• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026 | Mikkel Bækgaard

Økologibranchen går sammen om ny kampagne: Skal få flere til at vælge det røde Ø

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed08. 09. 2026 | Mikkel Bækgaard

Salget af økologiske fødevarer er under pres, og nu går organisationer, producenter og detailhandel sammen i en landsdækkende kampagne. Især yngre forbrugere og danskere, der kun lejlighedsvis køber økologisk, skal overbevises om at lægge flere økologiske varer i kurven.

Foto: Foto: Uffe Bregendahl

Økologisk Landsforening og Landbrug & Fødevarer har sammen med en række virksomheder og producenter lanceret en ny fælles kampagne, der skal sætte skub i danskernes køb af økologiske fødevarer.

Kampagnen blev lanceret i forbindelse med Food Festival på Tangkrogen i Aarhus og skal gøre det tydeligere for forbrugerne, hvad de får med, når de vælger varer med det røde Ø-mærke.

Baggrunden er blandt andet, at det økologiske dagligvaremarked har mistet lidt terræn. I første halvår af 2026 udgjorde økologiske fødevarer 12,3 procent af dagligvaremarkedet målt i værdi mod 12,5 procent i 2025. Samtidig handler forbrugerne sjældnere økologisk, og antallet af økologiske varer pr. indkøbstur er faldet til 3,1.

Bredt samarbejde

Ud over Økologisk Landsforening og Landbrug & Fødevarer står blandt andre Friland, Aarstiderne, Arla Foods, Thise Mejeri, Food People, Coop og Naturmælk bag kampagnen. Desuden er interesseorganisationer, detailkæder, grossister, hotel- og kantinekæder inviteret til at bruge og dele kampagnens materiale.

Det er ifølge organisationerne første gang, at så bred en kreds af organisationer, økologiske virksomheder, mejerier og repræsentanter fra detailhandlen står sammen om én fælles økologikampagne.

“Vi er alle sammen enige om, at vi skal have løftet det økologiske salg markant, og jeg er stolt af, at vi står her som samlet branche og bakker op om økologien og det røde Ø-mærke. Økologien skal have et ordentligt løft, og det indebærer især, at vi lykkes med at finde nye forbrugere, der vil økologien. Det gør vi allerbedst sammen,” siger Michael Kjerkegaard, forperson i Økologisk Landsforening.

Kampagnen skal blandt andet kommunikere de krav og kvaliteter, som organisationerne fremhæver ved økologisk produktion, herunder hensyn til natur og grundvand, færre tilsætningsstoffer, krav til dyrevelfærd og færre sprøjtemidler.

Ser potentiale blandt unge

Indsatsen retter sig især mod yngre danskere og forbrugere, der kun køber økologisk en gang imellem. Kampagnen består blandt andet af fælles budskaber, som de deltagende aktører skal sprede på sociale medier.

En analyse foretaget af Norstat for Landbrug & Fødevarer i juni viser ifølge organisationen, at 61 procent af de 18-34-årige forventer at købe mere økologi inden for de kommende et til tre år. Blandt studerende gælder det 72 procent. Samtidig peger 22 procent af de 18-34-årige på et større udbud af økologisk mad på farten som noget, der kan få dem til at købe mere.

“Økologien kan kun udvikle sig, hvis der også er forbrugere, der vælger den til. Derfor er det afgørende, at vi sammen får fortalt meget tydeligere, hvorfor økologien er et aktivt tilvalg,” siger Hans Erik Jørgensen, formand for Landbrug & Fødevarer Økologi.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Miljø og sundhed, Politik og eksport, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

DrikkevarerFoodservice20. 10. 2026

Danske Jonathan Gouveia sluttede på en syvendeplads ved verdensmesterskabet for sommelierer i Lissabon, hvor 66 deltagere dystede om titlen som verdens bedste. Det blev dog Norge, der løb med sejren. Danmark fik en placering i verdenseliten, da VM for sommelierer, ASI Best Sommelier of the

Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

Hestebønner er en klimavenlig proteinkilde, men smagen er en barriere for, at vi vælger dem til. Nu viser forskere fra Københavns Universitet, hvordan fermentering kan bane vejen for både bedre smag, højere kvalitet og flere sunde egenskaber i bønnerne. Den er rig på protein og dyrkes let i

Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

AktueltFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

De ældre medborgere, som savner kød, får nu hjælp fra en uventet kant. Dansk Vegetarisk Forening foreslår, at Danmark indfører en mad-model, som i disse år med stor succes vinder udbredelse i andre lande. De ældre, som savner kød, får nu hjælp fra en uventet kant. Dansk Vegetarisk Forening

Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

AktueltKød, fisk og fjerkræ20. 10. 2026

En ny undersøgelse fra Ninja viser, at 87 procent af danskerne spiser fisk sjældnere end anbefalet af Fødevarestyrelsen. Mere end en tredjedel ville servere fisk oftere, hvis de let kunne opnå en tekstur, som hele familien kan lide. Nu deler Allan Schultz, køkkenchef og ejer af Michelin-restauranten

Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

Frugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet har i denne uge lanceret landsdækkende kampagne og ni politiske anbefalinger. Indsatsen skal få flere danskere til at spise bælgfrugter og gøre det mere attraktivt for landmænd og virksomheder at investere i dem. Knap halvdelen af danskerne ønsker at spise flere

FoodTech samler eksperter om løsninger til vand- og energioptimering

FødevareproduktionMesser og konferencer15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus i FoodTechs Water & Energy-område, der ikke mindst byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Nordens førende destination for fødevareteknologi samler branchen i MCH Messecenter Herning

Michael Borch er direktør i Nemco

Et år med producentansvar: Fødevarebranchen kæmper med uigennemskuelige priser

EmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Et år efter indførelsen af det udvidede producentansvar for emballage er der fortsat stor usikkerhed om både priser, regler og miljøeffekt. Emballageleverandøren Nemco efterlyser større gennemsigtighed og advarer om, at virksomheder, der ikke betaler deres del, kan underminere tilliden til

Kollagen, lilla rodfrugter og funktionel mad: Her er fremtidens fødevaretrends

AktueltForskning og uddannelseMesser og konferencer15. 10. 2026

Fremtidens fødevarer skal ikke bare smage godt. De skal også være sunde, praktiske, bæredygtige og helst en oplevelse for alle sanser. Det er nogle af de tydelige tendenser, når fødevaremessen SIAL Paris præsenterer årets mest innovative produkter. Fødevarer med kollagen, farvestrålende

Tre danske virksomheder i kapløbet om nordiske priser for bæredygtig fisk

AktueltKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Coop, Sæby Fiskeindustri og Espersen var blandt de nominerede, da Marine Stewardship Council uddelte årets nordiske priser for arbejdet med MSC-certificerede fisk og skaldyr. Selvom priserne gik til udenlandske virksomheder, fremhæver MSC de danske virksomheders indsats for at udbrede fisk fra

Leif Wilson Laustsen, Direktør i FødevareDanmark

FødevareDanmark: Data fra de danske naturskove sår ny tvivl om grundlaget for kvælstofreguleringen

LandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Efter at Aarhus Universitet tirsdag erkendte fejl i beregningerne bag den nye kvælstofregulering, rejser tal fra de danske naturskove yderligere tvivl om det faglige grundlag. FødevareDanmark kræver, at ministeren sætter reguleringen på pause, indtil beregningsgrundlaget er undersøgt til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

    20.10.2026

  • Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

    20.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

    20.10.2026

  • Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

    20.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

    20.10.2026

  • FoodTech samler eksperter om løsninger til vand- og energioptimering

    15.10.2026

  • Et år med producentansvar: Fødevarebranchen kæmper med uigennemskuelige priser

    15.10.2026

  • Kollagen, lilla rodfrugter og funktionel mad: Her er fremtidens fødevaretrends

    15.10.2026

  • Tre danske virksomheder i kapløbet om nordiske priser for bæredygtig fisk

    15.10.2026

  • FødevareDanmark: Data fra de danske naturskove sår ny tvivl om grundlaget for kvælstofreguleringen

    15.10.2026

  • Banan, chai og ekstra crunch: Toms giver klassikerne nye smage

    13.10.2026

  • Grundlæggeren af Holte Vinlager, Karlin Nielsen, er død, 83 år gammel

    13.10.2026

  • Alle standpladser solgt: Danmarks største grønne madmesse vender tilbage til Aarhus

    13.10.2026

  • Økologisk Landsforening kritiserer finanslovsforslag: Grønne ambitioner mangler penge

    13.10.2026

  • Den danske vinhøst 2026: Rekordhøst hos nogle vinbønder – andre får færre, men mere koncentrerede druer

    13.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}