• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosDrikkevarerTop09. 12. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Mikrobryggerier får en tiltrængt hånd i krisetid

Detailhandel og en grosDrikkevarerTop09. 12. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Corona-pandemien er hård ved den gastronomiske branche, og salget af øl fra danske mikrobryggerier er faldet markant. Derfor har den veletablerede madblog Gastromand & Venner nu stiftet initiativet Bottle&Can, der tilbyder kuraterede ølpakker fra danske mikrobryggerier leveret lige til døren. På den måde håber Gastromand & Venner at kunne hjælpe en branche i knæ, samt at kunne introducere flere danskere til de mange spændende øl, som brygges på danske mikrobryggerier.

En ny undersøgelse blandt Bryggeriforeningens medlemmer viser, at de danske mikrobryggerier lider gevaldigt under Corona-restriktionerne. Det har fået madbloggen og madkollektivet Gastromand & Venner til at starte et nyt lokal-initiativ, Bottle&Can, der sætter fokus på de danske mikrobryggerier.

Årsagen til, at mikrobryggerierne særligt har lidt under Corona-nedlukningen, er, at de fleste af deres øl bliver solgt på de danske restauranter og barer. Mange af dem har ikke fået plads på hylderne i de landsdækkende supermarkeder, og derfor er salget hos en lang række mikrobryggerier nærmest gået i stå. Den nye nedlukning i 38 kommuner landet over kommer naturligt også til at påvirke branchen negativt.

Om initiativet Bottle&Can siger medstifter af Gastromand, Anders Damm Christensen:

– Vores hjerter banker for den danske madbranche, heriblandt ølbranchen. Da Corona lukkede store dele af landet ned i marts, følte vi, at vi blev nødt til at gøre noget for at hjælpe, hvor vi kunne. Det startede med initiativet #spisudehjemme for at få danskerne til at køre takeaway fra de lukkede restauranter – og nu er turen kommet til mikrobryggerierne. Det er tiltrængt med noget fokus på denne voksende branche, særligt set i lyset af den nye nedlukning, fortæller han og tilføjer:

– I Gastromand & Venner er vi ikke ølnørder – vi er ølkendere og ølnydere, og Bottle&Can er vores bud på den perfekte online ølshop.

Simpelt koncept til alle ølelskere
Bottle&Can kuraterer og samler forskellige ølkasser til dig, der har lyst til at stifte bekendtskab med andre typer øl, end dem, der brygges på de store bryggerier. På nuværende tidspunkt kan du købe hele 15 forskellige kasser, eksempelvis Pale Ale Power, Winter is Coming og Fruity & Sour, og priserne starter på 155 kr. for en pakke med tre øl.

For at støtte lokalt, er det vigtigste for ølshoppen, at øllene er danske, og derfor samarbejder Bottle&Can med bryggerier som Alefarm, Amager Bryghus og Flying Couch Brewing. Er du ølnørd, kender du måske disse mikrobryggerier, men de fleste danskere har nok ikke stiftet bekendtskab med alle de bryggerier, som Bottle&Can tilbyder. Det er nemlig ikke mange supermarkeder, der tilbyder disse øl.

– I Danmark er vi rigtig gode til at brygge øl – så gode, at udlandet ofte kigger mod os for at lære. Derfor er det vigtigt at støtte denne branche, som også er et stort eksportmarked. Med Bottle&Can laver vi ikke kun en webshop til fordel for mikrobryggerierne – vi laver også et fællesskab omkring den danske øl, fortæller Anders Damm Christensen.

Kvalitet i verdensklasse fra danske mikrobryggerier
Mikrobryggerierne er glade for initiativer som Bottle&Can, der stiller skarpt på de mange danske øl, der findes på markedet nu. Peter Sonne fra Flying Couch mener, at kvaliteten hos mikrobryggerierne er eksploderet de seneste blot 3-4 år:

– I Danmark er der plads til at være legesyge og til at nørde – vi er blevet mere uddannede og erfarne, og så er det en branche, hvor vi tit hjælper hinanden og samarbejder på kryds og tværs. Det har gjort, at der hvert år kommer ølnørder fra hele verden for at opleve de danske øl, fortæller han og uddyber:

– Hos Flying Couch nørder vi især meget på brygningsprocessen for, at vores udtryk kommer frem til den, der skal drikke øllen. Det vil sige, at vi hele tiden forfiner og fornyer processen, og den slags kan man godt smage.

Find webshoppen her: https://bottleandcan.dk/

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Drikkevarer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny restaurant vil løfte dansk aftensmad ind i Michelin-guiden

Foodservice05. 11. 2026

Madkastellet åbner Madam Mangor på Axeltorv den 18. november. Her skal forloren hare, stegt flæsk og gammeldags oksesteg serveres med klassisk værtskab og et vinkort med mere end 400 referencer. Klassisk dansk aftensmad skal have en mere ambitiøs plads på restaurantscenen. Det er målet for

Bagerfamilien bag Ejvinds er i finalen til Årets Temapris

Brød og kager05. 11. 2026

Investeringer i nye koncepter og digitale salgskanaler har sendt den familieejede bager- og fødevarevirksomhed Ejvinds videre til landsfinalen i Årets Temapris 2026. Under coronapandemien blev cookies en vej til nye kunder, og i dag sælger virksomheden til flere europæiske lande via

Københavns Slagterlaug fylder 575 år

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ05. 11. 2026

Byens slagtere var organiseret 41 år før Columbus nåede Amerika. Nu fejrer Københavns Slagterlaug jubilæum med fokus på et håndværk, der ifølge oldermanden fortsat udvikler sig og tiltrækker nysgerrige kunder. Fra middelalderens slagterboder til nutidens specialbutikker. Københavns

Julen er i gang: Food&Drinks julenummer er på gaden

AktueltFoodservice05. 11. 2026

Der er fokus på juleøl og nyheder til julemenuerne i Food&Drinks julenummer, der nu er på gaden. Alt er dog ikke kun jul, for vi er fx også på besøg på Hideaway Vingård på Fejø. I bladet ser vi på, hvad julen byder på at nyt, ligesom vi tager et kig på, hvordan humlesmagen har sneget sig

Alchemist kåret til verdens tredjebedste restaurant – tre danske i top 50

FoodserviceTop05. 11. 2026

Alchemist rykker op som nummer tre på årets liste over verdens bedste restauranter. Kadeau tager årets største spring til en ottendeplads, mens Jordnær vender tilbage i top 50. Spanske Asador Etxebarri løber med førstepladsen. Danmark har to restauranter blandt verdens ti bedste og tre i top

Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

Foodservice03. 11. 2026

Den tidligere købmand Gustav Krogh har én fast arbejdsdag om ugen hos Dagrofa Foodservice i Aarhus. Det er en dag, han ser frem til hele ugen. Mandag er ugens højdepunkt for Gustav Krogh. Her møder han ind i Dagrofa Foodservices Cash & Carry-butik i Aarhus, hvor han hjælper med at holde

Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

Detailhandel og en grosFoodservice03. 11. 2026

De stigende fødevarepriser har sat madbudgettet i fokus. Men når danskerne vælger enklere måltider til sig selv, er det især for at gøre madlavningen hurtig og nem. Det nævnes mere end dobbelt så ofte som prisen som den vigtigste grund, viser en YouGov-undersøgelse for HelloFresh. Fødevarepriserne

Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

AktueltFoodservice03. 11. 2026

Kokkene har talt: Allan Schultz er kåret som Kokkenes Kok 2025 – en af de mest prestigefulde priser i dansk gastronomi. Prisen gives til en kok, der med faglighed og dedikation har gjort en forskel for den danske gastronomiske branche. Kokkenes Hæderspris gik til Paul Cunningham, og begge priser

Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

En ny generation af landmænd viser vejen for fremtidens danske fødevareproduktion. Mathias Nick Olesen fra Palleshavegaard på Fyn modtager hædersprisen Årets Wiuff 2026 for sit visionære arbejde med jordens frugtbarhed, bæredygtige dyrkningsprincipper og råvarer af høj gastronomisk

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark Et fælles svensk system beregner nu klimaaftryk for over 120.000 fødevarer. Det kan være relevant for danske producenter med varer på det svenske marked og som inspiration til en fælles tilgang herhjemme. Hvordan sammenligner man klimaaftrykket fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Er din virksomhed klar til den første sne?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer præsenterer komplette Fab-løsninger på SEMICON Europa 2026

  • Ardo NV Denmark Office

    Har du prøvet dine grøntsager sådan her?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny restaurant vil løfte dansk aftensmad ind i Michelin-guiden

    05.11.2026

  • Bagerfamilien bag Ejvinds er i finalen til Årets Temapris

    05.11.2026

  • Københavns Slagterlaug fylder 575 år

    05.11.2026

  • Julen er i gang: Food&Drinks julenummer er på gaden

    05.11.2026

  • Alchemist kåret til verdens tredjebedste restaurant – tre danske i top 50

    05.11.2026

  • Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

    03.11.2026

  • Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

    03.11.2026

  • Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

    03.11.2026

  • Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

    03.11.2026

  • Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

    03.11.2026

  • Dansk skimmelost vinder international mejeripris

    29.10.2026

  • Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

    29.10.2026

  • Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

    29.10.2026

  • Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

    29.10.2026

  • Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

    29.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}