• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

Meyers og MENY udvider samarbejde: Åbner bælgfrugtboder i hele Danmark

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 10. 2024 By Mikkel Bækgaard

Sidste år lancerede Meyers og MENY et pilotprojekt med ambitionen om at øge bælgfrugterne i danskernes indkøbskurve: En ”vej-selv”-bælgfrugtbod, hvor kunderne kunne fylde poser med et mangfoldigt udvalg af nordiske, økologiske bælgfrugter og få inspiration til at bruge dem derhjemme. Siden er MENYs samlede bælgfrugtsalg steget med 12 pct. på landsplan, og bælgfrugtboderne udrulles nu til 40 MENY-butikker i hele Danmark.

I oktober 2023 åbnede den første bælgfrugtbod i MENY på Borups Allé i København, og initiativet opnåede hurtigt så stor interesse, at MENY nu opsætter boder i 40 butikker fra Valby til Viborg:

“Vej-selv-bælgfrugterne startede som et pilotprojekt, for vi ved, at næsten hver anden dansker gerne vil spise flere bælgfrugter, men ofte mangler inspiration – og det vil vi gerne hjælpe med”, fortæller marketingchef i MENY, Rikke Bangild, og uddyber:

”Den typiske MENY-kunde er optaget af kvalitet, smag og er nysgerrig på nye tendenser, men vi er alligevel blevet overvældet af interessen for både boder og bælgfrugter generelt”.

På landsplan er salget af bælgfrugter i MENYs butikker steget 12 pct. fra 2023-2024, og denne tendens afspejles i interessen for bælgfrugtboderne:

”Siden vi åbnede den første bod, har vi både oplevet et flot salg og fået mange positive tilkendegivelser – og så har vi ovenikøbet fået mails fra kunder udenfor Storkøbenhavn, der spørger, hvornår deres lokale MENY åbner en bod. Derfor er det oplagt nu at udvide konceptet til butikker i hele Danmark”, siger Rikke Bangild, og tilføjer, at MENY-købmændene har fået støtte af KFI til at etablere vej-selv-boderne:  

”Vi er vi glade for, at Købmændenes Erhvervsdrivende Fond også kan se vigtigheden i, at vi får bælgfrugterne ud til endnu flere danskere”.

Vil genskabe tradition for at dyrke og spise bælgfrugter i Norden

Hos Meyers har bælgfrugterne i en årrække været omdrejningspunkt for en række initiativer fra kogebøger og dyrkning af oprindelige ærtesorter til omlægning af kantiner med grønnere måltider. Jonas Astrup, der er udviklingschef i Meyers, er begejstret for, hvordan de grønne proteiner er ved at vinde indpas på danskernes tallerkner:

”Detailmarkedet i dag er kendetegnet af en ubønhørlig kamp om at være billigst, og råvarer med geografisk tilknytning og madkulturens forhistorie udgør en decideret sjældenhed. Derfor er det opløftende at finde sammen med MENY for at sætte en ganske væsentlig dagsorden”, fortæller Jonas Astrup og uddyber:

”Det glæder mig naturligvis, at kunderne allerede bakker op om initiativet. Men det glæder mig mindst lige så meget, at MENY, selv i et meget spædt salgsstadie, har modet til og troen på, at økologiske bælgfrugter fra Danmark og Norden – herunder en række bevarings-værdige sorter – bør spille en ikke uvæsentlig rolle i de fleste menneskers madliv”.

Meyers har netop lanceret en status på deres bæredygtighedsstrategi og har i egen forretning øget indkøbet af danske bælgfrugter fra 68 kg til 16 tons fra 2018-2023. Indsatsen er del af en overordnet ambition om at reducere CO2 for råvarer med 50 pct. i 2030, og madvirksomheden forventer, at bælgfrugterne spiller en væsentlig rolle i deres grønne omstilling:

”Både EAT-Lancet kommissionen og en perlerække af kloge folk er utvetydige, når de konkluderer, at mad givetvis er dén største løftestang til både at forbedre egen sundhed, men også jordens klima og dets økosystemer. Flere bælgfrugter i vores måltider er simpelthen en af nøglerne”, siger Jonas Astrup og slutter:

”Vi glæder os til det fortsatte arbejde, men også til at udbygge initiativer, der kan inspirere flest mulige til at gøre brug af økologiske ærter, linser og bønner – dét er reel grøn omstilling af vores fælles madkultur og fødevaresystem allerede i dag”.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Foodexpo baner vejen for iværksættere

Messer og konferencer10. 02. 2026

Med Iværksætterstien giver Foodexpo startups de bedste betingelser for at kickstarte deres vækstrejse. Her venter således både uvurderlig eksponering og stærke muligheder for networking med relevante folk fra branchen. Nordens største fødevaremesse finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts

Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

Drikkevarer10. 02. 2026

Strandgaarden har indgået en eksklusivaftale med det islandske drikkevarebrand Collab, som betyder, at Strandgaarden fremover overtager salg, markedsføring og distribution af Collab i Danmark. Aftalen sender endnu et Nordisk brand i kraftig vækst ind i Strandgaardens portefølje, og understøtter

Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Et nyt spinout fra Kost Studio og Kost Capital, der målretter fødevaretab på gårdniveau ved at stabilisere fordærvelige afgrøder og omdanne dem til funktionelle ingredienser. Hvert år går 15,3 pct. af al fødevareproduktion globalt tabt på gårdniveau, før den når forbrugere,

Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

AktueltBrød og kagerØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Over hele landet står folk i kø, bagerierne melder udsolgt, og Instagram flyder over med flødeskum, anmeldelser og billeder af landets mest hypede bagværk. Men midt i trenden sker der noget, som få opdager: Der bliver produceret så mange fastelavnsboller, at mange af dem ikke når at blive

Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Dagrofa sætter nye mål for sit arbejde med bæredygtighed og bekræfter ambitionen om at drive en mere bæredygtig fødevarevirksomhed. Programmet ”Grobund for mere” fokuserer på en række samlende punkter for koncernen. Dagrofa er trådt ind i 2026 med blikket rettet mod målsætninger for sin indsats

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik