• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

KonfektureTop08. 08. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

De laver chokolade som andre laver vin

KonfektureTop08. 08. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Med enkeltsortschokolade ændrer Xoco Gourmet den måde, vi anskuer chokoladen. Chokolade skal i større grad være et hedonistisk nydelsesmiddel i samme stil som god vin, lyder budskabet fra den danske chokoladeproducent.

Ifølge Xoco Gourmet opnår man den bedste chokolade, når man fokuserer på den enkelte sort. Mayan Red er en fyldig og intens enkeltsortschokolade.

Chokolade laves af kakao, og kakao er en frugt. Sådan indleder Thomas Heilmann, der er projektleder hos Xoco Gourmet, en snak om den danske chokoladevirksomheds tilgang til chokolade, der ikke bare skal smage godt, men også efterlade en god smag i munden.

– Enhver frugtkategori har forskellige sorter, som vi kender det fra æblerne. Romerne udvalgte sorter for mere end 2000 år siden og podede træerne blandt dem, de mente, der smagte bedst, for at fremavle de bedste smage, og på den måde har menneskeheden udviklet på de smage, som vi bedst kan lide, siger Thomas Heilman, der sammenligner kakaofrugten og den chokolade, man producerer af den, med vin. Forbrugerne vælger vin ud fra druen, for en pinot noir og en syrah smager vidt forskelligt, og først derefter giver det mening at tale om terroir.

– Ved chokolade skeles der slet ikke til sorten. Det eneste vi ved er, hvor den kommer fra og procentsatsen. I forhold til vin svarer det til, at man bare køber en vin fra Frankrig på 14 procent uden at vide, hvilken drue der er tale om, siger han.

Men man kan sagtens lave enkeltsortschokolade. Det er samme proces som ved for eksempel kaffe.

– Udfordringen er, at der ikke rigtigt er lavet enkeltsortschokolade tidligere, så der har været et stort arbejde i det (at etablere og udbrede kategorien, red.), og vi er nu de eneste, som kan tilbyde chokolade lavet på enkelte sorter.

Ristningen essentiel for et godt produkt

Xoco Gourmet blev etableret for 15 år siden med idéen om at skabe enkeltsortschokolade, da stifter Frank Homann undrede sig over, at ingen havde satset på den idé. For at kunne lave en ikke bare god, men fremragende enkeltsortschokolade, måtte der produceres bedre kakaobønner, og der lagde Xoco kræfterne i de tidlige år. De ville producere kvalitetsbønner og sælge dem videre til de store chokoladefirmaer, men det viste sig at være en udfordring.

– Chokoladeindustrien rister deres bønner ved en høj temperatur, upåagtet hvilket kakaoinput de får. Det samme gjorde de ved vores bønner, og de opnåede derved ikke den kvalitet chokolade, som vi mente, man kunne få ud af vores sort. De rister som minimum ved 130 eller 140 grader, siger Thomas Heilmann.

Derfor sadlede Xoco om og begyndte at producere deres egen chokolade. Deres ristning starter ved 110 grader og bevæger sig stille og roligt op til 118 grader. I sammenligning en meget lys ristning.

Ristningsprocessen af bønner kan sammenlignes med den fra kaffens verden. Rister man ved høje temperaturer, karamelliserer den naturlige sukker i bønnerne og giver noget sødme, men det mindsker også syre og frugtighed, og kaffen fremstår mere bitter. Ved en lys ristning opnår man højere kompleksitet, og du kan bedre smage kaffens egenskaber, syre og frugt. Det samme gør sig altså gældende i kakao og chokolade.

Tæt samarbejde med farmerne

Som et led i at skabe en chokolade, der ikke bare smager godt, men også efterlader en vedvarende god smag i munden, har Xoco bygget virksomheden op over en socialøkonomisk bæredygtig tilgang til produktionen af råvarer. I Nicaragua har de etableret et researchcenter, hvor de arbejder med moderne kakaofarming. De anvender moderne landbrugsteknik, med træer sat i lige linjer, så der er plads til traktorer og moderne vandingsteknikker. Det gør høsten nemmere og mindre farlig, fordi træerne tilskæres for at holdes lave, hvilket øger frugtproduktionen. Den viden og teknologi udbreder de til uafhængige farmere og partnere i Honduras og Guatemala, som de skriver lange kontrakter med. Xoco leverer podede træer, yder teknisk assistance, der månedligt besøger de enkelte partnere, og så sørger de for at købe hele deres produktion – uanset hvor meget de producerer. Selv i perioder med orkaner og corona har Xoco trofast besøgt og opkøbt bønnerne, fortæller Thomas Heilmann.

Artiklen forsætter efter billedet

Søren Scheel fra Fiskebaren har tryllet med Mayan Red.

Det giver farmerne en sikkerhed og en vished om, at uanset hvor meget de producerer, bliver det hele købt og til den aftalte pris. En pris, der ifølge Thomas Heilmann er over markedspris og endda over prisen for Fairtrade. Det gør de for at tilskynde farmerne til at dedikere sig til kakaoproduktionen og specialisere sig i faget, og derved i sidste ende hjælpe dem til at løfte levestandarden for farmerne.

Ikke en billig chokolade

Med den indsats Xoco lægger i bønnerne og det samarbejde, der er etableret med farmerne, er resultatet bedre og mere værdifulde råvarer og derved en differentieret chokolade med meget mere smag, som skiller sig ud fra alt andet på markedet. Dertil hører også en fuld sporbarhed fra træet plantes, til chokoladen sælges, og det er der, sammen med den gode smag, bestemt et marked for, lyder det fra Thomas Heilmann.

– I foodservice handler alt om mest mulig smag, og der er mange, der hungrer efter bedre produkter med bedre smag. Med Xoco går vi ud til de restauranter, bagerier, ismagere og chocolatiers, hvor de for alvor går op i råvarerne, og vi er blevet taget godt imod. Det er tydeligt, når de smager vores produkter, at der er et behov i markedet for chokolade som vores.

Det handler om sorter, ikke origin

Grundet Xoco Gourmets podning af træer er det, uanset hvilken farmer de henter kakaobønnerne fra, fra samme sort, og sammenligningen med vin er passende. Fra chokolade uden egentlig oprindelse til sortspecifik chokolade er som fra fransk bordvin til pinot noir. Men med deres transparente sporbarhed kan man via en QR-kode på emballagen spore den pågældende chokolade helt ned til de specifikke farmere, der har leveret det enkelte batch. Xoco holder øje med alle forhold og kan se, hvordan vejret har været, hvem der har hentet bønnerne hos farmeren, hvor lang tid har bønnerne fermenteret, pH-værdi undervejs i fermentering, tørring, ristning og så videre. Konklusionen? Det hele handler om sorten. Sporbarheden er ifølge Thomas Heilmann et solidt salgsargument, som også aftagerne kan bruge i deres videreformidling til gæsten i restauranten eller når chocolatieren har lavet eksklusive pralinere. Men vigtigst er smagen, konkluderer han, for når først kunderne har smagt chokoladen, er der ingen vej tilbage:

– Vores største udfordring er vel at få sat mødet op med eksempelvis kokken, for når de først har smagt produktet, er der reelt ingen grund til at sige mere. Der bliver solgt meget chokolade på marketing og historiefortællinger, men i sidste ende køber du et produkt, som er chokoladen. Chokolade er vores kerneprodukt, og det er det, vi fokuserer på, og den sælger sig selv, så snart kokkene smager den.

Skrevet i: Konfekture, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

Foodservice18. 12. 2025

Norrlyst Koncernen tager næste store skridt i sin vækstrejse og opkøber de resterende ejerandele i Cadence Group, hvilket betyder, at koncernen nu ejer 100% af det populære brunch- og bagerikoncept. Cadence Group driver i dag fire restauranter samt en fabrik i Herlev og er kendt for at levere

100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram har åbnet en ny ansøgningsrunde til en pulje med 100 millioner kroner. De 100 millioner kroner skal gå til projekter, der kan styrke den grønne omstilling af den danske fødevaresektor. Puljen kan søges frem til 19. februar 2026. Godt grønt nyt til de

Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

AktueltPolitik og eksport18. 12. 2025

Food Nation markerede den 15. december 2025 den officielle åbning af fødevareklyngens Visitor Centre i København i nye fysiske rammer. Det opdaterede og udvidede udstillingsvindue præsenterer det ypperste inden for danske fødevareløsninger, bæredygtig innovation og globalt samarbejde. Ved

Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

AktueltFødevareproduktionLandbrug18. 12. 2025

For dansk landbrug har 2025 været et fremragende år drevet af husdyrproduktion og en god høst. Men begyndende prisfald og strammere politiske krav kan hurtigt skubbe til balancen. Fremtiden kræver heftige investeringer og tilpasninger, hvis dansk landbrug skal fastholde sin stærke

Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

I juni blev Sundskolen i Nykøbing Falster den eneste folkeskole på Lolland-Falster, som kom med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes. Formålet med skolemadsforsøget

Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Med en ny AI-metode har forskere fra Københavns Universitet genopdaget 51 gamle ærtesorter, som ikke længere bruges i landbruget, men som kan vise sig lovende til produktion af plantebaserede fødevarer. Metoden er en genvej til at finde nye ressourcer i de grønne skatkamre, som genbankers enorme

Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Brancheorganisationen FødevareDanmark frygter konsekvenserne af den nye kvælstofaftale. Sammen med seks andre organisationer fra landbrugs- og fødevareerhvervene opfordrer organisationen til, at den grønne trepart sættes på pause, indtil konsekvenserne er fuldt belyst. Det er stort set umuligt

Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025

Det danske pant- og retursystem bliver undergravet af EU-krav om genpåfyldelige emballager, der vil lukke størstedelen af Danmarks mikrobryggerier, mener Bryggeriforeningen. Fra 2030 pålægger EU alle supermarkeder og barer at sikre, at mindst 10% af deres emballager til øl, sodavand og

Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Lidl Danmark har forpligtet sig til Science Based Targets Initiative (SBTi) og har validerede Net Zero-mål for 2050 – foruden validerede FLAG- og E&I-mål for 2034. Som Europas største dagligvarekæde er ambitionen, at Lidl vil være med til at vise vejen mod en verden, hvor der bliver tænkt på

CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

Brød og kagerTop16. 12. 2025

CBP fra Vejle, leverandør af råvarer til produktion af brød og kager, udvider nu sit hovedsæde med et topmoderne innovationscenter og fuldt udstyret bageri. Hvor brød dufter, finder mennesker hinanden – og nye ideer opstår for morgendagens brød og kager. Med det afsæt har CBP lavet et 250

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

  • Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

    16.12.2025

  • Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

    16.12.2025

  • Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

    16.12.2025

  • Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

    16.12.2025

  • CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

    16.12.2025

  • Foodexpo favner både kød, klima og grøn kost med inspirerende events

    11.12.2025

  • Arla: Erfaren mejerimand tager over i Nr. Vium

    11.12.2025

  • Pincho Nation: Succesfulde franchise-åbninger i 2025

    11.12.2025

  • Rekord i antal julebryg

    11.12.2025

  • NOTCH, et nyt kakaofrit chokoladealternativ lavet på mask

    11.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik