• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFoodserviceMarkedsføringMiljø og sundhed29. 11. 2019 | Peter Friis

Madspilds-pioner modtager Flip-Prisen

Detailhandel og en grosFoodserviceMarkedsføringMiljø og sundhed29. 11. 2019 By Peter Friis

– De 25.000 kr. vil jeg give til foreningen Stop Spild Af Mad, så foreningen kan fortsætte det gode arbejde i kampen mod madspild, siger Selina Juul. (Foto:
 Josephine Amalie Moldow).

Danmarks ildsjæl mod madspild Selina Juul har modtaget Flip-Prisen for sit mangeårige arbejde og engagement.

Flip-Prisen uddeles årligt til en eller flere personer, som via deres handling får andre til at se en situation fra helt nye vinkler og på eksemplarisk vis minder os om, at mennesker behøver mennesker. Prisen og 25.000 kr. bliver i år tildelt til stifter af forbrugerbevægelsen Stop Spild Af Mad Selina Juul for hendes 11 årige arbejde i kampen mod madspild.
Flip-Prisen er indstiftet af sociolog, foredragsholder, forfatter og leder af Centre for Brain-Based Leadership and Learning Anette Prehn, der kommer med følgende begrundelse til Selina Juuls pris:
– Der er ting, vi kan påvirke, og ting, vi ikke kan påvirke. Det er en livskunst og al ære værd at kunne kende forskel og at kaste sine kræfter ind i sager, som virkelig har brug for at blive opdaget og fremmet. Du kom med blikket udefra og friske øjne og ville på én og samme tid at styrke respekten for maden og mindske spildet. Både i den enkelte husholdning men også i supermarkeder, virksomheder og samfund.
– Den globale produktion af fødevarer er ifølge FN verdens tredjestørste CO2-udleder. Omkring en tredjedel af den mad, der produceres i verden, bliver smidt ud, og dette globale madspild giver anledning til lige så meget drivhusgasudledning som hele verdens transportsektor. Samtidig ligger mindre madspild på tredjepladsen over kendte, globale klimaløsninger. Der er med andre ord meget at vinde her. Og vi er på vej – i høj grad takket være dig, Selina. Du er bl.a. global ambassadør for FN’s Verdensmål for bæredygtig udvikling; for delmål 12.3: at halvere verdens madspild og fødevaretab inden 2030. De seneste tal fra Miljø- og Fødevareministeriet viser, at danske husholdninger i årene 2011 til 2017 har reduceret deres madspild med 14.000 tons. Derfor siger jeg med denne pris: Tak for dig, Selina! Tillykke. Og tak lille sommerfugl med de stærke vinger!

Prismodtager donerer alle prispenge til foreningsarbejde
Stifter af og bestyrelsesformand af Stop Spild Af Mad Selina Juul er meget beæret over prisen:
– Af hjertet tak. Det er en stor anerkendelse af kampen mod madspild og ikke mindst af alle de mange fantastiske frivillige, som har i årevis sammen med mig knoklet på at fastholde dagsordenen og fokusset på madspild. Jeg er rigtig glad og beæret over at modtage FLIP-PRISEN 2019. De 25.000 kr. vil jeg give til foreningen Stop Spild Af Mad, så foreningen kan fortsætte det gode arbejde i kampen mod madspild. Det er en god støtte til kampen mod madspild. Anette Prehn er selv en ægte ildsjæl og hun har skabt et videns-imperium af bøger, kurser og uddannelse, som når ud til millioner af mennesker verden over.
Og arbejde er der nok at se til – november var en travl måned for Selina Juul. I starten af november udgav Selina Juul på forlaget Gyldendal bogen “Mad med respekt” med bidrag, forord og opskrifter fra Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie, opskrifter fra den kendte TV-kok Timm Vladimir, mad-iværksætteren Anh Lê, de gastronomiske superstjerner Francis Cardenau og Michel Michaud samt kogebogsforfatteren Louisa Lorang. Dagen efter bogudgivelsen var Selina Juul medarrangør på den årlige Annual International Stop Wasting Food Dinner arrangeret sammen med H.E. Sveriges Ambassadør Fredrik Jörgensen og Sveriges Ambassade. Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Marie var middagens æresgæst.
Kort efter var Selina Juul af Vatikanet inviteret til at tale i Vatikanet på en high level konference om madspild. Ved konferencens afslutning blev der produceret et dokument til H.H. Pave Frans, som Selina Juul og alle konferencens 55 deltagere skulle bidrage til. Dette dokument til H.H. Pave Frans skal hjælpe med at forankre kampen mod madspild ud i den Katolske Kirke samt skal inspirere 1,4 milliarder katolikker til mindre madspild. The New York Times, Reuters og mange andre internationale medier har berettet om Selina Juuls tale på Vatikanets konference.

En ny sang for klimaet
Anette Prehn har sammen med vinder af N.F.S Grundtvigs Pris 2019, pianist og komponist Rasmus Skov Borring skrevet klimasangen “Klodens sommerfuglevinger”. Fra 28. november kan den høres på Spotify. Det er den første single fra Rasmus Skov Borrings 2020-album. Sangen handler om den lilles kraft i den store verden og spiller poetisk på den såkaldte sommerfugle-effekt, hvilket kan høres i både tekst og musik. Anette Prehn siger om sangteksten:
– Vi får dagligt serveret dystre analyser af klimaets og klodens tilstand, og det kræver sit at bevare håbet og handlekraften. Fællessang kan styrke vores følelse af forbundethed og skabe et stærkt balancepunkt i livet, også når det er svært. Med teksten vil jeg gerne minde om, at selv den mindste har kraft. Særligt, når flere sommerfuglevinger sætter i bevægelse samtidig.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Markedsføring, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik