• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

CertificeringFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed16. 05. 2024 | Mikkel Bækgaard

Økologisk guld til Rambølls og ISS’ tre største kantiner i Danmark

CertificeringFoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed16. 05. 2024 By Mikkel Bækgaard

Rådgivningsvirksomheden Rambøll og servicekoncernen ISS har efter en målrettet indsats netop fået certificeret Rambølls tre største kantiner i Danmark med Det Økologiske Spisemærke i guld, som er et statskontrolleret bevis på, at der bliver anvendt minimum 90. pct økologiske råvarer i menuerne på tværs af kantinerne.

Over 90 pct. af alle de råvarer, der bliver anvendt i Rambølls tre største kantiner i Danmark, er nu økologiske. En målrettet og dedikeret indsats for at hæve økologiprocenten i kantinerne, der ligger i henholdsvis i Aarhus, Esbjerg og København, har nu båret frugt og de har nu fået det statskontrollerede Økologiske Spisemærke i Guld.

Siden servicevirksomheden ISS overtog driften af de tre kantiner tilbage i slutningen af 2022 har begge virksomheder arbejdet kontinuerligt og målrettet med at øge økologigraden, så minimum 90 pct. af alle råvarer er økologiske. 

Stor milepæl for Rambøll

Det Økologiske Spisemærke i Guld for de tre største af Rambølls kantiner markerer også, at det er første gang ISS opnår guld-certificering for alle kantiner hos en samarbejdspartner.

”Det er en stor milepæl i vores partnerskab med ISS, at kantinerne nu er certificeret med Det Økologiske Spisemærke i guld. Det er en blåstempling af vores langvarige og dedikerede indsats med at øge økologigraden i madudbuddet i vores kantiner, så det understøtter bedre dyrevelfærd, biodiversitet og miljøet,” siger Tomas Wigandt, ansvarlig for Facility Management i Rambøll og fortsætter:

”I bestræbelserne på at have Danmarks mest klimavenlige kantiner har vi også reduceret vores kødforbrug med mere end 30 pct. og vores madspild med over 20 pct. ved blandt andet at introducere et nyt, portionsanrettet mad-koncept samt løbende analyse og tilpasning af vores kantinetilbud.”

Stor koncern, stort ansvar

Det Økologiske Spisemærke i Guld er blandt andet opnået ved, at introducere nye og andre måltider baseret på økologiske råvarer samt ved at investere i mere uddannelse til ISS’ kokke, da udvalget af økologiske råvarer er mindre end konventionelle råvarer. Samtidig har man haft større fokus på at lave tingene selv fra bunden f.eks. brød lavet på økologiske råvarer.

”Som Danmarks største servicekoncern har vi et stort ansvar for at inspirere og understøtte vores kunder i at fremme den grønne omstilling i samfundet. Det er fantastisk at opleve, at vi sammen med Rambøll nu har fået det Økologiske Spisemærke i Guld, som er et synligt bevis på, at vores mål om at arbejde for mere kvalitet, bedre biodiversitet og fremme mere bæredygtig fødevareproduktion, har båret frugt. Det er også en anerkendelse af vores medarbejderes store indsats med at indføre flere grønne løsninger i kantinen,” siger Morten Hassing, head of food i den danske del af servicekoncernen ISS, der bliver suppleret af Torben Blok, der er markedschef i Økologisk Landsforening:

”Vi er glade for, at store virksomheder som Rambøll og ISS arbejder for bedre biodiversitet ved at indføre mere økologi i deres menuer. Det er Det Økologiske Spisemærke i Guld et synligt bevis på. Vi håber, det kan inspirere andre virksomheder til at følge trop og fremme økologiske råvarer endnu mere.”

De økologiske spisemærker i guld, sølv og bronze er en statskontrolleret mærkningsordning, som er kendt af mere end syv ud af ti danskere.

Skrevet i: Certificering, Foodservice, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

Drikkevarer27. 01. 2026

Royal Unibrew har taget et nyt fuldautomatisk højlager i brug i Faxe. Ibrugtagningen markerer realiseringen af en af virksomhedens største investeringer, når der ses bort fra virksomhedsopkøb. Investeringen omfatter både et 8000 m2 planlager, som blev taget i brug i august 2025, og det nye højlager,

SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

AktueltPolitik og eksport27. 01. 2026

Fødevarechecks har ikke stået på SMVdanmarks ønskeseddel. Det er dog trods alt bedre end at indføre en ny differentieret fødevaremoms, som også har indgået i de politiske forhandlinger. SMVdanmark advarer kraftigt mod den øgede bureaukratisering, som en eventuel ny momsstruktur vil

Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

Brød og kagerMiljø og sundhed27. 01. 2026

Efter flere års forskning og planteforædling er Barleo nu klar til det danske marked. Den nyudviklede bygsort har dokumenterede sundhedsfremmende egenskaber og er skabt med ambitionen om at gøre sundere hverdagsvalg både naturlige og velsmagende. Med Barleo får man adgang til et kornprodukt, hvor

Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

AktueltFoodserviceMesser og konferencer27. 01. 2026

Ny viden serveret af branchens frontløbere og praktisk inspiration til arbejdet i de professionelle køkkener er blandt meget andet i vente, når det 22.-24. marts 2026 gælder Foodexpo - fødevarebranchens centrale mødested, der hører hjemme i MCH Messecenter Herning. Foodexpo giver de besøgende

Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 01. 2026

I Randers Kommunes køkkener spiller bælgfrugter en stadig større rolle i arbejdet med madvaner, sundhed og klima. Indkøb af bælgfrugter er steget med 18 pct. fra 2024-2025. I Vuggestuen Firkløveren er det Birthe, der omsætter kostråd og klimamål til inspirerende mad, som børnene har lyst til at

Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

FoodserviceMesser og konferencerTop22. 01. 2026

Unikt kulinarisk event samler over fem dage en lang række af gastronomiens største stjerner, som skal lave mad side om side på restaurant Alchemist. Samtidig vil eventet gennem et stort symposium engagere alt fra kokkeelever til fødevareproducenter samt Michelinrestauranter fra hele landet. Den

Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

Drikkevarer22. 01. 2026

Bornholm Spirits har indgået en eksklusiv distributionsaftale med Strandgaarden, der er en af Danmarks største importører og distributører af vin og spiritus. Aftalen samler et stærkt bornholmsk brand med Strandgaardens kommercielle set-up og distributionsnetværk, og skal styrke Bornholm

Proteinprodukter møder modvind i Danmark

Miljø og sundhed22. 01. 2026

Nye tal fra YouGov viser, at danskerne generelt er skeptiske over for kosttilskud. Specielt når det gælder proteinprodukter, er danskere nogle af de mest tilbageholdende sammenlignet med andre EU-lande, dog finder multivitaminerne stadig ned i indkøbskurven.  Der findes mange forskellige

Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

AktueltFoodservice22. 01. 2026

Pizza-restauranten PAPPA i København kan igen være på vej mod toppen. Efter at have vundet prisen som Bedste pizza ved Just Eat Awards to år i træk, jagter restauranten nu et hattrick. Bag PAPPA står Martin Albrechtsen, der er kendt fra fodboldbanen, hvor han blandt andet gjorde sig bemærket i

Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

AktueltLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed22. 01. 2026

Som noget helt nyt lancerer Madens Folkemøde og fællesskabet Biomagine Danmarks første Regenerative Landbrugsfestival. Festivalen vil samle landmænd, fagfolk og den brede befolkning om grøn udvikling af naturvenlige landbrug og afholdes d. 21. maj på Madens Folkemøde. Når Madens Folkemøde åbner

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

    27.01.2026

  • SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

    27.01.2026

  • Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

    27.01.2026

  • Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

    27.01.2026

  • Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

    27.01.2026

  • Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

    22.01.2026

  • Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

    22.01.2026

  • Proteinprodukter møder modvind i Danmark

    22.01.2026

  • Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

    22.01.2026

  • Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

    22.01.2026

  • Historisk løft til forskning i planteforædling

    20.01.2026

  • Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

    20.01.2026

  • De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

    20.01.2026

  • Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

    20.01.2026

  • Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

    20.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik