• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMesser og konferencerTop21. 11. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Det handler om mod, hvis gastronomien skal bidrage til industrien – og omvendt!

FoodserviceMesser og konferencerTop21. 11. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Dansk Industri dannede forrige uge ramme om netværksarrangementet De stærkeste samarbejder mellem industri og gastronomi, hvor landets køkkenchefer, udviklere, købmænd og producenter var samlet til en snak om, hvordan man bygger bro mellem gastronomien, industrien og forskningen.

Rasmus Munk fra Alchemist foreslår, at industrien i højere grad tager gastronomer ind og lader dem være med til at gøre industrien mere kreative. Foto: Kasper Mundt-Nielsen.

Dagens formål var at åbne for samtalen om, hvordan de danske kokkes forståelse af smag, tekstur og umami kan forbedre industriens produkter og bidrage til en mere bæredygtig fremtid, samt hvordan landets restauranter kan inddrage både industri og forskning i deres ambitioner om at skabe en gastronomisk oplevelse, der rækker ud over kanten på tallerkenen.

Foruden netværk og vidensdeling deltagerne imellem, var der langt an til en dag med højt til loftet, da Food Organisation of Denmark og Food & Bio Cluster åbnede dørene. Marko Martin Hansen, Rasmus Munk, Mette Johnsen, Bo Lindegaard og Emil Vang stod bag dagens oplæg, der tog udgangspunkt i konkrete cases og erfaringer med mødet mellem gastronomi og industri.

Rasmus Munk, CEO hos Alchemist, fortalte blandt andet om deres samarbejde med Rigshospitalet, hvor parterne bruger gastronomi, viden og forskning i forsøget på at skabe madlyst, smag og appetit for de mange kræftramte børn, der er indlagt på hospitalet. Ligeledes fortalte han om projektet Junkfood, hvor kokkene bruger industriens madspildsrester til at lave mad til hjemløse i Kødbyen.

Eksemplerne var mange, men det overordnede budskab i dagens fortællinger og deltagernes initiativer var, at det er et spørgsmål om smag, kompetencer og mod til at gøre noget. Magien opstår, når man bygger projekter på en blanding af kvaliteteter, viden, færdigheder og kreativtet og vi fejler, når vi ikke taler sammen på tværs, lød det.

Gastronomien kan bidrage til det akademiske arbejde sammen med industrien, men hvis man skal gøre en forskel – så skal gastronomien ud af køkkenet.

En af dagens helt klare pointer var, at det kræver mod, selvtillid og ikke mindst velsmag at gøre en forskel. Som land, skal vi tro på, at Danmark kan bidrage, hvis vi gør mere, der rækker ud over restarauranterne. Vi har nogle af verdens førende gastronomer og der er mange, der kigger til os.

Rasmus Munk og Mette Johnsen fra Alchemist foreslår, at industrien i højere grad tager gastronomer ind og lader dem være med til at gøre resultaterne kreative. Der bliver kastet mange penge i teknologisk udvikling af produkter og løsninger, men hvis ikke det smager godt, så ændrer vi ikke noget i fødevaresystemet.

På Alchemist tror de på, at gastronomien kan være katalysator for det næste og i sidste ende kan kreativit skabe et helt nyt marked og de er ikke ene om den vision. 

– Man kan jo hejse flaget for den grønne omstilling. Med en baggrund som kok tror jeg, at vejen til flere grøntsager og grønne alternativer i høj grad hænger sammen med en dybere smag og mere umami og det har vi ikke nødvendigvis i vores egen madkultur. Vi kan jo godt finde ud af at lave en bønne om til soyasauce eller misopasta, men det er ikke indlejret i vores kultur eller overlevering. Derimod lægger det i høj grad i vores industri og forskning. Det handler om at lave de der koblinger, så vi får udnyttet de rigtige ressourcer og lavet de bedste produkter, fortæller Bo Frederiksen, der er Faglig chef i Meyers Madhus, og deltog i arrangementet.

– Jeg er meget glad for den her 2.0 bølge, hvor kokke kan søge viden fra de kloge mennesker, som vi finder både i industrien og i forskningen, men det er jo rigtigt som Mette fra Alchemist siger – det er ligeså meget den anden vej rundt og det er jeg enig i. Gastronomien kan skabe noget, som industrien og forskningen ikke selv kan lave, så det handler om at få aktiveret de kreative krafter, som blandt andet Rasmus Munk er en vild eksponent for, afslutter Bo Frederiksen.

Kigger man fortsigtigt ind i glaskuglen for fødevaredanmarks fremtid, så står det klart, at der er stort behov og efterspørgsel på industrielle produkter, såsom færdigretter, madkasser og plantealternativer, hvis man skal aflaste klimatrykket, økonomien og landbruget – og kigger man ind i køkkenerne, så er der ingen tvivl om, at landets gastronomer, står klar til at bidrage med kreativ kunnen og viden om smag, så man ikke bare løser en udfordring, men skaber velsmagende løsninger.

Arrangementet blev til med støtte fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, gennem projektet innovationskraft.

Skrevet i: Foodservice, Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

Detailhandel og en grosMarkedsføring11. 08. 2026

De fleste tænker på varevognen. Nemlig.com peger på, at den største forskel ligger længe før varerne kommer ud at køre. Når danskerne tænker på online dagligvarer, handler det ofte om levering. Men ifølge online-supermarkedet nemlig er leveringen kun den sidste del af en langt større historie.

Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Efter fyldte huse sidste år i København og Aarhus, kan unge, madprofessionelle og andre nysgerrige nu også deltage i en åben, demokratisk og madpolitisk eftermiddagsskole på Fyn og i Roskilde. Her kan de lære om grøn madkultur, europæisk landbrugspolitik, madsystemforandring og regenerative have. De

Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Der er et stort behov for saglig og korrekt information om plantebaseret kost og ernæring, lyder det fra DVF’s nye sundhedschef. Hun drømmer om en fremtid, hvor “sund mad bliver forbundet med glæde og velsmag”. Den 44-årige Katrine Ejlerskov skal fremover stå i spidsen for Dansk Vegetarisk

Søbogaard fylder 50 år

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Søbogaard fylder 50 år – og fejrer det med øko-fest, hemmelig gæst og fest og farver. I 1976 begyndte Søbogaard sin rejse med økologi, råvarer og en god portion stædighed. Nu, 50 år senere, inviterer Søbogaard til jubilæumsfest på Voldsgårdvej 36 i Herning den 14. august 2026 – og det bliver

Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

EmballageMiljø og sundhedTop11. 08. 2026

Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter. Det vil medføre medføre to generelle ændringer for danske fødevarevirksomheder, forklarer Nemco, der er nordisk leverandør af udstyr og emballage til fødevareindustrien. På onsdag den 12.

‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

Detailhandel og en grosFoodserviceMesser og konferencer06. 08. 2026

Den 9. september bliver TAP1 i København igen samlingspunkt for professionelle madfolk fra hele landet, når Dagrofa Foodservice inviterer til inspirationsmessen 'Madscenen - for professionelle'. Med mere end 140 udstillere, smagsoplevelser, et omfattende program af masterclasses og et særligt fokus

Coca-Cola får nyt look

DrikkevarerMarkedsføring06. 08. 2026

Fra slutningen af juli begyndte Coca-Cola at dukke op i et nyt design i danske butikker. Den røde ikoniske farve kommer til at fylde mere på Zero Sugar, men sorte detaljer skal stadig gøre det nemt at kende den sukkerfri variant. Coca-Cola ændrer nu udseendet på både Coca-Cola Original Taste og

Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 08. 2026

Anders Kok grundlagde Biogan i august 1996. I dag leverer den familieejede engrosvirksomhed fra Lystrup omkring 600 økologiske varenumre til bl.a. storkøkkener, kantiner og institutioner igennem en række samarbejdspartnere. I jubilæumsåret er sønnen, Jeppe Kok, trådt ind som næste

Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

AktueltFoodservice06. 08. 2026

Den nye medlemsapp Kreds lancerers i september 2026 som et lukket fællesskab for ansatte i Københavns restaurationsbranche. Allerede inden lanceringen har 10 restauranter, barer og vinbarer tilsluttet sig som partnere, mens mere end 300 branchefolk er registreret direkte eller gennem deres

Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

Brød og kagerMiljø og sundhedTop06. 08. 2026

Salater og bowls topper listen, mens rugbrødsmaden fortsat har en stærk plads i de 12-18 åriges frokost. Det viser en ny undersøgelse som Quantic har udarbejdet for Fuldkornspartnerskabet, som peger på at vejen til mere fuldkorn i madpakken går gennem mad, der først og fremmest smager godt og vækker

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

  • Koncertgæsternes nye kaffevaner løfter Merrilds bidrag til Muskelsvindfonden

    04.08.2026

  • Restaurantkæden Banzo skruer op for dyrevelfærden på menukortet

    04.08.2026

  • Danmark skal ikke vælge mellem flere grøntsager og et bedre vandmiljø

    04.08.2026

  • 18 år senere har kampen mod madspild stadig en bred folkelig opbakning

    04.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad skal prøves i landsretten

    04.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}