• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltDetailhandel og en grosLandbrugMejeriØkologi og bæredygtighed21. 10. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Ny mælkebevægelse vil aktivere hele værdikæden

AktueltDetailhandel og en grosLandbrugMejeriØkologi og bæredygtighed21. 10. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Naturmælk lancerer det nye bæredygtige initiativ Mælkebevægelsen, for sætte fokus på hele værdikæden, dyrevelfærd, klima og biodiversitet. Det skal give en øget indtjening til leverandørerne af råmælken og den regning vil Naturmælk dele med forbrugerne. Naturmælks direktør, Leif Friis Jørgensen håber at forbrugerne vil følge bevægelsen, der lanceres sammen med en ny økologisk gårdmælk, som vil være i detailhandlen fra næste uge.

I året, hvor det røde Ø-mærke fylder 30 år og velfortjent er blevet allemandseje i vores lille land, står det paradoksalt nok klarere end nogensinde, at landbrugets ambitionsniveau for bæredygtighed er nødt til at stile endnu højere. Det gælder i meget høj grad for arbejdet med at nedbringe kvægbrugets udledning af drivhusgasser, og det gælder for dyrevelfærd og biodiversitet, hvor der er behov for at sætte endnu mere og hurtigere handling bag branchens gode intentioner.

Nu lancerer Naturmælk under titlen ”Mælkebevægelsen” et helhjertet forsøg på at imødekomme det stigende folkekrav og de årelange henstillinger fra myndigheder og NGO’er. Initiativet kickstartes med udgivelsen af minimælken Økologisk Gårdmælk 0,4%, der fra uge 43 kan købes i Føtex/Bilka og i Netto via et samarbejde med Løgismose. Mælken kommer fra den vestjyske mælkebonde Jens Krogh, som dermed er den første af forhåbentlig mange landmænd til at blive en del af Mælkebevægelsen.

– Vi har taget initiativ til den her bevægelse, fordi vi synes, der er behov for en fast form på de mange ekstra tiltag indenfor bæredygtighed, som vi er mange, der har arbejdet målrettet med i årevis. Økologien er et godt og solidt grundlag for det, men i dag er det ikke længere nok. Vi skal stræbe højere, hvis vi skal nå de mål for bæredygtigheden i dansk landbrug om 10-20 år, som jeg og mange andre landmænd drømmer om. Vi står over en række store udfordringer både lokalt og globalt, og et markant øget fokus på centrale temaer som klima, dyrevelfærd og biodiversitet er absolut nødvendigt, hvis næste generation skal have en verden at operere i på samme vilkår som os selv, fortæller Jens Krogh. 

Aktivering af hele værdikæden fra jord til bord

Naturmælk har udarbejdet en kravspecifikation til sine mælkeleverandører, som for at deltage i Mælkebevægelsen forpligter sig på en stribe parametre for bæredygtighed – ud over det, der er defineret af økologireglerne. Det er fx et krav at udarbejde og iværksætte en klimahandlingsplan med mindst ét nyt klimainitiativ hvert år, ligesom det er et krav, at gården er godkendt af Dyrenes Beskyttelse, og at den er godkendt til de maksimale tre hjerter under den nye statslige dyrevelfærdsmærkning. Derudover skal landmanden deltage i bevægelsens formidlings- og udviklingsarbejde og i det hele taget være en aktiv ambassadør for det næste niveau af den grønne omstilling. Se hele listen med krav herunder.

Det ekstra arbejde honoreres med en højere afregning for mælken, og den regning ønsker mejeriet at dele med forbrugerne, som bliver bedt om at betale 1 krone mere for mælken (prisen er 12,95 kr./liter) end for en tilsvarende økologisk standard-minimælk. Mælkebevægelsens succes afhænger på den måde lige så meget af forbrugernes reelle interesse for at bidrage til den bæredygtige forandring som af landmændenes vilje til at gennemføre de definerede aktiviteter. Det erkender Naturmælks direktør Leif Friis Jørgensen:

– En bevægelse er aldrig stærkere end de kræfter, der bliver lagt i den, og her har vi altså brug for at trække læsset i samlet flok; landmænd, mejerier, detail og forbrugere. Hvis vi skal lykkes med den her omstilling, som er vores generations vigtigste opgave, er vi nødt til at aktivere hele værdikæden fra jord til bord og stå sammen om at turde tage de næste skridt. Mælkebevægelsen er vores næste skridt, og vi håber, at mange vil tage det med os, lyder det fra mejeridirektøren.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Landbrug, Mejeri, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

Detailhandel og en grosFoodservice08. 01. 2026

Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg. 

Billetsalg til Dining Week er i gang

Foodservice08. 01. 2026

Billetsalget til Dining Week er i gang – tusindvis har allerede sikret sig pladser til vinterens store spiseuge. Billetsalget til Dining Week er nu åbnet, og interessen for Nordens største restaurantfestival er igen markant. Allerede nu har over 20.000 danskere sikret sig billetter til

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

AktueltBrød og kagerDetailhandel og en grosKonfekture08. 01. 2026

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er

Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ08. 01. 2026

I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktions-facilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise. Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise.

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

KonfektureTop08. 01. 2026

Hvordan kan danskere på tværs af generationer finde fælles løsninger på bæredygtighed og forbrug i hverdagen? Toms Gruppens nye initiativ, Generationsrådet, skaber et forum for ærlig dialog og nye perspektiver - med ambitionen om at bygge bro mellem generationernes forskellige

IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Efter 40 år med kødboller udvider IKEA igen sit sortiment af runde fristelser i restauranterne. Allerede fra denne uge kan kunderne sætte tænderne i en sprød, plantebaseret falafel med smag af Mellemøsten i anledningen af ‘Grøn januar’. Fra den 7. januar kan kunderne hos IKEA vælge en ny

FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport06. 01. 2026

Små mobile fødevarevirksomheder som eksempelvis den lokale fiskebil er underlagt nogle uhensigtsmæssige regler, der gør det svært at drive de populære salgsvogne efter reglerne, lyder det fra FødevareDanmark. Når den lokale fiskebil ruller ind på torvet lørdag formiddag for at forsyne de

Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed06. 01. 2026

Statsminister Mette Frederiksens nye udmelding om mulig nulmoms på frugt og grønt får ros af Kræftens Bekæmpelse, Diabetesforeningen og Hjerteforeningen. Det er positivt, at statsminister Mette Frederiksen vil sætte ind mod de høje fødevarepriser. Med de rette greb kan indsatsen også blive et

Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed06. 01. 2026

29 procent af danskerne svarede kort før jul, at de overvejede at vælge alkohol fra i den første måned af 2026. Der er imidlertid både aldersmæssige og geografiske forskelle. Næsten hver tredje dansker overvejer at tage en januar uden alkohol. Dagrofas salg peger også på stor stigning i salget

Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

FoodserviceMejeriTop06. 01. 2026

Dyr chokolade med pistacie. Hytteost og protein. Små hapsere. Det er blot tre af de fem madtrends, som Arla har udpeget i det år, der netop er overstået. Du har helt sikkert scrollet forbi dem på TikTok, Instagram eller Facebook. Dubai chokolade, fermenterede drikke, hot honey, hytteostpizza og

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

  • IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

    06.01.2026

  • FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

    06.01.2026

  • Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

    06.01.2026

  • Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

    06.01.2026

  • Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

    06.01.2026

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik