• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Detailhandel og en grosFoodserviceFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTop06. 11. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Invasive østers er populære som aldrig før

Detailhandel og en grosFoodserviceFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTop06. 11. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

Den invasive stillehavsøsters er blevet et problem for naturen langs den danske vestkyst. En del af løsningen på problemet er at spise dem. Østers som råvare er i de senere år blevet populær som aldrig før, og fordi kvaliteten er høj og prisen samtidig relativt lav, rummer de danske stillehavsøsters både indtjeningsmuligheder for restauranterne og store smagsoplevelser for gæsterne

Af Lars Roest-Madsen

”If you can’t beat them, eat them!” – sådan lød opfordringen fra forhenværende fiskeriminister Eva Kjer Hansen, da hun tidligere på året besøgte Rømø ved Vadehavet i forbindelse med offentliggørelsen af lokationen for Danmarks Østersfestival. Ministeren talte naturligvis om de østers af stillehavstypen, som i 90’erne blev udsat til opdræt på Vestkysten, men som uventet formerede sig i en grad, så de i løbet af de sidste 30 år har invaderet den danske vestkyst fra Vadehavet i syd til Limfjorden i nord. Stillehavsøstersen hører naturligt ikke til her, så den er blevet et problem for de lokale økosystemer – og for østersfiskerne i Limfjorden, hvis hovedforretning er den lokale limfjordsøsters. Heldigvis er stillehavsøstersen et ualmindeligt velsmagende problem, så en del af løsningen er ganske enkelt at spise den væk. Det har restauratørerne fået øjnene op for. Én af de første var restauratør Anders Selmer, som er indehaver af blandt andet Kødbyens Fiskebar og Musling Bistro i København. Han indledte for nogle år tilbage et samarbejde med en østersfisker i Limfjorden, som begyndte at tage stillehavsøstersene fra til ham i stedet for som vanligt blot at smide dem i affaldscontaineren, når de blev landet.

– Vi er store tilhængere af at spise det, der er omkring os, og vi vil gerne gøre vores del til at løse problemet med de invasive stillehavsøsters, så vi tager alle dem, vi kan få, siger Anders Selmer, hvis gæster kan glæde sig over at kunne spise en dansk østers til en relativt lav pris.

Artiklen forsætter efter billedet

Hos Kødbyens Fiskebar spiser man sig igennem problemet med de invasive østers, fortæller Anders Selmer. Foto: Oscar Haumann

– Stillehavsøstersen vokser sammen i lag, så de kræver en del tid for både fiskerne og os at håndtere. Derfor er de ikke usandsynligt billige, men de koster cirka halvdelen af, hvad limfjordsøstersen koster, så det betyder, at vi kan tilbyde gæsterne en oplevelse med danske østers til en fornuftig pris, fortæller restauratøren.

Fortrænger den oprindelige østers

Selv om østers i rigt mål burde være en velsignelse, er problemet med stillehavsøstersens tilstedeværelse i Limfjorden nemlig, at den fortrænger limfjordsøstersen, som er den oprindelige europæiske østers og én af de mest unikke delikatesser, den danske fauna har at byde på. Limfjordsøstersen henter derfor høje priser både herhjemme og i udlandet, som er vild med den store, kødfulde og mineralsk intense østers. Problemet med stillehavsøstersen er, at den formerer sig tre gange hurtigere end limfjordsøstersen, og den formerer sig i lag eller tætte klynger, som fortrænger limfjordsøstersen fra dens levesteder. Et andet problem er, at stillehavsøstersens klynger lægger sig på muslingebankerne og kvæler dem. Det skader muslingefiskeriet i Limfjorden, mens det i Vadehavet gør livet sværere for områdets fugle, som lever af muslingerne og dermed har vanskeligere ved at finde føde.

Forbrugere har opdaget østersen

Danskerne derimod har ikke svært ved at finde frem til østers i disse år. Forbrugerne har tilsyneladende fattet interesse for den før så eksklusive spise, som i de senere år er blevet både billigere og meget mere tilgængelig end tidligere. Hos Danmarks Østersfestival fortæller initiativtager og projektleder Povl Lønberg, at festivalens første udgave i 2016 havde omkring 1.000 besøgende. Hvert år siden er tallet stort set fordoblet, og i efterårsferien forventer han, at antallet af besøgende på Rømø vil nærme sig 4.000 i løbet af weekenden. Interessen er ikke så underlig, mener Povl Lønberg.

Stillehavsøstersen går også under navnet Gigas. Foto: Kødbyens Fiskebar

For fem år siden var der slet ikke den samme interesse som nu. Men østers er jo en råvare, som er fuldstændig i tråd med tiden, og som sætter kryds i alle de rigtige bokse. Det er en lokal råvare, den er bæredygtig og klimavenlig, og det er en fantastisk sund og velsmagende kilde til protein. Ikke mindst er det en tilgængelig råvare. Det er ligesom med flyvning. Engang var det for de få, men i dag er det noget, alle kan opleve. Og når man spiser østersen, er man med til at hjælpe den danske natur af med et problem. Det kan ikke vendes til noget negativt, siger han.

Østersfestivalen kulminerer med en stor konkurrence, hvor 30 danske og udenlandske topkokke konkurrerer om at lave den bedste østersservering med stillehavsøsters.

– Interessen fra kokkene er fuldstændig eksploderet. De elsker at arbejde med de her østers. Stillehavsøstersen fra Vadehavet har meget fast kød og en veludviklet lukkemuskel på grund af tidevandsstrømmen. Den store gennemstrømning af vand betyder også, at de er utrolig rene og indeholder meget næring. Og så tror jeg også, at kokkene synes, at det er fedt, at de her på festivalen kan møde hinanden og publikum i øjenhøjde, mener Povl Lønberg.

Bedre muligheder for indtjening

At både kokke og forbrugere i stigende grad vender sig mod de invasive østers, kan Kristian Borbjerggaard skrive under på. Han er indehaver af virksomheden Venø Seafood, som sælger limfjordsøsters og -muslinger til danske restauranter og forbrugere. Kristian Borbjerggaard er ikke ligefrem begejstret for stillehavsøstersens omsiggribende tilstedeværelse på hans jagtmarker på havbunden, men omvendt mener han også, at det er forkert at smide en så god råvare ud, når den nu kan spises. Derfor begyndte han for et par år siden at sælge stillehavsøstersen til restauranter og forbrugere, og efterspørgslen er stærkt stigende.

– I øjeblikket sælger jeg alle de østers, jeg kan komme af med. Der er et rigtig fint marked lige nu, men det er ikke så meget for den økonomiske gevinst, at jeg gør det. De kræver meget arbejde, når de kommer ind, men det er ikke desto mindre en ressource, som skal udnyttes. At smide dem ud er madspild, og det går jeg ikke ind for, fortæller Kristian Borbjerggaard, som også har fundet ud af, at han kan sælge de rigtig store eksemplarer af stillehavsøstersen til aftagere i Italien, Spanien og især Kina.

Selv om den er et problembarn, rummer stillehavsøstersen altså også indtjeningsmuligheder for både leverandører og restauratører – og ikke mindst rummer den potentiale for smagsoplevelser for gæsterne, som tilsyneladende bliver stadigt mere interesserede i den unikke råvare.

Du kan læse mere om havets glæder i den nyeste udgave af Food&Drink ved at klikke her.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Fødevareproduktion, Kød, fisk og fjerkræ, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

FoodserviceMesser og konferencerTop22. 01. 2026

Unikt kulinarisk event samler over fem dage en lang række af gastronomiens største stjerner, som skal lave mad side om side på restaurant Alchemist. Samtidig vil eventet gennem et stort symposium engagere alt fra kokkeelever til fødevareproducenter samt Michelinrestauranter fra hele landet. Den

Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

Drikkevarer22. 01. 2026

Bornholm Spirits har indgået en eksklusiv distributionsaftale med Strandgaarden, der er en af Danmarks største importører og distributører af vin og spiritus. Aftalen samler et stærkt bornholmsk brand med Strandgaardens kommercielle set-up og distributionsnetværk, og skal styrke Bornholm

Proteinprodukter møder modvind i Danmark

Miljø og sundhed22. 01. 2026

Nye tal fra YouGov viser, at danskerne generelt er skeptiske over for kosttilskud. Specielt når det gælder proteinprodukter, er danskere nogle af de mest tilbageholdende sammenlignet med andre EU-lande, dog finder multivitaminerne stadig ned i indkøbskurven.  Der findes mange forskellige

Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

AktueltFoodservice22. 01. 2026

Pizza-restauranten PAPPA i København kan igen være på vej mod toppen. Efter at have vundet prisen som Bedste pizza ved Just Eat Awards to år i træk, jagter restauranten nu et hattrick. Bag PAPPA står Martin Albrechtsen, der er kendt fra fodboldbanen, hvor han blandt andet gjorde sig bemærket i

Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

AktueltLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed22. 01. 2026

Som noget helt nyt lancerer Madens Folkemøde og fællesskabet Biomagine Danmarks første Regenerative Landbrugsfestival. Festivalen vil samle landmænd, fagfolk og den brede befolkning om grøn udvikling af naturvenlige landbrug og afholdes d. 21. maj på Madens Folkemøde. Når Madens Folkemøde åbner

Historisk løft til forskning i planteforædling

Forskning og uddannelseFrugt og grøntLandbrugPolitik og eksport20. 01. 2026

Danmark investerer massivt i udviklingen af fremtidens afgrøder. Med en samlet bevilling på 200 mio. kr. får forskningen i planteforædling det største løft nogensinde. Det sker i forlængelse af den netop vedtagne aftale om nye genomteknikker i EU. Hvordan får vi mest muligt ud af vores

Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

Detailhandel og en grosDrikkevarer20. 01. 2026

Med opkøbet af Bevco.dk overtager Vinhuset.dk en veletableret platform i Danmark og Sverige samt attraktive indkøbsaftaler på spiritus rundt om i Europa. Handlen sker i forlængelse af Vinhusets kraftige vækst og markerer endnu et skridt i konsolideringen af markedet for online-handel med vin og

De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed20. 01. 2026

En ny undersøgelse, gennemført af Forbrugerrådet Tænk og De Samvirkende Købmænd blandt mere end 3.000 danskere, viser massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt. Hele 84 procent af danskerne støtter forslaget om at fjerne momsen på frugt og grønt på tværs af befolkningen – uanset

Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienser20. 01. 2026

Det viser en ny undersøgelse om ultraforarbejdede fødevarer. Flere er blevet opmærksomme på, at et højt indtag af ultraforarbejdet mad kan skade sundheden, men alligevel fylder disse fødevarer mere og mere i vores kost. Mange oplever, at det er svært at gennemskue, hvilke fødevarer de egentlig

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

Miljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed20. 01. 2026

Verians nyeste undersøgelse for Stop Spild Af Mad viser at op mod halvdelen af danskere angiver økonomien som den stærkeste motivationsfaktor for at undgå madspild i 2026 - og knap 9 ud af 10 danskere er motiveret for at reducere deres madspild i 2026. Der er bred folkelig opbakning for at tackle

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

    22.01.2026

  • Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

    22.01.2026

  • Proteinprodukter møder modvind i Danmark

    22.01.2026

  • Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

    22.01.2026

  • Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

    22.01.2026

  • Historisk løft til forskning i planteforædling

    20.01.2026

  • Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

    20.01.2026

  • De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

    20.01.2026

  • Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

    20.01.2026

  • Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

    20.01.2026

  • Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

    15.01.2026

  • Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

    15.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    15.01.2026

  • Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

    15.01.2026

  • Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

    15.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik