• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFoodserviceFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTop06. 11. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Invasive østers er populære som aldrig før

Detailhandel og en grosFoodserviceFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTop06. 11. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Den invasive stillehavsøsters er blevet et problem for naturen langs den danske vestkyst. En del af løsningen på problemet er at spise dem. Østers som råvare er i de senere år blevet populær som aldrig før, og fordi kvaliteten er høj og prisen samtidig relativt lav, rummer de danske stillehavsøsters både indtjeningsmuligheder for restauranterne og store smagsoplevelser for gæsterne

Af Lars Roest-Madsen

”If you can’t beat them, eat them!” – sådan lød opfordringen fra forhenværende fiskeriminister Eva Kjer Hansen, da hun tidligere på året besøgte Rømø ved Vadehavet i forbindelse med offentliggørelsen af lokationen for Danmarks Østersfestival. Ministeren talte naturligvis om de østers af stillehavstypen, som i 90’erne blev udsat til opdræt på Vestkysten, men som uventet formerede sig i en grad, så de i løbet af de sidste 30 år har invaderet den danske vestkyst fra Vadehavet i syd til Limfjorden i nord. Stillehavsøstersen hører naturligt ikke til her, så den er blevet et problem for de lokale økosystemer – og for østersfiskerne i Limfjorden, hvis hovedforretning er den lokale limfjordsøsters. Heldigvis er stillehavsøstersen et ualmindeligt velsmagende problem, så en del af løsningen er ganske enkelt at spise den væk. Det har restauratørerne fået øjnene op for. Én af de første var restauratør Anders Selmer, som er indehaver af blandt andet Kødbyens Fiskebar og Musling Bistro i København. Han indledte for nogle år tilbage et samarbejde med en østersfisker i Limfjorden, som begyndte at tage stillehavsøstersene fra til ham i stedet for som vanligt blot at smide dem i affaldscontaineren, når de blev landet.

– Vi er store tilhængere af at spise det, der er omkring os, og vi vil gerne gøre vores del til at løse problemet med de invasive stillehavsøsters, så vi tager alle dem, vi kan få, siger Anders Selmer, hvis gæster kan glæde sig over at kunne spise en dansk østers til en relativt lav pris.

Artiklen forsætter efter billedet

Hos Kødbyens Fiskebar spiser man sig igennem problemet med de invasive østers, fortæller Anders Selmer. Foto: Oscar Haumann

– Stillehavsøstersen vokser sammen i lag, så de kræver en del tid for både fiskerne og os at håndtere. Derfor er de ikke usandsynligt billige, men de koster cirka halvdelen af, hvad limfjordsøstersen koster, så det betyder, at vi kan tilbyde gæsterne en oplevelse med danske østers til en fornuftig pris, fortæller restauratøren.

Fortrænger den oprindelige østers

Selv om østers i rigt mål burde være en velsignelse, er problemet med stillehavsøstersens tilstedeværelse i Limfjorden nemlig, at den fortrænger limfjordsøstersen, som er den oprindelige europæiske østers og én af de mest unikke delikatesser, den danske fauna har at byde på. Limfjordsøstersen henter derfor høje priser både herhjemme og i udlandet, som er vild med den store, kødfulde og mineralsk intense østers. Problemet med stillehavsøstersen er, at den formerer sig tre gange hurtigere end limfjordsøstersen, og den formerer sig i lag eller tætte klynger, som fortrænger limfjordsøstersen fra dens levesteder. Et andet problem er, at stillehavsøstersens klynger lægger sig på muslingebankerne og kvæler dem. Det skader muslingefiskeriet i Limfjorden, mens det i Vadehavet gør livet sværere for områdets fugle, som lever af muslingerne og dermed har vanskeligere ved at finde føde.

Forbrugere har opdaget østersen

Danskerne derimod har ikke svært ved at finde frem til østers i disse år. Forbrugerne har tilsyneladende fattet interesse for den før så eksklusive spise, som i de senere år er blevet både billigere og meget mere tilgængelig end tidligere. Hos Danmarks Østersfestival fortæller initiativtager og projektleder Povl Lønberg, at festivalens første udgave i 2016 havde omkring 1.000 besøgende. Hvert år siden er tallet stort set fordoblet, og i efterårsferien forventer han, at antallet af besøgende på Rømø vil nærme sig 4.000 i løbet af weekenden. Interessen er ikke så underlig, mener Povl Lønberg.

Stillehavsøstersen går også under navnet Gigas. Foto: Kødbyens Fiskebar

For fem år siden var der slet ikke den samme interesse som nu. Men østers er jo en råvare, som er fuldstændig i tråd med tiden, og som sætter kryds i alle de rigtige bokse. Det er en lokal råvare, den er bæredygtig og klimavenlig, og det er en fantastisk sund og velsmagende kilde til protein. Ikke mindst er det en tilgængelig råvare. Det er ligesom med flyvning. Engang var det for de få, men i dag er det noget, alle kan opleve. Og når man spiser østersen, er man med til at hjælpe den danske natur af med et problem. Det kan ikke vendes til noget negativt, siger han.

Østersfestivalen kulminerer med en stor konkurrence, hvor 30 danske og udenlandske topkokke konkurrerer om at lave den bedste østersservering med stillehavsøsters.

– Interessen fra kokkene er fuldstændig eksploderet. De elsker at arbejde med de her østers. Stillehavsøstersen fra Vadehavet har meget fast kød og en veludviklet lukkemuskel på grund af tidevandsstrømmen. Den store gennemstrømning af vand betyder også, at de er utrolig rene og indeholder meget næring. Og så tror jeg også, at kokkene synes, at det er fedt, at de her på festivalen kan møde hinanden og publikum i øjenhøjde, mener Povl Lønberg.

Bedre muligheder for indtjening

At både kokke og forbrugere i stigende grad vender sig mod de invasive østers, kan Kristian Borbjerggaard skrive under på. Han er indehaver af virksomheden Venø Seafood, som sælger limfjordsøsters og -muslinger til danske restauranter og forbrugere. Kristian Borbjerggaard er ikke ligefrem begejstret for stillehavsøstersens omsiggribende tilstedeværelse på hans jagtmarker på havbunden, men omvendt mener han også, at det er forkert at smide en så god råvare ud, når den nu kan spises. Derfor begyndte han for et par år siden at sælge stillehavsøstersen til restauranter og forbrugere, og efterspørgslen er stærkt stigende.

– I øjeblikket sælger jeg alle de østers, jeg kan komme af med. Der er et rigtig fint marked lige nu, men det er ikke så meget for den økonomiske gevinst, at jeg gør det. De kræver meget arbejde, når de kommer ind, men det er ikke desto mindre en ressource, som skal udnyttes. At smide dem ud er madspild, og det går jeg ikke ind for, fortæller Kristian Borbjerggaard, som også har fundet ud af, at han kan sælge de rigtig store eksemplarer af stillehavsøstersen til aftagere i Italien, Spanien og især Kina.

Selv om den er et problembarn, rummer stillehavsøstersen altså også indtjeningsmuligheder for både leverandører og restauratører – og ikke mindst rummer den potentiale for smagsoplevelser for gæsterne, som tilsyneladende bliver stadigt mere interesserede i den unikke råvare.

Du kan læse mere om havets glæder i den nyeste udgave af Food&Drink ved at klikke her.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks Bedste Sommelier er kåret

DrikkevarerFoodservice03. 09. 2026

Toke Fiedler Terkildsen kåret som Danmarks Bedste Sommelier 2026 – modtager samtidig Falstaff Nordics' pris som Young Sommelier. Mandag den 31. august 2026 blev den blot 24-årige Toke Fiedler Terkildsen fra Restaurant AOC (2 Michelin-stjerner) kåret som Danmarks Bedste Sommelier, da Dansk

Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

I daginstitutioner over hele landet kan maden være tættere på økologisk guld, end både køkkener og forældre er klar over. For nogle er det sidste skridt ikke flere økologiske råvarer, men dokumentationen. I mange daginstitutioner er økologien allerede en fast del af hverdagen. Maden bliver

Europæiske aktører samles i København om madspild

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Mere end 58 millioner ton mad går hvert år til spilde i EU. Til december samler Nordic Food Waste Summit beslutningstagere, virksomheder, eksperter og kokke i København for at sætte fart på indsatsen mod madspild. Den 8. og 9. december bliver København samlingspunkt for en række af Europas og

Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

AktueltFoodservice03. 09. 2026

Med det nye innovationskøkken Glød investerer Compass Group Danmark i et sted, hvor kokke og andre kollegaer mødes om uddannelse, læring og innovation. Målet er kulinarisk udvikling og at være forrest på gastronomiske trends – og hele tiden kunne tilbyde kunderne nye og innovative

Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Hvad sker der, når nogle af Danmarks bedste kokke får frie hænder til at vise, hvad grøntsager kan? Det spørgsmål blev besvaret onsdag aften på Michelin-restauranten Domestic i Aarhus, hvor 50 nøglepersoner fra foodservicebranchen så grøntsager blive løftet til gastronomi på højeste niveau. Bag

Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

DrikkevarerMesser og konferencerPolitik og eksport01. 09. 2026

Taste of Italy rykker ind på Kongens Nytorv i København fra 10. til 13. september. For professionelle i vin- og restaurationsbranchen byder arrangementet på gratis B2B-sessioner med små italienske producenter. Importører, distributører, restauratører, vinhandlere, sommelierer og indkøbere får

Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed31. 08. 2026

I årevis har Dansk Vegetarisk Forening kæmpet for veganeres mulighed for at få ordentlig mad på landets hospitaler. I sommer fik generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl selv problemet tæt ind på livet, da han blev indlagt i ti dage på Hvidovre Hospital. Nu skal en principiel sag om vegansk

Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

AktueltDetailhandel og en grosKonfekture31. 08. 2026

Den lokale, økologiske isproducent Hansens Is, er blandt de nominerede til en ny hæderspris fra Coop, der skal fremme de bedste danske og lokale fødevarer. Hvis Hansens vinder den regionale afstemning, kan de blive kåret som ”Medlemmernes Favorit” i hele landet. Der kan komme en fornem pris

Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

AktueltFoodservice31. 08. 2026

Norrlyst Koncernen åbner i starten af november sammen med kokken Henrik Jyrk restaurant Tamashii på 9. og 10. etage i Axel Towers. Køkkenet bliver moderne asiatisk, ambitionen er Michelin-niveau. Højt over Axeltorv får København en ny gastronomisk destination. Norrlyst Koncernen åbner i starten

Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

Detailhandel og en grosFoodserviceTop31. 08. 2026

En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

  • Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

    01.09.2026

  • Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

    31.08.2026

  • Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

    31.08.2026

  • Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

    31.08.2026

  • Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

    31.08.2026

  • Innocent: Salget af smoothies eksploderer

    27.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

    27.08.2026

  • Japansk inspireret burger hos Burger King

    27.08.2026

  • Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

    27.08.2026

  • Modstand mod vegetarmad i kantinen

    27.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}