Danmarks største online supermarked, nemlig.com, lancerer nu et omfattende discountsortiment og går dermed i åben kamp om discountforretningernes kunder. Samtidig går onlinesupermarkedet også målrettet efter de mange danskere, som endnu ikke har lagt deres dagligvarer i en virtuel indkøbskurv, fordi de har haft opfattelsen af, at dagligvarer på nettet er for dyre.
– Vi vil være en stor aktør på dagligvaremarkedet, og derfor skal vi også være med på discount. Det er vi nu på en stor del af vores sortiment, hvor vi er lige så billige som de landsdækkende discount-supermarkeder, siger marketingchef i nemlig.com, Jan Møller.
Discountbutikkerne er indtil nu kun blevet udfordret af de traditionelle supermarkeder, som har ”fast lavpris” eller discountpriser på en stor del af sortimentet og kalder det “X-tra lave priser”, “en discountbutik i butikken” og “Gul Pris” – alle betegnelser for varer til discountpriser.

