
23-årige Jonas Harboe Frederiksen vinder Oluf Brønnums Fonds Talentpris – en pris der uddeles til en nyudlært kok med et håndværksmæssigt talent ud over det sædvanlige. Med prisen følger et rejsegavekort på 50.000 kroner
Siden Jonas Harboe Frederiksen var 17 år, har stort set alt drejet sig om mad – og nu er hans passion, arbejdsomhed og høje faglige niveau blevet belønnet med tildelingen af Oluf Brønnums Fonds Talentpris. Foruden Jonas Harboe Frederiksen var yderligere fem nyuddannede kokke fra erhvervsskolerne i København, Hillerød og Slagelse nominerede til prisen, som blev overrakt af undervisningsminister Merete Riisager på Hotel & Restaurantskolen i København.
– Jeg kan slet ikke fatte det. Det kan ikke beskrives, hvor fedt det er at få den anerkendelse. Det er lige så jeg ryster. Bornholm tager den i dag, lød det fra Jonas Harboe Frederiksen umiddelbart efter kåringen. Han ved allerede, at gavekortet skal bruges til en rejse til Japan, da han indtil nu har beskæftiget sig mest med det nordiske køkken, og han er nysgerrig på at lære det japanske køkken bedre at kende.
Jonas Harboe Frederiksen har stået i lære på Restaurant Palægade i København og er netop vendt hjem efter tre måneder i Paris, hvor han har arbejdet på Restaurant Copenhague. Den ambitiøse kok holder stort set aldrig fri, men har altid gang i forskellige projekter – og elsker at eksperimentere med alt fra fermentering til hjemmelavede flødeboller. Selv om han i dag bor i København sidder opvæksten på Bornholm dybt i ham, og inspirationen til sin mad finder han blandt andet i naturen på Bornholm, hvor han ikke ved noget bedre end at gå en tur langs vandet og komme helt tæt på elementerne. Indtryk og ideer skriver han ned i en lille bog, som han har stor gavn af, når han skal prøve nye ting af.

Øget fokus på kokkefaget
Iderigdommen kendetegnede også elevtiden på Restaurant Palægade, hvor han ifølge køkkenchef Karina Pedersen var ekstremt kreativ og nysgerrig på faget og de råvarer, han blev præsenteret for.
– Han var desuden meget ambitiøs, havde fingeren på pulsen og god til at lykkes med de ting, han satte sig for, lyder det fra Karina Pedersen.
Oluf Brønnums Fond ønsker ifølge Anders Brønnum-Schou, der er bestyrelsesmedlem i Oluf Brønnums Fond og administrerende direktør/CEO hos Oluf Brønnum & Co. A/S med denne talentpris at sætte fokus på de håndværksmæssige uddannelser – og i særdeleshed kokkefaget.
– Fonden håber på at øge opmærksomheden omkring kokkefaget og få flere til at søge denne vej ift. uddannelse. Den gode madoplevelse kræver dygtige kokke – og de er en mangelvare pt. Den udvikling skal vendes, så Danmark kan fastholde sin position som gastronomisk magtcenter, og vi som gæster også fremover har noget at se frem til, hvad enten vi besøger en restaurant, et hotel eller en kantine. Og den opgave vil vi gerne give vores beskedne bidrag til, siger Anders Brønnum-Schou, der ønsker Jonas Harboe Frederiksen stort tillykke.
Han håber at talentprisen kan bidrage til et lille konkurrence element mellem de mest flittige og ambitiøse elever, som kan øge niveauet yderligere. Samt medvirke til at skabe et netværk på tværs af skoler blandt de nominerede elever, som de vil kunne bruge gennem hele deres karriere, som forhåbentlig bliver inden for branchen.
Behov for flere faglærte
– Danmark er efterhånden verdenskendt for vores høje gastronomiske niveau. Det er et misundelsesværdigt håndværk at kunne fremstille et godt måltid og sammensætte råvarer på både nye og kendte måder – det kræver øvelse, ambitioner og talent ud over det sædvanlige. Vinderen af Oluf Brønnums Fonds Talentpris kan blive en af Danmarks nye stjernekokke, og forude venter med sikkerhed spændende oplevelser og en masse hårdt arbejde, siger undervisningsminister Merete Riisager. Hun er glad for, at man med denne pris anerkender og hylder kokkefagets største talenter.
– Og jeg håber, det også kan give næring til endnu flere unges drømme om at gå den faglærte vej, tilføjer hun.
Anne-Birgitte Agger, der er direktør på Hotel & Restaurantskolen i Valby, er naturligvis stolt af vinderen, og hun er samtidig glad for, at en virksomhed som Oluf Brønnum & Co. A/S på denne måde tager en aktiv rolle i forhold til at sætte fokus på erhvervsuddannelserne.
– Jeg synes, det er fantastisk, at en privat virksomhed vil være med til at løfte et fag. Og det er der virkelig brug for. Elevtallet er desværre faldende, og vi har simpelthen brug for, at flere unge vælger erhvervsuddannelserne. Og prisen er med til at skabe positiv opmærksomhed omkring, hvad man rent faktisk kan drive det til, hvis man gør sig umage. Ligesom det er et rigtig vigtigt signal at sende til de unge, at der er virksomheder og en branche derude, som interesserer sig for dem, lyder det fra Anne-Birgitte Agger.
Med prisen følger som nævnt et rejsegavekort på 50.000 – og muligheden for at komme ud og få en oplevelse ud over det sædvanlige.
– Et gavekort i den størrelsesorden giver virkelig mulighed for at tage på valsen, og det er noget af det, der er så fantastisk ved netop kokkefaget, at du kan bruge det ude i verden og kan søge ny inspiration på tværs af landegrænser. Selvfølgelig er det langt fra alle, der ønsker det eller har ambitioner om at blive stjernekokke, men uanset hvad du drømmer om, er der masser af karrieremuligheder med mulighed for at få et rigtig spændende arbejdsliv – og det er et særligt privilegium at kunne få en stor daglig tilfredsstillelse ved at tilbyde mad og måltider, der gør folk glade, siger Anne-Birgitte Agger.
Oluf Brønnums Fond er stiftet af Kai Brønnum og Oluf Brønnum Schou i 1978. Fonden er ligeledes ejer af Oluf Brønnum & Co A/S, der har været toneangivende leverandør af køkkenudstyr og storkøkkener siden 1874.
Talentprisen udgør et rejselegat til en værdi af 50.000 kroner, der uddeles skattefrit til modtageren. De nominerede talenter, der ikke modtager årets talentpris vil i stedet modtage et gavekort udstedt af Oluf Brønnum A/S. Prisen blev overrakt på Hotel & Restaurantskolen i København 30. april. Læs mere på http://www.olufbronnumfondenstalentpris.dk