• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026 | Mikkel Bækgaard

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026 By Mikkel Bækgaard

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber som Grambogård, HKI Ost og Grøn Fokus også en del af koncernen.

Med Dagrofa ombord styrkes partnerskabet markant i detail- og foodserviceleddet – dér, hvor langt størstedelen af danskernes madvalg træffes. Dagrofa gør allerede en stor indsats for at øge udbuddet af dansk frugt og grønt og fordoblede i sidste måned sin ambition på området.

“Vi er meget glade for at kunne byde Dagrofa velkommen i Bælgfrugtspartnerskabet. De er en stor spiller, der rammer rigtig mange danskere hver dag, så at de styrker deres indsats omkring bælgfrugter både i detail og foodservice, har en reel betydning. Vi ved fra vores årlige undersøgelse af danskernes viden og holdninger til bælgfrugter, at næsten halvdelen af danskerne mangler inspiration fra supermarkederne. Men her går kæder som MENY foran – og kan være med til at inspirere andre,” siger Marie-Louise Boisen Lendal, direktør i Tænketanken Frej.

Bælgfrugterne i både supermarked og foodservice

I dag købes omkring 80 procent af danskernes mad i supermarkedet. Derfor spiller detailhandlen en nøglerolle, hvis vi skal rykke danskernes kost i en retning med fokus på øget sundhed og mindre klimapåvirkning. Det handler ikke kun om oplysning, men om de konkrete valg, der møder forbrugerne i hverdagen: hvad der er på tilbud, hvad der står forrest på hylden, og hvad der bliver gjort nemt at vælge.

Samtidig er foodservice-sektoren afgørende for at nå endnu bredere ud. Hver dag serveres millioner af måltider på restauranter, i kantiner og på hoteller, og her kan foodservice inspirere og understøtte professionelle køkkener i at vælge bælgfrugter som et smagfuldt og sundt alternativ, der gør en forskel i praksis.

Netop derfor arbejder Bælgfrugtspartnerskabet på tværs af hele værdikæden – fra landbrug og producenter til detail, foodservice og organisationer – for at gøre bælgfrugter til et mere naturligt valg i hverdagen.

“Som detailkæde er vi med til at forme danskernes indkøbskurv hver eneste dag – gennem pris, placering og inspiration. Det ansvar tager vi alvorligt. For os handler det ikke om at diktere kundernes valg, men om at gøre det lettere at vælge det, mange faktisk gerne vil: mere grønt og flere bælgfrugter i hverdagen. Når bælgfrugter både giver god smag, variation og ofte er et prisvenligt alternativ, oplever vi også, at kunderne vælger dem til. Derfor ser vi et stort potentiale i samarbejdet i Bælgfrugtspartnerskabet,” siger Kristine Pilgaard, kommerciel direktør i MENY.

“Som leverandør til foodservice inspirerer vi allerede vores kunder, fra lokale caféer til Michelin-restauranter, til at bruge flere bælgfrugter i menuen. Vi glæder os til at fortsætte og styrke denne indsats gennem Bælgfrugtspartnerskabet, så det bliver endnu nemmere for de profesionelle køkkener at lave disse måltider,” siger Marlene B. Lindegaard, Gastronomisk Udviklingschef, Dagrofa Foodservice.

Bælgfrugtspartnerskabet tæller i dag mere end 80 aktører på tværs af værdikæden. Fælles for dem er ambitionen om at få flere bælgfrugter på både marker og tallerkener – og at udvikle løsninger, der virker i praksis.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Danskerne vil gerne spise sundt og hjemmelavet, men i praksis er det ikke altid det, der sker. En ny undersøgelse fra HelloFresh viser, at hver tredje dansker ofte vælger take away eller færdigretter på trods af, de hellere vil have hjemmelavet aftensmad.  Vi kender det nok alle sammen.

Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

AktueltDrikkevarer21. 04. 2026

Københavnske ØNSK har efter opkøbet af Damn Good Coffee Company øget omsætningen med over 45 pct. i et år præget af tunge investeringer. Det succesfulde opkøb har givet ledelsen mod på flere opkøb.  Efter et år præget af markant vækst og strategisk konsolidering kan kaffevirksomheden ØNSK

Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

AktueltMejeri21. 04. 2026

Gårdmejerierne Søtofte og Tothaven vandt hver sin kategori ved Mejeriforeningens Gourmetprisen 2026. Søtofte med en cremefraiche 42 pct. og Tothaven med en gedemælksispind med cajeta og kaffe. Øvrige vindere i den årlige dyst på originalitet og gastronomisk kvalitet blev: Gammeldags kærnet smør fra

Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Scandic sætter øget fokus på dyrevelfærd og omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller. Ved årets slutning vil alt gris, der serveres på kædens 27 hoteller i Danmark være frilandsgris med det statslige trehjertede dyrevelfærdsmærke – en væsentlig øgning fra de

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

FoodserviceMesser og konferencer21. 04. 2026

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne Danmark satte et markant aftryk ved årets Nordiske Mesterskaber for Kokke- og Tjenerelever, der blev

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik