• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Brød og kager31. 03. 2026 | Mikkel Bækgaard

5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

Brød og kager31. 03. 2026 | Mikkel Bækgaard

Med 5,3 mio. kr. i støtte fra Nordea-fonden er Kornets Hus klar til at skabe et åbent og levende samlingspunkt med flere læringsaktiviteter, stærkere fællesskaber og flere helårstilgængelige oplevelser. Støtten fra Nordea-fonden betyder også, at Kornets Hus nu indfører fri entré.

“Nordea-fondens støtte giver os både ro og mulighed for at udvikle Kornets Hus i en retning, hvor endnu flere kan være med,” siger Rikke Ejsenhardt, direktør i Kornets Hus, og fortsætter:

“Derfor er det første, vi gør, at fjerne entréen. Kornets Hus skal opleves som et sted, man bare kan træde ind i – og gå herfra med ny viden, inspiration og lyst til at bage, smage og lære mere.”

Det skal støtten bruges til

Støtten skal styrke og forankre Kornets Hus’ almennyttige aktiviteter og tiltag, så huset bliver mere tilgængeligt, relevant og robust i hverdagen – året rundt.

“Midlerne skal blandt andet understøtte styrkelse af læring og formidling for børn, unge og familier samt udvikling af skoletjeneste og undervisningsforløb med større rækkevidde. Hertil kommer en læringscafé og kulturaktiviteter, hvor viden bliver nærværende og tilgængelig, samt en indsats i forhold til frivillighed og fællesskaber, så flere kan være med til at bære huset,” fortæller Rikke Ejsenhardt.

“Herudover skal udeområderne udvikles, så der skabes nye oplevelser og mere helårsaktivitet, og huset vil fokusere på viden ud af huset, så Kornets Hus også kan inspirere mennesker uden for huset,” siger Rikke Ejsenhardt og fortsætter:

“Nordea-fondens støtte gør, at vi kan løfte kvaliteten i vores tilbud og samtidig bygge en mere stabil og bæredygtig drift. Vi vil udvikle Kornets Hus med fokus på dannelse, fællesskab og madkultur – og med oplevelser, der er tilgængelige for mange. Vi glæder os også til at dele de erfaringer og den læring, vi opnår undervejs, så andre kan have gavn af det.”

Påsken bliver startskuddet

Kornets Hus markerer støtten fra Nordea-fonden ved at invitere indenfor med fri entré og et stort påskeprogram med oplevelser for både børn og voksne.

“Vi vil gerne fejre det sammen med vores gæster og lokalsamfund. Påsken er en tid, hvor mange har fri, og vi glæder os til at fylde huset med liv, aktiviteter og fællesskab,” siger Rikke Ejsenhardt og fortsætter:

“For os handler det om at skabe et sted, hvor madkultur og læring bliver noget, man gør sammen – på tværs af generationer.”

Kornets Hus understreger, at støtten både er en mulighed og en forpligtelse.

“Støtten fra Nordea-fonden betyder, at vi kan åbne huset endnu mere og udvikle oplevelser, som flere kan deltage i,” siger Rikke Ejsenhardt.

“Vi håber, at fri entré og vores påskeprogram kan blive en varm invitation til at komme forbi og mærke, hvad Kornets Hus kan, når viden, smag og fællesskab mødes,” slutter hun.

Skrevet i: Brød og kager

Seneste nyt fra redaktionen

Ny restaurant vil løfte dansk aftensmad ind i Michelin-guiden

Foodservice05. 11. 2026

Madkastellet åbner Madam Mangor på Axeltorv den 18. november. Her skal forloren hare, stegt flæsk og gammeldags oksesteg serveres med klassisk værtskab og et vinkort med mere end 400 referencer. Klassisk dansk aftensmad skal have en mere ambitiøs plads på restaurantscenen. Det er målet for

Bagerfamilien bag Ejvinds er i finalen til Årets Temapris

Brød og kager05. 11. 2026

Investeringer i nye koncepter og digitale salgskanaler har sendt den familieejede bager- og fødevarevirksomhed Ejvinds videre til landsfinalen i Årets Temapris 2026. Under coronapandemien blev cookies en vej til nye kunder, og i dag sælger virksomheden til flere europæiske lande via

Københavns Slagterlaug fylder 575 år

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ05. 11. 2026

Byens slagtere var organiseret 41 år før Columbus nåede Amerika. Nu fejrer Københavns Slagterlaug jubilæum med fokus på et håndværk, der ifølge oldermanden fortsat udvikler sig og tiltrækker nysgerrige kunder. Fra middelalderens slagterboder til nutidens specialbutikker. Københavns

Julen er i gang: Food&Drinks julenummer er på gaden

AktueltFoodservice05. 11. 2026

Der er fokus på juleøl og nyheder til julemenuerne i Food&Drinks julenummer, der nu er på gaden. Alt er dog ikke kun jul, for vi er fx også på besøg på Hideaway Vingård på Fejø. I bladet ser vi på, hvad julen byder på at nyt, ligesom vi tager et kig på, hvordan humlesmagen har sneget sig

Alchemist kåret til verdens tredjebedste restaurant – tre danske i top 50

FoodserviceTop05. 11. 2026

Alchemist rykker op som nummer tre på årets liste over verdens bedste restauranter. Kadeau tager årets største spring til en ottendeplads, mens Jordnær vender tilbage i top 50. Spanske Asador Etxebarri løber med førstepladsen. Danmark har to restauranter blandt verdens ti bedste og tre i top

Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

Foodservice03. 11. 2026

Den tidligere købmand Gustav Krogh har én fast arbejdsdag om ugen hos Dagrofa Foodservice i Aarhus. Det er en dag, han ser frem til hele ugen. Mandag er ugens højdepunkt for Gustav Krogh. Her møder han ind i Dagrofa Foodservices Cash & Carry-butik i Aarhus, hvor han hjælper med at holde

Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

Detailhandel og en grosFoodservice03. 11. 2026

De stigende fødevarepriser har sat madbudgettet i fokus. Men når danskerne vælger enklere måltider til sig selv, er det især for at gøre madlavningen hurtig og nem. Det nævnes mere end dobbelt så ofte som prisen som den vigtigste grund, viser en YouGov-undersøgelse for HelloFresh. Fødevarepriserne

Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

AktueltFoodservice03. 11. 2026

Kokkene har talt: Allan Schultz er kåret som Kokkenes Kok 2025 – en af de mest prestigefulde priser i dansk gastronomi. Prisen gives til en kok, der med faglighed og dedikation har gjort en forskel for den danske gastronomiske branche. Kokkenes Hæderspris gik til Paul Cunningham, og begge priser

Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

En ny generation af landmænd viser vejen for fremtidens danske fødevareproduktion. Mathias Nick Olesen fra Palleshavegaard på Fyn modtager hædersprisen Årets Wiuff 2026 for sit visionære arbejde med jordens frugtbarhed, bæredygtige dyrkningsprincipper og råvarer af høj gastronomisk

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 11. 2026

Svenske klimadata kan vise vej i Danmark Et fælles svensk system beregner nu klimaaftryk for over 120.000 fødevarer. Det kan være relevant for danske producenter med varer på det svenske marked og som inspiration til en fælles tilgang herhjemme. Hvordan sammenligner man klimaaftrykket fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Er din virksomhed klar til den første sne?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer præsenterer komplette Fab-løsninger på SEMICON Europa 2026

  • Ardo NV Denmark Office

    Har du prøvet dine grøntsager sådan her?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny restaurant vil løfte dansk aftensmad ind i Michelin-guiden

    05.11.2026

  • Bagerfamilien bag Ejvinds er i finalen til Årets Temapris

    05.11.2026

  • Københavns Slagterlaug fylder 575 år

    05.11.2026

  • Julen er i gang: Food&Drinks julenummer er på gaden

    05.11.2026

  • Alchemist kåret til verdens tredjebedste restaurant – tre danske i top 50

    05.11.2026

  • Gustav fylder 80 og møder stadig på arbejde hver mandag

    03.11.2026

  • Bekvemmelighed trumfer pris i danskernes madvalg

    03.11.2026

  • Comeback kid vinder prisen ”Kokkenes Kok 2025”

    03.11.2026

  • Fynsk landmand kåret som Årets Wiuff 2026

    03.11.2026

  • Svenske klimadata kan vise vej i Danmark

    03.11.2026

  • Dansk skimmelost vinder international mejeripris

    29.10.2026

  • Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

    29.10.2026

  • Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

    29.10.2026

  • Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

    29.10.2026

  • Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

    29.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}