I Nordeuropa er vi glade for makrel. Så glade, at der i årevis er hevet flere makrel op af vandet, end eksperterne anbefaler. Bestanden er truet, og Dagrofa tilføjer nu et alternativ til den velkendte nordøstatlantiske makrel med en MSC-certificeret hestemakrel fra Chile i dåserne med makrel i tomat.

Du kan nu finde en ny type makrel på dåse i Dagrofas butikker i kæder som MENY, SPAR og Min Købmand. Dagrofa tilføjer nemlig en MSC-mærket variant med hestemakrel.
Årsagen er, at makrellen som vi er vant til at spise i Danmark, er truet af overfiskeri og dermed risikerer at forsvinde, hvis der ikke bliver sat ind overfor det. Det sagde WWF Verdensnaturfonden og MSC så sent som sidste efterår.
Dagrofa tilføjer derfor nu et alternativ til den velkendte røde dåsemakrel i tomat med en anden makreltype, hestemakrellen, som typisk fanges i farvandene omkring Chile. Du kan sagtens kende forskel, for den nye dåsemakrel er pakket ind i klar folie i stedet for det røde, men indholdet i dåserne kan du ikke kende forskel på – det er stadig makrel i tomat.
”Dette skridt er et bidrag fra os til at bevare makrelbestanden i farvande tæt på Danmark. Makrellen fra Chile kommer med en lidt anden fedtsammensætning, lidt mindre fedt, men det er den velkendte smag, som utroligt mange danskere nyder på et godt stykke rugbrød og mayo på toppen. Derfor har vi vurderet, at det nu var tid til at tænke lidt anderledes på området,” siger Jesper Bjerring, kategoridirektør i Dagrofa.
Nordatlantisk makrel uden certificering
Den nye makrel er MSC-certificeret, hvilket er en vigtig pointe, påpeger Jesper Bjerring.
Den Nordatlantiske makrel mistede sin MSC-certificering tilbage i 2019, fordi landene omkring Nordatlanten, der fisker efter makrel, ikke kunne blive enige om, hvordan kvoterne skulle fordeles imellem dem. Siden er det kun gået ned ad bakke for makrelbestanden.
”Makrellen i tomat er et produkt mange danskere har kært og det har været svært for detailhandlen at fravælge den. Derfor er det utroligt vigtigt at Dagrofa, som den første detailkæde i Danmark, har valgt at udskifte makrellen i dåsen med et MSC-certificeret alternativ. Det sikrer at fisken kommer fra et velforvaltet fiskeri, med en sund bestand, der fiskes indenfor bæredygtige rammer,” siger Morten Fristrup, der er landechef for Marine Stewardship Council.
Anbefaler lavere kvoter
Det Internationale Havforskningsråd ICES, der blandt andet rådgiver EU om fiskekvoter, anbefaler kvoter langt under det nuværende niveau. I efteråret 2025 anbefalede man en kvote for 2026, der var 70 procent lavere end kvoten i 2025. Forhandlinger om kvoterne i kyststaterne omkring Nordøstlanten, dvs. Storbritannien, Norge, Island, Grønland Færøerne, Rusland og EU har ikke ført til enighed.
”Bæredygtighed ligger os på sinde. Vi vil gerne inspirere og vise danskerne nye muligheder. Det går godt i spænd med, at vi nu er de første med dette initiativ. Hvis vi kan inspirere danskerne til en ny makrel og dermed være med til at gøre noget for fiskebestanden i farvandene omkring os, så har vi opnået en masse,” siger Jesper Bjerring.
Jesper Bjerring nævner også Dagrofas bæredygtighedsprogram Grobund for mere, som blev præsenteret tidligere i år. Programmet er skabt fordi Dagrofa, som fødevarevirksomhed gerne vil tage ansvar for den mad, koncernen bringer videre.
”Vi vil gerne udfordre vaner, både vores egne og branchens. Og vi vil gerne blive ved med at spørge, om vi måske kan gøre lidt mere,” siger han videre.
Den nye makrel har været på hylderne i Dagrofa-kæderne siden uge 24.

