• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencer19. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Madmødet gennemføres i slutningen af maj

Messer og konferencer19. 04. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Den store tværkommunale fødevarefestival Madmødet bliver afholdt for første gang i dagene 27.-30. maj 2021. Der vil blive sat spotlight på alle de fantastiske lokale fødevarer som produceres og bearbejdes i de 7 kommuner, der udgør Business Region MidtVest. 


Til forskel fra de andre danske fødevarefestivaller, så afholdes Madmødets mange events rundt hos de lokale fødevareproducenter, restauranter, kulturinstitutioner, uddannelsessteder, gårdbutikker, fiskefartøjer, havne, bryggerier, gårde og andre steder med rod i fødevareoplevelser- og produktion. Det betyder, at Madmødet strækker sig fra Fur i nord til Tarm i syd, og fra Søndervig i vest til Klovborg i Øst, et samlet areal på næsten 6.000 km2. Derfor kalder arrangørerne det for Danmarks største fødevarefestival.


– Vi har valgt at gennemføre Madmødet 2021, og har arbejdet ud fra præmissen om, at vi skal kunne nedskalere de enkelte events i forhold til Corona-restriktionerne. Det er vi lykkedes med, og lige nu ser vi endnu mere positivt på tingene efter Genåbningsplanen. Fordelene for os er, at de mange events er lagt ude hos landmændene, fiskerne, virksomhederne og producenterne selv, og på den måde kan de håndtere deres gæster og på tryg vis præsentere dem for de fantastiske fødevarer, der produceres her i vores område, siger Susanne Nors, Leder af Business Region MidtVest.


Vil skabe arbejdspladser og stolthed

Målet med Madmødet er først og fremmest at skabe værdi for områdets fødevarevirksomheder, og dermed øge antallet af arbejdspladser i de syv kommuner, der udgør Business Region MidtVest. Men Madmødet er også et udstillingsvindue og en mulighed for borgerne til at se, hvad området kan præstere inden for fødevareerhvervet, og der er bestemt en masse at være stolt af. Det mener i hvert fald formand for Business Region MidtVest, Skives borgmester Peder Chr. Kirkegaard. 


– Vores fødevarevirksomheder er repræsenteret på alle niveauer. Det er lige fra den lille producent af most, lammekød eller mikrobryg og til de store forarbejdningsvirksomheder som mejerier og slagterier. Vi oplever også en række stærke udviklingsklynger med tilknytning til fødevareproduktion f.eks. inden for robotteknologi, proteinkilder og bioenergi. Resultaterne fra de mange spændende virksomheder og projekter vil vi vise deltagerne til Madmødet, så borgerne får en fornemmelse af, at vi kan være stolte af Midt- og Vestjylland som hele Danmarks spisekammer, udtaler formand Peder Chr. Kirkegaard.


Fremtidens levebrød skal debatteres

Alle Madmødets events kan ses på Madmødet.dk, det er bl.a. ’Madcaminoen’, og ’Walk, Talk and Eat med en politiker’, hvor man kan vandre langs Vestkysten og smage på lokale fødevarer, mens man debatterer fødevarepolitik med lokale politikere. Samt ’Spis ved Bondens bord’, ’Til bords …. og så åbner en række fødevareproducenter dørene for smagninger af deres produkter, og fortællinger om, hvordan de producerer stedbundne kvalitets fødevarer. 


Madmødet vil også invitere til konferencer og debatter, under overskrifter som: Hvordan brander vi fremtidens lokale fødevarer? Hvor skal fremtidens proteiner komme fra? Robotter og droner lander i landbruget – hvad betyder det? Hvordan producerer vi fødevarer i samspil med klimaet?


– Vi vil bruge dagene på at samle politikere, meningsdannere og beslutningstagere og få dem til at kigge ind i den fremtidige fødevareproduktion her i vores område. F.eks. vil vi gerne kickstarte dialogen om, hvilke nye fødevareuddannelser vi gerne vil have her til området i fremtiden, set i lyset af at Regeringen har varslet, at en række uddannelser skal flyttes ud fra de store byer, påpeger Susanne Nors.  


Madmødet er stadig åbent for nye events, så hvis man har en fødevarevirksomhed, restaurant, kulturinstitution eller er producent, så kan man kontakte Madmødet via Madmødet.dk og høre nærmere om, hvordan man kan få tændt spotlightet på ens produkter i dagene 27. – 30. maj.

Skrevet i: Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Foodexpo baner vejen for iværksættere

Messer og konferencer10. 02. 2026

Med Iværksætterstien giver Foodexpo startups de bedste betingelser for at kickstarte deres vækstrejse. Her venter således både uvurderlig eksponering og stærke muligheder for networking med relevante folk fra branchen. Nordens største fødevaremesse finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts

Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

Drikkevarer10. 02. 2026

Strandgaarden har indgået en eksklusivaftale med det islandske drikkevarebrand Collab, som betyder, at Strandgaarden fremover overtager salg, markedsføring og distribution af Collab i Danmark. Aftalen sender endnu et Nordisk brand i kraftig vækst ind i Strandgaardens portefølje, og understøtter

Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Et nyt spinout fra Kost Studio og Kost Capital, der målretter fødevaretab på gårdniveau ved at stabilisere fordærvelige afgrøder og omdanne dem til funktionelle ingredienser. Hvert år går 15,3 pct. af al fødevareproduktion globalt tabt på gårdniveau, før den når forbrugere,

Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

AktueltBrød og kagerØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Over hele landet står folk i kø, bagerierne melder udsolgt, og Instagram flyder over med flødeskum, anmeldelser og billeder af landets mest hypede bagværk. Men midt i trenden sker der noget, som få opdager: Der bliver produceret så mange fastelavnsboller, at mange af dem ikke når at blive

Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Dagrofa sætter nye mål for sit arbejde med bæredygtighed og bekræfter ambitionen om at drive en mere bæredygtig fødevarevirksomhed. Programmet ”Grobund for mere” fokuserer på en række samlende punkter for koncernen. Dagrofa er trådt ind i 2026 med blikket rettet mod målsætninger for sin indsats

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik