• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltFoodservice07. 06. 2021 | Helle Friemann Nielsen

To kendte Michelin-restauranter indtager Tivoli

AktueltFoodservice07. 06. 2021 By Helle Friemann Nielsen

De to Michelin-restauranter AUC og KOKS vil forkæle Tivolis mange gæster i løbet af sommersæsonen. Det vil ske som midlertidige pop-op-restauranter i Det Japanske Tårn. AUC lægger ud og var klar til at modtage spisegæster fra den 1. juni. Midt i juli tager restaurant KOKS fra Færøerne over og vil servere et bredt udvalg af færøske specialiteter.

Den færøske Michelin-kok, Poul Andreas, fra KOKS tilbereder her en torskesandwich lavet af torskeskind, syltet torskekød med en creme af ramsløg. Du kan smage Poul Andreas’ færøske specialiteter i Tivoli fra den 15. juli og frem til den 1. september.

Tivoli vil have endnu mere gastronomi i den populære have. Derfor har Tivoli indgået et samarbejde med de to kendte Michelin-restauranter, AUC og KOKS, der begge har to stjerner i Michelin-guiden.

Hos Tivoli er direktør Susanne Mørch Koch af partnerskabet.


Restauranterne vil indtage ”Det Japanske Tårn” på skift med pop-op-versioner. AUC lægger ud, og fra tirsdag fra den 1. juni er teamet bag AOC under ledelse af Søren Selin, parat til at servere Michelin-mad for gæsterne.
Efter seks uger med AUC går stafetten videre til restaurant KOKS den 15. juli. Fra denne dato vil den færøske stjernekok, Poul Andreas, forkæle Tivolis gæster med sine gourmetversioner af færøsk mad og madkultur. For danskere vil det være en enestående chance for at smage på forskellige færøske specialiteter og lækkerier. De mange færinger, der bor i Danmark, vil også have mulighed for at smage på mad fra deres hjemstavn. Restaurant KOKS lukker sin popop-restaurant efter seks uger, dvs. den 1. september.
Det er aftalt med Tivoli, at priserne på de to Michelin-restauranter skal være nede i lavt og attraktivt niveau, så alle kan være med.
Der er ingen tvivl om, at der blandt gastronomiinteresserede vil være stor interesse for at prøve en frokost- eller aftenmenu på de to Michelin-restauranter. Derfor anbefales det at bestille bord allerede nu.

Restaurant AOC
Her vil køkkenchefen diske op med nogle af klassikere fra AOC’s menu. Det vil bl.a. dreje sig om hummere og østers fra Limfjorden, nye asparges fra Lammefjorden, kammuslinger grillet i skallen, ragout med Limfjordshummere, gratinerede sommerbær, rå rejer med krondild, fermenterede stikkelsbær.
AOC vil præsentere en middagsmenu på fem retter til 600 kr. og en udvalgt aftenmenu på otte retter. Ligeledes vil det være muligt at vælge mellem to forskellige vinmenuer. AOC vil også etablere en lounge, hvor der serveres fadøl og forskellige cocktails suppleret med forskellige snacks.

Restaurant KOKS
I pop-up-versionen af restaurant KOKS vil den færøske stjernekok, Poul Andreas, brillere med sine færøske specialiteter fra den 15. juli og frem til den 1. september.
Færøsk mad er ret speciel for danske ganer, og Poul Andreas fortæller, at der bl.a. vil indgå fermenteret fisk og får i menuerne. De fleste af råvarerne vil blive fløjet direkte ind fra Færøerne, da ferskhed og friskhed er vigtig for få de helt rigtige færøske smagsnoter smage frem i menuerne.
Et besøg på KOKS vil være en oplagt mulighed for madnørder at få et indblik i færøsk mad og madkultur – fortolket af en indfødt stjernekok fra Færøerne.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Danish Crown: Konkurrencekraften forbedret i oprydningsår

Kød, fisk og fjerkræ25. 11. 2025

Med afsæt i en række nødvendige og konsekvente beslutninger er det lykkedes Danish Crown at styrke afregningen til andelsejerne og få stoppet en kritisk tilbagegang i tilførslerne af grise. De kommende to år vil der være fokus på at gennemføre en omfattende transformation af koncernen, så der skabes

Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer kommer til Danmark

FoodserviceFrugt og grøntFødevareproduktion25. 11. 2025

Nemco, der er leverandør af udstyr til fødevareindustrien, lancerer nu en skæremaskine til plantebaserede fødevarer på det danske marked. Der er tale om Maxx 200 HMT-maskinen fra den anerkendte tyske producent holac Maschinenbau. Maxx 200 HMT indgår i en serie af innovative skæremaskiner, som

Madkulturen: Danskernes vegetarisle aftensmad består mest af rugbrød, toast og pasta

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 11. 2025

Det er sjældent de grønne retter, der finder vej til middagsbordet, når kødet udelades. De mest spiste vegetariske aftensmåltider er nemlig rugbrød, toast, pasta, yoghurt og pizza – retter, der i gennemsnit indeholder færre grøntsager end måltider med kød. Det viser den årlige undersøgelse

Finalisterne til Årets Kok og Årets Tjener 2026 er fundet

AktueltFoodservice25. 11. 2025

Søndag dystede landets dygtigste kokke og tjenere ved semifinalerne til Årets Kok og Årets Tjener 2026. Nu er finalisterne fundet til finalerne i marts. Seks tjenere og seks kokke er videre til finalerne i Årets Kok og Årets Tjener 2026. Det står klart efter søndagens semifinaler på Kold

Verdens bedste oksemørbrad kommer fra Slagelse-virksomhed

Kød, fisk og fjerkræTop25. 11. 2025

JN Meat International har igen vundet en VM-titel i World Steak Challenge, som er blevet afgjort ved en storstilet prisuddeling i London. Det er fjerde gang, at Slagelse-virksomheden med grundlægger og kødsommelier John Sashi i spidsen sikrer en anerkendelse i det prestigefyldte

Geia Group køber bake & take

Brød og kagerFoodservice20. 11. 2025

Med opkøbet styrker Geia Group sin position inden for bl.a. instore-bagerier og convenience-kæder, hvor der vil blive sat yderligere fokus på innovation til både danske og udenlandske kunder. bake & take er en velrenommeret leverandør af innovative og kundetilpassede bageriprodukter til

Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

Forskning og uddannelseFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025

Torsdag modtager Bornholms Lakseklækkeri i Nexø de allerførste larver af varmtvandsrejer. Det er en vigtig milepæl i opbygningen af en helt ny fødevareproduktion på øen og etableringen af Danmarks første lokale produktion af varmtvandsrejer. I alt 10.000 rejelarver er på vej til Bornholm, efter

Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ20. 11. 2025

I løbet af 2027 åbner Sticks’n’Sushi sin første lufthavnsrestaurant som en del af udvidelsen af Terminal 3 i Københavns Lufthavn. Med panoramaudsigt over landingsbanen, en ny bar og et specialdesignet koncept for rejsende kan både faste gæster og førstegangsbesøgende se frem til et nyt sted, hvor de

30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

AktueltDetailhandel og en gros20. 11. 2025

Julen handler om at dele, og i år kan støtten blive til 6 måltider. Støt FødevareBankens indsamling i Netto, og køb julens smukkeste til- og fra-mærker. For kun 30 kroner får du fire juleornamenter, der støtter en vigtig sag, pynter på gaverne og sikrer seks måltider til borgere som denne jul spiser

Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

Miljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed20. 11. 2025

Nyt innovativt fellowship-program, støttet af Novo Nordisk Fonden, skal uddanne nye frontløbere, der skal bekæmpe madspild og bane vejen for bæredygtige fødevaresystemer. Teknologisk Institut står i spidsen for at drive BioSustainability Design Fellowship Programmet, der samlet set er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Ny serie termoformere vil blive en gamechanger inden for pakkemaskiner

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danish Crown: Konkurrencekraften forbedret i oprydningsår

    25.11.2025

  • Ny skæremaskine til plantebaserede fødevarer kommer til Danmark

    25.11.2025

  • Madkulturen: Danskernes vegetarisle aftensmad består mest af rugbrød, toast og pasta

    25.11.2025

  • Finalisterne til Årets Kok og Årets Tjener 2026 er fundet

    25.11.2025

  • Verdens bedste oksemørbrad kommer fra Slagelse-virksomhed

    25.11.2025

  • Geia Group køber bake & take

    20.11.2025

  • Bornholm tager næste skridt mod Danmarks første lokale rejeproduktion

    20.11.2025

  • Sticks’n’Sushi åbner i Københavns Lufthavn

    20.11.2025

  • 30 kroner, 6 måltider og en vigtig støtte til mennesker som denne jul spiser på herberger, krisecentre og varmestuer

    20.11.2025

  • Millioninvestering skal skabe grøn mad-revolution

    20.11.2025

  • Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

    18.11.2025

  • Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

    18.11.2025

  • Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

    18.11.2025

  • Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

    18.11.2025

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik