• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026 | Mikkel Bækgaard

Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026 By Mikkel Bækgaard

Et nyt spinout fra Kost Studio og Kost Capital, der målretter fødevaretab på gårdniveau ved at stabilisere fordærvelige afgrøder og omdanne dem til funktionelle ingredienser.

Hvert år går 15,3 pct. af al fødevareproduktion globalt tabt på gårdniveau, før den når forbrugere, forarbejdningsfaciliteter eller markeder. En stor del af dette tab kommer fra frugt og grønt, som fordærves hurtigt efter høst. Eksisterende konserveringsmetoder, såsom tørring, kræver ofte høje startinvesteringer, teknisk ekspertise og er vanskelige at integrere i daglig drift på gårdene.

Luvi Bio, et nyt spinout opbygget af Kost Studio og Kost Capital, lanceres for at imødegå denne udfordring. Virksomheden har udviklet en mikrobiel biosolution, der stabiliserer afgrøder og spiselige sidestrømme direkte på gården. Dette gør det muligt for producenter at reducere afgrødetab og indfange ernæringsmæssig værdi ved oprindelsen, før biomassen videreforarbejdes til funktionelle ingredienser til fødevare- og drikkevareindustrien.

Virksomhedens første anvendelse er kaffebærpulp, en af verdens største landbrugssidestrømme.

En global råvare med et massivt affaldsproblem

Kaffe er en af verdens mest handlede råvarer — men 50 pct. af dens høstede biomasse er bærpulp, hvilket genererer 26 millioner ton affald hvert år. Dette svarer til det årlige forbrug af bananer i hele EU. Denne pulp er rig på antioxidanter, naturlig koffein, farvepigmenter og præbiotisk potentiale, men dens korte holdbarhed har gjort det næsten umulig at kommercialisere i stor skala.

“Kaffebærpulp er en superfood, der gemmer sig i fuldt dagslys,” siger Therese Scherer, medstifter og CEO for Luvi Bio. “Det er ikke fordi pulpen mangler næring. Det nedbrydes bare for hurtigt til, at man kan udnytte dets muligheder i en global kontekst. Vi startede Luvi Bio for at forvandle dette kæmpe ressourcetab til merværdi for mennesker, og for kloden.”

Designet til gården — ikke laboratoriet

Luvi Bio har udviklet deres eget unikke fermenterings system, der stabiliserer frisk biomasse direkte på gårdniveau. Processen bevarer afgrøder uden tørring, køling eller specialudstyr og kan integreres i eksisterende primære forarbejdningsprocesser. Det gør det muligt at omdanne meget letfordærvelig biomasse til hyldestabile, sensorisk forbedrede intermediater til videre ingrediensudvikling.
Indtil nu har kaffebærpulp kun været kommercielt tilgængelig som et tørret produkt — en proces, der er tids- og arbejdskrævende, vejrafhængig og ekstremt inkonsistent i kvalitet. Luvi Bios tilgang indfanger pulpens fulde værdi ved maksimal friskhed og muliggør en stabil og skalerbar forsyning til global drikkevareinnovation.

Dette gennembrud kommer på et tidspunkt, hvor markedet for koffeinholdige drikke forventes at nå 463,3 mia. USD i 2032 (6,8 pct. CAGR) og hurtigt bevæger sig mod naturlige, sundere og smagsdrevne alternativer.

Bygget omkring forskning, produkt og markedstilpasning

Luvi Bio er det nyeste spinout, der udspringer af partnerskabet mellem Kost Studio og Kost Capital — en model designet til at bringe bioøkonomisk innovation hurtigere på markedet og med markant højere produktkvalitet.

Kost Capital identificerer den kommercielle mulighed, opbygger den tidlige venturemodel og finansierer den første R&D-sprint.

Kost Studio kombinerer sensorisk videnskab, fødevareudvikling og teknisk R&D for at sikre, at fødevare- og biologisk innovation bliver til velsmagende, forbrugerrelevante og markedsparate løsninger..

“Vi finansierer ikke bare idéer — vi konstruerer hele veje fra videnskab til produkt, til marked.” siger Bodil Sidén, General Partner hos Kost Capital. “Luvi Bio er et perfekt eksempel på, hvordan mikrobiel innovation, sensorisk excellence og en stærk kommerciel tese kan åbne helt nye ingredienskategorier. Det er præcis den type innovation, der er nødvendig for at drive ernæringstransitionen i stor skala.”

Fra gården til fremtidens funktionelle ingredienser

Luvi Bio forbereder sit første pilotprojekt direkte hos råvareproducenten tidligt i år, efterfulgt af udviklingen af en funktionel drikkevareingrediens, samskabt med den næste generation af brands inden for naturlige sodavand og Ready-To-Drink produkter.

Virksomhedens langsigtede perspektiv rækker langt ud over kaffe:

“Mange af verdens mest spildte afgrøder deler den samme udfordring — de fordærves, før de kan blive til noget værdifuldt,” siger Scherer. “Vi fokuserer på biomasse, der i udgangspunktet er spiselig og ernæringsmæssigt relevant, og bruger fermentering til at stabilisere den tidligt, så dens funktionelle egenskaber kan bevares og udvikles til brugbare ingredienser.”

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Frugt og grønt, Fødevareproduktion, Miljø og sundhed, Råvarer og ingredienser, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

Kød, fisk og fjerkræMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Mens danskerne i weekenden fejrede Økodag sammen med de økologiske køer, må mange andre køer blive inde i stalden. Det vil Økologisk Landsforening have lavet om med en lov, der sikrer alle køer adgang til græs og åben himmel. I søndags var der Økodag på 39 økologiske gårde rundt om i landet,

Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

Kød, fisk og fjerkræ14. 04. 2026

Danish Crown styrker ledelsesholdet med en ny international profil. Den 4. maj 2026 tiltræder Gary Noble som produktionsdirektør med ansvar for alle forædlingsfabrikkerne i Danish Crown Foods. Gary Noble er brite og har mange års global erfaring som leder inden for drift og produktion. Han har

International baristakonkurrence kommer til Danmark

AktueltDrikkevarer14. 04. 2026

Lavazza internationale Barista Challenge kommer til Danmark og giver for første gang professionelle baristaer mulighed for at konkurrere om en plads i den globale finale i Torino. Her venter både international anerkendelse og chancen for at vinde et eksklusivt udviklingsforløb på Lavazza

Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Nu sætter Økologisk Landsforening navn på de tre nominerede til Økoprisen 2026, der uddeles den 22. maj på Madens Folkemøde. Det bliver Jakob Ørstrup, Liselotte Kira Gregers Andersen eller Rikke Grønning, der vinder Økoprisen 2026. Det står klart, efter Økologisk Landsforenings udvalg for

Just eat stopper i Danmark 30. April

FoodserviceTop14. 04. 2026

Just Eat meddeler om ophør af driften i Danmark den 30. april. Alle kunder tilbydes at overgå til Uber Eats. Efter deres udmelding i marts om at virksomheden lukker sine aktiviteter i Danmark, har Just Eat bekræftet, at de indstiller driften i Danmark den 30. april 2026. Dette afsluttende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

  • Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

    09.04.2026

  • Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

    09.04.2026

  • Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

    09.04.2026

  • Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

    09.04.2026

  • Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik