• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 09. 2023 | Mikkel Bækgaard

Tasteful Foods: Nyt klimaregnskab og nudging skal øge salget af plantebaseret convenience

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 09. 2023 By Mikkel Bækgaard

Den nordiske conveniencevirksomhed Tasteful Foods bruger nyt klimaregnskab som springbræt til at øge salget, mindske CO2-udledningen og give en grøn håndsrækning til dagligvarehandlen. Virksomheden har med navneændringer allerede øget salget af deres plantebaserede produkter med flere hundrede procent.

Produkter fra Tasteful Foods

Der er godt gang i salget for den danske conveniencevirksomhed Tasteful Foods, der sælger ready-to-eat og ready-to-heat måltider i over 10.000 butikker i hele norden. Med et helt nyt klimaregnskab har Tasteful Foods ifølge direktøren forudsætningerne for at øge salget, mindske deres aftryk og samtidig hjælpe detailhandlen med at få gang i salget af fx plantebaserede produkter.

”Det er vigtigt, at leverandører og producenter også tager et ansvar, når det kommer til at drive salget af plantebaserede produkter. Det nye klimaregnskab giver os værdifuld indsigt til vores produktudvikling, hvor vi nu kender vores aftryk i hele værdikæden. Næste skridt er at give forbrugerne bedre pejlemærker og nytænke måden, vi præsenterer vores produkter på,” siger Anders P. Christensen, administrerende direktør i Tasteful Foods, der står bag varemærkerne Tasteful, Food Collective, Taste Of The World og GRÖNT.

Ifølge Anders P. Christensen er forbrugere, leverandører og dagligvarehandlen udfordret af manglen på viden og indsigt i produkternes klimabelastning – og det gør det sværere at træffe de rigtige valg. Der er derfor et akut behov for at udvikle produkter, der gør ansvarlige indkøb mere indbydende og til en bedre forretning i alle led.

”Vores nye beregninger viser, at vores plantebaserede produkter har et aftryk, der er 70-80 pct. lavere end dem med oksekød. Vi ser et lignende billede med vores kyllingeprodukter. Det vil vi gerne fortælle videre til forbrugerne og dagligvarehandlen på en forståelig måde,” siger Anders P. Christensen.

Navneskift øgede salget med 200

Det nye strategiske fokus allerede haft konkrete resultater. Senest har Tasteful ændret navnene på en række produkter for at gøre dem lettere at afkode for forbrugerne. Det var en øjenåbner for conveniencedirektøren, da de analyserede de første salgstal efter ændringerne.

”Vi øgede salget af vores veggie-lasagne med 200%, da vi skiftede navnet til spinat-ricotta lasagne – det samme så vi med vores falafel wrap. Det understreger, at forbrugerne vil have noget indbydende, som de forstår – at det er ”veggie” er mindre vigtigt. Vi øgede vores eget salg og vores kunders omsætning blot ved at arbejde med sproget. Det var en enorm læring for os, som vi håber at inspirere andre med,” siger Anders P. Christensen, der allerede har flere nye produkter på vej.

Han vil nu bruge indsigterne fra klimaregnskabet til at give forbrugerne mere magt til at vælge det, de ønsker. Det kunne være med mærkninger på produkterne om aftrykket.

”Jeg er ikke bange for at kannibalisere på vores egne varer og mener, at det er vigtigt for forbrugerne at vide, at de kan vælge et velsmagende produkt, der udleder markant mindre. Og vi kan med klimaregnskabet hele tiden måle på vores belastning og sikre, at vi mindsker vores udledning,” siger Anders P. Christensen, der overvejer at lave egne mærkninger på produkterne, hvis der ikke kommer lovgivning på området.

Dagligvarehandlen har brug for en grøn håndsrækning

Den seneste tids kritik fra blandt andre CONCITO lyder på, at dagligvarehandlen ikke gør nok for at fremme klimavenligt forbrug. Anders P. Christensen mener ikke, at kritikken er berettiget og ønsker i stedet at skabe en fælles forståelse.

”Vi skal væk fra tovtrækkeri og ansvarsfralæggelse og hellere bruge kræfterne på de gode ideer. Leverandørerne skal udvikle varer, som forbrugerne vælger naturligt til. Butikkerne kan selvfølgelig skrue på nogle knapper, men udbuddet skal jo også kunne drive efterspørgslen. Vi har alene med navneændringer på vores plantebaserede varer bevist, at man med lidt nudging kan komme langt,” siger Anders P. Christensen.

Skrevet i: Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Salget af økologiske Fairtrade-bananer steg med næsten 8 pct. i 2025 og fortsætter dermed en tydelig fremgang gennem flere år. Det viser det nye 2025-regnskab fra Fairtrade-mærket Danmark. Fra 2024 til 2025 steg salget fra 17.749 ton til 19.265 ton – eller godt 160 millioner bananer i 2025. Det

Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

DrikkevarerFoodservice07. 05. 2026

Når den nye restaurant Lev åbner i Horslunde på Lolland, bliver det ifølge restauratør og kok Thorbjørn Kristensen Danmarks første 100 procent alkoholfrie gourmetrestaurant. Det skriver TV 2 ØST. Restauranten åbner i et stråtækt bindingsværkshus i Horslunde og skal ifølge kokken kombinere

“Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

AktueltForskning og uddannelse07. 05. 2026

Sarah Rom Gjerø modtager den ærefulde pris for sit ”enestående bidrag til udviklingen af praksisnær og engagerende undervisning", bl.a. gennem sit arbejde i skolens store udviklingsprojekt Gejst. Ved Danske Erhvervsskoler og -Gymnasiers årsmøde modtog faglærer og udviklingskonsulent Sarah Rom

Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 05. 2026

Tre fjerdedele af verdens kaffe produceres uden at tage højde for fuglelivet. Det vil dansk kaffebrand afhjælpe med en ny fuglevenlig kaffe, der dyrkes af ni kvinder i Nicaragua. Snart kan danskerne hælde fuglevenlig kaffe i deres kopper og krus. Og nej, det er ikke kaffe brygget til

Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

Forskning og uddannelseTop07. 05. 2026

Ny fri kokkeskole i Nordjylland vil gøre op med Michelin-kulturen:  “Vi har glemt, hvad faget handler om,” mener stifterne. I årevis har dansk gastronomi været en international succeshistorie. Men under overfladen er en anden fortælling vokset frem: et fag præget af hårdt arbejdsmiljø, faldende

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne spiser 160 mio. bananer med god samvittighed

    07.05.2026

  • Ny gourmetrestaurant på Lolland dropper alkoholen helt

    07.05.2026

  • “Enestående bidrag”: Lærer og udviklingskonsulent på Hotel- og Restaurantskolen vinder Erhvervsuddannelsesprisen

    07.05.2026

  • Ny fuglevenlig kaffe er den første af sin slags i Danmark

    07.05.2026

  • Danmarks første frie kokkeskole åbner i Lønstrup

    07.05.2026

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik