• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFoodservice22. 10. 2026 | Mikkel Bækgaard

Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

AktueltFoodservice22. 10. 2026 | Mikkel Bækgaard

Jespers Torvekøkken udvider samarbejdet med kulturhuset Dokk1 i Aarhus og overtager nu også driften af husets offentlige café. Aftalen er endnu et skridt i virksomhedens offensiv på det jyske marked.

Jespers Torvekøkken styrker sin tilstedeværelse i Jylland med overtagelsen af den offentlige café i Dokk1 på Aarhus Havn. Kulturhuset har årligt mere end en million besøgende, og den nye aftale giver madleverandøren mulighed for at nå en langt bredere målgruppe.

Overtagelsen ligger i forlængelse af Jespers Torvekøkkens vækststrategi, hvor målet er, at omkring halvdelen af virksomhedens samlede omsætning skal komme fra det jyske marked i 2030.

Virksomheden har allerede samarbejdet med Dokk1 i fem år og står i dag for frokostordningen til husets mere end 500 kommunale medarbejdere og lejere samt forplejning til arrangementer.

“Vi er rigtig stolte over nu at udvide vores allerede tætte samarbejde med Dokk1, hvor vi gennem de sidste mange år både har skabt gode daglige madoplevelser for de ansatte i huset samt budt på fællesspisninger og spændende formidling om mad til byens borgere,” siger Kristina Steenfeldt Madsen, CCO og bæredygtighedsdirektør i Jespers Torvekøkken.

Mere end traditionel cafédrift

Med overtagelsen vil Jespers Torvekøkken udvikle caféen til et sted, hvor madoplevelser, fællesskab og formidling spiller en større rolle.

På menuen kommer blandt andet frisklavede måltider med fokus på lokale grøntsager og økologiske råvarer samt bagværk fra caféens nye bager, Connie Thykjær.

Den daglige drift ledes af caféchef Ida Gernbak Bänsch, mens køkkenchef Mathias Medoc, der allerede står i spidsen for Dokk1s kantine, får ansvaret for det gastronomiske team.

Jespers Torvekøkkens eget foodlab skal desuden bidrage til udviklingen af nye retter og koncepter.

Et af initiativerne er Dokk1 Madværksted, hvor gæsterne bliver inddraget i udviklingen og afprøvningen af nye madoplevelser. Derudover skal caféen danne ramme om fællesspisninger og aktiviteter for både børn, studerende og ældre.

For børnefamilier introduceres blandt andet et nyt madkassekoncept, hvor børnene selv kan sammensætte deres måltid med smørrebrød, grøntsager og dip.

Grønne ambitioner

Den grønne omstilling bliver også en central del af cafédriften. Jespers Torvekøkken er netop blevet recertificeret som B Corp efter de skærpede standarder og arbejder blandt andet med at reducere CO2-udledning og madspild samt øge anvendelsen af lokale og økologiske råvarer.

“Arbejdet med at skabe en mere bæredygtig madkultur er en helt central del af vores samarbejde med Dokk1,” siger Kristina Steenfeldt Madsen.

Hos Dokk1 ser man caféen som en vigtig del af kulturhusets samlede tilbud.

“Caféen er et afgørende element i livet på Dokk1 og har stor betydning for stemning, oplevelse og lysten til at være længe i huset,” siger Marie Østergård, bibliotekschef for Aarhus Kommunes Biblioteker.

Jespers Torvekøkken driver i forvejen mere end 85 kantiner landet over og serverer dagligt mad til over 35.000 gæster. Virksomheden har blandt andet produktion i Søborg, Aarhus, Aalborg, Kolding og ved Ikast-Brande.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

Foodservice22. 10. 2026

Københavnske Hungry Dane Burgers har fået en 13.-plads med hjem fra World Burger Championships i Indianapolis. Det var restaurantens første deltagelse i den internationale burgerkonkurrence. Hungry Dane Burgers fra København sluttede som nummer 13 ved World Burger Championships i Indianapolis

Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

Foodservice22. 10. 2026

Hotri Storkøkken har i samarbejde med Over Byen Arkitekter udviklet specialinventar til bistroen i kontorhotellet ordnungs nye lokation i Helmerhus ved Rådhuspladsen i København. Her har opgaven været at forene moderne storkøkkenteknik med bygningens historiske arkitektur og behovet for fleksibel

Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 10. 2026

Dansk Akvakultur Producentorganisation opfordrer de danske politikere til at skabe bedre rammer for produktion af fisk og skaldyr. Organisationen henviser til EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyens ambition om, at EU skal producere en større del af sine egne marine fødevarer. Danmark

Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

AktueltFoodservice22. 10. 2026

Jespers Torvekøkken udvider samarbejdet med kulturhuset Dokk1 i Aarhus og overtager nu også driften af husets offentlige café. Aftalen er endnu et skridt i virksomhedens offensiv på det jyske marked. Jespers Torvekøkken styrker sin tilstedeværelse i Jylland med overtagelsen af den offentlige

Musik kan forstærke smagen af din mad

Forskning og uddannelseTop22. 10. 2026

Hvis du hører musik, når du spiser, kan det være med til at forme den måde, hjernen konstruerer din smagsoplevelse på. Det viser et nyt studie fra Københavns Universitet, der for første gang giver et biologisk indblik i, hvordan lyd og smag smelter sammen i hjernen. Lige så snart vi tager en

Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

DrikkevarerFoodservice20. 10. 2026

Danske Jonathan Gouveia sluttede på en syvendeplads ved verdensmesterskabet for sommelierer i Lissabon, hvor 66 deltagere dystede om titlen som verdens bedste. Det blev dog Norge, der løb med sejren. Danmark fik en placering i verdenseliten, da VM for sommelierer, ASI Best Sommelier of the

Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

Hestebønner er en klimavenlig proteinkilde, men smagen er en barriere for, at vi vælger dem til. Nu viser forskere fra Københavns Universitet, hvordan fermentering kan bane vejen for både bedre smag, højere kvalitet og flere sunde egenskaber i bønnerne. Den er rig på protein og dyrkes let i

Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

AktueltFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

De ældre medborgere, som savner kød, får nu hjælp fra en uventet kant. Dansk Vegetarisk Forening foreslår, at Danmark indfører en mad-model, som i disse år med stor succes vinder udbredelse i andre lande. De ældre, som savner kød, får nu hjælp fra en uventet kant. Dansk Vegetarisk Forening

Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

AktueltKød, fisk og fjerkræ20. 10. 2026

En ny undersøgelse fra Ninja viser, at 87 procent af danskerne spiser fisk sjældnere end anbefalet af Fødevarestyrelsen. Mere end en tredjedel ville servere fisk oftere, hvis de let kunne opnå en tekstur, som hele familien kan lide. Nu deler Allan Schultz, køkkenchef og ejer af Michelin-restauranten

Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

Frugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet har i denne uge lanceret landsdækkende kampagne og ni politiske anbefalinger. Indsatsen skal få flere danskere til at spise bælgfrugter og gøre det mere attraktivt for landmænd og virksomheder at investere i dem. Knap halvdelen af danskerne ønsker at spise flere

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

    22.10.2026

  • Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

    22.10.2026

  • Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

    22.10.2026

  • Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

    22.10.2026

  • Musik kan forstærke smagen af din mad

    22.10.2026

  • Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

    20.10.2026

  • Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

    20.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

    20.10.2026

  • Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

    20.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

    20.10.2026

  • FoodTech samler eksperter om løsninger til vand- og energioptimering

    15.10.2026

  • Et år med producentansvar: Fødevarebranchen kæmper med uigennemskuelige priser

    15.10.2026

  • Kollagen, lilla rodfrugter og funktionel mad: Her er fremtidens fødevaretrends

    15.10.2026

  • Tre danske virksomheder i kapløbet om nordiske priser for bæredygtig fisk

    15.10.2026

  • FødevareDanmark: Data fra de danske naturskove sår ny tvivl om grundlaget for kvælstofreguleringen

    15.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}