• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltMiljø og sundhed22. 12. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Dansk jule-køkken i synkevenlig udgave

AktueltMiljø og sundhed22. 12. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Ældre eller folk med sygdomme kan have svært ved at både tygge og synke og går derfor ikke alene glip af smagsoplevelser, men kan også have svært ved at få den korrekte ernæring, fordi lysten til at spise mangler. Et nyt koncept for synkevenlig mad skal nu skabe smagsoplevelser for mennesker med synkebesvær – og sikre julemad til alle.

Indehaver af Vores Smagsløg, Lone Larsen (th.) og projektkoordinator Lene Birch Andreasen, der står bag dysfagi-produkterne under mærket Vores Smagsløg. – For os har det været afgørende, at også mennesker med synkebesvær har adgang til de samme madoplevelser som alle andre. Derfor er hele konceptet med synkevenlige retter noget, vi har arbejdet længe med, fortæller Lone Larsen.

Dysfagi – eller i daglig tale synkebesvær – er udbredt blandt ældre og folk med sygdomme. Konsekvenserne af dysfagi er mærkbare og alvorlige og rækker fra under- eller fejlernæring til alvorlige følgesygdomme, lige som forkert synkning af maden i værste fald kan medføre kvælning, hvilket yderligere afholder mange med synkebesvær fra at tage del i bordets glæder.
På baggrund af opfordringer fra pårørende til folk med synkebesvær har cateringfirmaet Kejserindens Gryder derfor udviklet et koncept med mad til mennesker med dysfagi under brandet ”Vores Smagsløg”. Alle retter har det til fælles, at både smagen og det indbydende ved maden er bevaret. Og det vel at mærke også i helt traditionelle danske retter som andesteg og flæskesteg.
-For os har det været afgørende, at også mennesker med synkebesvær har adgang til de samme madoplevelser som alle andre. Derfor er hele konceptet med synkevenlige retter noget, vi har arbejdet længe med, og hvor vi har inddraget faglige kræfter som både kliniske diætister og ergoterapeuter. Desuden har vi ansat en specialuddannet kok til netop dette formål, siger indehaver Lone Larsen fra Vores Smagsløg.
Lone Larsen fortæller, at retterne som noget unikt kan fryses ned. Dermed kan man bestille flere smagfulde retter ad gangen, ligesom pårørende til folk med dysfagi og værter for middagsselskaber som en julemiddag har gode muligheder for at sikre velsmagende og lækker anrettet mad til alle gæster.
-Flere bekendte beretter om udfordringerne ved ikke at kunne servere lækker mad til deres onkel eller oldemor på grund af synkebesvær. Det problem bliver løses af de synkevenlige, smagfulde retter. Vi har bl.a. arbejdet for at sikre den helt rigtige og kraftfulde smag af dansk jul såsom dansk and, kartofler og brun sovs samt risalamande.

Synkevenlighed kan ikke stå alene
At korrekt mad og ernæring til ældre er et ofte overset problem, bekræfter klinisk diætist Malene Iskov fra Sanacare Nutrition ApS. Hun forklarer, at mange ældre er småtspisende, som det hedder i fagsproget, og at de mangler protein. Det handler i øvrigt langt fra kun om ældre, men også om personer med hjerneskade, kræft eller andre alvorlige sygdomme – uanset alder.
-Hvis sygdomme som f.eks. lungebetændelser opstår akut hos ældre, så kan det kræve brændstof som ved et maratonløb, samtidig med at appetitten falder. Det samme gælder ved kroniske sygdomme, der ofte er ledsaget af kraftigt nedsat appetit. Her handler det ikke udelukkende om at kunne synke maden, men det handler om, at den netop er så lækker og indbydende, at appetitten kommer af sig selv, siger Malene Iskov.

Appetit og livskvalitet
Hun tilføjer, at korrekt ernæring hos ældre eller syge ikke blot er et spørgsmål om at forebygge yderligere sygdomme, men i lige så høj grad handler om livskvalitet.
-Hvis synkebesvær hæmmer glæden ved mad, bliver mange ældre småtspisende, og de gængse synkevenlige alternativer kan være meget kedelige. Derfor er traditionelle danske madretter i en synkevenlig udgave noget, som i dén grad kan fremkalde appetit og lyst til livet. Jeg tror, vi alle kan nikke genkendende til, at appetit og livsglæde er tæt forbundne størrelser, siger Malene Iskov.

Testet på indbudte gæster
Hos Vores Smagsløg glæder Lone Larsen sig til at tage hul på de helt nye retter, som allerede er blevet behørigt testet hos et panel af indbudte gæster.

-Jeg kan nævne, at vi allerede havde budt en række gæster på Mortens Aften-and, og de var allerede både overraskede og glade for resultatet. Ja, faktisk sagde de, at de ikke bemærkede nogen forskel i smagsoplevelsen, og det er netop det, hele vores koncept med synkevenlige retter handler om: At der ikke skal være nogen forskel i smagsoplevelsen, kun i synkevenlighed, slutter Lone Larsen.

Om Vores Smagsløg
Det er passionerede kræfter med flere årtiers erfaring inden for madproduktion i høj kvalitet, der står bag Vores Smagsløg. Lone Larsen etablerede i 1998 Kejserindens Gryder, der i dag leverer frokostordninger til virksomheder på hele Sjælland samt mad til receptioner, bryllupper, konfirmationer og mærkedage. Med sig i ledelsen har hun sin mand Steen, der står for produktion og distribution – og datteren Bettina Sundstrøm, der står for salg og markedsføring. Lone Larsen har med etableringen af Vores Smagsløg realiseret visionen om at udvikle mad til mennesker med dysfagi – og her har de fået følgeskab af ernæringsekspert Lene Birch Andreasen.

Skrevet i: Aktuelt, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

Drikkevarer27. 01. 2026

Royal Unibrew har taget et nyt fuldautomatisk højlager i brug i Faxe. Ibrugtagningen markerer realiseringen af en af virksomhedens største investeringer, når der ses bort fra virksomhedsopkøb. Investeringen omfatter både et 8000 m2 planlager, som blev taget i brug i august 2025, og det nye højlager,

SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

AktueltPolitik og eksport27. 01. 2026

Fødevarechecks har ikke stået på SMVdanmarks ønskeseddel. Det er dog trods alt bedre end at indføre en ny differentieret fødevaremoms, som også har indgået i de politiske forhandlinger. SMVdanmark advarer kraftigt mod den øgede bureaukratisering, som en eventuel ny momsstruktur vil

Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

Brød og kagerMiljø og sundhed27. 01. 2026

Efter flere års forskning og planteforædling er Barleo nu klar til det danske marked. Den nyudviklede bygsort har dokumenterede sundhedsfremmende egenskaber og er skabt med ambitionen om at gøre sundere hverdagsvalg både naturlige og velsmagende. Med Barleo får man adgang til et kornprodukt, hvor

Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

AktueltFoodserviceMesser og konferencer27. 01. 2026

Ny viden serveret af branchens frontløbere og praktisk inspiration til arbejdet i de professionelle køkkener er blandt meget andet i vente, når det 22.-24. marts 2026 gælder Foodexpo - fødevarebranchens centrale mødested, der hører hjemme i MCH Messecenter Herning. Foodexpo giver de besøgende

Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 01. 2026

I Randers Kommunes køkkener spiller bælgfrugter en stadig større rolle i arbejdet med madvaner, sundhed og klima. Indkøb af bælgfrugter er steget med 18 pct. fra 2024-2025. I Vuggestuen Firkløveren er det Birthe, der omsætter kostråd og klimamål til inspirerende mad, som børnene har lyst til at

Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

FoodserviceMesser og konferencerTop22. 01. 2026

Unikt kulinarisk event samler over fem dage en lang række af gastronomiens største stjerner, som skal lave mad side om side på restaurant Alchemist. Samtidig vil eventet gennem et stort symposium engagere alt fra kokkeelever til fødevareproducenter samt Michelinrestauranter fra hele landet. Den

Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

Drikkevarer22. 01. 2026

Bornholm Spirits har indgået en eksklusiv distributionsaftale med Strandgaarden, der er en af Danmarks største importører og distributører af vin og spiritus. Aftalen samler et stærkt bornholmsk brand med Strandgaardens kommercielle set-up og distributionsnetværk, og skal styrke Bornholm

Proteinprodukter møder modvind i Danmark

Miljø og sundhed22. 01. 2026

Nye tal fra YouGov viser, at danskerne generelt er skeptiske over for kosttilskud. Specielt når det gælder proteinprodukter, er danskere nogle af de mest tilbageholdende sammenlignet med andre EU-lande, dog finder multivitaminerne stadig ned i indkøbskurven.  Der findes mange forskellige

Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

AktueltFoodservice22. 01. 2026

Pizza-restauranten PAPPA i København kan igen være på vej mod toppen. Efter at have vundet prisen som Bedste pizza ved Just Eat Awards to år i træk, jagter restauranten nu et hattrick. Bag PAPPA står Martin Albrechtsen, der er kendt fra fodboldbanen, hvor han blandt andet gjorde sig bemærket i

Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

AktueltLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed22. 01. 2026

Som noget helt nyt lancerer Madens Folkemøde og fællesskabet Biomagine Danmarks første Regenerative Landbrugsfestival. Festivalen vil samle landmænd, fagfolk og den brede befolkning om grøn udvikling af naturvenlige landbrug og afholdes d. 21. maj på Madens Folkemøde. Når Madens Folkemøde åbner

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

    27.01.2026

  • SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

    27.01.2026

  • Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

    27.01.2026

  • Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

    27.01.2026

  • Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

    27.01.2026

  • Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

    22.01.2026

  • Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

    22.01.2026

  • Proteinprodukter møder modvind i Danmark

    22.01.2026

  • Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

    22.01.2026

  • Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

    22.01.2026

  • Historisk løft til forskning i planteforædling

    20.01.2026

  • Opkøb i vin- og spiritusbranchen: Vinhuset overtager Bevco

    20.01.2026

  • De Samvirkende Købmænd: Massiv opbakning til lavere moms på frugt og grønt

    20.01.2026

  • Hver fjerde vil spise mindre ultraforarbejdet, men har opgivet at finde ud af, hvordan de gør

    20.01.2026

  • Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

    20.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik