• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerØkologi og bæredygtighed30. 09. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

10 ting du (måske) ikke vidste om kaffe

DrikkevarerØkologi og bæredygtighed30. 09. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Den 1. oktober er dagen, hvor vi fejrer kaffen. International kaffedag er en hyldest til hele kaffekæden – fra bønnerne, til bønderne og til alle de mennesker, som år efter år arbejder for, at vi kan nyde den gode kop kaffe verden over. I den anledning sætter italienske Lavazza kaffen i fokus og deler ud af sin mere end 125 års erfaring med ingrediensen med de mange facetter. Bliv klogere på, hvordan man kan arbejde med kaffe på forskellige måder, og hvorfor vi skal sikre en holdbar fremtid for kaffeproduktionen.

Over hele verden fejrer man international kaffedag 1. oktober, og det er der mange gode grunde til. Kaffe har stor betydning for mange mennesker og deres hverdag – uanset om det er hverdagsnydelsen, dit arbejde eller et levebrød. Kaffen har en lang historie, men klimaforandringerne udfordrer kaffebæltet og vil i fremtiden påvirke kvaliteten og dyrkningen af den vigtige ingrediens. Det er sjovt at udvide sin viden om kaffen, men også vigtigt at sætte fokus på de klimamæssige udfordringer.

Med 125 års erfaring med kaffe i bagagen har Italienske Lavazza samlet 10 punkter, som måske kan gøre dig klogere på de eksotiske bønner:

  1. Verdens kaffebælte er særligt udsat for temperaturstigninger og tørke. Det bliver sværere og sværere at dyrke kaffe pga. klimaforandringer. Undersøgelser foretaget af den internationale klima-organisation Climate Institute estimerer, at områderne for kaffeproduktion vil være reduceret med 50 procent i 2050 pga. klimaudfordringer. Siden 2002 har Lavazza hjulpet lokale kaffesamfund med en bæredygtig tilgang til kaffeproduktionen under initiativet iTierra! og gennem virksomhedens nonprofitorganisation Lavazza Foundation. I alt har mere end 130.000 personer allerede gavn af de forskellige initiativer, som omfatter ligestilling, uddannelse af unge, videreførelse af familielandbruget og nye teknologier.
  • Man kan lave espresso 400 kilometer over Jordens overflade. I 2017 fejrede et hold europæiske astronauter International kaffedag på den internationale rumstation med espresso brygget på den specialdesignede kaffemaskine ISSpresso, som er et samarbejde mellem det italienske ingeniørvirksomhed Argotec, det Italienske Rumagentur ASI og Lavazza. Espressokopperne var dog skiftet ud med specialdesignede poser der sikrer, at kaffen rammer munden direkte og ikke flyver vægtløst videre i rummet.
  • Kaffe er en ingrediens med mange facetter, og det kræver sit leksikon. Den verdensberømte ex-elBulli-køkkenchef Ferran Adrià har sammen med Lavazza forfattet luksushåndbogen Coffee Sapiens, som er en del af det gastronomiske leksikon Bullipedia. De 700 informationsrige og illustrative sider omfatter alt fra kaffens historie til akademisk indføring i kaffens anvendelsesmuligheder. 
  • Kaffe er ikke kun en velsmagende ingrediens i koppen, den har også mange anvendelsesmuligheder i cocktails, samt i det søde og salte køkken. Lad dig ikke begrænse, når du arbejder med kaffe i dine retter. Der er ingen regler, og kun fantasien sætter grænser. Kaffe fungerer både tilberedt, friskmalet (grov, mellem eller fin) og endda som grums. Du kan eksempelvis spise kaffen som den er, hvis du maler den ekstra fint. Så er kaffen ikke en anderledes ingrediens end fx sukker – på nær smagen.  
  • Italienerne bruger ikke den tekniske term `espresso´, når de bestiller kaffe. Når de ønsker en lille intens kop kaffe, bestiller de `un caffè´.
  • `Espresso´ er en teknisk italiensk term for at lave et skud kaffe på bestilling på en espressomaskine. Det er en hurtig ekstraktion af kaffen på 25 til 30 sekunder under et tryk på 9 bar. Vandets temperatur er omkring 75 til 80 °C og kaffen måler 25 til 30 ml i koppen.
  • Den første dampdrevne espressomaskine blev patenteret i 1901 af ingeniøren Luigi Bazzera fra Milano. I 1948 udviklede italienske Achille Gaggia en ny metode for højtryksekstraktion, som blev præsenteret med den første espressomaskine, der kunne producere den aromatiske espresso med den rette crema, som vi kender i dag. 
  • Kaffeposerne kan genanvendes og laves om til en smart clutch. Der skal 25 kaffeposer til at udvide garderoben med et bæredygtigt alternativ.
Der går 25 kaffeposer på en håndtaske.
  • Der findes omkring 66 kaffesorter hvoraf to er de mest populære: Coffea Arabica og Coffea Canephora, også kaldet Robusta. Arabica er aromatisk og blød, men også mere syrlig. Robusta er mindre aromatisk og karakteriseret ved en bitter eftersmag i munden og en stærk fylde. Det er kombinationen af forskellige kaffevarianter, der skaber de forskellige smagsvarianter og intensiteter.
  • Ifølge forskellige studier har kaffe en positiv effekt på helbredet, hvis det indtages i almindelige mængder. Et nyt studie fra universiteterne i Southampton og Edinburgh viser blandt andet, at kaffe kan reducere risikoen for kroniske leversygdomme, og ifølge Hjerteforeningen har filterkaffe en god effekt på hjertet og blodkar. Læs mere om kaffens positive effekt hos brancheforeningen Dansk Kaffeinformation på kaffeinfo.dk og kaffe-helbred.dk.

Skrevet i: Drikkevarer, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Den chilenske hestemakrel, der blandt andet findes på dåse i danske supermarkeder, har fået fornyet sin MSC-certificering. Fisken bliver i stigende grad fremhævet som et alternativ til den nordatlantiske makrel, der mistede sin certificering i 2019. Fiskeriet efter chilensk hestemakrel i det

Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 08. 2026

Hans Erik Jørgensen der er økologisk landmand på Fyn og formand for økologisektionen i Landbrug og Fødevarer, er blevet indstillet til EU's økologipris i 2026. EU’s Økologipris tildeles hvert år en landbruger (én kvinde og én mand), der har udviklet et fremragende, nytænkende, bæredygtigt og

Ungarsk gastroexpo igen i København

AktueltMesser og konferencer18. 08. 2026

Mere end 20 ungarske producenter af blandt andet vin, chokolade, kød, fisk og specialiteter præsenterer deres produkter for den danske horeca- og fødevarebranche, når Hungarian Gastro Expo vender tilbage til København i september. Den 15. september afholder Ungarns ambassade i København for

Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

AktueltFoodserviceMesser og konferencer18. 08. 2026

21.-30. august bliver Københavns gader igen fyldt med liv og langborde, når årets Copenhagen Cooking løber af stablen. I år kan gæsterne glæde sig til 100 oplevelser i hele byen: Fra events på Festivalpladsen og Smørrebrødets Dag til langbordsmiddage fra Nørrebro til Ny Adelgade. Programmet byder

4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

Frugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop18. 08. 2026

Kun 17 procent af danskerne vurderer selv, at de lever op til Fødevarestyrelsens anbefaling om 600 gram frugt og grønt om dagen. Samtidig viser en ny forbrugeranalyse udarbejdet af Landbrug & Fødevarer, med data fra Voxmeter, et grønt paradoks: Halvdelen af danskerne vil gerne spise flere

Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæg er i drift, forventes de samlet at producere ca. 1,5 mio. kWh om året svarende til omkring 25 % af butikkernes strømforbrug. Hos Dagrofa

Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

Foodservice13. 08. 2026

Holdet bag restauranterne Ark, Beyla og Lupa, samt medejere af Funga Farm, hvoraf to af restauranterne har fået Michelin Green Star for deres plantebaserede køkken, tager nu et skridt, som få så komme i år: De åbner en japansk-inspireret izakaya, deres første koncept, der ikke er fuldt

Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

AktueltFoodservice13. 08. 2026

Jimmy Holm fra Aarhus repræsenterer Danmark, når 12 kokke fra tre kontinenter mødes 20. september til World Paella Day Cup 2026 i Valencia, hvor paellaen oprindeligt kommer fra. Den danske kok har tidligere arbejdet på blandt andet El Bulli og El Celler de Can Roca i Spanien og kvalificerede sig til

DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

EU’s nye emballageforordning trådte i kraft i går, 12. august. Det betyder nye krav til blandt andet dokumentation, genbrugssystemer og producentansvar for virksomheder, der producerer, importerer eller sælger emballerede produkter i EU. Hos emballagevirksomheden DS Smith ser man de nye regler som

Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

Messer og konferencerTop13. 08. 2026

Sundhed skal kunne mærkes, måltiderne bliver mere fleksible, og forbrugerne vil have både kvalitet og bæredygtighed uden at betale for meget. En ny trendrapport fra SIAL Paris peger på nogle af de tendenser, der lige nu er med til at forme det globale fødevaremarked. Hvad og hvordan spiser vi i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Chilensk hestemakrel får fornyet MSC-certificering

    18.08.2026

  • Økologiformand i Landbrug & Fødevarer indstillet til europæisk økologipris

    18.08.2026

  • Ungarsk gastroexpo igen i København

    18.08.2026

  • Snart åbner Copenhagen Cooking: 100 mad-events i hele byen

    18.08.2026

  • 4 ud af 5 danskere synes de spiser for lidt frugt og grønt

    18.08.2026

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}