenter Herning, at der i går mandag var 8215 gæster på messe, mens der søndag var 7789. Også i dag er Food&Drink og

Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

Foodservice23. 03. 2026

Restaurant Flammen åbner torsdag d. 26. marts dørene til sin nye restaurant i Storgatan i Halmstad. Det markerer ikke alene kædens første restaurant i Sverige, men startskuddet til en større svensk satsning. Efter mere end et års målrettet arbejde med at etablere sig i Sverige ligger

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

    26.03.2026

  • Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

    26.03.2026

  • Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

    26.03.2026

  • Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

    26.03.2026

  • Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

    26.03.2026

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik