• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FoodserviceTopØkologi og bæredygtighed29. 11. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Restaurant viser vejen til bæredygtighed i stor hotelkæde

FoodserviceTopØkologi og bæredygtighed29. 11. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

På toppen af det nye Spectrum-hotel i København har Scandic åbnet en ny grøn gourmetrestaurant med navnet Ansvar. Restauranten, som er et såkaldt Greenery Lab, skal vise vejen for plantebaseret mad til inspiration for både gæster og for resten af Scandic-kæden

– Vi har taget et klart valg om ikke at servere oksekød overhovedet, fortæller Restaurant Ansvars køkkenchef Martin Sørensen. Foto: Mikkel Bækgaard.

Tekst og fotos: Mikkel Bækgaard

På Kalvebod Brygge i København åbnede Scandic-kæden i sommer deres helt nybyggede hotel Spectrum. Det er et hotel, hvor de grønne ambitioner står i kø, og som på mange måder er et flagskib for kæden, hvad angår bæredygtigt byggeri.

Men det er ikke i kraft af energiforbruget og ved valget byggematerialer, at det nye hotel skal være et grønt flagskib. Det skal det også være, når det kommer til gastronomien. Derfor har hotellet åbnet en gourmetrestaurant på øverste etage med det forpligtende navn Restaurant Ansvar. Her serverer de som udgangspunkt udelukkende plantebaseret mad, hvor kød og fisk er noget, man skal bede særskilt om og betale ekstra for:

– Vi er, hvad man kan kalde en gourmetrestaurant, hvor vi udforsker grøntsagernes potentiale, og som serverer plantebaserede retter fyldt med smag for vores gæster. Som udgangspunkt har vi slet ingen kød eller fisk på menuerne, men man kan bestille det som et ekstra tilkøb. Vi er ikke hellige hos os, men vi mener på den anden side sagtens, at man kan få fremragende mad, der både mætter og smager fantastisk uden animalsk protein. Vi har samtidig taget et klart valg om ikke at servere oksekød overhovedet, forklarer Martin Sørensen, der er køkkenchef for Restaurant Ansvar.

Vegansk terrine smager som lever

Tanken bag Restaurant Ansvar – som også bærer tilnavnet Greenery Lab – er at lave en restaurant af høj klasse, hvor man fra Scandics side kan vise vejen for en mere grøn gastronomi. Til det formål har man hyret Martin Sørensen som køkkenchef. Han har tidligere arbejdet på toprestauranter som Noma og Kokkeriet, og hos Scandic har han fået næsten frie tøjler til at udvikle grønne retter, hvor smagen er højsædet. Ambitionen er at lave en restaurant, hvor også folk, der ikke nødvendigvis er vegetarer til hverdag, kan få en stor gastronomisk oplevelse – også uden, at der nødvendigvis skal være kød på menuen.

Artiklen forsætter efter fotoet.

Maden på Restaurant Ansvar skal være sjov og udfordrende, og det er deres såkaldte ”umami-terrine” lavet på blandt andet cashewnødder serveret mellem sprødstegte skiver surdejsbrød og med majs og kantareller – og selvom der intet kød eller indmad er heri, smager terrinen langt hen ad vejen af andeleverpaté eller sågar foie gras. Foto: Mikkel Bækgaard.

Konceptet er, at man kan vælge mellem en treretters og en femretters menu. Førstnævnte er rent vegansk, mens den længere menu benytter sig af enkelte animalske produkter som for eksempel gelatine. Begge menuer skal dog både være sjove og velsmagende, samtidig med at de udfordrer gæsternes syn på verden.

Det gælder blandt andet den såkaldte ”umami-terrine”. Her bliver en terrine lavet på blandt andet cashewnødder serveret mellem sprødstegte skiver surdejsbrød og med majs og kantareller – og selvom der intet kød eller indmad er heri, smager terrinen langt hen ad vejen ad andeleverpaté eller sågar foie gras.

Skal inspirere resten af kæden

Formålet med den ambitiøse og fremadskuende tilgang hos Restaurant Ansvar er todelt, forklarer Karsten Felvang Nielsen, der er F&B direktør for Scandic Danmark:

– Dels ønskede vi at lave en restaurant, der virkelig skal vise, hvad vores DNA i Scandic er. Vi er Nordens største hotelkæde med en ambitiøs bæredygtig dagsorden. Derfor har vi et ansvar at forvalte – og når vi har vores nye hotel med den højeste klassifikation inden for bæredygtigt byggeri, vil vi også have en restaurant, der lever op til det. Og dels vil vi gerne lave en restaurant, hvor vi kan sætte nye dagsordener, som vi kan eksportere ud til resten af vores kæde.

Artiklen forsætter efter billedet

Grøntsagernes potentiale bliver udforsket på Restaurant Ansvar.

Dermed skal begrebet Greenery Lab tages helt bogstaveligt, mener Karsten Felvang Nielsen.

– Vi vil gerne have et sted, hvor vi kan udvikle talenter og hvor vores kokke kan sætte en dagsorden inden for fødevarer, som de andre restauranter hos Scandic kan lære af, siger han.

Det betyder blandt andet, at gode ideer og retter fra Restaurant Ansvar kan ende hos andre hoteller i kæden. Det sker både ved, at konkrete retter kan blive sat på menuen, og ved at personale fra resten af Scandic skal lade sig inspirere af ideerne hos Ansvar.

– Vi har blandt andet en ambition om, at alle vores kokkeelever også skal forbi Ansvar på et tidspunkt og arbejde et par måneder der, forklarer Karsten Felvang Nielsen.

Soja-spread nu på menuen andre steder

Selvom Restaurant Ansvar kun har været åben i få måneder, er de første ideer fra restauranten på Kalvebod Brygge allerede på vej videre ud i Scandic-verdenen.

Helt konkret har Martin Sørensen udviklet en spread til brødet i sin restaurant, der bliver serveret i stedet for smør.

– Den er blevet så godt taget imod, at den nu er på vej ud til flere af restauranterne. Det er en puré lavet af sojabønner, nærmest som en humus, som smager virkelig godt – ja faktisk, synes jeg selv, at den smager bedre end smør, siger Martin Sørensen.

At det netop er sojabønner, der skal erstatte smørret, er der helt konkret grund til, forklarer han videre:

– Jeg vil gerne rykke folks grænser, og når vi skal have smør på bordet, er der en masse, der skal passere gennem koen, før vi kan tappe mælk, som så kan blive til smør. Det er ofte sojabønner, der udgør koens foder og for at understrege dette, er det netop sojabønner, vi laver cremen på. Så vi vil gerne vise, at man ikke behøves at dyrke særligt mange sojabønner, hvis vi ikke først sender dem gennem en ko. Men teknisk set kunne vi også sagtens lave cremen på andre bælgfrugter, der vokser tættere på os.

Popcorn mod madspild

Indtil videre er sojacremen det eneste produkt, der er på vej ud til flere Scandic-restauranter. Men Martin Sørensen er overbevist om, at flere følger efter. Det gælder blandt andet de popcorn, han med glæde serverer som en snack i restauranten.

Artiklen forsætter efter fotoet

Der bliver stort set ikke smidt noget ud på Restaurant Ansvar. En del af deres grøntsagsrester laves til pulver, som blandt andet bruges til at krydre deres popcorn med.

– Vi smider stort set ikke noget ud i vores restaurant. Og en del af vores grøntsagsrester laver vi til et pulver, som vi krydrer vores popcorn med. Jeg synes selv, det er de bedste popcorn, jeg nogensinde har smagt, så det er oplagt at bruge dem bredere. De kan nemt erstatte de peanuts, mandler og andre nødder, vi serverer rundt omkring, og som er dyrket i lande langt væk. Her kan vi i stedet servere noget, der er langt billigere i indkøb og som både smager godt og er med til at reducere vores madspild, siger køkkenchefen, der generelt arbejder hårdt for at reducere madspildet i restauranten.

Et andet sted, hvor han håber på at kunne inspirere sine kolleger, er med den fond, der dagligt bliver lavet i køkkenet hos Restaurant Ansvar.

– Alle vores grøntsagsskræller – lige bortset fra løgskaller og ting med jord på – kommer vi i en gryde, vi koger fond på. Det gælder for eksempel også ærtebælge og kålblade. Vi sørger også altid for at koge fonden på en umamirig base af ristede hvidløg og hårdt ristede tomater. Når fonden så er kogt færdig, lader vi den trække med shitake-svampe og tang, som giver en ekstra dybde til den. Når man så reducerer den, så har du nærmest en kødsmag. Det betyder, at nogle dage er vores skraldespand med madrester næsten tom, forklarer Martin Sørensen, der dermed både arbejder for at servere velsmagende mad og for at inspirere og udfordre såvel gæster som kokkekolleger.

Skrevet i: Foodservice, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Ny forskning: Vandmænd kan bruges til at lave mayonnaise og smør

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed09. 12. 2025

Forskere på Syddansk Universitet (SDU) har fundet ud af, at vandmænd kan bruges som fødevarestabilisator og vil nu bl.a. samarbejde med toprestauranten Alchemist og dens forsknings- og testkøkken Spora om at bruge det i madretter. I fremtiden kan de slimede væsener måske bidrage til en mere

Fermentering gør havets grøntsager mere spiselige

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed09. 12. 2025

Tang har længe været hyldet som en bæredygtig superingrediens – men dens “fiskede” smag er en barriere for mange vestlige forbrugere. Nu viser et nyt studie fra Københavns Universitet, at fermentering med mælkesyrebakterier kan være nøglen til at få tangen til at glide ned. Det kan være

Dansk økologieksport når rekordhøjt niveau

AktueltFødevareproduktionLandbrugMarkedsføringMesser og konferencerMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed09. 12. 2025

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at eksporten af danske økologiske varer i 2024 steg til 3,6 milliarder kroner. Det er fjerde år i træk, at økoeksporten stiger. Dansk økologieksport steg i 2024 med fire procent. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik, der netop er offentliggjort. I

Fødevareminister Jacob Jensen

Mindre madspild: Nu bliver det lettere at donere overskudsmad

AktueltDetailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed09. 12. 2025

Fødevareminister Jacob Jensen (V) har taget initiativ til at luge ud i regler, der spænder ben for donation af fødevarer. En ændret fortolkning af reglerne for donation af overskudsmad skal skabe bedre og mere enkle rammer for fødevarevirksomheder i Danmark og samtidig styrke kampen mod

Stigende fødevarepriser kan flytte to ud af tre stemmer

Detailhandel og en grosPolitik og eksportTop09. 12. 2025

Fødevarepriser er blevet et afgørende vælgertema, hvor næsten to ud af tre danskere svarer, at de stigende fødevarepriser i større eller mindre grad kan påvirke deres stemme ved næste folketingsvalg. Det viser en ny befolkningsundersøgelse foretaget af Norstat for De Samvirkende Købmænd

Ny teknologi: Kan vi leve af luftsteg og vindfrikadeller?

Forskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed04. 12. 2025

På AU Viborg er forskere nu klar til at teste en teknologi, der kan forvandle CO₂ og brint til protein. Perspektiverne er at kunne hjælpe med at brødføde en voksende global befolkning helt uden ny landbrugsjord. For nylig åbnede pilotanlægget, der skal bringe teknologien tættere på dit

Dansk forskning kan bane vej for udfasning af antibiotika i akvakultur

Forskning og uddannelseFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed04. 12. 2025

Dansk akvakultur kan stå over for et markant gennembrud i indsatsen for at reducere brugen af antibiotika. Forskere fra Københavns Universitet leder projektet AQUAPHAGE, der udvikler en virusbaseret teknologi, som kan anvendes som et bæredygtigt og målrettet alternativ til antibiotika i produktionen

Bad Seed Brewing kåret som Årets Danske Bryggeri 2025

AktueltDrikkevarer04. 12. 2025

Det nordjyske bryggeri hædres af Danske Ølentusiaster for konsekvent høj kvalitet, markant udvikling og et år, hvor både øl, samarbejder og festivalaktiviteter har sat tydelige aftryk på den danske ølscene. Bad Seed Brewing løb med hver femte stemme, da medlemmerne af forbrugerorganisationen

Nyt nummer på gaden: Food&Drink går i fisk

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ04. 12. 2025

Der er fisk og skaldyr på menuen i årets sidste udgave af branchemagasinet Food&Drink, der nu er på gaden. Vi besøger blandt andet Krogs Fiskerestaurant og hører mere om forædling af fisk, der ikke altid behøves at være pivfrisk. Samme budskab får vi også fra en fiskeopdrætter i

Danske økologiske virksomheder på eksportfremstød i Berlin

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed04. 12. 2025

I forrige uge samledes 12 danske økologiske og plantebaserede fødevarevirksomheder i Berlin for at deltage i et målrettet eksportfremstød arrangeret af Landbrug & Fødevarer i samarbejde med den danske ambassade i Berlin. Initiativet, der var støttet af Fonden for økologisk landbrug, skulle

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

  • Ardo NV Denmark Office

    Nyt år, nye favoritter – Ardo lancerer 9 nyheder på frost i 2026

  • DENIOS ApS

    Har du den rigtige pumpe?

  • Spirax Sarco Danmark

    Guide: Find den korrekte dampkvalitet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Centraliseret vakuumsystem reducerer omkostninger for vakuumpakning

  • Nemco Machinery A/S

    Ny serie termoformere vil blive en gamechanger inden for pakkemaskiner

  • DENIOS ApS

    Den ultimative tjekliste: Få mest ud af dit opsamlingskar

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny forskning: Vandmænd kan bruges til at lave mayonnaise og smør

    09.12.2025

  • Fermentering gør havets grøntsager mere spiselige

    09.12.2025

  • Dansk økologieksport når rekordhøjt niveau

    09.12.2025

  • Mindre madspild: Nu bliver det lettere at donere overskudsmad

    09.12.2025

  • Stigende fødevarepriser kan flytte to ud af tre stemmer

    09.12.2025

  • Ny teknologi: Kan vi leve af luftsteg og vindfrikadeller?

    04.12.2025

  • Dansk forskning kan bane vej for udfasning af antibiotika i akvakultur

    04.12.2025

  • Bad Seed Brewing kåret som Årets Danske Bryggeri 2025

    04.12.2025

  • Nyt nummer på gaden: Food&Drink går i fisk

    04.12.2025

  • Danske økologiske virksomheder på eksportfremstød i Berlin

    04.12.2025

  • Lavazza vinder europæisk hæder for tredje år i træk

    02.12.2025

  • Kan man bage en kage uden æg? Det undersøger forskere og virksomheder nu i et projektsamarbejde

    02.12.2025

  • Black Friday gav omsætningsrekord i Dagrofa Foodservice-butikker

    02.12.2025

  • Falstaff: Et af Europas førende mad- og livsstilsmedier er udkommet i Danmark

    02.12.2025

  • FødevareDanmark anker gebyrsag til Højesteret: Dommen strider mod EU-retten, mener de

    02.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik