• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMarkedsføring11. 05. 2020 | Peter Friis

Meyers åbner historisk traktørsted i Frederiksberg Have

FoodserviceMarkedsføring11. 05. 2020 By Peter Friis

Gemt bag mindehøjen “Mathildehøj” i den nordvestlige del af Frederiksberg Have ligger Fasangården Foto: Thomas Rahbek, Slots- og Kulturstyrelsen

Fasangården i Frederiksberg Have har i løbet af de sidste tre år gennemgået en sand forvandling, hvor den fornemme embedsbolig er blevet restaureret fra kælder til kvist af Slots- og Kulturstyrelsen.
Slots- og Kulturstyrelsen har fundet den samarbejdspartner, der skal åbne Fasangården i Frederiksberg Have og gøre den til et naturligt samlingspunkt for frederiksbergere, københavnere og turister. Valget er faldet på Meyers, der har årtiers erfaring med restaurantvirksomhed og et markant fokus på måltidsoplevelser og fællesskab. Meyers samarbejder i forvejen om restaurantdrift med danske kulturinstitutioner som Det Kongelige Teater, Folketinget og Det Danske Filminstitut.

Begejstring i grønne omgivelser
Den er ikke sådan lige til at se. Gemt bag mindehøjen “Mathildehøj” i den nordvestlige del af Frederiksberg Have ligger Fasangården med den palæagtige hovedbygning og rustikke stald i sit eget, intime skovbælte – som en have midt i den smukke, gamle have på Frederiksberg.
Siden Christian d. 5. i 1682 fik opført det kongelige fasaneri og bolig for kongens fasanmester, har Fasangården haft hjemme i Frederiksberg Have. I årenes løb har den fornemme embedsbolig, der blev opført i sin nuværende form i 1828, været bolig for blandt andre den daværende Kronprins Frederiks kabinetssekretær, Peter Carl Jessen, sommerbolig for digteren Adam Oehlenschläger og æresbolig for fysikeren H. C. Ørsted. Nu går stafetten videre til Meyers.
– Vi er umådeligt stolte og ydmyge over, at vi nu får mulighed for at bringe nyt liv til en ikonisk destination på Frederiksberg. I Fasangården havde både Oehlenschläger og Ørsted til huse. Det er en romantisk og klassicistisk højborg, som tigger om en genopdyrkning af periodens dyder: Kærlighed, natur, begejstring, god mad og en generel appetit på livet. Det er fuldstændig fantastisk, at vi nu får mulighed for at åbne et traktørsted i en af de haver, jeg elsker allermest, siger grundlægger, Claus Meyer, og uddyber:
– Vi glæder os til at skabe et kulturmiljø i fuldstændigt enestående, grønne og kulturelle rammer med fællesspisning, torvedage og dyrkning af urter og grøntsager.

Claus Meyer glæder sig til at skabe et kulturmiljø i de grønne og kulturelle rammer med fællesspisning, torvedage og dyrkning af urter og grøntsager. Foto: Kaspar Mørk Arianto.
Alle får adgang til Fasangårdens historie
For Slots- og Kulturstyrelsen har det været vigtigt at finde en forpagter, der har lysten og evnerne til at fortolke stedets historie på en tidssvarende måde, som binder historien sammen med nutiden og skaber gode oplevelser for alle.
Vicedirektør Gerti Axelsen, Slot-og Kulturstyrelsen, siger:
– I Slots- og Kulturstyrelsen har vi knoklet i årevis for at få Fasangården til at stråle igen, og der er ikke det gulvbræt, spær, tapet eller mursten, som ikke har været under kærlig behandling. Det har været en kæmpe opgave, og vi skylder håndværkerne en stor tak for det flotte arbejde. Prikken over i’et er, at Meyers har sagt ja til at drive et traktørsted i Fasangårdens smukke rum med fokus på gode madoplevelser og aktiviteter, som skaber liv og åbner stedet for offentligheden, så alle kan få adgang til den helt særlige historie, der knytter sig til stedet.
Slots- og Kulturstyrelsen arbejder på vegne af Meyers desuden på at indhente tilladelse til at drive et lille boutiquehotel med et par værelser i Fasangården.

En tro på fremtiden
Beslutningen om samarbejdet mellem Slots- og Kulturstyrelsen og Meyers er kommet i hus i en tid præget af usikkerhed omkring restaurationsbranchens fremtidige vækstbetingelser i Danmark.
Selvom coronakrisen naturligt nok kommer til at påvirke de konkrete planer for genåbningen af Fasangården som en mad- og kulturdestination, har den særegne kontekst netop givet en særlig tro på projektet, forklarer administrerende direktør, Jesper Uggerhøj:
– På den ene side kræver den ekstraordinære samfundssituation omkring coronavirus, at vi som virksomhed sparer og skærer til. Men på den anden side må vi også investere i fremtiden. Her er Fasangården på alle måder det perfekte match for Meyers, slutter han.

Skrevet i: Foodservice, Markedsføring

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

Kød, fisk og fjerkræMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Mens danskerne i weekenden fejrede Økodag sammen med de økologiske køer, må mange andre køer blive inde i stalden. Det vil Økologisk Landsforening have lavet om med en lov, der sikrer alle køer adgang til græs og åben himmel. I søndags var der Økodag på 39 økologiske gårde rundt om i landet,

Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

Kød, fisk og fjerkræ14. 04. 2026

Danish Crown styrker ledelsesholdet med en ny international profil. Den 4. maj 2026 tiltræder Gary Noble som produktionsdirektør med ansvar for alle forædlingsfabrikkerne i Danish Crown Foods. Gary Noble er brite og har mange års global erfaring som leder inden for drift og produktion. Han har

International baristakonkurrence kommer til Danmark

AktueltDrikkevarer14. 04. 2026

Lavazza internationale Barista Challenge kommer til Danmark og giver for første gang professionelle baristaer mulighed for at konkurrere om en plads i den globale finale i Torino. Her venter både international anerkendelse og chancen for at vinde et eksklusivt udviklingsforløb på Lavazza

Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 04. 2026

Nu sætter Økologisk Landsforening navn på de tre nominerede til Økoprisen 2026, der uddeles den 22. maj på Madens Folkemøde. Det bliver Jakob Ørstrup, Liselotte Kira Gregers Andersen eller Rikke Grønning, der vinder Økoprisen 2026. Det står klart, efter Økologisk Landsforenings udvalg for

Just eat stopper i Danmark 30. April

FoodserviceTop14. 04. 2026

Just Eat meddeler om ophør af driften i Danmark den 30. april. Alle kunder tilbydes at overgå til Uber Eats. Efter deres udmelding i marts om at virksomheden lukker sine aktiviteter i Danmark, har Just Eat bekræftet, at de indstiller driften i Danmark den 30. april 2026. Dette afsluttende

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

  • Kjær & Sommerfeldt halverer CO₂-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

    09.04.2026

  • Fremgang i Dagrofa Foodservice: 2025-regnskab viser stigende omsætning og højere driftsresultat

    09.04.2026

  • Priserne presser – men sundhed og samvittighed fylder mere i nordisk madvalg

    09.04.2026

  • Økodag 2026: Det er ved at være sidste udkald, hvis man skal sikre sig billet til dansende køer på græs på søndag 12. april

    09.04.2026

  • Rynkeby vil løfte hel kategori med juice fra eget frugtpresseri

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik