• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionMarkedsføring05. 03. 2018 | Peter Friis

Vagtskifte hos emballagespecialisten

FødevareproduktionMarkedsføring05. 03. 2018 By Peter Friis

Farvel til Bent Stjerneby og goddag til Martin Petersen, som har arbejdet sammen i de seneste syv år, og som kan glæde sig over, at omsætningen har nået ny rekordhøjde.
Bent Stjerneby, der etablerede Multivac A/S i 1988, træder tilbage med udgangen af marts måned og giver stafetten videre til sin salgschef gennem de sidste syv år, Martin Petersen.

– Det har været 30 fantastisk spændende år, og min efterfølger skal nok få sin del af spændingen, fortæller Bent Stjerneby, der har været i branchen for procesudstyr og pakkemaskiner til fødevareindustrien siden 1974, og i 1988 etablerede han Multivac Danmark, som han har stået i spidsen for siden. Virksomheden er datterselskab i den tyske koncern Multivac Sepp Haggenmüller SE & Co. KG, der ud over Multivac-maskinerne forhandler en bred palet af udstyr, fra maskiner til slicening og skæring af portioner over pakkemaskiner og robotter til mærkningsudstyr. Fra 2011 har man også skabt et forretningsområde for folier, poser og clips.
– Udviklingen i markedet, koncernen og produktsortimentet har gennem årene holdt os til ilden og skabt nye og spændende muligheder og udfordringer, siger Bent Stjerneby, som i 2008 også stod i spidsen for at etablere Multivac Island, og som tillige var adm. direktør i Multivac Sverige og Norge i perioden 2007-2011. I en årrække sad han endvidere i bestyrelsen for Multivacs datterselskaber i Sverige, Norge og Sydafrika.

Ændrede markedsvilkår
– Den rivende udvikling har selvsagt haft stor betydning for investeringerne i produktudvikling og opkøb af relevante virksomheder og dermed for de mange banebrydende og innovative teknologier og maskiner. Samtidig har tilstedeværelsen i en lang række lande været afgørende for, at vi har kunnet yde den optimale service til vores globale kunder, siger han.
Når det gælder markedsudviklingen, så peger Bent Stjerneby på, at der også er sket store forandringer igennem de sidste 30 år:
– For eksempel var der vel omkring 25 slagterier og endnu flere mejerier, da vi startede Multivac i Danmark, og nu er der som bekendt kun ganske få. Samtidig er antallet af forædlingsvirksomheder og konservesfabrikker også skrumpet meget ind, omend vi de seneste år har set udviklingen vende lidt. Og så har vi jo også oplevet de pludselige “bump på vejen”, som da der i 2004 kom 10 nye lande ind i EU, og nogle af vores danske kunder rykkede til disse markeder, eller da russerne indførte et importstop for europæisk kød i slutningen af 2014.

Hvad fremtiden vil bringe
Da Multivac Danmark blev etableret, var det med fem medarbejdere. Nu 30 år senere er staben vokset til omkring 35, og omsætningen landede i 2017 på den gode side af 100 mio. kroner.
– Det bliver en udfordring at holde momentum fremover. Det vil kræve, at virksomheden har det optimale setup på salg, service og sortiment, men på det punkt er jeg overordentlig fortrøstningsfuld; Martin har bl.a. længe arbejdet på at have sælgere, som kan være tæt på kunderne, han kender såvel virksomhed som koncern, produktportefølje samt markedet særdeles godt, og jeg er glad for at overlade stafetten i hans kompetente hænder, siger Bent Stjerneby, der fremover vil drive sin egen rådgivningsvirksomhed og samtidig bruge flere kræfter på bestyrelsesarbejde – blandt andet i Multivac.
Martin Petersen er pr. 1. januar 2018 blevet udnævnt til adm. direktør i Multivac A/S og vil pr. 1. april endegyldigt overtage ansvaret. Han har været virksomhedens salgschef siden 2011, og han kom til Multivac med en længere karriere bag sig i den globale industri for procesudstyr og maskiner til fødevareindustrien.
– Det er en overordentlig spændende opgave, som jeg tager på mig. Men det er en opgave, som jeg glæder mig meget til, og som jeg – i kraft af mine år i spidsen for salget og mit tætte samarbejde med Bent – heldigvis føler mig godt klædt på til. Og jeg er sikker på, at virksomheden går en spændende fremtid i møde, siger Martin Petersen, som peger på en række faktorer, der vil være med til at definere de fremtidige opgaver:

Markedskravene udvikler sig
– På markedet ser vi blandt andet forbrugernes ønske om at kunne købe lokale varer også hos de store kæder samt at reducere madspild mest muligt. Samtidig efterspørger de ”On the Go”-produkter, og de køber i stort omfang måltidskasser via internettet. Dette tilsiger alt sammen, at en række mindre og mellemstore producenter har behov for mindre enkeltstående anlæg, der kan sikre optimal produktkvalitet i mindre enheder.
– I den anden ende ser vi de helt store selskaber, som i højere og højere grad ønsker at købe komplette, automatiserede proceslinjer. Disse skal ud over pakkemaskiner, robotter til ilægning, løsninger til end-of-line kartonnering og palletering og palleomvikling, etikettetingsmaskiner samt en række folie- og emballageløsninger også omfatte diverse procesudstyr, og det er et af de steder, hvor Multivac-koncernen investerer kraftigt, siger Martin Petersen.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

DrikkevarerFoodservice05. 02. 2026

Strategisk ejerandel skal styrke vinstrategi, medarbejderkompetencer og gæsteoplevelser på tværs af Norrlysts restauranter. Investeringen markerer starten på et langsigtet partnerskab, hvor ambitionen er at løfte vinoplevelsen gennem tættere samarbejde om sortiment, service og

Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Fra på tirsdag deltager 23 danske virksomheder på den danske fællesstand på BioFach – verdens største fagmesse for økologiske fødevarer. Det sker med blikkene rettet mod det næste økologiske eksporteventyr. En fælles dansk stand med masser af Ø-mærker og fart i økologien venter de

Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

AktueltDrikkevarerFoodserviceMesser og konferencer05. 02. 2026

Det er ikke kun mad, der er i fokus på Foodexpo til marts. Også bartenderfaget er med helt fremme, når DM i Cocktails og Mocktails indtager scenen. Det er en konkurrence, der handler om det gode håndværk, uanset om der er spiritus i drinken eller ej. Danmarksmesterskaberne i Cocktails og

Til morgenbords med Food&Drinks

AktueltFoodservice05. 02. 2026

Årets første udgave af magasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med alt om dagens første måltid. Der er alt godt på morgenbordet her i årets første udgave af Food&Drink. Vi sætter nemlig fokus på dagens første måltid og taler blandt andet om, hvor morgenmadstrenden på Københavns

Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Danske, økologiske bælgfrugter møder naturlig umami – og skaber en ny generation af klar-til-brug-produkter til foodservice. Aurion og Nordic Clarity, der er Noclas foodservice brand, går nu sammen om at gøre detnemmere for professionelle køkkener at servere grønne retter med både høj smag,

15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

Foodservice03. 02. 2026

2026 tegner sig som et særligt år for gastronomien – og ikke mindst i Tivoli, hvor de nordiske Michelin-stjerner uddeles til sommer. Det markerer forlystelseshaven blandt andet med det mest stjernespækkede pop-up-program til dato i Det japanske Tårn. I løbet af året flytter i alt syv restauranter

Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

Drikkevarer03. 02. 2026

Copenhagen Distillery er blevet kåret som Best Craft Producer in the World ved Icons of Whisky. Samtidig er destilleriets master distiller, Lasse Öznek, blevet shortlistet som én af verdens tre bedste craft distillers. Prisen er en anerkendelse af et iværksætterprojekt, der fra begyndelsen har

Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed03. 02. 2026

Vivino ændrede fundamentalt måden, vi opdager og vurderer vin på. Nu vil medstifter Theis Søndergaard gentage succesen i den hastigt voksende alkoholfrie kategori med sin nye platform og app Dry Boots, der guider forbrugerne til de bedste alkoholfrie alternativer inden for vin, øl, spiritus,

Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

AktueltFoodservice03. 02. 2026

Første februar blev Danmarks bedste betjening, bistro og årets retter 2025 kåret af foreningen Danske Madanmeldere ved en festaften for dansk gastronomi i København. Blandt vinderne var både kendte og nye navne: Kadeau vandt i kategorien Land, Bjørnekælderen vandt i kategorien Sødt, mens færøske

Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

FoodservicePolitik og eksportTop03. 02. 2026

I fredags på det globale gastronomisymposium Convergence annoncerede kulturminister Jakob Engel-Schmidt, at han vil undersøge om gastronomi kan anerkendes som en kunstform. Et initiativ der flytter fokus fra gastronomi som håndværk til at blive en del af kulturverdenen – og Danmark placerer sig i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

  • 15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

    03.02.2026

  • Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

    03.02.2026

  • Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

    03.02.2026

  • Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

    03.02.2026

  • Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

    03.02.2026

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik