• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseLandbrugTop10. 04. 2025 | Mikkel Bækgaard

Ældgammel kornsort har kæmpe klimapotentiale og kan blive vigtig i Europas fremtid

Forskning og uddannelseLandbrugTop10. 04. 2025 By Mikkel Bækgaard

Sorghum er en af verden ældste kornsorter og har mange egenskaber, der kan gavne fødevaresikkerhed, klima og biodiversitet. Mekanismerne bag egenskaberne har dog været en gåde for forskerne, og det har stået i vejen for en effektiv dyrkning. Ny teknik og biobank, udviklet i et samarbejde med Københavns Universitet, åbner nu for forskning og forædling i turbogear. Det kan bane vej til en effektiv afgrøde i både det globale nord og syd.

Sorghum er allerede en vigtig afgrøde i Afrika, men forskerne mener, den også har potentiale til at blive det i Europa. Foto: Getty

Den er rig på planteproteiner, fibre og mineraler, og naturligt glutenfri. Den udnytter jordens kvælstof bedre og har derfor begrænset behov for gødning til gavn for både klima og biodiversitet. Og så kan den klare både tørke og oversvømmelser. Planten sorghum, også kendt som durra har en liste af kvaliteter, som er alenlang.

Der er med andre ord gode grunde til at planten i disse dage nyder en voksende opmærksomhed blandt både forskere og industri, der ser stort potentiale for sorghum i en fremtidig verden med klimaforandringer – hyppige tørkeperioder og oversvømmelser.

Der er bare et problem: Det er en gåde, hvordan den gør det.

Men nu giver en ny teknik, ’FIND-IT’, der effektivt kan finde nye mutationer i bestemte gener i store frøsamlinger, håb for at plantens potentiale kan låses op. Sammen med en ny stor frøsamling, forventer forskerne bag, at varianter af afgrøden, som kan dyrkes effektivt i både nordlige og sydlige breddegrader, vil kunne udvikles på rekordtid.

I en ny videnskabelig artikel udgivet i en særudgave af plantetidsskriftet Physiologia Plantarummed fokus på nye forædlingsteknikker, præsenterer forskerne de to nye forskningsressourcer, der er udviklet i et tæt samarbejde mellem Københavns Universitet, Carlsberg Laboratorium og University of Queensland i Australien.

Sorghum er naturligt resistent mod genetisk transformation. Selv moderne genetiske redskaber som CRISPR og GMO, der normalt kan lave flere ændringer i en plantes genetiske sammensætning end traditionel forædling – og gøre det mere præcist og hurtigere – virker dårligt i sorghum.

Det udfordrer udviklingen af landbrugsmæssige egenskaber i planten, for traditionel forædling tager lang tid. Her skaber de nye forskningsressourcer dog en helt ny situation.

”Med projektet har vi fået en større høstak, sådan næsten bogstaveligt talt, i form af en omfattende samling af sorghumplanter og deres frø, der repræsenterer næsten hele den genetiske variation af sorghum. Og samtidigt har vi med ’FIND-IT’ fået en teknik, der gør det muligt hurtigt og effektivt at finde nålen i høstakken i form af de varianter i bestemte gener, som vi mistænker for at være afgørende for plantens egenskaber, siger lektor Nanna Bjarnholt fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab ved Københavns Universitet.

Stort potentiale i både Europa og det globale Syd

Sorghum er allerede en af de vigtigste afgrøder i det globale syd – især i det centrale og sydlige Afrika. Samtidig er der et stort potentiale for dyrkning af sorghum på Europæiske breddegrader.

”I Europa kan vi få stor gavn af sorghum-plantens gode næringsindhold og robusthed overfor eksempelvis tørke, når vi med de nye ressourcer har mulighed for at udvikle en effektiv sorghum-afgrøde der både er optimeret til europæiske dyrkningsforhold og til at producere frø med en gunstig næringssammensætning og gode egenskaber i fremstilling af nye plantebaserede fødevarer. Samtidigt er det et godt afsæt for også at udvikle forædlede varianter, som kan dyrkes mere effektivt sydpå i fx det sydlige Afrika, hvor behovet for tørkeresistens og optimal udnyttelse af jordens næringsstofindhold kan blive endnu vigtigere” siger professor Birger Lindberg Møller, også fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab ved Københavns Universitet.

Forskerne står allerede nu klar med en række spor, som de glæder sig til at forfølge, så plantens potentiale kan låses op.

”Helt konkret så kender vi en del kandidater til gener i planten, som vi mener kan hænge sammen med tørkeresistensen, og ligeledes for andre kvaliteter i sorghum. Disse idéer kan vi nu få afklaret. Ligesom andre forskere kan benytte det her arbejde til deres forskning i planten. Der er grund til optimisme, for vi ved at sorghum har en kæmpe potentiale,” siger Nanna Bjarnholt.

Den rigtige jord, den rigtige teknik – og den rigtige forbindelse

Forskerne på Københavns Universitet og Carlsberglaboratoriet har leveret ekspertisen i forhold til sorghum-planten – og udvælgelsen af de rette genvarianter i den 150.000 varianter store frøsamling. De har desuden været bindeledet til den praktiske know-how hos forskerne i den tørre og varme stat Queensland i Australien, som er eksperter i at dyrke planter under stressede jordforhold.

Både den nye frøsamling og teknikken er gjort tilgængelig for andre forskere, og porten er dermed åbnet for forskning i planten af en anden skala end tidligere.

Tilsammen udgør de nemlig en stor forskningsressource, fordi den store samling af varianter med hidtil uhørt fart kan gennemsøges for enkelte gener. Det sker ved at opdele samlingen i mindre grupper og således indsnævre undersøgelsen med PCR-tests – kendt fra covid-19 testning – af hver enkelt gruppe for de rigtige DNA-sekvenser. Metoden har mangedoblet det antal varianter forskningen kan arbejde med.

”Vi ser allerede en stor interesse fra forskningsmiljøer rundt om i verden. Vi har studeret planten i mange år, men den er stadig gådefuld. Der er enormt meget vi ikke ved om den og hvorfor den har de egenskaber som den har. Men der er en bevidsthed mange steder om, at det her er en plante med stort potentiale, ”siger Nanna Bjarnholt.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Landbrug, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 03. 2026

Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark. Sustainable Brand Index er den uafhængige undersøgelse, der hvert år spørger

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Lanceringen af en

Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed10. 03. 2026

Strandgaarden overtager det populære brand Teedawn, og som en del af aftalen bliver stifter Henrik Wiese en del af Strandgaarden som Head of No-Low Drinks med ansvar for at udvikle og skalere kategorien yderligere. Opkøbet er et strategisk skridt i Strandgaardens ambition om at være et væksthus

Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

AktueltDrikkevarerFoodservice10. 03. 2026

København har fået en ny spiller på cocktailscenen. SIR er åbnet på Admiral Hotel – en bar med global attitude, klassiske dyder og kompromisløs præcision, sat i scene i den ikoniske pakhusbygning ved havnefronten. Navnet SIR signalerer respekt og høflighed – ikke som en titel for én person, men

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

Brød og kagerMiljø og sundhedTop10. 03. 2026

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen. Mænd spiser 69

Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Når lokale producenter og aftagere af økologiske fødevarer mødes til Book en mark torsdag d. 10. marts på Ubberup Konferencegaard, er det ikke kun visitkort, der bliver udvekslet – det kan også være starten på langvarige samarbejder. Det ved familievirksomheden Bælgkompagniet fra Midtsjælland alt

Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed05. 03. 2026

Ny forskning fra Nofima viser markante forskelle mellem opdrætsarter. Regnbueørred kan lagre mere af de sunde omega-3-fedtsyrer i fileten end atlantisk laks. Det viser et nyt studie fra det norske forskningsinstitut Nofima. Resultaterne understreger, at der er væsentlige biologiske forskelle

Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Danskernes kost halter fortsat langt bagefter De officielle Kostråd. Vi spiser for lidt frugt, grønt og bælgfrugter – og for meget kød og søde sager. Samtidig købes 80 procent af vores mad i supermarkedet. Det er udgangspunktet for Tænketanken Frejs nye publikation Kostråd i Kurven, der

Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

AktueltFoodservice05. 03. 2026

I 2026 ser en ny pris dagens lys og giver for første gang medarbejderne en stemme, når gode arbejdsdage skal fejres. Jatak-prisen er en uformel pris, der sætter fokus på de mennesker og arbejdspladser i restaurationsbranchen, der hver dag gør en forskel for trivsel, samarbejde og

Just Eat lukker i Danmark

FoodserviceTop05. 03. 2026

I går meldte madudbringningstjenesten Just Eat ud, at de lukker deres aktiviteter i Danmark. Det var ellers i Danmark, at Just Eat oprindelig blev udviklet og lanceret, men siden har en Hollandsk ejer overtaget virksomheden. Det er snart slut med orange tasker fyldt med mad på cykler, i biler

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik