• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosDrikkevarerTop09. 12. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Mikrobryggerier får en tiltrængt hånd i krisetid

Detailhandel og en grosDrikkevarerTop09. 12. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Corona-pandemien er hård ved den gastronomiske branche, og salget af øl fra danske mikrobryggerier er faldet markant. Derfor har den veletablerede madblog Gastromand & Venner nu stiftet initiativet Bottle&Can, der tilbyder kuraterede ølpakker fra danske mikrobryggerier leveret lige til døren. På den måde håber Gastromand & Venner at kunne hjælpe en branche i knæ, samt at kunne introducere flere danskere til de mange spændende øl, som brygges på danske mikrobryggerier.

En ny undersøgelse blandt Bryggeriforeningens medlemmer viser, at de danske mikrobryggerier lider gevaldigt under Corona-restriktionerne. Det har fået madbloggen og madkollektivet Gastromand & Venner til at starte et nyt lokal-initiativ, Bottle&Can, der sætter fokus på de danske mikrobryggerier.

Årsagen til, at mikrobryggerierne særligt har lidt under Corona-nedlukningen, er, at de fleste af deres øl bliver solgt på de danske restauranter og barer. Mange af dem har ikke fået plads på hylderne i de landsdækkende supermarkeder, og derfor er salget hos en lang række mikrobryggerier nærmest gået i stå. Den nye nedlukning i 38 kommuner landet over kommer naturligt også til at påvirke branchen negativt.

Om initiativet Bottle&Can siger medstifter af Gastromand, Anders Damm Christensen:

– Vores hjerter banker for den danske madbranche, heriblandt ølbranchen. Da Corona lukkede store dele af landet ned i marts, følte vi, at vi blev nødt til at gøre noget for at hjælpe, hvor vi kunne. Det startede med initiativet #spisudehjemme for at få danskerne til at køre takeaway fra de lukkede restauranter – og nu er turen kommet til mikrobryggerierne. Det er tiltrængt med noget fokus på denne voksende branche, særligt set i lyset af den nye nedlukning, fortæller han og tilføjer:

– I Gastromand & Venner er vi ikke ølnørder – vi er ølkendere og ølnydere, og Bottle&Can er vores bud på den perfekte online ølshop.

Simpelt koncept til alle ølelskere
Bottle&Can kuraterer og samler forskellige ølkasser til dig, der har lyst til at stifte bekendtskab med andre typer øl, end dem, der brygges på de store bryggerier. På nuværende tidspunkt kan du købe hele 15 forskellige kasser, eksempelvis Pale Ale Power, Winter is Coming og Fruity & Sour, og priserne starter på 155 kr. for en pakke med tre øl.

For at støtte lokalt, er det vigtigste for ølshoppen, at øllene er danske, og derfor samarbejder Bottle&Can med bryggerier som Alefarm, Amager Bryghus og Flying Couch Brewing. Er du ølnørd, kender du måske disse mikrobryggerier, men de fleste danskere har nok ikke stiftet bekendtskab med alle de bryggerier, som Bottle&Can tilbyder. Det er nemlig ikke mange supermarkeder, der tilbyder disse øl.

– I Danmark er vi rigtig gode til at brygge øl – så gode, at udlandet ofte kigger mod os for at lære. Derfor er det vigtigt at støtte denne branche, som også er et stort eksportmarked. Med Bottle&Can laver vi ikke kun en webshop til fordel for mikrobryggerierne – vi laver også et fællesskab omkring den danske øl, fortæller Anders Damm Christensen.

Kvalitet i verdensklasse fra danske mikrobryggerier
Mikrobryggerierne er glade for initiativer som Bottle&Can, der stiller skarpt på de mange danske øl, der findes på markedet nu. Peter Sonne fra Flying Couch mener, at kvaliteten hos mikrobryggerierne er eksploderet de seneste blot 3-4 år:

– I Danmark er der plads til at være legesyge og til at nørde – vi er blevet mere uddannede og erfarne, og så er det en branche, hvor vi tit hjælper hinanden og samarbejder på kryds og tværs. Det har gjort, at der hvert år kommer ølnørder fra hele verden for at opleve de danske øl, fortæller han og uddyber:

– Hos Flying Couch nørder vi især meget på brygningsprocessen for, at vores udtryk kommer frem til den, der skal drikke øllen. Det vil sige, at vi hele tiden forfiner og fornyer processen, og den slags kan man godt smage.

Find webshoppen her: https://bottleandcan.dk/

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Drikkevarer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

Detailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Et nyt partnerskab mellem REMA 1000 og Danish Crown bliver et vigtigt skridt mod en fælles indsats for at nedbringe CO2-udledningen i husdyrproduktionen. Som den første detailkæde går REMA 1000 med i Danish Crowns klimaprogram, der giver transparens og dataindsigt i CO₂-aftrykket gennem hele

Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Hvordan finder man frem til råvarer og produkter dyrket og produceret lokalt og ansvarligt? Mange danskere vil gerne handle lokalt, og det kræver nye indkøbsvaner og hjælp til at finde frem til butikker, markeder og madhandlere, der sælger varer med omtanke. Madland udsender nu for syvende år i træk

Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

Markedsføring12. 05. 2026

Orkla Danmark har udnævnt Stine Bruun Overgaard til marketingdirektør med ansvar for Foods, Snacks, kundeindsigt og produktudvikling. Hun tiltræder rollen med ansvar for fortsat at samle og løfte virksomhedens marketingindsats og er samtidig indtrådt i ledelsen i Orkla Danmark. Stine Bruun

Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Lavazzas La Reserva de ¡Tierra! Selection er blevet blåstemplet med en certificeringen Rainforest Alliances standard for regenerativt landbrug. Selection-varianten er udviklet til caféer, restauranter, hoteller og andre professionelle kaffeaktører. Certificeringen er et resultat af Lavazzas fokus på

Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Valgkampen har ikke ændret danskernes lyst til at betale mere for bedre dyrevelfærd, viser ny meningsmåling. Ifølge FødevareDanmark understreger det risikoen for, at vidtgående indgreb mod landbruget vil koste arbejdspladser i hele fødevareklyngen. Valgkampens massive fokus på dyrevelfærd og

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik