• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerFoodserviceMesser og konferencer07. 03. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

DM for bartendere afholdes på Foodexpo

AktueltDrikkevarerFoodserviceMesser og konferencer07. 03. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

En lang række professionelle bartendere dyster i fagkonkurrencerne DM i Mocktail og DM i Cocktail på Foodexpo i MCH Messecenter Herning 27.-29. marts, hvor også en dag er dedikeret til sommelierkunsten. Både en tidligere cocktailverdensmester og verdens næstbedste sommelier gæster messen.

Der bliver tryllet med lækre ingredienser og eksperimenteret med nye smagssammensætninger, når DM for bartendere udspiller sig på Nordens største fødevaremesse, Foodexpo, der finder sted i MCH Messecenter Herning 27.-29. marts.

Hos Dansk Bartender Laug er man fuld af forventningsglæde forud for mock- og cocktailmesterskaberne, der står som en væsentlig forløsning for hele branchen.

– Årets DM for bartendere bliver den første helt store aktivering af branchen efter to års nedlukning, og Foodexpo er den perfekte ramme for denne genstart. Jeg forventer en anderledes konkurrence i år, hvor traditioner og nye energier mere end nogensinde mødes grundet den lange pause. Der har fundet et generationsskifte sted, som gør, at feltet udgøres af lige dele gamle kendinge og nye kræfter, der kommer med friske indfaldsvinkler på dét at lave cocktails. Det er enormt spændende, og jeg forventer et virkelig godt event i Herning, siger formand for Dansk Bartender Laug Zander Lauritzen Hansen og fortsætter:

– Der er stor prestige i at vinde DM for bartendere, og konkurrencen betyder rigtig meget for mange. Det er en både populær og anerkendt konkurrence, og tilslutningen er virkelig massiv i år, hvor hele landet er rigt repræsenteret. Det er meget imponerende, og det vidner om, at folk er særdeles motiverede for at komme i gang igen.

Blandt de mange håbe- og talentfulde deltagere finder man eksempelvis Riccardo Astiri fra Mash Penthouse og den tidligere verdensmester Damiano Pezzi fra Nimb, der kan skrive både World Cocktail Champion 2017 og vinder af DM i Cocktail 2019 på sit CV.

Stærkt repræsenteret vinbranche
Den nært beslægtede vinbranche stiller ligeledes stærkt op på årets udgave af Foodexpo og trakterer med et omfattende sommelierprogram, der blandt meget andet har verdens næstbedste sommelier, danske Nina Højgaard Jensen, på plakaten.

– Først og fremmest kan man blive klogere på, hvad det egentlig vil sige at være sommelier, og så kan man få at se, hvad dygtige sommelierer laver. Det bliver eksempelvis demonstreret, hvordan man bedst dekanterer vin. Sommelierer har en ekstraordinært stor viden om mad og vin og sammensætningen af de to, og kunsten er at formidle denne viden, forklarer Kim Thygesen, bestyrelsesmedlem i Dansk Sommelier Forening, og fortsætter:

– På Foodexpo er vi så heldige at få selskab af Nina Højgaard Jensen, der som den første dansker nogensinde har opnået at blive kåret til verdens næstbedste sommelier. Nina er i en konstant søgen efter viden, hun holder sig altid opdateret på nye tendenser, regler og love, og så er hun bare et rigtig rart menneske. Jeg er enormt glad for, at hun er med – det er virkelig stort. Normalt finder man hende kun på regulære vinmesser rundt omkring i verden, så det er helt unikt, at man kan møde hende på Foodexpo.

Nina Højgaard Jensen giver på Bar-scenen et indblik i sommelierkonkurrencen Best Sommelier of the World, ligesom hun forestår en masterclass i vinsmagning.

For de vinglade stopper glæderne ikke hér, da Foodexpo traditionen tro byder på det populære og udsolgte område WineExpo, hvor besøgende kan smage de allerbedste vine, cognac og whisky og blive klogere på de mange forskellige vintyper. For at få adgang til området kræves der en invitationskode, som man kan få fra én af udstillerne i området.
 

MCH: Naturlige samarbejdspartnere
Samarbejdet med spiritus- og vinbranchen er noget, der vækker begejstring hos Foodexpo.

– Vi glæder os meget over, at vi med Dansk Bartender Laug og Dansk Sommelier Forening har to stærke og gode samarbejdspartnere, der i vores optik naturligt hører til på Foodexpo, udtaler således Carina Høgsted Kirkegaard, projektleder i MCH Messecenter Herning.

DM i Mocktail og Cocktail arrangeres begge af Dansk Bartender Laug og løber af stablen henholdsvis søndag den 27. marts og mandag den 28. marts på Bar-scenen i Hal K. Dansk Sommelier Forenings program kan opleves tirsdag den 29. marts – ligeledes på Bar-scenen. Se listen over DM i Mocktail-deltagerne hér og DM i Cocktail-deltagerne hér.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Foodservice, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

Detailhandel og en grosFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

En ny YouGov-undersøgelse viser, at 45% af danskerne ikke er sikre på, hvad en turbokylling er. Det er til trods for, at denne type kylling udgør størstedelen af de over 100 millioner slagtekyllinger, der produceres i Danmark hvert år. Derfor lancerer Anima nu en landsdækkende kampagne, der skal

Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Nye tal viser, at der ikke var fremskridt i det økologiske salg i første halvår af 2026. Økologisk Landsforening kalder på politisk handling, så det økologiske fordoblingsmål kan nås til gavn for drikkevandet, dyrevelfærden, vandmiljøet og biodiversiteten. Salget af økologiske fødevarer i

Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionPolitik og eksport25. 08. 2026

Internationale beslutningstagere vurderer Danmark højt på blandt andet kvalitet, fødevaresikkerhed og troværdighed. Alligevel er det kun fire procent, der spontant nævner Danmark som fødevarenation. Det viser en ny analyse fra Food Nation, som peger på et betydeligt uudnyttet

Danmarks bedste sommelier skal findes i København

AktueltDrikkevarerFoodservice25. 08. 2026

Mandag den 31. august danner Moltkes Palæ i København rammen om finalen i Dansk Sommelier Mesterskab 2026. I år bliver dagen udvidet med Falstaff Nordics Sommelier Awards, der uddeles for første gang som en del af arrangementet. Hvem er Danmarks bedste sommelier? Det bliver afgjort mandag den

Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed25. 08. 2026

Dansk Vegetarisk Forening går om tre uger i landsretten i en principiel sag om veganeres muligheder for at få ernæringsmæssigt tilstrækkelig mad under hospitalsindlæggelser. Foreningen peger samtidig på en række nye beretninger fra patienter, der har haft svært ved at få vegansk kost på danske

Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

Kød, fisk og fjerkræ20. 08. 2026

En markant formand, virksomhedsleder og utrættelig forkæmper for hele akvakulturerhvervet er gået bort alt for tidligt. Fredag den 14. august 2026 mistede dansk Akvakultur producentorganisation Niels Ebbe Dalsgaard. Efter at være blevet ramt af en blodprop i hjernen kom han sig desværre ikke.

FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

FødevareproduktionPolitik og eksport20. 08. 2026

FødevareDanmark har solgt sit nuværende domicil i Hunderup-kvarteret i Odense M og flytter til nye og mere tidssvarende rammer i Højby i løbet af september. Brancheorganisationen FødevareDanmark forlader Hunderup-kvarteret i Odense M i løbet af september og etablerer sig i stedet på Højbyvej 50

Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

AktueltMesser og konferencer20. 08. 2026

4.-6. september vender Danmarks største madfestival tilbage til Tangkrogen i Aarhus med hundredvis af oplevelser fordelt på 10 festivalområder. Blandt årets nyheder er en scene dedikeret til økologi og festivalområdet ”Kaffebønnen”, og festivalen sætter alle dage fokus på aktuelle dagsordner som

Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

AktueltFoodservice20. 08. 2026

Tre danske kokke er blandt gæsterne, når Schleswig-Holstein Gourmet Festival fejrer 40-års jubilæum med 36 gastronomiske arrangementer over syv måneder. Festivalen samler 20 kokke fra Danmark, Tyskland og Frankrig og sætter fokus på gastronomien lige syd for den danske grænse. Når

HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

FoodserviceTop20. 08. 2026

Kunstig intelligens er på få måneder rykket markant frem på restauranternes dagsorden. Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra HORESTA forventer knap syv ud af ti restauranter, at AI og teknologi til optimering af driften og menuen kommer til at fylde mere i de kommende år. AI er ikke længere blot

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne ved ikke, hvad de køber: Anima går til kamp mod turbokyllinger

    25.08.2026

  • Økologisk Landsforening: Nu skal politikerne sætte aktiv handling bag målet om mere økologi

    25.08.2026

  • Dansk fødevaresektor har stærkt image – men få tænker på Danmark

    25.08.2026

  • Danmarks bedste sommelier skal findes i København

    25.08.2026

  • Vegansk hospitalsmad ender i landsretten: Efterspurgte vegansk frokost, fik en banan

    25.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation tager afsked med Niels Ebbe Dalsgaard

    20.08.2026

  • FødevareDanmark køber tidligere kro i Højby

    20.08.2026

  • Frugt og grønt, fremtidens fødevarer og dansk vin:Her er programmet for Food Festival 2026

    20.08.2026

  • Der er danske Michelin-kokke på menuen, når tysk gourmetfestival fylder 40

    20.08.2026

  • HORESTA: AI rykker op blandt restauranternes vigtigste fremtidstrends

    20.08.2026

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}