• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Foodservice20. 02. 2024 | Mikkel Bækgaard

Dagrofa Foodservice har doneret 42.500 måltider til gadens folk gennem JunkFood i 2023

Foodservice20. 02. 2024 By Mikkel Bækgaard

Organisationen JunkFood hjælper hver dag Københavns gadefolk ved at kokkerere varme og nærende måltider. I løbet af 2023 har fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice doneret 17 tons overskudsvarer, hvilket har medvirket til fremstillingen af 42.500 gode måltider.

Hver dag året rundt står organisationen JunkFood for at lave lækre måltider til gadens folk i København og omegn, som har brug for sund og nærende kost.

Dagrofa Foodservice har siden efteråret 2021 doneret overskudsvarer tre gange om ugen fra virksomhedens lagerterminal i Ishøj til organisationen.

En ny opgørelse fra JunkFood viser, at Dagrofa Foodservice i løbet af 2023 har leveret 17 tons fødevarer til organisationen.  

Jeanette Duus, leder af JunkFood, er taknemmelig for den store støtte:

“Vi sætter meget pris på, at der bliver leveret gode overskudsvarer til os, som vores kokke forvandler til gratis, næringsrige måltider til samfundets mest udsatte. De 17 tons overskudsfødevarer fra Dagrofa Foodservice svarer til 42.500 måltider i løbet af 2023, og det er noget, der utvivlsomt gør en stor forskel for gadens folk i København.”

Måltiderne er fyldt med kød, fisk og grønt, og tilsættes store mængder fløde og smør for at bidrage med så mange kalorier til gadens folk som muligt.

Herudover er maden skånsom for sarte tænder og ødelagte maver, hvilket betyder, at maden er nem at tygge, og uden stærke krydderier.

Hun uddyber:

“Et godt måltid mad er med til at give normalitet, mindske vold og konflikter, og så giver det gadens folk en omsorg og velvære, som de desværre sjældent oplever. Vi er ikke den største organisation, men behovet for mad til gadens folk er stort, og derfor har vi brug for støtte og donationer fra samarbejdspartnere som f.eks. Dagrofa Foodservice.”

Et samarbejde der giver mening og gode madoplevelser

Dagrofa Foodservice leverer fødevarer til professionelle køkkener som bl.a. restauranter, hoteller og kantiner, og hos fødevaregrossisten er der ingen tvivl om, at det giver rigtig god mening også at hjælpe et frivilligt initiativ som JunkFood ved at donere overskudsmad.

Zainab C. Ryttersgaard, CSR-projektleder i Dagrofa Foodservice fortæller:

“I Dagrofa Foodservice er vi meget stolte af at være samarbejdspartnere med JunkFood, der udfører et meget meningsfuldt og sympatisk stykke arbejde. Som fødevaregrossist ved vi hvor vigtig, at den gode madoplevelse er. Den gode madoplevelse kan binde mennesker sammen og gøre en positiv forskel for det enkelte individ. Vi er derfor glade for, at vi gennem vores donation til Junkfood har været med til at bidrage til fremstillingen af 42.500 varme måltider.”

I løbet af 2023 medførte samarbejdet mellem Dagrofa Foodservice og JunkFood også en ekstraordinær donation, da Junkfood i forbindelse med Copenhagen Cooking afholdt en stor festmiddag på Vesterbro til fordel for gadens folk. Råvarerne til festmiddagen blev fragtet fra Dagrofa Foodservices hovedkvarter i Ishøj, og der blev købt billetter til flere af virksomhedens medarbejdere for at støtte op om arrangementet.

Zainab C. Ryttersgaard, CSR-projektleder i Dagrofa Foodservice, siger afslutningsvis om samarbejdet:

“Det er klart vigtigst for os at gøre en konkret forskel for gadens folk, men samarbejdet med JunkFood er også med til at reducere mængden af madspild. Som en del af Dagrofa-koncernen er det vores klare målsætning, at vi fra 2020 til 2030 skal have reduceret vores eget madspild med 50%. Partnerskabet med JunkFood er med andre ord en mulighed for at løfte flere vigtige samfundsdagsordener på samme tid, og vi overvejer hele tiden, hvordan vi på forskellig vis kan være med til at understøtte JunkFoods arbejde på nye måder. “

Skrevet i: Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Historisk løft til forskning i planteforædling

Forskning og uddannelseFrugt og grøntLandbrugPolitik og eksport20. 01. 2026

Danmark investerer massivt i udviklingen af fremtidens afgrøder. Med en samlet bevilling på 200 mio. kr. får forskningen i planteforædling det største løft nogensinde. Det sker i forlængelse af den netop vedtagne aftale om nye genomteknikker i EU. Hvordan får vi mest muligt ud af vores

Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

Detailhandel og en grosDrikkevarer20. 01. 2026

Med opkøbet af Bevco.dk overtager Vinhuset.dk en veletableret platform i Danmark og Sverige samt attraktive indkøbsaftaler på spiritus rundt om i Europa. Handlen sker i forlængelse af Vinhusets kraftige vækst og markerer endnu et skridt i konsolideringen af markedet for online-handel med vin og

De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed20. 01. 2026

En ny undersøgelse, gennemført af Forbrugerrådet Tænk og De Samvirkende Købmænd blandt mere end 3.000 danskere, viser massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt. Hele 84 procent af danskerne støtter forslaget om at fjerne momsen på frugt og grønt på tværs af befolkningen – uanset

Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienser20. 01. 2026

Det viser en ny undersøgelse om ultraforarbejdede fødevarer. Flere er blevet opmærksomme på, at et højt indtag af ultraforarbejdet mad kan skade sundheden, men alligevel fylder disse fødevarer mere og mere i vores kost. Mange oplever, at det er svært at gennemskue, hvilke fødevarer de egentlig

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

Miljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed20. 01. 2026

Verians nyeste undersøgelse for Stop Spild Af Mad viser at op mod halvdelen af danskere angiver økonomien som den stærkeste motivationsfaktor for at undgå madspild i 2026 - og knap 9 ud af 10 danskere er motiveret for at reducere deres madspild i 2026. Der er bred folkelig opbakning for at tackle

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhed15. 01. 2026

Tænketanken Frej udgiver i dag Ungeindex 2026, der er en ny repræsentativ undersøgelse af unges viden og holdninger til mad og landbrug. Ungeindex 2026 giver et sjældent klart indblik i, hvad unge forventer af fremtidens fødevaresystem – og hvor kløfterne er størst mellem ambitioner, viden og

Fødevareminister Jacob Jensen

Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

Politik og eksport15. 01. 2026

Fødevareminister Jacob Jensen (V) og Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg har holdt møde i København for at drøfte et styrket samarbejde. Fødevareminister Jacob Jensen (V) har onsdag i København haft besøg af Naalakkersuisoq Peter Borg for Fiskeri, Fangst,

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ15. 01. 2026

FødevareDanmark vil fjerne nogle af de barrierer, der i dag afholder unge slagtertalenter fra at videreføre sunde og veldrevne slagterforretninger, når mester går på pension. Blandt andet stiller brancheorganisationen nu en kaution på op til 500.000 kr. De senere år er flere veldrevne

Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 01. 2026

2026 bliver et år med særlig fokus på gastronomii København, og nu lanceres ”En bid af stjernerne”:  En serie af events, der fejrer danske kokke, restauranter og producenter hele året. Her kan gæster blandt andet glæde sig til Årets Ret,DiningWeekmed Michelin-restauranter og Danmarks længste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Historisk løft til forskning i planteforædling

    20.01.2026

  • Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

    20.01.2026

  • De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

    20.01.2026

  • Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

    20.01.2026

  • Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

    20.01.2026

  • Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

    15.01.2026

  • Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

    15.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    15.01.2026

  • Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

    15.01.2026

  • Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

    15.01.2026

  • Frisk fisk er ikke altid det bedste

    13.01.2026

  • Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

    13.01.2026

  • L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

    13.01.2026

  • Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

    13.01.2026

  • Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

    13.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik