• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025 | Mikkel Bækgaard

Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025 By Mikkel Bækgaard

I løbet af 2027 åbner Sticks’n’Sushi sin første lufthavnsrestaurant som en del af udvidelsen af Terminal 3 i Københavns Lufthavn. Med panoramaudsigt over landingsbanen, en ny bar og et specialdesignet koncept for rejsende kan både faste gæster og førstegangsbesøgende se frem til et nyt sted, hvor de kan se frem til sake, sushi og sticks der også kan tages med på rejsen.

Genrefoto: Freepik.com

For første gang åbner Sticks’n’Sushi en restaurant i en lufthavn, hvilket markerer en stor milepæl for den dansk-japanske restaurantkæde.

Den nye restaurant, der åbner i løbet af 2027, vil være placeret i den nye udvidede Terminal 3 i Københavns Lufthavn. Beliggende i hjertet af Københavns Lufthavn kan rejsende tage en pause for at spise på Sticks’n’Sushi på vej til gaten eller tage det med og nyde det på flyet. Med panoramaudsigt over landingsbanen kan gæsterne også kigge forbi baren for at få en drink eller nyde et let måltid inden afrejse.

“Københavns Lufthavn har været på vores ønskeliste i mange år, både for mig personligt og for Sticks’n’Sushi. Jeg husker, at Kim Rahbek, medstifter og første CEO af Sticks’n’Sushi, og jeg tilbragte timer i disse terminaler, inspireret af det, der var omkring os, og forestillede os, hvad der kunne blive. Denne åbning føles som en hjemkomst. Jeg er stolt af vores team i København for at have gjort det muligt, og jeg glæder mig til at byde både nye gæster og vores loyale ’Frequent Fishers’ velkommen til et sted, der utvivlsomt er vores,” siger Andreas Karlsson, CEO for Sticks’n’Sushi.

I Københavns Lufthavn deler man begejstringen over den kommende restaurantåbning:

“Vi er stolte af at byde Sticks’n’Sushi, en lokal succes og et internationalt brand, velkommen som en del af vores udvidelse af Terminal 3, hvor vi udvider vores lufthavn under ét tag med 60.000 m². Deres stærke brand, høje kvalitet og særprægede koncept passer perfekt til vores ambition om at tilbyde rejsende madoplevelser i verdensklasse – serveret hurtigt, fuld af smag og med øje for detaljen. Placeringen er virkelig unik med panoramaudsigt og tæt på en ny udendørs have, der bringer dagslys og den skandinaviske natur ind i terminalen,” siger Michael Hertz Clausen, vicepræsident i Københavns Lufthavn.

Skræddersyet menu og nyt bar-koncept for rejsende

Den nye restaurant med 174 pladser vil have en dedikeret bar, der vil være det ideelle sted at mødes over et glas sake, øl, vin eller en cocktail, ledsaget af lette retter designet til tidsbevidste rejsende.

Menuen vil indeholde populære favoritter såsom signatur-maki, grillsticks og snacks til deling, sammen med kompakte nye menuformater og specialudviklede takeaway-muligheder. Gæster, der ankommer tidligt, vil også finde et udvalg af retter inspireret af Sticks’n’Sunrise, så de er klar til dagens første flyvninger.

Restauranten vil omfatte en række teknologibaserede løsninger, herunder digitale bestillings- og selvbetjeningsfunktioner, der sikrer hurtig og problemfri service uden at gå på kompromis med kvaliteten.

”Vi ser også åbningen i lufthavnen som en oplagt mulighed for at udvikle vores koncept til en ny type gæster og introducere passagerer fra hele verden til vores brand. I vores forberedende arbejde har vi gentænkt både teknologi, design og menu, og vi kan næsten ikke vente med at præsentere resultatet for de mange rejsende, der passerer gennem lufthavnen hver dag,” siger Andreas Karlsson.

Med denne åbning styrker Sticks’n’Sushi sin tilstedeværelse i Danmark, hvor koncernen åbnede sin første restaurant på Nansensgade i København tilbage i 1994. I dag har Sticks’n’Sushi over 30 restauranter i Danmark, Tyskland og Storbritannien, og der er planer om flere åbninger.

Sticks’n’Sushi åbner i Glasgow i december, hvilket bliver den 16. restaurant i Storbritannien, tæt efterfulgt af en åbning i Manchester i foråret 2026.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice, Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

DrikkevarerFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Restauranter, hoteller og erhvervskunder kan nu se det estimerede klimaaftryk på mere end 5.000 vine, spiritus, øl og vand. Kjær & Sommerfeldt lancerer en Scope 3-model, der gør CO₂e-data tilgængelige direkte i virksomhedens sortiment på et langt mere detaljeret grundlag end tidligere. Modellen

Danske partnerskaber øger økologiudvalget

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

Fagfolk fra svenske detailbutikker får inspiration til en partnerskabsmodel, som har været med til at gøre Danmarks marked for økologi tre gange større end i Sverige. Ifølge Økologisk Landsforening er modellen en vigtig inspirationsvej for andre økologimarkeder i Europa. Ti forskellige typer af

Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

AktueltBrød og kagerForskning og uddannelseMiljø og sundhed16. 06. 2026

Mange børn og unge har så kort tid til at spise frokost, at det kan gå ud over både måltidet og de sunde valg. Fuldkorn og rugbrød er under pres blandt unge danskere. Ændrede måltidsvaner udfordrer både måltidets rolle og traditionelle fødevarer som rugbrød. Samtidig mangler mange børn og unge

Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

DrikkevarerMejeriMesser og konferencer16. 06. 2026

Med konceptet World of Beer samler FoodTech bryggerier, teknologileverandører, eksperter og andre aktører fra fødevareindustrien. De besøgende blandt andet se frem til at blive klogere på, hvordan de rette sammensætninger kan løfte både øl og oste til nye niveauer. FoodTech finder sted i MCH

’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

FoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed16. 06. 2026

FN’s Fødevareprogram (World Food Programme/WFP) har udnævnt kokken Rasmus Munk til organisationens nyeste ‘Goodwill Ambassador’. Munk, der står bag restaurant Alchemist og innovationscenteret Spora i København, bliver samtidig WFP’s første nordiske ambassadør. Som den kreative og kulinariske

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation åbner ny medlemskategori for tangproducenter

    11.06.2026

  • Nyt dansk romfirma lancerer rom modnet på dansk eg

    11.06.2026

  • Tetra Pak reducerer klimaaftryk i værdikæden med 34 procent

    11.06.2026

  • Restaurant Flammen når historisk milepæl og åbner restaurant nummer 20 i Danmark

    11.06.2026

  • Noma genåbner som restaurant – ny ledelse tager over efter turbulent forår

    11.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik