• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseFødevareproduktionPolitik og eksportTop22. 06. 2020 | Peter Friis

EU støtter dansk projekt med pektin fra affaldsæbler

Forskning og uddannelseFødevareproduktionPolitik og eksportTop22. 06. 2020 By Peter Friis

To danske fødevare-iværksættere trækker fortykningsmidlet pektin ud af cashewæblets frugtkød. Med hjælp fra EU-projektet Future Food Innovation Pop er deres produkt nu tættere på markedet. Foto: Fruit-Up
En række fødevareiværksættere har fået uvurderlig starthjælp i et strukturfondsprojekt, der arbejder med fødevareinnovation. Om få år kan man muligvis møde deres produkter på middagsbordet eller i sundhedssektoren.

Et nyt, bæredygtigt fortykningsmiddel, der udvindes af affaldsfrugt fra Afrika. Og lovende forsøg med grøntsagsjuicer og smoothies, som kan hjælpe patienter til bedre helbred og hurtigere restitution.
Det er blot et par af de spændende og fremtidsrettede fødevarekoncepter og -løsninger, der er kommet ud af strukturfondsprojektet Future Food Innovation POP (FFI POP), som drives af det landsdækkende Agro Business Park, der nu – sammen med tre andre organisationer – er konsolideret til Food and Bio Cluster Denmark.
I projektet har EU’s Regionalfond bidraget med 5,4 mio. kr. til at skabe 16 innovative samarbejder, hvor forskere fra videninstitutioner og iværksættere sammen har udviklet og formet idéer til fremtidens fødevarer.
Da projektet sluttede med udgangen af 2019, lå det over sin egen målsætning. Via projektet har 13 virksomheder udviklet nye produkter til markedet, 10 virksomheder står bag koncepter til nye løsninger og produkter, og syv nye innovative virksomheder har set dagens lys.

Fra restprodukt til højværdiprodukt
Fruit-Up, der drives af iværksætterduoen Marianne Duijm og Camilla Daoust, står bag et spændende cashewæble-projekt. Og FFI’s hjælp har været med til at skabe en vigtig afklaring og føre produktet frem til et produktkoncept, der kan videreudvikles til et nyt produkt til markedet.
Siden april 2019 har de sammen drevet fødevare-startup’en Fruit-Up, der undersøger muligheden for at udnytte frugten fra cashewæblet til bl.a. en bæredygtig produktion af fortykningsmidlet pektin, som blandt andet bruges i syltetøj og gelé. På cashewplantager og småfarme i Afrika høstes oftest kun nødden, mens resten af frugten anses for værdiløs.
De fleste kan se, at dette restprodukt kan udnyttes til at skabe et højværdiprodukt, men er der plads på markedet, og er der overhovedet en forretning i det, spurgte styregruppen for Future Food Innovation indledningsvis.
– Den afklaring var vigtig for os, og vi mener, at der er plads i markedet til en lidt mindre producent af bæredygtig pektin,” siger Marianne Duijm.

Uvurderlig kontakt til specialister
Via specialister i fødevarelaboratorierne på Teknologisk Institut er det samtidig lykkedes at ekstrahere naturlig pektin fra cashewæblet, og forsøgene viste generelt, at der er potentiale i at arbejde videre med udviklingen af pektin fra den nye råvare.
– FFI POP hjalp os ind på Teknologisk Institut, og det var en kæmpestor hjælp. Vi har selv været med i laboratoriet og fulgt de første resultater, så det har været spændende for iværksættere som os, fortæller Marianne Duijm fra Fruit-Up, der også har arbejdet sammen med Guru Snack og Larsen & Birkeholm i innovationssamarbejdet.
Nu er projektet for længst færdigt i FFI POP, og der er stadig et stykke vej, inden pektin fra cashewæbler kan sættes i produktion. Først skal den endelige prototype udvikles og testes, og skal der gang i en kommerciel pektinproduktion, vil det kræve investeringer eller et samarbejde med eksisterende virksomheder, siger Fruit-Up-duoen. Foreløbig fortsætter pektin-projektet i et andet af Future Food Innovations projekter, FFI Development, hvor pektinen nu skal testes i konkrete fødevare-applikationer (anvendelse af kendte produkter på nye måder, red.).Afklaring af produkt og marked samt kontakt til samarbejdspartnere, som Fruit-Up netop har fået hjælp til, er kernen i Future Food Innovation, siger projektleder Kathrine Lykke Kirk.
– I FFI POP har vi givet virksomheder mod på at gå efter deres idé og medvirket til at skabe nye innovative virksomheder inden for fødevarebranchen. Vi har et stort netværk til fødevarevirksomheder igennem vores inkubationsmiljøer og øvrige projekter samt til videninstitutioner, og via dette netværk har vi opbygget innovationssamarbejderne, som har vist sig at være en meget effektiv måde at skabe resultater på, fastslår Kathrine Lykke Kirk og forklarer:
– Ofte kommer virksomhederne med en ny, innovativ idé inden for fødevarer, og med vores hjælp bliver de matchet med de rigtige virksomheder og videninstitutioner, så projektet eller idéen kan realiseres. Vi oplever, at samarbejdet mellem partnerne højner vidensniveauet for alle, ikke mindst for virksomhederne, og at det har styrket mulighederne for, at projektideerne kan blive til virkelighed.

Morten Kruse Andersen har opbygget GreenStart, der udvikler grøntsagsjuicer og smoothies til patienter. Produktet testes i øjeblikket for at afgøre, om blandt andet GreenStarts rødbedebaserede juice kan have en anti-inflammatorisk effekt. Foto: FFI POP
Lovende forsøg på hospital
Også for den østjyske iværksætter Morten Kruse Andersen har Future Food Innovation været en stor hjælp under arbejdet med at søsætte projektet GreenStart. I projektet udvikles specialdesignede grøntsagsjuicer og smoothies, der skal sikre optimal og proteinrig ernæring og give patienter appetitten tilbage.
En prototype testes i øjeblikket på kronisk syge patienter på mave-tarm-kirurgisk afdeling på Aarhus Universitetshospital i Skejby, og Morten Kruse Andersen håber blandt andet på, at en anti-inflammatorisk effekt på patienterne kan dokumenteres.
– Det er ekstremt interessant, hvis man via naturlige fødevarer kan påvirke disse inflammatoriske tilstande i kroppen. Det kan få betydning på mange områder, fordi produkterne vil kunne laves til konkurrencedygtige priser, er nemme at have med at gøre og angår en meget stor patientgruppe, siger Morten Kruse Andersen.
Han har i FFI POP fået hjælp og sparring til at opbygge et innovationssamarbejde, der består af hans egen virksomhed Functional Juice IVS samt High on Life, ISI Food Protection, Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital i Skejby.
– COVID-19-krisens belastning af sundhedssystemet har sat farten ned i testprogrammet, men vi håber på testresultater i sommerens løb. Det kan blive en stor forretning, men først skal det dokumenteres, siger Morten Kruse Andersen.
– Vi baner vej for den innovative idé, så der på sigt kan skabes produktion og afsætning af nye kvalitetsprodukter fra fødevarevirksomheder, siger Kathrine Lykke Kirk, projektleder i Future Food Innovation. Foto: FFI POP
For projektleder Kathrine Lykke Kirk viser de to iværksætter-eksempler, hvordan erhvervsfremmesystemets midler har gjort en forskel.
-Vi baner vej for den innovative idé, så der på sigt kan skabes produktion og afsætning af nye kvalitetsprodukter fra fødevarevirksomheder. Og vi bringer virksomheder og videninstitutioner fra hele landet sammen i effektive innovationssamarbejder, der skaber nye og innovative fødevareprodukter til forbrugerne, siger projektlederen.

Om Future Food Innovation
Future Food Innovation POP begyndte i september 2015 og sluttede med udgangen af 2019. Projektet består af tre dele: FFI POP, FFI DEV (Development) og FFI Growth, hvor FFI DEV fortsat kører til udgangen af 2020. EU’s Regionalfond har støttet FFI POP med ca. 5,4 mio. kr.
Operatør på Future Food Innovation er Agro Business Park A/S, som har gennemført projektet i partnerskab med Institut for Fødevarer og MAPP Centret ved Aarhus Universitet, VIFU (Videnscenter for fødevareudvikling), Teknologisk Institut, Danish Food Cluster og Erhvervshus Midtjylland. Agro Business Park A/S, VIFU, Danish Food Cluster og Nordjysk Fødevareerhverv er i maj 2020 konsolideret og udgør den nye klynge Food and Bio Cluster Denmark.
FFI POP bidrager til kritisk afklaring og udvikling af nye ideer inden for fødevarer samt teknologier hertil. Det sker gennem undersøgelser og test i samarbejde med virksomheder og videninstitutioner.
Det overordnede formål er at bidrage til en styrket konkurrenceevne for danske SMV’er i fødevareklyngen gennem nye innovationssamarbejder.

Om EU’s Regionalfond
I perioden 2014-2020 investerer EU’s Regionalfond, Socialfond og danske partnere hvert år 1 mia. kr. i aktiviteter, der skaber vækst og beskæftigelse i hele landet.
Regionalfondsprogrammet for 2014-2020 er målrettet bedre vækstvilkår for små og mellemstore virksomheder, der spiller en vigtig rolle i at skabe vækst og nye arbejdspladser i Danmark.
Derfor medfinansierer EU’s Regionalfond projekter, der skal:
• Styrke virksomhedernes innovationsevne
• Udarbejde vækstplaner for virksomhederne
• Hjælpe virksomhederne med at blive mere ressourceeffektive

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Fødevareproduktion, Politik og eksport, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

AktueltFoodservice19. 05. 2026

Årets fjerde udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med tema om fastfood og køkkenets hurtige løsninger. Vi har blandt andet talt med Rasmus Oubæk bag Jagger-burgerkæden og ser nærmere på den sandwich-trend, der har ramt København. Fastfood er kommet for at blive, og

Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

Detailhandel og en gros19. 05. 2026

Dagrofa indgår partnerskab med Lokale Fødevarer Danmark for at styrke dansk fødevareproduktion og gøre det markant nemmere for forbrugerne at vælge dansk. Danske forbrugere vil gerne købe dansk, men viljen rækker ikke langt, når hylderne mangler varerne. Særligt inden for frugt og grønt er

Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

Detailhandel og en grosMesser og konferencer19. 05. 2026

Omtrent 180 aktiviteter foregår på scenerne og omkring Nykøbing Falster, når Madens Folkemøde afvikles i denne uge. Samtidig vil tre mindre danske fødevareproducenter gå hjem med hver en check på 100.000 kroner uddelt af folkemødets hovedpartner MENY. Madens Folkemøde sætter rekord med omtrent

Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 05. 2026

En ændring i emballagen på Graasten-produkter betyder, at op mod 524 tons plast fremover kan genanvendes årligt. Bag ændringen ligger et skifte fra papir- til plastetiketter, som gør det muligt at sortere og genanvende den samlede emballage. Grillsæsonen nærmer sig, og selvom det ikke er noget,

Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

DrikkevarerTop19. 05. 2026

Andersen Winerys æbleisvin "Krystal" får 100 ud af 100 point ved prestigefyldte Vinalies Internationales i Cannes, Frankrig — en bedrift, der placerer Danmark på verdens vinkort. For første gang nogensinde har en dansk vin opnået den maksimale score på 100 point ved en af verdens førende

Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Hvordan finder man frem til råvarer og produkter dyrket og produceret lokalt og ansvarligt? Mange danskere vil gerne handle lokalt, og det kræver nye indkøbsvaner og hjælp til at finde frem til butikker, markeder og madhandlere, der sælger varer med omtanke. Madland udsender nu for syvende år i træk

REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

Detailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Et nyt partnerskab mellem REMA 1000 og Danish Crown bliver et vigtigt skridt mod en fælles indsats for at nedbringe CO2-udledningen i husdyrproduktionen. Som den første detailkæde går REMA 1000 med i Danish Crowns klimaprogram, der giver transparens og dataindsigt i CO₂-aftrykket gennem hele

Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

Markedsføring12. 05. 2026

Orkla Danmark har udnævnt Stine Bruun Overgaard til marketingdirektør med ansvar for Foods, Snacks, kundeindsigt og produktudvikling. Hun tiltræder rollen med ansvar for fortsat at samle og løfte virksomhedens marketingindsats og er samtidig indtrådt i ledelsen i Orkla Danmark. Stine Bruun

Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Lavazzas La Reserva de ¡Tierra! Selection er blevet blåstemplet med en certificeringen Rainforest Alliances standard for regenerativt landbrug. Selection-varianten er udviklet til caféer, restauranter, hoteller og andre professionelle kaffeaktører. Certificeringen er et resultat af Lavazzas fokus på

Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed12. 05. 2026

Valgkampen har ikke ændret danskernes lyst til at betale mere for bedre dyrevelfærd, viser ny meningsmåling. Ifølge FødevareDanmark understreger det risikoen for, at vidtgående indgreb mod landbruget vil koste arbejdspladser i hele fødevareklyngen. Valgkampens massive fokus på dyrevelfærd og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

  • REMA 1000 og Danish Crown indgår stort klimapartnerskab

    12.05.2026

  • Ny Madland Guide: Handl lokalt hos de 500 bedste producenter og madhandlere i hele Danmark

    12.05.2026

  • Stine Bruun Overgaard ny marketingdirektør i Orkla Danmark

    12.05.2026

  • Lavazza-mærke anerkendes med særligt certifikat: En kaffe til professionelle med afsæt i regenerativt landbrug

    12.05.2026

  • Danskerne kræver bedre dyrevelfærd, men vil stadig ikke betale mere for fødevarer

    12.05.2026

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik