Fra kantiner til køkkenborde: Ny landsdækkende kampagne sætter fokus på, hvor nemt bælgfrugter kan blive en del af hverdagsmaden.

Aviser og kantiner landet over vil i dag være krydret med lækre linser, når Bælgfrugtspartnerskabet lancerer en landsdækkende kampagne, der skal inspirere danskerne til at spise flere bælgfrugter.
“Vi vil vise danskerne, at bælgfrugter nemt kan blive en del af en travl hverdag – også i børnefamilier. Vi ved, at mange gerne vil spise flere bælgfrugter, men mangler inspiration til, hvordan de kan bruges i hverdagen. Derfor lancerer vi en opskrift på en linse-bolo, der er enkel at lave, selv når man står med små børn om eftermiddagen og skal lave mad,” siger Christina Tønner Lisdorf, projektleder i Bælgfrugtspartnerskabet.
Fra kantine til køkkenbord
Og kampagnen stopper ikke ved avisernes opskrifter. Den mærkes også helt konkret i frokostpausen.
I dag får de spisende gæster i ISS’ kantiner landet over serveret den nye linse-bolo. Samtidig bringes opskriften i flere landsdækkende aviser, så danskerne også kan prøve den hjemme.
“Vi har udviklet en ret, som både er sund, bæredygtig, budgetvenlig og smager virkelig godt. For os giver det rigtig god mening at bidrage til kampagnen og inspirere danskerne til at spise flere bælgfrugter. Det gør vi dagligt i vores kantiner landet over, hvor vi ikke bare serverer 40.000 måltider, men også deler ud af vores faglige viden og inspirerer vores gæster til at tage de gode vaner med hjem. Vores kantiner serverer allerede i dag gennemsnitligt 40 gram bælgfrugter pr. gæst, og nogle kantiner er endnu højere oppe. Det kræver en fælles indsats på tværs af værdikæden at løfte danskernes indtag af bælgfrugter, og derfor er vi stolte af at være en del af Bælgfrugtspartnerskabet. Sammen kan vi gøre en reel forskel for både klima og folkesundhed,” siger Morten Enni Hassing Schlichtkrull, Head of Food Product & Performance fra ISS.
Et fælles løft for bælgfrugterne
Kampagnen er en del af en bredere indsats, hvor mange aktører arbejder sammen om at ændre danskernes spisevaner.
Tænketanken Frej driver Bælgfrugtspartnerskabet med støtte fra Lidl. Her er mere end 80 organisationer – fra fødevarevirksomheder og producenter til kommuner og vidensinstitutioner – gået sammen om at få danskerne til at vælge flere bønner, linser og ærter i hverdagen.
Fælles for partnerne er, at de ikke nøjes med ord. De har forpligtet sig til at sætte konkrete mål for, hvordan de hver især vil sælge eller servere flere bælgfrugter – og dermed skubbe Danmark tættere på Fødevarestyrelsens anbefaling om 100 gram bælgfrugter om dagen.