• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelse17. 01. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Dansk bidrag til whitepaper om alternative proteiner

AktueltForskning og uddannelse17. 01. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Verdens største fællesskab af innovatører inden for fødevareinnovation, EIT Food, har sammen med sine partnere arbejdet for at fremskynde innovation inden for alternative proteiner, som en del af sit arbejde med at løse udfordringerne i det nuværende fødevaresystem. Blandt EIT Foods partnere er Institut for Fødevarevidenskab ved Aarhus Universitet.

Organisationen har identificeret tre kritiske områder som prioriterede indsatsområder for håndtering af de udfordringer, som de nuværende fødevaresystemer medfører: et sundere liv gennem fødevarer, et nettonulfodersystem samt et fuldt gennemsigtigt, modstandsdygtigt og retfærdigt fødevaresystem.
Som et af mange igangværende initiativer har organisationen etableret en tænketank for proteindiversificering og har nu udarbejdet et nyt whitepaper med den seneste innovation og kritiske faktorer, som skal sikre flere planetvenlige proteiner.

Det danske bidrag
Blandt EIT Foods partnere og bidragydere til whitepaperet, er der repræsentanter fra flere nordiske forskningsinstitutioner, herunder Institut for Fødevarevidenskab ved Aarhus Universitet.
-Proteindiversitet er meget mere end planteproteiner, der processeres for at skabe kød-lignende produkter, siger Jette Feveile Young, lektor og videnskabelig teamleder ved Institut for Fødevarevidenskab, Aarhus Universitet.
-Dette whitepaper introducerer den enorme variation af proteinrige alternativer til traditionelt kød inklusiv kommende teknologier som kultiveret kød. Ved Aarhus Universitet, Institut for Fødevarer forsker vi i processering af planteproteiner og har derudover etableret et nyt forskningsmiljø på kultiveret kød, hvor vi forsker i bæredygtig og omkostnings-effektiv medie til dyrkning af cellerne samt de processer, der efter høst af cellerne danner ønskede smags og aroma stoffer i det endelige produkt, fortsætter hun.

Den førende løsning
Det nyligt publicerede whitepaper fremhæver proteindiversificering som den førende løsning, og med potentiale til, at afhjælpe de udfordringer, som de nuværende fødevaresystemer medfører. Innovationerne inden for proteindiversificering beskrevet i denne whitepaper omfatter forskning og udvikling af proteinkilder afledt af planter, alger, insekter, og kød dyrket fra cellulært landbrug, som værdifulde alternativer til animalske proteiner.

-Vi står over for nogle alvorlige og globale udfordringer, der påvirker hele landbrug og fødevaresystemet. Det er derfor af afgørende betydning at fjerne barriererne og fremmme innovationen og bevæge sig i retning af et bæredygtigt, sundt og retfærdigt økosystem for landbrug og fødevaresystemet, siger Marja-Liisa Meurice, der er direktør for EIT Food CLC North-East.
For at opnå dette har EIT Food sammen med sine partnere oprettet en Protein Diversification tænketank, som har til formål at bidrage med indledende refleksioner og anbefalinger, konkluderer Meurice
EIT Food åbner nu op for sin partnerskabspolitik, med en fornyet model, og som skal tiltrække organisationer, der ønsker at være en del af bevægelsen. Genom udvidede partnerskap vil EIT food forene de vigtigste interessenter fra den akademiske verden, erhvervslivet og fra landbruget, for at tage fat på udfordringer i fødevaresystemet ud fra et teknologisk, ernæringsmæssigt, miljømæssigt og socialt synspunkt, for at skabe en fælles vision for en bedre fremtid i landbrug og fødevaresystemet.

EIT Food støttes af Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi (EIT), et initiativ under Den Europæiske Union.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse

Seneste nyt fra redaktionen

Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Danskerne vil gerne spise sundt og hjemmelavet, men i praksis er det ikke altid det, der sker. En ny undersøgelse fra HelloFresh viser, at hver tredje dansker ofte vælger take away eller færdigretter på trods af, de hellere vil have hjemmelavet aftensmad.  Vi kender det nok alle sammen.

Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

AktueltDrikkevarer21. 04. 2026

Københavnske ØNSK har efter opkøbet af Damn Good Coffee Company øget omsætningen med over 45 pct. i et år præget af tunge investeringer. Det succesfulde opkøb har givet ledelsen mod på flere opkøb.  Efter et år præget af markant vækst og strategisk konsolidering kan kaffevirksomheden ØNSK

Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

AktueltMejeri21. 04. 2026

Gårdmejerierne Søtofte og Tothaven vandt hver sin kategori ved Mejeriforeningens Gourmetprisen 2026. Søtofte med en cremefraiche 42 pct. og Tothaven med en gedemælksispind med cajeta og kaffe. Øvrige vindere i den årlige dyst på originalitet og gastronomisk kvalitet blev: Gammeldags kærnet smør fra

Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed21. 04. 2026

Scandic sætter øget fokus på dyrevelfærd og omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller. Ved årets slutning vil alt gris, der serveres på kædens 27 hoteller i Danmark være frilandsgris med det statslige trehjertede dyrevelfærdsmærke – en væsentlig øgning fra de

Danske kokkeelever vinder nordisk guld

FoodserviceMesser og konferencer21. 04. 2026

Danmark kan kalde sig Nordens bedste, når det gælder kokkeelever. Ved de nordiske mesterskaber for elever sikrede de danske deltagere sig guld i kokkedisciplinen og sølv blandt tjenereleverne Danmark satte et markant aftryk ved årets Nordiske Mesterskaber for Kokke- og Tjenerelever, der blev

Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

Kød, fisk og fjerkræ16. 04. 2026

Danskerne er blandt Europas mest lakseglade forbrugere. Med et årligt forbrug på 6,26 kilo laks pr. person topper Danmark listen i EU, og laks udgør næsten halvdelen af det samlede fiskeforbrug. Samtidig er kravene til kvalitet og ansvarlig oprindelse stigende. Det viser en ny rapport fra

Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 04. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet udvider endnu engang partnerkredsen og kan nu byde velkommen til Dagrofa. Dagrofa dækker over detailkæderne MENY, SPAR, Min Købmand og Let-Køb samt Dagrofa Foodservice, der leverer til hoteller, restauranter, caféer og kantiner. Derudover er Aarstiderne og specialistselskaber

Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

AktueltEmballageFoodservice16. 04. 2026

Genbrugelige madbokse skal erstatte engangsemballage i spisefrikvarteret på Københavns folkeskoler. I dag serveres omkring 6.500 måltider dagligt i engangsemballage, hvilket betyder at mere end 1,5 millioner stykker engangsemballage smides ud om året. Det skal nye genbrugelige madbokse i fremtiden

Dessert på menuen i nyt Food&Drink

AktueltFoodservice16. 04. 2026

Årets tredje udgave af branchemagasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med fokus på måltidets søde afslutning. I magasinet taler vi blandt andet med Bocuse d'Or-vinder Brian Mark Hansen om hans dessertkogebog og får hans tips til at løfte desserten til nye niveauer. Vi hører også om

140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræTop16. 04. 2026

Danish Crown laver en større millioninvestering i nye maskiner til frikadelleproduktion og beslægtede fødevarer for at fremtidssikre produktionen. Efter grundige overvejelser er det vurderet, at investeringen er bedst placeret i Vejle, og i den forbindelse planlægger Danish Crown at flytte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny undersøgelse: Hver tredje dansker får dårlig samvittighed, når aftensmaden ender som take away

    21.04.2026

  • Dansk kaffekomet runder 50 mio. kr. efter fusion og varsler nye opkøb

    21.04.2026

  • Gårdmejerier imponerer til årets Gourmetprisen

    21.04.2026

  • Scandic omlægger til frilandsgris med tre dyrevelfærdshjerter på alle danske hoteller

    21.04.2026

  • Danske kokkeelever vinder nordisk guld

    21.04.2026

  • Danskerne blandt dem, der spiser mest laks i EU – og stiller større krav til oprindelse og kvalitet

    16.04.2026

  • Dagrofa træder ind i Bælgfrugtspartnerskabet

    16.04.2026

  • Farvel til 1,5 millioner stykker affald: Københavnske skoler får genbrugelige madbokse

    16.04.2026

  • Dessert på menuen i nyt Food&Drink

    16.04.2026

  • 140 jobs skal flyttes: Danish Crown planlægger at flytte fødevareproduktionen fra Aalborg, Østerbro

    16.04.2026

  • Økologisk Landsforening: Alle køer skal have adgang til græs og åben himmel

    14.04.2026

  • Danish Crown henter international profil som ny produktionsdirektør

    14.04.2026

  • International baristakonkurrence kommer til Danmark

    14.04.2026

  • Tre nominerede kæmper om Økoprisen 2026

    14.04.2026

  • Just eat stopper i Danmark 30. April

    14.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik