• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Detailhandel og en grosFoodserviceMejeri11. 05. 2023 | Mikkel Bækgaard

Salgschef bliver ny medejer af HKI Ost

Detailhandel og en grosFoodserviceMejeri11. 05. 2023 By Mikkel Bækgaard

HKI Ost får ny medejer i form af salgschef Stefan Nordahl-Pedersen.

Stefan og Poul fra HKI Ost

HKI Ost er blandt landets førende specialister, når det gælder om at levere højkvalitetsoste til bl.a. Michelin-restauranter, ostehandlere og gourmetbagerier. Virksomheden er særligt dedikeret til at finde mere nicheprægede og eksklusive produkter i udlandet og ikke mindst i Danmark, hvor HKI Ost har et tæt samarbejde med mange lokale mejerier.

Dagrofa Foodservice ejer størstedelen af HKI Ost, mens den resterende del af selskabet hidtil har været ejet af virksomhedens stifter og direktør Poul Larsen, der i mange år har været et kendt ansigt i den danske restaurationsbranche.

Nu er ejerkredsen imidlertid blevet udvidet, da virksomhedens salgschef Stefan Nordahl-Pedersen for nylig har købt halvdelen af Poul Larsens ejerskab af HKI Ost. Stefan Nordahl-Pedersen har været i HKI Ost i mere end ti år, og det betyder meget for ham, at han nu er blevet medejer:

“Jeg er meget taknemmelig for at både Poul og Dagrofa Foodservice har givet mig muligheden for at blive medejer af HKI Ost. Vi har et utroligt stærkt og dedikeret team, hvor kærligheden til vores oste og vores kunder er helt i top. Samarbejdet med Poul fungerer også fantastisk, og jeg ser frem til, at det fortsætter i de kommende år.”

Han fortsætter:

“Jeg elsker simpelthen at gå på arbejde, og jeg ser det i virkeligheden nok mere som en livsstil end som et egentligt arbejde. Som ny medejer kommer jeg selvfølgelig til at bruge endnu mere tid i maskinrummet af virksomheden, og jeg glæder mig til at give den en ekstra skalle.”

En velovervejet beslutning

Poul Larsen er også begejstret over, at Stefan Nordahl-Pedersen er ny medejer af HKI Ost:

“Det er en velovervejet beslutning, som er truffet efter en længere og meget grundig proces. Stefan kender med sin mangeårige erfaring HKI Ost bedre end de fleste, og jeg er helt sikker på, at han bliver en stor gevinst for virksomheden, vores leverandører og ikke mindst vores kunder. Det nuværende setup HKI Ost fungerer rigtig godt, og vi har derfor haft overskud til at kigge ud i fremtiden. Derfor kunne timingen heller ikke være bedre, og jeg ønsker Stefan stort tillykke med medejerskabet.”

Den overordnede rollefordeling mellem Poul Larsen og Stefan Nordahl-Pedersen i HKI Ost bliver for nuværende ikke ændret, hvorfor Poul Larsen fortsat er direktør, og Stefan Nordahl-Pedersen fortsat er salgschef.

HKI Ost er ostenørder – og det efterspørger kunderne

Udover nyheden om en ny medejer kan HKI Ost også offentliggøre årsresultatet for 2022, der med et overskud på 7,8 mio. kroner er gået pænt frem i forhold til 2021, hvor overskuddet lød på 4,3 mio. kroner.
Direktør i HKI Ost, Poul Larsen, mener, at den positive udvikling skyldes, at virksomheden har et rigtig godt ry i markedet:

“Vi lægger ikke skjul på, at vi er nogle nørder, og det gør os til en attraktiv samarbejdspartner. Konkret oplever vi i stigende grad, at der er mange nystartede restauranter, som selv henvender sig til os. Det vidner om, at der i markedet er stor tillid til os. De ved, at vi er specialister, når det handler om at finde de mere nicheprægede og eksklusive produkter, og kunderne ved også, at vi er specialister, når det handler om leveringssikkerhed.”

Poul Larsen forventer, at de positive takter fortsætter i de kommende år:

“Vi er meget stolte af resultatet i 2022, men vi har fortsat en ambition om, at vi skal vækste. Et af de spændende segmenter, som vi satser mere og mere på, er de mange nye gourmetbagerier, der skyder op over hele landet i øjeblikket. En af landets nyeste ostetrends er ’Bolle med ost’, hvor gourmetbagerierne har meget fokus på at tilbyde kvalitetsoste, og der er vi i stand til at hjælpe dem med at give kunderne en unik smagsoplevelse.”

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

Detailhandel og en grosFoodservice08. 01. 2026

Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg. 

Billetsalg til Dining Week er i gang

Foodservice08. 01. 2026

Billetsalget til Dining Week er i gang – tusindvis har allerede sikret sig pladser til vinterens store spiseuge. Billetsalget til Dining Week er nu åbnet, og interessen for Nordens største restaurantfestival er igen markant. Allerede nu har over 20.000 danskere sikret sig billetter til

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

AktueltBrød og kagerDetailhandel og en grosKonfekture08. 01. 2026

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er

Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ08. 01. 2026

I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktions-facilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise. Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise.

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

KonfektureTop08. 01. 2026

Hvordan kan danskere på tværs af generationer finde fælles løsninger på bæredygtighed og forbrug i hverdagen? Toms Gruppens nye initiativ, Generationsrådet, skaber et forum for ærlig dialog og nye perspektiver - med ambitionen om at bygge bro mellem generationernes forskellige

IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Efter 40 år med kødboller udvider IKEA igen sit sortiment af runde fristelser i restauranterne. Allerede fra denne uge kan kunderne sætte tænderne i en sprød, plantebaseret falafel med smag af Mellemøsten i anledningen af ‘Grøn januar’. Fra den 7. januar kan kunderne hos IKEA vælge en ny

FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport06. 01. 2026

Små mobile fødevarevirksomheder som eksempelvis den lokale fiskebil er underlagt nogle uhensigtsmæssige regler, der gør det svært at drive de populære salgsvogne efter reglerne, lyder det fra FødevareDanmark. Når den lokale fiskebil ruller ind på torvet lørdag formiddag for at forsyne de

Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Statsminister Mette Frederiksens nye udmelding om mulig nulmoms på frugt og grønt får ros af Kræftens Bekæmpelse, Diabetesforeningen og Hjerteforeningen. Det er positivt, at statsminister Mette Frederiksen vil sætte ind mod de høje fødevarepriser. Med de rette greb kan indsatsen også blive et

Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed06. 01. 2026

29 procent af danskerne svarede kort før jul, at de overvejede at vælge alkohol fra i den første måned af 2026. Der er imidlertid både aldersmæssige og geografiske forskelle. Næsten hver tredje dansker overvejer at tage en januar uden alkohol. Dagrofas salg peger også på stor stigning i salget

Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

FoodserviceMejeriTop06. 01. 2026

Dyr chokolade med pistacie. Hytteost og protein. Små hapsere. Det er blot tre af de fem madtrends, som Arla har udpeget i det år, der netop er overstået. Du har helt sikkert scrollet forbi dem på TikTok, Instagram eller Facebook. Dubai chokolade, fermenterede drikke, hot honey, hytteostpizza og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

  • IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

    06.01.2026

  • FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

    06.01.2026

  • Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

    06.01.2026

  • Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

    06.01.2026

  • Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

    06.01.2026

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik