• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026 | Mikkel Bækgaard

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026 | Mikkel Bækgaard

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning.

Lanceringen af en kommunikationskampagne om chaufførernes rolle og etableringen af en intern efteruddannelse for chauffører er to af de nye tiltag, som Dagrofa Foodservice netop har investeret i.

Årsagen er, at Dagrofa Foodservice i perioden 2025-2027 har en strategisk vækstambition om at kapre 2.000 nye kunder, der skal have leveret fødevarer fra en af virksomhedens logistikterminaler i enten Ishøj, Middelfart, Aalborg eller Thisted.

Derfor er det altafgørende at opruste på chaufførfronten. Det fortæller Michael Christensen, der er adm. direktør i Dagrofa Foodservice, som er en af Danmarks største fødevaregrossister:

”Med vores Gro’27-strategi skal vi i løbet af de næste år vinde en masse lokale spisesteder og også meget gerne flere landsdækkende restaurantkæder. Det lykkes vi kun med, hvis vi leverer varen så at sige. Jeg mener, at vores chauffører i den sammenhæng er helt centrale for vores samlede succesmuligheder.”

Han uddyber:

”Vores chauffører har den tætte kontakt til kunderne, og de har den konkrete indsigt, hvordan hverdagen ser ud i de professionelle køkkener. Derfor er det helt oplagt, at vi nu investerer målrettet i at gøre vores chauffører endnu dygtigere med vores nye uddannelse. Derudover skal vi også være meget mere synlige i vores eksterne kommunikation for at kunne tiltrække de bedste chaufførtalenter fremadrettet.”

Kampagne fremhæver chaufførens vigtige rolle

Virksomhedens nye digitale kampagneindsats hedder ’Vores chauffører baner vej for gode madoplevelser’, hvor udvalgte Dagrofa Foodservice-chauffører fortæller deres hverdag og oplevelser på landevejen.

Portrætartiklerne og de øvrige kampagneelementer bliver bl.a. delt på LinkedIn og Facebook. Først og fremmest skal kampagnen sørge for, at Dagrofa Foodservice får flere kvalificerede ansøgninger, men kampagnen skal også skabe positiv synlighed omkring chaufførernes faglighed og vigtige rolle.

Julie Simone Boesen, HR-direktør i Dagrofa Foodservice, forklarer:

”Lige nu og her står vi foran en travl højsæson, hvor chaufførerne er helt afgørende for, at vi får fragtet varer mellem vores terminaler og ud til vores kunder. For os er det vigtigt, at vi får sat ansigt på den imponerende indsats ved at fremhæve personlige beretninger fra vores chauffører, der fortæller om deres dagligdag.”

Hun fortsætter:

”Kampagnen har også et naturligt rekrutteringselement i sig. Der er hård kamp om de dygtigste chauffører, og når vi skal indfri nogle ret ambitiøse vækstmål, er det nødvendigt at have de bedste folk med ombord. Mit håb er, at kampagnen får flere chauffører til at få øjnene op for os som en attraktiv arbejdsplads, hvor relationer og fællesskabsfølelsen er i højsædet.”

Dagrofa Foodservice søger i øjeblikket bl.a. 5 fuldtidsansatte chauffører til Ishøj-terminalen, og der bliver løbende rekrutteret nye kollegaer.

Chauffører skal have flere gear i hverdagen

For nogle få uger siden havde Dagrofa Foodservice premiere på virksomhedens nye interne chaufføruddannelse, der skal give deltagerne bedre forudsætninger for at få hverdagen til at glide nemmere.

Julie Simone Boesen fortæller:

”Målet med undervisningen er, at vores chauffører bliver endnu bedre til at skabe stærke og værdifulde relationer. Både med vores kunder men bestemt også med de forskellige kolleger, som de er i dialog med i løbet af en arbejdsdag. Det er med til at sikre mere overskud i hverdagen.”

Hun tilføjer afslutningsvist:

”Jeg tror på, at det er med til at sikre bedre resultater, mere arbejdsglæde og mere stolthed over at repræsentere Dagrofa Foodservice. Når vi stræber efter at være de bedste i branchen, så kræver det også, at vi træner os skarpere og dygtigere. Derfor er jeg også rigtig glad for, at vi nu også er kommet i gang med vores nye uddannelsesinitiativ.”

Uddannelsesforløbet for chauffører er bygget op omkring praktisk træning, små øvelser og dagligdagsnære cases, så indholdet bliver jordnært, relevant og direkte anvendeligt på både landevejen og på terminalen.

Dagrofa Foodservice har et stort antal chauffører ansat, og det er planen, at virksomheden skruer gevaldigt op for både den faglige og personlige udvikling af chaufførerne, når den daglige drift tillader det.

Dagrofa Foodservice har sideløbende – sammen med Dagrofa Logistik – iværksat et uddannelsestiltag, der hedder ’Læring for livet på terminalerne’, som er målrettet ledere i virksomhedernes lager- og logistiksetup.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

Mejeri08. 10. 2026

Vi er vilde med hytteost - så vilde, at mejeriernes produktionskapacitet igen må udvides for at kunne følge med. Den store trend afspejles også på some og i tre nye kogebøger med opskrifter med hytteost. Hytteost bliver bare mere og mere populær. Det viser tal for, hvad danskerne køber ind i

Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

Drikkevarer08. 10. 2026

I dag, torsdag den 8. oktober, åbner Lavazza et nyt Training Center i København. Med investeringen rykker Lavazza tættere på sine kunder, kaffemiljøet og kaffeelskerne i Danmark og skaber et sted, hvor klassisk kaffehåndværk møder nye trends og idéer. Ambitionen er at styrke fagligheden i en branche

Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

AktueltKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Forbrugere og indkøbere må tage et større ansvar for dyrevelfærden i den danske svineproduktion. Det mener de to sydfynske fødevarevirksomheder, BK-Oks og Svendborg Slagtehus, der står bag den lokale ’Svendborg Gourmetgris’. Den seneste tids politiske debat om griseproduktion og dyrevelfærd

Food&Drink har fokus på frokostbordet

AktueltFoodservice08. 10. 2026

Der er alt godt til frokosten i det nyeste nummer af Food&Drink, der er nu er på gaden. I bladet ser vi på nyheder og produkter til frokostbordet ude i de professionelle køkkener, ligesom vi har været en tur forbi Krenkerup Bryggeri på Lolland for at høre om deres frokostøl. Vi har

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

LandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Verdens produktion af fødevarer er den største drivkraft bag tab af økosystemer og arter over hele kloden. Sammen med energi og finans skal landbrugs- og fødevaresektoren transformeres for at vende tilbagegangen i biodiversitet, lyder det i WWF’s flagskibsrapport Living Planet, der fremhæver Danmark

Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien. Hvordan tryller man overskudsråvarer om til

MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Efter flere år uden politisk handling, opfordrer Marine Stewardship Council (MSC) de regeringer og nationer, der fisker i nordøstatlanten til at få etableret en kvote med en fælles aftale for almindelig makrel, norsk forårsgydende (atlantoskandisk) sild og blåhvilling for at beskytte disse arter til

HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Danskerne spiser langt færre bælgfrugter end de anbefalede 100 gram om dagen. Nu bliver HelloFresh en del af Bælgfrugtspartnerskabet for at hjælpe med at gøre bønner, linser, ærter og kikærter til en nemmere og mere naturlig del af danskernes aftensmad. Der er langt fra Fødevarestyrelsens

Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Dansk Cater, der blandt andet står bag AB Catering, BC Catering og inco, bliver ny hovedsponsor for Årets Wiuff. Prisen hylder lokale råvareproducenter og deres bidrag til dansk gastronomi. Dansk Cater arbejder allerede aktivt med mindre producenter, som gennem koncernens logistik får

Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Mandag har Østre Landsret i en dom fastslået, at Hvidovre Hospital har en positiv forpligtelse til at sørge for vegansk mad til patienter under indlæggelse. Dansk Vegetarisk Forening ser dommen som en principiel og vigtig sejr, men savner en vurdering af, om maden, der bliver tilbudt, er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

    08.10.2026

  • Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

    08.10.2026

  • Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

    08.10.2026

  • Food&Drink har fokus på frokostbordet

    08.10.2026

  • Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

    08.10.2026

  • Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    06.10.2026

  • MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

    06.10.2026

  • HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

    06.10.2026

  • Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

    06.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

    06.10.2026

  • Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

    01.10.2026

  • Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

    01.10.2026

  • Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

    01.10.2026

  • Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

    01.10.2026

  • Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

    01.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}