• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceØkologi og bæredygtighed16. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

”Madspild er ikke fedt, og uden bæredygtighed kan vi i længden ikke klare os”

FoodserviceØkologi og bæredygtighed16. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Jespers Torvekøkken i Søborg har en grøn kurs, hvilket er en konstant kraftanstrengelse for det store cateringkøkken, som finder hjælp i erhvervsfremmesystemet.

Der er opgaver nok at holde rede på i den grønne omstilling for Ronny Saul, CEO i Jespers Torvekøkken – her fotograferet i virksomhedens krydderurt-gartneri. Foto: Erhvervsstyrelsen.

Danskere i kantiner og med frokostordninger i hele landet bliver hver dag bespist af Jespers Torvekøkken. Virksomheden producerer på hverdage 10.000 frokostkuverter i kæmpekøkkener i Søborg og Aarhus og er anerkendt for sit arbejde med grøn omstilling og bæredygtighed.

Søborg-virksomheden har arbejdet med bæredygtighed siden 2016 og har store, grønne ambitioner: I 2025 skal madspildet være reduceret med 50 procent, og vareindkøbet skal ned med 25 procent. Lige nu arbejdes der konkret på at nedbringe madspildet med en digital buffet, der testes i flere kantiner.

– Hvis vi vil have en bæredygtig verden, skal vi gøre en forskel, og det er helt enkelt bare ikke fedt at bidrage til madspild, når det kan undgås. Desuden er det en tendens i markedet – uden bæredygtighed kan vi i længden ikke klare os i konkurrencen, siger Ronny Saul, direktør for virksomhedens ca. 350 ansatte.

Compress bag vejledning

Gennem årene har Jespers Torvekøkken fået god hjælp af erhvervsfremmesystemet, blandt andet Omstillingspuljen, Folketingets pulje til omstilling af virksomheder fra erhverv der er særligt hårdt ramt af COVID-19. Midler fra puljen har hjulpet med udviklingen af en bestillings-app, der afløser den centrale madbestilling. Nu kan ansatte hos kunderne melde ind, om de ønsker buffet – med langt mindre madspild til følge.

Også EU-projektet Compress, der drives af Tietgen i Odense (lead) i partnerskab med Køge Handelsskole, har hjulpet Jespers Torvekøkken. I et forløb fra 2019 til 2021 bistod Compress, der er medfinansieret af EU’s Socialfond med 45,9 mio. kr., med nogle af sine centrale produkter: Vejledning, LEAN-forløb og kompetenceløft til medarbejdere.

Compress har fx hjulpet med udviklingen af den digitale buffet: Buffeten registrerer og cloud-lagrer, hvad der er spises i buffeten, og hvor meget og hvilken mad der smides væk efter buffeten. Compress har også vejledt om adgang til Horizon-programmet FOODRUS, hvor Jespers Torvekøkkens erfaringer med den digitale buffet indgår i en undersøgelse af gæsters villighed til at spise anderledes i kantinerne.

Ronny Saul er glad for Compress-forløbet:

– Vi gør alting selv i den grønne omstilling. Det giver en masse erfaringer, men kræver også mange investeringer. Vi har brug for mange flere værktøjer til at begrænse madspild, og når vi ikke har penge til alle initiativer, er det fantastisk med projekter som Compress.

Arbejdet med grøn omstilling og bæredygtighed har været en integreret del af forretningen siden 2016, og virksomheden har en klar strategi og konkrete, grønne mål for 2025 og 2030. Virksomheden er ofte blevet fremhævet for sin grønne profil, men catering-direktøren lægger ikke skjul på, at det kræver en indsats ud over det almindelige at være grøn frontløber:

– Grøn omstilling er en jungle, og vi har gjort meget forkert, fordi vi har været de første. Der mangler i den grad systemer og certificering: Blandt andet har vi brugt meget tid og energi på at købe den rette emballage, men i den sidste ende blev det hele bare kørt på forbrændingen i Danmark. Det endte med, at den eneste løsning for genanvendelse var at køre vores plastaffald til forarbejdning i Holland, fortæller Ronny Saul.

Også ambitionen om at bruge friske råvarer og undgå frostvarer og forarbejdede råvarer har kostet lærepenge. I et indendørs kæmpedrivhus i produktionslokalerne i Søborg dyrkes en del af koncernens behov for krydderurter.

– Gartneriet har kostet os mange penge, men det er prisen for at have friske råvarer året rundt, når vi vil undgå at flyve krydderurter ind fra udlandet, siger Ronny Saul.

Virksomhedernes grønne ambitioner har givet travlhed i Tietgens Compress-projekt. Foreløbig har 90 virksomheder været igennem et forløb med fokus på især digitalisering, optimering eller grøn omstilling.

Forløbene følger den model, som Compress har udviklet: Først afklares virksomhedens behov, og derefter igangsættes forløbet, der ofte kan vare flere år. Projektleder Charlotte Birkshøj, Compress:

– Når vi har afklaret virksomhedernes behov, bliver vi hos virksomhederne og arbejder med dem. Ofte holder vi pause, mens de indarbejder deres tilegnede kompetencer, og starter så igen. Og vi forlader ikke virksomheden, før vi kan se, at kompetenceløftet er indarbejdet i virksomheden.

Skrevet i: Foodservice, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Ny restaurant vil løfte dansk aftensmad ind i Michelin-guiden

Foodservice05. 11. 2026

Madkastellet åbner Madam Mangor på Axeltorv den 18. november. Her skal forloren hare, stegt flæsk og gammeldags oksesteg serveres med klassisk værtskab og et vinkort med mere end 400 referencer. Klassisk dansk aftensmad skal have en mere ambitiøs plads på restaurantscenen. Det er målet for

Bagerfamilien bag Ejvinds er i finalen til Årets Temapris

Brød og kager05. 11. 2026

Investeringer i nye koncepter og digitale salgskanaler har sendt den familieejede bager- og fødevarevirksomhed Ejvinds videre til landsfinalen i Årets Temapris 2026. Under coronapandemien blev cookies en vej til nye kunder, og i dag sælger virksomheden til flere europæiske lande via

Københavns Slagterlaug fylder 575 år

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ05. 11. 2026

Byens slagtere var organiseret 41 år før Columbus nåede Amerika. Nu fejrer Københavns Slagterlaug jubilæum med fokus på et håndværk, der ifølge oldermanden fortsat udvikler sig og tiltrækker nysgerrige kunder. Fra middelalderens slagterboder til nutidens specialbutikker. Københavns

Julen er i gang: Food&Drinks julenummer er på gaden

AktueltFoodservice05. 11. 2026

Der er fokus på juleøl og nyheder til julemenuerne i Food&Drinks julenummer, der nu er på gaden. Alt er dog ikke kun jul, for vi er fx også på besøg på Hideaway Vingård på Fejø. I bladet ser vi på, hvad julen byder på at nyt, ligesom vi tager et kig på, hvordan humlesmagen har sneget sig

Alchemist kåret til verdens tredjebedste restaurant – tre danske i top 50

FoodserviceTop05. 11. 2026

Alchemist rykker op som nummer tre på årets liste over verdens bedste restauranter. Kadeau tager årets største spring til en ottendeplads, mens Jordnær vender tilbage i top 50. Spanske Asador Etxebarri løber med førstepladsen. Danmark har to restauranter blandt verdens ti bedste og tre i top

Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

Foodservice03. 11. 2026

Den tidligere købmand Gustav Krogh har én fast arbejdsdag om ugen hos Dagrofa Foodservice i Aarhus. Det er en dag, han ser frem til hele ugen. Mandag er ugens højdepunkt for Gustav Krogh. Her møder han ind i Dagrofa Foodservices Cash & Carry-butik i Aarhus, hvor han hjælper med at holde

Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

Detailhandel og en grosFoodservice03. 11. 2026

De stigende fødevarepriser har sat madbudgettet i fokus. Men når danskerne vælger enklere måltider til sig selv, er det især for at gøre madlavningen hurtig og nem. Det nævnes mere end dobbelt så ofte som prisen som den vigtigste grund, viser en YouGov-undersøgelse for HelloFresh. Fødevarepriserne

Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

AktueltFoodservice03. 11. 2026

Kokkene har talt: Allan Schultz er kåret som Kokkenes Kok 2025 – en af de mest prestigefulde priser i dansk gastronomi. Prisen gives til en kok, der med faglighed og dedikation har gjort en forskel for den danske gastronomiske branche. Kokkenes Hæderspris gik til Paul Cunningham, og begge priser

Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

En ny generation af landmænd viser vejen for fremtidens danske fødevareproduktion. Mathias Nick Olesen fra Palleshavegaard på Fyn modtager hædersprisen Årets Wiuff 2026 for sit visionære arbejde med jordens frugtbarhed, bæredygtige dyrkningsprincipper og råvarer af høj gastronomisk

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark Et fælles svensk system beregner nu klimaaftryk for over 120.000 fødevarer. Det kan være relevant for danske producenter med varer på det svenske marked og som inspiration til en fælles tilgang herhjemme. Hvordan sammenligner man klimaaftrykket fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Er din virksomhed klar til den første sne?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer præsenterer komplette Fab-løsninger på SEMICON Europa 2026

  • Ardo NV Denmark Office

    Har du prøvet dine grøntsager sådan her?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny restaurant vil løfte dansk aftensmad ind i Michelin-guiden

    05.11.2026

  • Bagerfamilien bag Ejvinds er i finalen til Årets Temapris

    05.11.2026

  • Københavns Slagterlaug fylder 575 år

    05.11.2026

  • Julen er i gang: Food&Drinks julenummer er på gaden

    05.11.2026

  • Alchemist kåret til verdens tredjebedste restaurant – tre danske i top 50

    05.11.2026

  • Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

    03.11.2026

  • Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

    03.11.2026

  • Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

    03.11.2026

  • Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

    03.11.2026

  • Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

    03.11.2026

  • Dansk skimmelost vinder international mejeripris

    29.10.2026

  • Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

    29.10.2026

  • Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

    29.10.2026

  • Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

    29.10.2026

  • Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

    29.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}