• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

Ny analyse: Græssende kvæg ved Vadehavet giver CO2-venligere oksekød

AktueltKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 11. 2024 By Mikkel Bækgaard

Analyse- og rådgivningshuset KF Miljø har i samarbejde med Nationalpark Vadehavet og økologiske oksekødsproducenter fra Spis min gris gennemført en analyse af CO2-udledningen fra økologisk kvægproduktion i Danmark. Målet var at undersøge, om græsningsbaseret opdræt af økologiske kødkvæg kan bidrage til at reducere klimabelastningen og samtidig opretholde biodiversiteten – og pilotprojektet viser, at det græssende kvæg udleder markant mindre CO2 end både almindeligt økologisk kvæg og konventionelt kvæg.

Undersøgelsen, der er færdiggjort sommeren 2024, viser kort sagt, at græsningsbaseret dansk økologisk kvægproduktion kan reducere CO2-udledningen markant sammenlignet med konventionelle produktionsmetoder.  Den kvalitative analyse bygger på faktuelle tal fra 10 forskellige danske landbrug både konventionelle og økologiske, som producerer kødkvæg. Den anvendte beregningsmetode dels udregning via Klimarådets model fra 2016, ESGreenTool og internationale tal fra bl.a. CS Global ESG Research fra Credit Suisse fra 2021, som alle viser , at denne produktionsform ikke blot er på niveau med, men på de største områder udleder mindre CO2 end konventionelle opdræt. Disse resultater står i kontrast til tidligere opfattelser, hvor økologisk kødproduktion ofte blev kritiseret for højere udledning sammenlignet med den konventionelle produktion. 

En af de landmænd, som har lagt græssende stude til pilotprojektet, er Ole Andresen, der holder naturplejende stude og i kvier i den nordligste ende af Nationalpark Vadehavet, hvor Varde Å løber ud i Ho Bugt.

”Jeg er glad for, at vi med pilotprojektet her kan belyse forskellene i forskellige driftstypers udledning. Landbruget har de seneste år fjernet sig mere og mere fra naturens orden, og er blevet ’innoveret’ så meget, at vi tror, at hvis vi bare hælder noget kemi i køerne, så får vi styr på CO2 og klima. Men det er en enøjet tilgang, som hverken giver det fulde billede eller mening. Det positive ved den her analyse er, at KF Miljø Aps og Landbrugsdata har sørget for at komme hele vejen rundt, og på den måde får vi endeligt alle nuancerne med. Og selvom meget af verden foregår i hurtige overskrifter, så er naturen heldigvis forsat nuanceret og divers, så der er brug for en grundig tilgang som den her, hvis vi skal forstå, hvad landbruget bidrager reelt set med. Både positivt og negativt, ” siger Ole Andresen, som er blevet undersøgt til analysen, og fortsætter: 

”It’s not the cow – it’s the how”, som vi skal kigge på, hvis vi skal have en kvalificeret debat om oksekød og CO2-udledning. Vi kan jo starte med at holde op med at fodre koen, som var det en gris. Koen har en fantastisk evne til at omdanne det – for os mennesker – ufordøjelige græs til proteinrig menneskemad uden brug af tilsætningsstoffer eller udenlandske fodermidler, og samtidig bidrage til biodiversiteten her i Nationalpark Vadehavet, ” siger Ole, hvis dyr bidrager til naturpleje og biodiversitet i Nationalpark Vadehavet samt godt øko-kød til Spis min gris. 

Markant Lavere Klimabelastning med Græsningsbaseret Opdræt

Resultaterne viser, at en omlægning til græsningsbaseret opdræt af kvæg kan reducere CO2-udledningen med op til 80 pct. i forhold til konventionel  produktion af kødkvæg. Traditionelle produktionsformer, der er afhængige af intensiv dyrkning og tunge maskiner, er en af hovedårsagerne til landbrugets samlede klimaaftryk. Derimod kræver græsningsbaseret kvægdrift færre ressourcer og resulterer i mindre metan-emission, idet kvæget primært ernæres af naturligt græs.

”Endelig får vi tal på, at kød vitterligt ikke bare er kød. Når man sourcer kød fra nøje udvalgte, superambitiøse gårde, som vi gør, så giver det selvfølgelig ikke mening, at deres kød skulle have samme klimaaftryk som konventionelt kød. Vores dyr går ude, de bidrager til biodiversitet, tramper CO2 ned i svært tilgængelige vådområder, græsser naturligt og en masse andre gode ting, som påvirker aftrykket positivt. Jeg håber virkelig, at en analyse som den her kan være med til at skubbe til debatten om, at ’kød ikke bare er kød’ og ét tal i en database. Dyrene godt kan indtage en positiv rolle, når de kommer i kyndige hænder som Oles her,” forklarer Simon Prause, der er direktør og medejer af Spis min gris, der sælger økologisk, dansk kød til kantiner, restauranter og virksomheder – og også almindelige forbrugere via Nemlig. 

Biodiversitet og Kulstoflagring – De Grønne Gevinster

Ud over CO2-besparelser skaber græsningsbaseret produktion også fordele for naturen. Græssende kvæg bidrager til biodiversiteten ved at opretholde naturlige økosystemer, hvilket skaber bedre levesteder for jordrugende fugle og insekter, som er afhængige af kokasser som fødekilde. Samtidig bidrager græsenge til kulstoflagring, da de ikke pløjes årligt, hvilket fremmer jordens naturlige kulstofoptagelse.

”Det er tydeligt, at debatten omkring landbruget bygger på forældede standardtal og beregnede estimater på forsimplede forudsætninger, og diskussionen er på mange måder lige så unuanceret for oksekød, som hvis man anså alle biler som værende store benzinslugere fra 1960’erne. Analyseresultaterne viser, at dansk økologisk oksekød fra græsningsbaseret kvægdrift nærmere skal ses som den moderne el-bil ift. oksekødsproduktion”, siger Karen Feddersen, CEO og indehaver af KF Miljø Aps og fortsætter:

”Det er vigtigt, at vi får rykket ved den gængse opfattelse, da dette er en oplagt mulighed for at ændre forbrugsmønstre til gavn for klimaet. Vi arbejder hver dag for at synliggøre hvordan dansk landbrug og de enkelte bedrifter kan forbedre sig og blive endnu bedre, og i denne forbindelse er det vigtigt at forbrugerne også modnes i deres adfærd og opfattelse”.

Skrevet i: Aktuelt, Kød, fisk og fjerkræ, Landbrug, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

Som en del af bæredygtighedsprogrammet ’Grobund for mere’ investerer Dagrofa Foodservice i solcelleanlæg på 21 Cash & Carry-butikker. Når alle anlæg er i drift, forventes de samlet at producere ca. 1,5 mio. kWh om året svarende til omkring 25 % af butikkernes strømforbrug. Hos Dagrofa

Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

Foodservice13. 08. 2026

Holdet bag restauranterne Ark, Beyla og Lupa, samt medejere af Funga Farm, hvoraf to af restauranterne har fået Michelin Green Star for deres plantebaserede køkken, tager nu et skridt, som få så komme i år: De åbner en japansk-inspireret izakaya, deres første koncept, der ikke er fuldt

Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

AktueltFoodservice13. 08. 2026

Jimmy Holm fra Aarhus repræsenterer Danmark, når 12 kokke fra tre kontinenter mødes 20. september til World Paella Day Cup 2026 i Valencia, hvor paellaen oprindeligt kommer fra. Den danske kok har tidligere arbejdet på blandt andet El Bulli og El Celler de Can Roca i Spanien og kvalificerede sig til

DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

AktueltEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 08. 2026

EU’s nye emballageforordning trådte i kraft i går, 12. august. Det betyder nye krav til blandt andet dokumentation, genbrugssystemer og producentansvar for virksomheder, der producerer, importerer eller sælger emballerede produkter i EU. Hos emballagevirksomheden DS Smith ser man de nye regler som

Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

Messer og konferencerTop13. 08. 2026

Sundhed skal kunne mærkes, måltiderne bliver mere fleksible, og forbrugerne vil have både kvalitet og bæredygtighed uden at betale for meget. En ny trendrapport fra SIAL Paris peger på nogle af de tendenser, der lige nu er med til at forme det globale fødevaremarked. Hvad og hvordan spiser vi i

Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

Detailhandel og en grosMarkedsføring11. 08. 2026

De fleste tænker på varevognen. Nemlig.com peger på, at den største forskel ligger længe før varerne kommer ud at køre. Når danskerne tænker på online dagligvarer, handler det ofte om levering. Men ifølge online-supermarkedet nemlig er leveringen kun den sidste del af en langt større historie.

Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Efter fyldte huse sidste år i København og Aarhus, kan unge, madprofessionelle og andre nysgerrige nu også deltage i en åben, demokratisk og madpolitisk eftermiddagsskole på Fyn og i Roskilde. Her kan de lære om grøn madkultur, europæisk landbrugspolitik, madsystemforandring og regenerative have. De

Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Der er et stort behov for saglig og korrekt information om plantebaseret kost og ernæring, lyder det fra DVF’s nye sundhedschef. Hun drømmer om en fremtid, hvor “sund mad bliver forbundet med glæde og velsmag”. Den 44-årige Katrine Ejlerskov skal fremover stå i spidsen for Dansk Vegetarisk

Søbogaard fylder 50 år

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 08. 2026

Søbogaard fylder 50 år – og fejrer det med øko-fest, hemmelig gæst og fest og farver. I 1976 begyndte Søbogaard sin rejse med økologi, råvarer og en god portion stædighed. Nu, 50 år senere, inviterer Søbogaard til jubilæumsfest på Voldsgårdvej 36 i Herning den 14. august 2026 – og det bliver

Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

EmballageMiljø og sundhedTop11. 08. 2026

Ansvaret for at overholde PFAS-grænseværdier flyttes fra emballageleverandører til fødevareproducenter. Det vil medføre medføre to generelle ændringer for danske fødevarevirksomheder, forklarer Nemco, der er nordisk leverandør af udstyr og emballage til fødevareindustrien. På onsdag den 12.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • Sponsoreret indhold

    Effektiv bananflue bekæmpelse og professionel kakerlak bekæmpelse – Skadedyrservice Nordkysten hjælper dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesindsats og driftsomkostninger i pastaproduktion

  • Kastberg Is ApS

    Danmarks første McKinsey-konsulent takker af efter et årti hos Kastberg Is

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Investering i vedvarende energi: Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 Cash & Carry-butikker

    13.08.2026

  • Efter ti kødfri år: Holdet bag Ark åbner Torvehallernes nye izakaya

    13.08.2026

  • Dansk kok skal kæmpe om titlen som verdens bedste paellakok i Valencia

    13.08.2026

  • DS Smith: Nye emballageregler er godt nyt

    13.08.2026

  • Trends, der tegner fødevaremarkedet i 2026

    13.08.2026

  • Ét kølerum til hele Danmark: Nu vil nemlig.com forklare, hvorfor levering ikke gør dagligvarerne dyrere

    11.08.2026

  • Madland Madsystemskole bliver landsdækkende

    11.08.2026

  • Vegetarisk Forening opruster på sundhedsområdet og styrker ledelsen

    11.08.2026

  • Søbogaard fylder 50 år

    11.08.2026

  • Nemco: Nye EU-regler om PFAS i emballage lægger større byrde på fødevarevirksomheder

    11.08.2026

  • ‘Madscenen – for professionelle’ vender tilbage med over 140 udstillere og kulinarisk inspiration

    06.08.2026

  • Coca-Cola får nyt look

    06.08.2026

  • Biogan fylder 30 år og får ny generation ved roret

    06.08.2026

  • Ny medlemsapp vil samle Københavns restaurationsbranche

    06.08.2026

  • Smag og lyst afgør de unges frokostvalg ved skolestart

    06.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}