• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Kød, fisk og fjerkræ25. 11. 2025 | Mikkel Bækgaard

Danish Crown: Konkurrencekraften forbedret i oprydningsår

Kød, fisk og fjerkræ25. 11. 2025 | Mikkel Bækgaard

Med afsæt i en række nødvendige og konsekvente beslutninger er det lykkedes Danish Crown at styrke afregningen til andelsejerne og få stoppet en kritisk tilbagegang i tilførslerne af grise. De kommende to år vil der være fokus på at gennemføre en omfattende transformation af koncernen, så der skabes et solidt fundament for en sund og konkurrencedygtig virksomhed på lang sigt.

Danish Crown gennemførte i regnskabsåret 2024/25 en omfattende spareplan for at tilpasse omkostningerne til det fremadrettede forretningsomfang. Der er sagt farvel til 500 funktionærer, den tabsgivende fabrik i Kina er solgt, i Tyskland er en fabrik, der pakkede fersk kød til den tyske detailhandel lukket ned, og der er iværksat en turn around af centrale tyske og engelske aktiviteter.

Sideløbende er det med en målrettet indsats lykkedes at vende udviklingen i tilførslerne af grise til koncernens danske slagterier, så samlet set kommer Danish Crown styrket ud af året.

“Vi er et meget bedre sted, end vi var for et år siden, men vi har stadig meget arbejde foran os, inden vi endegyldigt har lagt krisen bag os,” siger Group CEO Niels Ulrich Duedahl og uddyber:

“Vi er lykkedes med at skabe bedre balance mellem afregning til vores andelsejere, omkostningerne til driften og kapacitetsudnyttelsen på slagterierne, men det er vigtigt, at vi får styrket vores indtjening yderligere, så vi både kan betale en konkurrencedygtig pris for andelsejernes råvarer og udvikle Danish Crown.”

Større løbende udbetaling

En kombination af øget konkurrencekraft samt en ændring i tilgangen til forholdet mellem den løbende betaling for andelsejernes leverancer af slagtedyr (noteringen) og fordelingen af årets overskud – den såkaldte restbetaling – gjorde at Danish Crown i foråret øgede noteringen markant. Over få uger blev den hævet med 2,80 kr., hvoraf 1,60 kr. kom fra ændringen i tilgangen til forholdet mellem notering og restbetaling, mens 1,20 kr. var øget konkurrencekraft. Samtidig blev målsætningen for restbetalingen sænket til 70 øre. Den manøvre har reduceret driftsindtjeningen (EBIT) og dermed årets nettoresultat.

Omsætningen landede i regnskabsåret 2024/25 på 65,4 mia. kr. mod 67,8 mia. kr. året før. Når der korrigeres for en samlet nedgang i andelsejernes tilførsler af slagtedyr på 10 procent, er der reelt tale om en fremgang i omsætningen pr. kilo leveret af andelsejerne.

Driftsindtjeningen (EBIT) blev 1,63 mia. kr. mod 2,4 mia. kr. i 2023/24. Tilbagegangen på cirka 800 mio. kr. skyldes først og fremmest den ændrede tilgang til restbetalingen, som løbende har sendt i alt 589 mio. kr. ekstra ud til andelsejerne siden maj.

Nettoresultatet ender på 788 mio. kr., men korrigeret for den øgede notering ville resultatet være 1.247 mio. kr. Det svarer til en fremgang på 19,7 procent i forhold til sidste år, hvilket afspejles i en styrket konkurrencekraft. Målt mod den tyske notering er afstanden set over hele året reduceret fra 2,52 kr. til 1,32 kr. pr. kilo.

“Den øgede konkurrencekraft, som blev skabt igennem de mange tiltag, samt beslutningen om at ændre vores tilgang til restbetalingen og løfte noteringen yderligere gav os momentum. Vi skal altid som minimum matche vores danske konkurrenters afregning, og vi skal lykkes med at mindske afstanden til den tyske notering yderligere. Det sidste er centralt for at fastholde råvaregrundlaget og dermed muligheden for at skabe værdi for vores andelsejere,” siger Niels Ulrich Duedahl.

Stærkt år for oksekød

Der har gennem året været en stærk efterspørgsel på oksekød i Europa. Derfor er den danske afregning for kreaturer i gennemsnit løftet med 48 procent i løbet af året. De tyske kreaturslagterier og Scan-Hide, der forarbejder kreaturhuder til rå-læder, har dog ikke leveret en tilfredsstillende indtjening, så her er der sat ind med en række initiativer for at vende udviklingen.

Koncernens datterselskaber leverer samlet set som forventet. Der er fremgang i det polske selskab Sokołów, svenske KLS og ESS-FOOD leverer stabile resultater, mens DAT-Schaubs indtjening til gengæld ikke er tilfredsstillende. Det skyldes et svagt verdensmarked på heparin, grundet store lagre både i sundhedssektoren og hos aftagerne af råheparin.

Det kontinuerlige fokus på at skabe mere værdi i produkterne fra råvare til færdig vare har udmøntet sig i en kontrakt med McDonalds. Fra sommeren 2026 skal Danish Crown levere burgerbøfferne til alle McDonald’s restauranter i Danmark, Sverige og Finland.

“Aftalen med McDonald’s beviser, at vi i Danish Crown med vores integrerede værdikæde og fokus på bæredygtighed kan skabe værdi for store internationale aktører og detailkæder. I de kommende år skal vi både udvikle de partnerskaber, vi allerede har, og så skal vi arbejde målrettet på at skabe nye. Vi ved, mulighederne er der, for QSR-segmentet (Quick Service Restauranter) oplever fortsat vækst,” siger Niels Ulrich Duedahl.

Vækst i forretningen

Den ændrede tilgang til niveauet for restbetalingen fra 110 øre til 70 øre pr. kilo påvirker helt naturligt også Danish Crowns balance og finansielle nøgletal. Den netto rentebærende gæld er øget med 390 mio. kr. målt på årets sidste dag. Samtidig har den gennemsnitlige netto rentebærende gæld set over hele året dog været 800 mio. kr. lavere end året før.

Egenkapitalen er reduceret, fordi andelsejerne efter sidste års regnskab fik udbetalt 330 mio. kr. af de frie midler, fordi den forventede restbetaling i 2023/24 ikke kunne dækkes af netto resultatet. Derudover blev der udbetalt 180 mio. kr. fra de såkaldte andelsejer- og ejerkonti.

“Ændringen i soliditet og finansiel gearing er i høj grad drevet af vores ændrede tilgang til niveauet for restbetalingen. I det kommende år er det et klart mål for os at skabe vækst i forretningen, og selvom det kræver øget arbejdskapital, forventer vi at kunne reducere vores netto rentebærende gæld yderligere gennem en lavere arbejdskapital og bedre indtjening. På den måde skal vi både styrke soliditeten og likviditeten, så vi derigennem reducerer vores renteomkostninger,” siger Anders Aakær Jensen, Group CFO i Danish Crown.

Ny ledelse til transformation

Gennem året er der både skiftet ud i koncernledergruppen og udvidet med nye medlemmer. I foråret blev det besluttet at opdele kerneforretningen i tre nye forretningsområder, Danish Crown Industry, Danish Crown Foods og Danish Crown UK. Sammen med direktionen, direktøren for Danish Crown Beef og direktørerne i de fire datterselskaber udgør lederne af de tre forretningsområder nu koncernledergruppen.

Det er den gruppe, der skal drive transformationen af Danish Crown, og der er klare målsætninger for det nye regnskabsår:

  • Der er igangsat effektiviseringsprogrammer indenfor indkøb og logistik, som skal nedbringe omkostningerne med minimum 100 mio. kr.
  • De fire datterselskaber skal samlet løfte deres indtjening med mindst 100 mio. kr. Sokolów skal fortsætte fremgangen, KLS skal forsvare og udvikle sin markedsposition i Sverige. DAT-Schaub skal gennem den stærke position på tarmmarkedet genvinde noget af den tabte indtjening i år, mens ESS-FOOD i et meget volatilt marked kommer til at fokusere på at løfte indtjeningen.
  • Der er fortsat potentiale for en betydelig forbedring af driften på både det tyske slagteri i Essen og baconfabrikken i engelske Rochdale. Her er det målet at opnå en samlet forbedring på 150 mio. kr. i forhold til regnskabsåret 2024/25.
  • Der forventes en fremgang i slagtningerne fra 8,8 mio. grise i Danmark i regnskabsåret 2024/25 til et sted mellem 9,0 og 9,3 mio. grise i 2025/26. Det vil bidrage til at forbedre kapacitetsudnyttelsen og produktionsøkonomien i Danish Crown Industry betydeligt.

“Vi har taget de nødvendige skridt for at forbedre konkurrencekraften og står med et stærkere råvaregrundlag. Nu skal transformationen gennemføres. Det forventer vi vil tage to år, og vedholdenhed bliver nøgleordet. Det vil kræve en fortsat stærk indsats fra medarbejderne, som allerede har lagt et solidt arbejde i at vende udviklingen. Med udgangspunkt i stabile leverancer af råvarer fra vores andelsejere skal vi nu skabe fornyet vækst i omsætningen, øge produktiviteten på tværs af koncernen, så vi får løftet konkurrencekraften med yderligere én mia. kr.,” siger Niels Ulrich Duedahl.

Skrevet i: Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

Mejeri08. 10. 2026

Vi er vilde med hytteost - så vilde, at mejeriernes produktionskapacitet igen må udvides for at kunne følge med. Den store trend afspejles også på some og i tre nye kogebøger med opskrifter med hytteost. Hytteost bliver bare mere og mere populær. Det viser tal for, hvad danskerne køber ind i

Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

Drikkevarer08. 10. 2026

I dag, torsdag den 8. oktober, åbner Lavazza et nyt Training Center i København. Med investeringen rykker Lavazza tættere på sine kunder, kaffemiljøet og kaffeelskerne i Danmark og skaber et sted, hvor klassisk kaffehåndværk møder nye trends og idéer. Ambitionen er at styrke fagligheden i en branche

Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

AktueltKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Forbrugere og indkøbere må tage et større ansvar for dyrevelfærden i den danske svineproduktion. Det mener de to sydfynske fødevarevirksomheder, BK-Oks og Svendborg Slagtehus, der står bag den lokale ’Svendborg Gourmetgris’. Den seneste tids politiske debat om griseproduktion og dyrevelfærd

Food&Drink har fokus på frokostbordet

AktueltFoodservice08. 10. 2026

Der er alt godt til frokosten i det nyeste nummer af Food&Drink, der er nu er på gaden. I bladet ser vi på nyheder og produkter til frokostbordet ude i de professionelle køkkener, ligesom vi har været en tur forbi Krenkerup Bryggeri på Lolland for at høre om deres frokostøl. Vi har

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

LandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Verdens produktion af fødevarer er den største drivkraft bag tab af økosystemer og arter over hele kloden. Sammen med energi og finans skal landbrugs- og fødevaresektoren transformeres for at vende tilbagegangen i biodiversitet, lyder det i WWF’s flagskibsrapport Living Planet, der fremhæver Danmark

Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien. Hvordan tryller man overskudsråvarer om til

MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Efter flere år uden politisk handling, opfordrer Marine Stewardship Council (MSC) de regeringer og nationer, der fisker i nordøstatlanten til at få etableret en kvote med en fælles aftale for almindelig makrel, norsk forårsgydende (atlantoskandisk) sild og blåhvilling for at beskytte disse arter til

HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Danskerne spiser langt færre bælgfrugter end de anbefalede 100 gram om dagen. Nu bliver HelloFresh en del af Bælgfrugtspartnerskabet for at hjælpe med at gøre bønner, linser, ærter og kikærter til en nemmere og mere naturlig del af danskernes aftensmad. Der er langt fra Fødevarestyrelsens

Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Dansk Cater, der blandt andet står bag AB Catering, BC Catering og inco, bliver ny hovedsponsor for Årets Wiuff. Prisen hylder lokale råvareproducenter og deres bidrag til dansk gastronomi. Dansk Cater arbejder allerede aktivt med mindre producenter, som gennem koncernens logistik får

Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Mandag har Østre Landsret i en dom fastslået, at Hvidovre Hospital har en positiv forpligtelse til at sørge for vegansk mad til patienter under indlæggelse. Dansk Vegetarisk Forening ser dommen som en principiel og vigtig sejr, men savner en vurdering af, om maden, der bliver tilbudt, er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

    08.10.2026

  • Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

    08.10.2026

  • Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

    08.10.2026

  • Food&Drink har fokus på frokostbordet

    08.10.2026

  • Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

    08.10.2026

  • Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    06.10.2026

  • MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

    06.10.2026

  • HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

    06.10.2026

  • Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

    06.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

    06.10.2026

  • Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

    01.10.2026

  • Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

    01.10.2026

  • Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

    01.10.2026

  • Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

    01.10.2026

  • Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

    01.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}